Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šī gada 16. jūlijā pēc ekonomikas ministra Viktora Valaiņa iniciatīvas Latvijas valdība skatīja ziņojumu par plāniem pārskatīt valsts akciju pārvaldības modeli telekompānijās Latvijas Mobilais telefons (LMT) un TET, kurās abās formāli ir kontrolpaketes turētāja, taču dabā nosaka ļoti maz vai neko, īpaši jau kompānijā LMT

Ideja par to, ka kompānijas būtu jāapvieno, nav jauna. Valsts stratēģiskais partneris Telia Company to faktiski pieprasa darīt jau vairākas desmitgades. Iemesls tam ir gan visai elementāra biznesa loģika, kas paredz, ka viena īpašnieka rokās esošus divus vienā nozarē strādājošus uzņēmumus būtu pareizi apvienot, lai tie nekonkurētu savā starpā, bet gan ar citiem šajā pat nozarē strādājošiem uzņēmumiem, lai uzņēmumu pārvaldība būtu lētāka, lai būtu mazāki tēriņi uzņēmumu valdēm, padomēm, mārketinga, finanšu un daudziem citiem menedžmenta virzieniem.

Ļoti svarīgs iemesls, lai apvienošanos beidzot veiktu, ir tas, ka LMT viens no galvenajiem konkurentiem Bite – proti, tā akcionārs – ir pēdējos gados tieši šādu apvienošanos veicis, apvienojot uzņēmumus Bite un Baltcom, un strauji kļūst par vienu no spēcīgākajiem un vērtīgākajiem telekomunikāciju uzņēmumiem Latvijā. Tas ir vēl papildus tam, ka Tele2 skaidri izspiež LMT no mobilo komunikāciju līdera pozīcijām, pieaug LMT parādi un jau ir izveidojusies atpalicība 5G ieviešanas tempos gan no Bite, gan Tele2, kuri abi apsteigs LMT šīs tehnoloģijas ieviešanā par diviem līdz trim gadiem. Visa šī rezultātā Telia un attiecīgi arī Latvijas valsts akcijas jau šobrīd zaudē gan peļņas iespējas, gan vērtību.

No Telia viedokļa šī situācija ir īpaši kaitinoša tādēļ, ka Telia iepriekš jau gadiem ir brīdinājusi Latvijas valsti par to, kā situācija tirgū attīstīsies un lūgusi rīkoties.

Latvijas valsts, lai arī vairākas reizes apsvērusi nepieciešamību rīkoties, līdz lēmumam tā arī nekad nav nonākusi. Iemesls tam ir tāds, ka LMT vadītājs Juris Binde katru reizi ir izmantojis visas iespējas, tajā skaitā uzņēmuma apmaksātus lobistus un PR speciālistus, lai nekādā gadījumā nepieļautu nekādas izmaiņas esošajā stāvoklī, jo tieši viņam personiski un viņa svītai, kas nemainīgi ieņem vadošos amatus LMT jau desmitiem gadu, nekādas izmaiņas nekādā gadījumā nav vajadzīgas.

LMT ir unikāls uzņēmums, vienīgais tāds Latvijā un, iespējams, visā Baltijā, kurā vadības komanda nav mainījusies tik ilgus gadus. Vienīgais uzņēmums Latvijā, kurā kontrolpakete pieder Latvijas valstij, bet kura vadības atalgojums nav publiski zināms atšķirībā no airBaltic, TET vai citiem uzņēmumiem. 

Arī šoreiz tāpat kā visas iepriekšējās reizes, kad valdība ir sākusi apspriest uzņēmumu nākotni, ir sākusies ievērojama pretdarbība, kuras mērķis ir vai nu saglabāt esošo stāvokli, vai aizstāt Telia ar kādu institucionālu investoru kā ERAB, patiesās Telia izpirkšanas izmaksas uzliekot uz pašu uzņēmumu pleciem. Abi šie scenāriji nodrošina Bindes kungam vēl ilgus gadus esošajā amatā. Abi šie scenāriji dažādos veidos ved pie lieliem zaudējumiem Latvijas valstij un tās nodokļu maksātājiem. 

Šoreiz tiek izmantots arguments, ka Telia it kā traucējot LMT iesaistīties aizsardzības industrijā, ražot lielgabala lādiņus, dronus un citus elementus, kurus it kā daudzus gadus jau cenšas attīstīt LMT defence projekts. Lietas nonākušas pat tik tālu, ka Latvijas valsts prezidents televīzijā stāsta, ka Telia Company apdraudot Latvijas nacionālo drošību.

