Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dažādas iestādes un ekonomisti jau paguvuši paust prieku par vidēji statistiskās inflācijas nokrišanu septembrī līdz 3,3%, salīdzinot ar pagājušā gada septembri, bet kopš augusta piedzīvota pat 0,4% deflācija. Tikmēr cenas par to neizskatās informētas un turpina augt — kāpēc tā?

Atbilde slēpjas tajā, ka pašreiz novērojamā it kā nelielā inflācija šķiet neliela tikai tāpēc, ka to mēra pret pagājušā gada rekordinflāciju, kas 2022. gadā sasniedza pat 10, 15 un 22 procentus, noturoties virs 3% (tāds cenu pieaugums tiek uzskatīts par dabisku) divus gadus no vietas.

Laikā pirms koronavīrusa apkarošanas ierobežojumu ieviešanas Latvijā ilgstoši bija novērojams vēlamais cenu pieauguma līmenis — tas turējās koridorā no 2 līdz 4 procentiem, un tāds bieži vien izskaidrojams ne tikai ar cenu pieaugumu tām pašām precēm, bet gan faktu, ka pircēji pamazām sāk izvelēties kvalitatīvākas un vērtīgākas preces iepriekš pirktā “lētā gala” vietā. Tāpēc neliels, pakāpenisks cenu pieaugums nemazina pirktspēju un nodrošina stabilu ekonomikas attīstību, netraucējot arī ražotājiem.

Pienākot ierobežojumiem koronavīrusa apkarošanai, cenu izmaiņas teju uz gadu kļuva negatīvas — no 2020. gada aprīļa līdz 2021. gada martam tikai vienu mēnesi cenas pieauga, pārējā laikā tika fiksēta deflācija līdz viena procenta apmēram.

Lai arī tas nešķiet daudz, vispārēja cenu līmeņa samazināšanās patiesībā tautsaimniecībai ir vēl kaitīgāka par to strauju pieaugumu — cenu kritums nozīmē to, ka ražotājs savu preci varēs pārdot par mazāku summu, nekā izmaksājusi tās saražošana, savukārt ieguldījumi jebkādos biznesos krītas, jo naudas rezervju turētājiem (vienalga, privātpersonām vai uzņēmumiem, bankām) nav nekāda vajadzība jebkur ieguldīt naudu, ja tā pati no sevis kļūst vērtīgāka ar katru mēnesi, vispār neko nedarot un ne ar ko neriskējot. Bet vislielākais zaudētājs ir valsts budžets — samazinoties pārdoto preču un pakalpojumu kopvērtībai naudas izteiksmē, krītas nodokļu ieņēmumi.

Normai atbilstoša inflācija atsākās, atvieglojot un atceļot koronavīrusa ierobežojumus, un 2021. gada pavasarī, vasarā cenu pieaugums bija vēlamajā pāris procentu līmenī. Tomēr tā gada beigās inflācija pietuvojās jau neveselīgam 8% līmenim, bet no 2022. gada marta, ekonomiku ietekmējot Krievijas pilnmēroga iebrukuma Ukrainā sekām, cenu pieaugums pārsniedza jau slimīgo 20% līmeni astoņus mēnešus no vietas, rekordu sasniedzot aizvadītā gada septembrī — 22,2%.

Kopš tā laika cenu pieauguma temps sāka palēnām samazināties, nokrītot no pārdesmit procentiem šī gada sākumā līdz padsmit procentiem pavasarī, jūnijā atgriežoties pie viencipara skaitļa un septembrī sasniedzot 3,3% — tik zema inflācija pēdējo reizi bija pirms diviem gadiem.

Ikmēneša inflāciju pieņemts mērīt attiecībā pret iepriekšējā mēneša cenām un pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, ņemot vērā ekonomiskās aprites ciklu gada ietvaros — arī XXI gadsimtā liela daļa no tautsaimniecības ir un paliek sezonāla (lauksaimniecība, mežistrāde, tūrisms, izglītība utt.).

Līdz ar to pašreizējā “nelielā” 3,3% inflācija septembrī šķiet “neliela” tikai tāpēc, ka tā tiek mērīta nevis pret ierasto cenu līmeni, bet gan pret pagājušā gada milzīgo cenu lēcienu, kurš jau tā bija rekordaugsts.

Ja salīdzinām pašreizējo cenu pieaugumu ar to, kas tika uzskatīts par normālo cenu līmeni no 2014. līdz 2021. gadam, pašreizējās cenas būtu jāpamēra ne pret aizvadītā gada attiecīgo mēnesi, bet pret 2021. gada februāri — martu, kad inflācija pēdējoreiz bija ap 0% un cenas bija stabilas. Savukārt vēl gadu pirms tam, kā jau minēts, koronavīrusa laikā tika fiksēta neliela, toties ilgstoša deflācija.

Vidējās cenas Latvijā no 2020. gada marta līdz šī gada martam, summējot to kopā triju gadu griezumā, pieauga par 29,1%. Skatoties aprīļa mēnesi triju gadu garumā, iegūstam 29,8% kumulatīvo inflāciju, maija mēnešos — 31,6%, jūnija mēnešos — 29,9%, jūlija mēnešos — 30,7%, augusta mēnešos — 30,6%, bet pa septembra mēnešiem kumulatīvā inflācija bijusi 30,3% pēdējo triju gadu griezumā.

Aprēķinot cenu pieaugumu triju gadu periodā, ir iespējams izteikt prognozi, ka šomēnes inflācija turpinās kristies aptuveni līdz 2,5% apjomam, novembrī un decembrī svārstīsies ap 1% vai 2%, tādu tendenci, iespējams, saglabājot ar ī ziemā un pavasarī. Taču tā atkal būs inflācija tikai viena gada periodā, nevis triju gadu griezumā — faktiski, salīdzinot ar vidējām cenām pirms un pēc kovida, dzīves dārdzība Latvijā būs pieaugusi par trešdaļu (!).

Tā kā Eiropas Centrālā Banka nolēmusi šomēnes nemazināt EURIBOR likmi, kas sasniegusi jau 4,5% (pretstatā nullei tuvai likmei iepriekšējos gados), tad varētu būt sagaidāms, ka faktiskā inflācija tuvākajos mēnešos pieaugs, jo tautsaimniecībā “iesūksies” kredītmaksājumu izraisītais dārdzības pieaugums.

Līdz ar to politiķiem, ierēdņiem un finansistu sektora pārstāvjiem, ieskaitot Latvijas Banku, vienīgajiem ir iemesls priecāties — inflācijas statistika mēneša un gada griezumā turpinās samazināties, jo patlaban tā tiek mērīta pret tik netipiski augstu bāzi, kādu Latvija nebija piedzīvojusi 25 gadus. Tikmēr jebkuram pircējam nāksies konstatēt, ka faktiski novērojamais cenu līmenis mazumtirdzniecībā uz leju neiet, drīzāk pat pieaugs vēl, kad pilnībā iedarbosies paaugstinātās EURIBOR likmes. 

Novērtē šo rakstu:

62
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...