Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir divas valstis – viena liela, otra maziņa. Pirmā – Amerikas Savienotās Valstis, otrā – Latvijas Republika. Viena vismaz skaitās brīvu cilvēku zeme, otra... nu, spriediet paši.

Pirmajai visvisādas visnotaļ praktiskas un konkrētas intereses ir visās pasaules malās, un, lai ar tām viss būtu kārtībā, tā ir spiesta ik pa brīdim attiecībā uz saviem „sabiedrotajiem” kaut ko pieciest, kaut ko „neievērot”, uz kaut ko vienkārši pievērt acis.

Otrai pa lielam ir tikai viena interese – turpināt pastāvēt, līdz ar ko arī citas valstis tai faktiski dalās tajās, kas attiecībā uz šo valsti kaut ko var ietekmēt, un tajās, kas nevar faktiski neko – un kurām arī lielā mērā ir vienalga.

Pirmajai no šīm valstīm Uzbekistāna attiecīgajā reģionā bija vajadzīgs un noderīgs „sabiedrotais”, līdz ar ko šī valsts izlikās nemanām visas tās šausmas, ko Uzbekistānā strādāja vietējais diktators Karimovs ar savu klanu.

Šausmas bija visnotaļ reālas tāpat kā diktators – ne jau kaut kāda tur nieka demokrātijas ierobežošana, bet demonstrāciju apšaušana, politisko pretinieku iznīcināšana, tūkstoši politieslodzīto, spīdzināšana cietumos un tā tālāk.

Otrajai valstij Uzbekistāna nebija ne vajadzīga, ne noderīga – kaut gribējās „apgūt” Uzbekistānas tirgu un bagātīgos resursus, nekas lāga nesanāca, lai cik reizes uzņemtu ciemos diktatoru Karimovu un cik Triju Zvaigžņu ordeņus kārtu viņam kaklā.

Tad diktators nomira, un to, kādi cilvēki ir pie varas vienā un otrā valstī, lieliski demonstrēja oficiālie šo valstu vadītāju paziņojumi sakarā ar diktatora nāvi.

 „At this challenging time of President Islom Karimov’s passing, the United States reaffirms its support for the people of Uzbekistan. This week, I congratulated President Karimov and the people of Uzbekistan on their country’s 25 years of independence. As Uzbekistan begins a new chapter in its history, the United States remains committed to partnership with Uzbekistan, to its sovereignty, security, and to a future based on the rights of all its citizens,” – šis bija ASV prezidenta Baraka Obamas oficiālais paziņojums.

Un šis savukārt bija Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa paziņojums: „Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsaka visdziļāko līdzjūtību Uzbekistānas tautai un prezidenta Islama Karimova ģimenei saistībā viņa nāvi. Prezidents Karimovs ir sniedzis neatsveramu ieguldījumu Latvijas un Uzbekistānas attiecību veidošanā. Viņa loma stabilitātes un drošības stiprināšanā Centrālāzijas reģionā nav pārvērtējama.” Tikpat līdzjūtīgs Uzbekistānas „tautai un valdībai” bija arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Saskatāt atšķirību? Ja ne, pateikšu, kā to redzu es.

Nemēģināšu sniegt absolūti precīzu tulkojumu Obamas paziņojumam, bet viens ir skaidrs – kaut arī amerikāņi nav piedzīvojuši nekādus staļinus, ASV prezidents ne ar pušplēstu vārdu neieminējās, cik ļoti viņam žēl, ka viens gana asiņains diktators ir devies pie tēviem.

Atbalsts Uzbekistānas tautai, uzticība partnerībai un skaidra norāde uz cilvēktiesību ievērošanu – tas jā, bet nekāda pat formāla žēluma par diktatora nāvi.

Citiem vārdiem, tika uzskatāmi apliecināts, ka viena lieta ir praktiskais noderīgums un vajadzīgums, bet pavisam cita – principi, kaut vai tikai ārējai parādīšanai. Kuri vismaz šādos izrādīšanas gadījums tomēr ir pirmajā vietā.

Savukārt tās valstiņas „valstsvīri”, kurai savukārt diktatoru un izpausmju, kā varētu domāt, bijis vairāk nekā pietiekami, izrādījās vienmēr gatavi just līdzi kārtējā asiņainā diktatora nāvei.

Turklāt, kas īpaši svarīgi, vējoņiem-rinkēvičiem (atšķirībā no Obamas) pat nebija nekādas praktiskas vajadzības ieziesties ar politisko vazelīnu, - ne nu Latvijai no Uzbekistānas īpaša praktiska jēga bijusi, ne arī no tādas vai citādas līdzjušanas kaut kas sagaidāms.

Bet, ja reiz cilvēks savā būtībā ir un paliek kalps un dzimtcilvēks, nekādu citādu rīcību no viņa arī nesagaidīt. Pēc Staļintētiņa nāves šādi vējoņi-rinkēviči sistos ar galvu pret sienu, bet, ko viņi darītu mūsdienu Ziemeļkorejā, bail pat iedomāties.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Vārda brīvības fonds 1. aprīlī CC Atklāta vēstule kultūras ministram Naurim Puntulim

FotoŠopavasar fonds negaidītā kārtā saņēmis vairākas sabiedrībā pazīstamu cilvēku grēksūdžu vēstules, kuru saturu šeit pārstāstīsim īsi un koncentrētā veidā, jo mūsdienās sāpinošu un dvēseles dzīles atkailinošu tekstu palagus, kādas savulaik uzrakstījuši, piemēram, Svētais Augustīns (“Grēksūdze”) vai Mišels Fuko (“Miesas grēksūdze’) – tik garus gabalus lasīt nevienam nav laika.
Lasīt visu...

21

Nav taisnība, ka valsts palīdz uzņēmējiem. Valsts viņus mēdz reketēt

FotoValsts amatpersonas īpaši jau vēlēšanu laikā daudz runā par uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, palīdzību uzņēmējiem, tiesiskumu un tā tālāk, un tā joprojām. Praksē gan mēdz būt citādāk, un valsts iestāžu vērsanās pret mani, manas ģimenes locekļiem un manis vadīto uzņēmumu liecina, ka realitāte var līdzināties absurda lugai.
Lasīt visu...

21

Korupcijas prakse perifērijā – Balvos

FotoKonkrētā piemērā – Balvos. 2022.gada oktobrī uz ceļa, kuru kā taisnāko vairāk nekā 30 gadus lieto mazdārziņu īpašnieki, bez brīdinājumiem tika nostiepta ķēde, kurā par laimi nelaimē ar salīdzinoši lēnu ātrumu (ap 15 km stundā) ietriecās motocikla vadītājs kurš guva nopietnas kakla traumas.
Lasīt visu...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

Lursoft