Te jāteic, ka Latvijas nacionālo drošību apdraud vispirms jau neprofesionāli politiķi. Telia uzskata, ka Latvijas nacionālajai drošībai vispirms būtu svarīgi stipri un profesionāli telekomunikāciju uzņēmumi, kas nodrošina internetu un mobilos sakarus un neatpaliek no konkurentiem arī 5G tehnoloģiju ieviešanā, un tieši tā ir prioritāte, raugoties uz uzņēmumu attīstību. Savukārt, ja Latvijas valsts domā, ka tās drošībai būs labāk bez tāda partnera kā Telia, nav ne mazāko problēmu izpirkt Telia daļas abos uzņēmumos, un Latvijas politiķi tad varēs netraucēti realizēt savas ieceres par artilērijas lādiņu ražošanu mobilo sakaru uzņēmumā vai mobilo sakaru uzņēmuma līdzekļu novirzīšanu nevis mobilā tīkla, drošu datu centru un 5G attīstībai, kas tiešām būs svarīgs arī militāri, bet gan politikai pietuvināto personu aizsardzības jomas startupiem un uzņēmuma vadības PR projektiem.

Telia nekādā gadījumā nav apmierināta ar esošo situāciju uzņēmumos, kuros profesionāla stratēģiska vadība ir aizstāta ar viena lokāla baroniņa svītas interešu apkalpošanu.  Varbūt tiešām ir pienācis laiks Latvijas valstij un Telia iet katram savu ceļu?

Lai arī nešaubīgi, ka šādā darījumā Telia pieprasīs pilnīgu kompensāciju par Latvijas valsts novilcināto lēmumu rezultātā negūto peļņu, vienlaicīgi Telia tādā gadījumā noteikti ir ieinteresēta pārdot Latvijas valstij savas akcijas tagad, kamēr tām vēl ir kaut kāda vērtība, jo ir nešaubīgi skaidrs, ka, šādi turpinot, uzņēmumu vērtība samazinās jau tagad un samazināsies ar katru gadu. Telia nedomā, ka šis ir Latvijas valstij vai tās drošības interesēm labs scenārijs, taču respektē Latvijas politiķu tiesības rīkoties ar tiem uzticētajiem aktīviem saskaņā ar savu redzējumu un vēlmēm.

Telia izpratnē aiz uzsāktās Telia nomelnošanas kampaņas stāv uzņēmuma LMT vadība, kura savus amatus visus šos gadus ir saglabājusi nevis savas profesionalitātes vai uzrādīto rezultātu dēļ, bet tikai un vienīgi tāpēc, ka vēsturiski uzņēmumā LMT ir panākta situācija, ka bez paša uzņēmuma arodbiedrības piekrišanas veikt vadības izmaiņas ir praktiski neiespējami.

Tad, lūk, - šī iemesla dēļ LMT arodbiedrība ir visticamāk visbagātākā arodbiedrība ne tikai Latvijā, bet pilnīgi noteikti Baltijā, un, iespējams, pat daudz plašākā mērogā. Bindes kungs katru gadu aizvien vairāk līdzekļu atvēl arodbiedrībai, šādi ar uzņēmuma līdzekļiem faktiski apmaksājot savu palikšanu amatā.

Arodbiedrības biedriem gan nav iespēju, atšķirībā no TET,  AirBaltic vai citiem uzņēmumiem ar valsts kapitāla daļām, uzzināt, kāda ir paša Bindes kunga alga, un tomēr tāpat tā ir neliela summa, salīdzinot ar to, kuru Latvijas valsts zaudēs, ja atkal jau Bindes kungam izdosies panākt, ka nekādas pārmaiņas šo uzņēmumu pārvaldībā nenotiek vai notiek tādas, kas LMT barona karalisti saglabā esošajā formā. 

Latvijas sabiedrībai un vēlētajiem, kas ir patiesie akcionāri šajos uzņēmumos, būtu vērts rūpīgi sekot valsts pārstāvju lēmumiem šajā jomā un apdomāt šo lēmumu konsekvences, - Telia izpirkšana, uzliekot milzīgu parādu nastu pašiem uzņēmumiem, padarīs to tālāku attīstību neiespējamu, uzņēmumu vērtība un konkurētspēja samazināsies. Savukārt, ja Latvijas politiķi domā, ka Telia Company publiska nomelnošana uzlabos Latvijas valsts sarunu pozīciju, tad arī tā ir bezatbildīga kļūda. Telia Company ir ieinteresēta sadarboties ar Latvijas valsti un vienmēr ir piedāvājusi labākos un profesionāli visizsvērtākos lēmumus, un kompānija negatavojas pazemināt savus standartus atkarībā arī turpmāk.

