Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Cilvēka daba

Leonards Inkins
10.04.2023.
Komentāri (22)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau kuru reizi rakstīšu par cilvēka dabu, par to, ko cilvēks patiesībā vēlas, pēc kā alkst un kā to maskē. Šim nevar būt gala, jo šis temats ir tikpat bezgalīgs kā cilvēks savās vēlmēs, tieksmēs un vajadzībās. Ceļam ir sākumpunkts, bet, kurp pa to kāds radījums dodas un uz kurieni šis ceļš viņu aizvedīs, es nezinu. To nezini arī tu, bet tas mums neliedz par to parunāt.

Zinu, ka mēdzu stāstīt tik detalizēti un piesaukt tik daudz blakņu, ka bieži, kamēr stāstu, pats aizmirstu, ko ar to gribēju pateikt, un tie, kuriem stāstu, veiklāk par mani sapinas un apmaldās minētajā.

Nezinu, vai tas ir izplatītākais un biežāk uzdotais jautājums, bet nenoliedzami tas ir bieži pieminēts, uzsvērts, par to daudz runājam, rakstām un pat dziedam, lai gan reti dzirdēto pielietojam savā dzīvē. Ne tāpēc, ka nespējam šādus ieteikumus vai rekomendācijas pielietot vai īstenot, bet gan tāpēc, ka, pat īpaši nepiedomājot, zinām, ka tas nav īstenojams un, ja arī to īstenotu, tad cerēto rezultātu nebūtu, tāpēc noklausāmies, pašķirstām un atgriežamies savā realitātē.

Par ko es tik mīklaini, uzmanīgi un tramīgi runāju? Ne par kosmosu, ne plakano zemi un ne kovidafēru, bet par vienkāršo – ko darīt. Ne par to, ko darīt valdībai, valstij, sabiedrībai vai kādas reformas nepieciešamas izglītības sistēmā. Nē, par vienkāršo – ko darīt tev un man, proti, ko darīt un kā darīt, lai būtu maize, jumts virs galvas, ģimene, laimīgi bērni un nesāpīgas vecumdienas...

Esam gana dzirdējuši ieteikumus darīt to, kas mums patīk, un pārvērst to par darbu, no tā pārtikt un būt laimīgam. Ar prieku doties uz darbu un priecīgam no darba nākt mājās.

To dzirdot, reti jautājam padomdevējam: vai tu pats tā dari? Ja jautāsim, protams, viņš apgalvos, ka dara, bet, ja viņa apgalvojumu pārbaudīsim ar melu detektoru, var atklāties cita aina.

Iespējams, esmu tendenciozs, bet sestais prāts man liek domāt – ja vairumam cilvēku pievienotu vadiņus, ekrānā uzmanīgi vērotu cilvēka organisma reakcijas, kuras ārēji var palikt nemanītas klausītāja acij, tad atklātos, ka lielais vairums cilvēku patiesībā vēlas gulēt, ēst, dzert, izklaidēties, atpūsties, pirkt dārgus auto, lielas mājas un tamlīdzīgi. Nu to, ko rāda vairumā seriālu, kur visi varoņi brauc spīdīgos auto, dzīvo lielās mājās, labi ēd, labi ģērbjas, katru otro dienu iet pie friziera, masiera, uz baseinu, tenisa laukumu un nekad nestrādā, nekad nepelna, bet tikai tērē nez kur ņemto naudu...

Patiesībā vairumam cilvēku ir tikai dažas vēlmes. Svarīgākā vēlme ir būt bagātam, jo, kad būšu bagāts, īstenošu to, ko citiem neatklāšu, ja vien melu detektors nepamanīs.

Ne viena vien grāmata ir uzrakstīta par to, kā būt laimīgam. Šīs grāmatas pērk tie, kuriem arī ar šo metodi neizdodas sasniegt iecerēto mērķi. Kas tā ir par metodi? Šai melīgajai metodei ir daudz locījumu, ko n–tie daiļrunātāji un daiļrakstītāji visādi ir izskaistinājuši, tomēr pati doma un būtība – kaut aplama – ir šāda: dariet to, kas jums patīk, un pārvērtiet to par savu darbu.

Bet ko darīt, ja par to, kas man patīk, citi nevēlas maksāt, jo neuzskata to par viņiem noderīgu un svarīgu?  Tā ir viena no lielākajām un izplatītākajām aplamībām, sak', dari to, kas tev patīk, tādējādi tu nodrošināsi savu dzīvi. Tā tu pabarosi bērnus, nodrošināsi ģimeni ar dzīves vietu, un, ja tā rīkosies, tad ar to pietiks pat, lai nopirktu spīdīgu auto!

Manuprāt, tā ir pilnīga un absolūta aplamība, jo, ja mēs šiem pieslēgsim melu detektoru, tad izrādīsies, ka vairumam cilvēku visvairāk patīk gulēt, atpūsties, labi paēst, klausīties mūziku, skatīties filmas, ceļot un citu. Tikai ne strādāt tā saucamajā mīļotajā darbā...

Savukārt, ja tu bez darba nevari, ja nevari pie galda nosēdēt, neraustot salveti, nebakstot ar kājām visu, ko var aizsniegt zem galda, un citādi nedīdīties, tad ir vērts padomāt par psihiatra apmeklējumu. Ne psihologa, bet psihiatra!

Nav tādas darbavietas, kur par gulēšanu maksā algu nez cik tur eiro stundā! Nav tādas darbavietas, kur par to, ka tu ēd, tev maksā! Mēs esam spiesti strādāt, darīt to, kas mums nepatīk, kas ir apnicīgs, nav patīkams, lai varētu gulēt siltumā ar pilnu kuņģi un ne otrādi.

Kuņģis jūtas labi tad, kad ir tukšs, nieres nejūtas labi, kad tu tām liec strādāt – litriem filtrēt alu vai citu šķidrumu. Teiksi, niere, ja nestrādās, no bezdarbības mirs?  Nē, niere un kuņģis mirs no tiem draņķiem, kurus tu viņos stūķē. Arī cilvēks pāragri mirst no tiem draņķiem, kurus pērk, kurus uzziež uz ādas, kurus iemālē matos, kā arī no draņķībām, ko domā un dara...

Piemēram, man daudz labāk patīk skatīties video, nevis tos veidot, vairāk patīk lasīt, nevis rakstīt, klausīties, nevis uzrunāt, skaidrot un atgādināt. Un tas nav nedz slikti, nedz labi, tas ir dabiski un cilvēciski. Zinu, arī tev ir līdzīgi.

Mūžīgajiem revolucionāriem daudzās jomās bieži vien tā ir maska, kā slēpt problēmu un atrast «dzīves jēgu», kaut patiesībā tas ir tikai veids, kā iekļūt, nokļūt, iespraukties tur, kur var kļūt kaut nedaudz bagātāks. Tad var atļauties darīt to, ko patiesībā vēlies, un samierināties, ka par to nemaksā.

Palūkojies uz tiem daudzajiem tūkstošiem, kuri pat gatavi maksāt, lai viņiem ļauj makšķerēt, sauļoties vai peldēties. Nav tādas darbavietas, kur par iedegumu maksā naudu.

Visi, protams, tādi nav,– ir izņēmumi, tos sauc vai apsaukā par pasionāriem. Ir arī citi vārdi un apzīmējumi, bet viņu ir tik maz, ka tie iekļaujas mērījumu kļūdas koeficientā. Mēs viņus visus zinam, un viņu valstī ir tik maz, ka var saskaitīt uz viena cilvēka pirkstiem.

Ne mazums ir tādu, kuri apgalvos, ka viņiem patīk motorus skrūvēt, citiem patiks celt namus, bet citiem gleznot. Un tomēr – patīk ne jau mācīties, ne jau sasniegt, ne jau gleznot laika gaitā vērtībā augošas gleznas, bet gan patīk, ka citi tos uzskata par ko īpašu, par māksliniekiem, piemēram.

Viņiem patīk uzturēties tur, kur top gleznas, patīk tās smaržas, telpas interjers un eksterjers. Patīk iederēties kulturālā sabiedrībā, tur gozēties, kad citi viņus redz... Tomēr reti kuram patiesi patīk mālēt, neveiksmīgos mālējumus iznīcināt un n–to reizi sākt no sākuma, kamēr izdodas.

Tas nav tas pats, kas ar dīvainiem apģērbiem atšķirties no citiem, izcelties, lai tevi pamana un saka – jā, tas ir mākslinieks... Kaut to, ka esi mākslinieks, zinās tikai tie, kas redzējuši tevi garā šallē ietītu vai garā ādas mētelī tērptu... Visa tava māksla pazudīs kopā ar tevi, kad tavas nieres būs piekusušas pārstrādāt tos draņķus, kurus tu tur esi salējis, un kad tava sirds vairs nespēs paciest tavu liekulību un melus.

Līdzīgi tam, kā tu tēlo mākslas nieku, tā citi tēlo mākslas pazinēju, pērk tavus mālējumus, apbrīno tavus darbus un citiem stāsta, cik tu esi izcils, un starp rindiņām viņu klausītājam ir jānovērtē, cik tomēr izcils ir viņa draugs, kurš spēj izprast mākslinieka domu gājienu... Patiesībā visi melo. Iespējams, tas kurš klausās šā fana vai sekotāja murgos, ir no trim minētajiem visgodīgākais.

Daudziem patiešām patīk viņu darbs, jo patiesībā viņi iet nevis uz darbu, bet paburzīties ar darba kolēģiem, atrisināt kādu intrigu, radīt intrigu, kādu nolikt pie vietas, apmierināt savu varaskāri, parādīt citiem, kāds esi, ko tu vari, un tad arī piektdienas vakaru var kopā pavadīt...

Atceros, man jaunībā pēc darba patika strādāt sērkociņu fabrikā Liepājā. Es blandījos pa cehiem, runāju gudras runas, apzinoties, ja kāds darba galds salūzīs, to remontēt nāks cits atslēdznieks.

Vai domā, es šādi rakstu, runāju, lai tu saprastu, mainītos vai būtu man pateicību parādā? Nē, es pārāk labi mūs abus pazīstu. Es zinu, ka tev ir dziļi vienaldzīgs, kas esmu, ko daru, kāpēc daru,– tu vienkārši «darot to, kas tev patīk» te nejauši ieklīdi. Vai nu pēc pults bija tālu jāsniedzas, vai citu iemeslu dēļ tu nepaspēji pārslēgt video vai pāršķirt citu tekstu, kā rezultātā tu esi nejauši līdz šai vietai nokļuvis.

Es runāju tāpēc, ka gadās arī tie, kuri meklē atbildes, un es viņiem atbildu. Viņi manu atbildi atradīs arī pēc gadiem, jo arī tad šis būs pieejams un izmantojams, bet tu pārslēdzies uz ko interesantāku, tev patīkamāku un derīgāku. Arī spoguli izdaiļo, un, kad spoguļosies, tu neredzēsi to, kāds esi patiesībā, bet tikai tevis un izdaiļotā spoguļa kombināciju.

Es savu padarīju, es pateicu. Nu bumbiņa ir tavā laukuma pusē, un tikai tev lemt, ko ar to darīt.

Audio + video ir šeit:

https://youtu.be/RNNVwNquIhY

Novērtē šo rakstu:

19
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...