Novērtē šo rakstu:

80
97

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kur pazudušas bailes no naftas krājumu izsīkšanas. Mazliet fantastiska vīzija

FotoKur palikuši strīdi, cik ilgam laikam palicis dažnedažādo resursu, ar ko māte Zeme mūs baro? Piemēram, tā pati nafta. Tie, kam virs 40, noteikti atceras, ka tā bija top tēma 90. gados un šī gadsimta sākumā. Patiesībā tā bija tēma un dažādu zinātnisko prognozētāju maize jau krietni senāk.
Lasīt visu...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

21

14 mīti par inflāciju un cenām

FotoAr ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību (eiro, ASV dolārs u.c.) pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā, un kāpēc tas ir pat labi?
Lasīt visu...

21

Netematiska un nekonsekventa doma. Latvju tautas vērtējumi

FotoPēteris Birkerts (1881–1956), pazīstamā arhitekta Gunara Birkerta tēvs, bija latviešu folklorists un literatūrzinātnieks, tautas parunu, sakāmvārdu, mīklu un anekdošu vācējs. Viņa apkopotā “Birkerta folkloras krātuve” (BFK) ir otra lielākā pēc Latviešu folkloras krātuves. Atšķirībā no citiem folkloristiem, P. Birkerts šim materiālam mēģināja pieiet ne tikai zinātniski, bet arī filozofiski, piedāvājot savu tautas gudrības filozofiskās struktūras versiju. Viņa mūža nogalē iznāca apjomīgs pētījums Latvju tautas estetika divos sējumos. Pirmajā sējumā viņš aplūko “cilvēka auguma, fiziskā ķermeņa un viņa kustību estetiku”, analizējot fizisko daiļumu un nedaiļumu “tautas prātojumos” jeb parunās.
Lasīt visu...

21

Kur slēpjas igauņu veiksmes atslēga - kāpēc kaimiņi spēj pieņemt racionālus lēmumus, bet mēs ne?

FotoIr taču jābūt kādam noslēpumam vai būtiskai atšķirībai, kāpēc igauņi var izdarīt pie mums neiespējamo - samazināt savu politiķu ambīcijas, kā arī biznesmeņu alkatību un uzbūvēt "Rail Baltica" staciju gandrīz divas reizes lētāk, nekā sākotnēji plānots.
Lasīt visu...

10

Vai patiešām „Rail Baltica” jēgas meklējumu dēļ ir jāieķīlā visas valsts nākotne?

FotoKomentārs par žurnālista Bena Latkovska rakstu ""Rail Baltica" stratēģiskā jēga nav tā, kuru par to cenšas uzdot". Kopumā piekrītot autora rakstītajam, gribētu uzdot vienu jautājumu: vai "Rail Baltica" stratēģiskā jēga saglabājas, pazūdot ekonomiskajam lietderīgumam, vai arī ir tāda projekta sadārdzinājuma robeža, līdz ar kuras sasniegšanu pat satiksmes ministram Briškena kungam ir pilnīgi skaidrs, ka projekts ir jāaptur?
Lasīt visu...

21

Darbinieku trūkums – problēma samilst. Ko varam mācīties no attīstītākajām ekonomikām?

FotoRīgas un tuvējos reģionos bezdarba līmenis pašlaik tuvojas 4%, kas nozīmē, ka bezdarba teju nav. Arvien biežāk dzirdam diskusijas par tautsaimniecības bremzēšanos, ko rada virkne dažādu aspektu, taču viens no tiem – darbinieku trūkums. To gana sāpīgi izjūt arī ražojošie uzņēmumi.
Lasīt visu...

21

Kā var būt, ka atalgojums atsevišķu valsts kapitālsabiedrību vadībai ir lielāks par atalgojumu līdzvērtīgu privātu uzņēmumu vadītājiem?

FotoValsts prezidents tēmu par apvienotā Latvijas sabiedriskā medija (LSM) valdes nesamērīgi lielo atalgojumu no publikas pukstēšanas interneta čalotavās aktualizējis līdz valsts politikas augstākajam līmenim. Tādam, ko nevar ignorēt. Bet… vai piedāvātais risinājums neradīs vēl lielāku sajukumu? Un varbūt laiks uzsākt lielākas reformas valsts kapitālsabiedrību vadītāju atalgojuma sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi