Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Taisnība ir apgalvojumam, ka cilvēks ir divkājains primāts, kurš ietilpst zīdītāju klasē, bet par saprātu zinātnieki vēl strīdas. Es neesmu nedz biologs, nedz kādas citas zinātnes pārstāvis, esmu vidējais latvietis ar formālu padomju vidusskolas izglītību. Vidējais divkājainais primāts. Tā arī vērtējiet šo rakstiņu.

Tikai slinkais sadzīvē vai pat publiski nav kategoriski paudis kādu viedokli par Kovidu, bet ļoti maz ir tādu, kuru apgalvojumi un «viedoklis» balstīts reālās zināšanās. Labākajā gadījumā šie cilvēki ietekmējas un pārstāsta citu pausto.

Vieni pārstāsta dažādu šarlatānu un neizglītotu cilvēku, afēristu un pat psihiski slimu cilvēku tā saucamos viedokļus un apgalvojumus, kurus parasti – kāda tante teica vai pauda tas dakteris, tas zinātnieks, tas blogeris, tas politiķis, bet reti kurš zināšanas smeļas no šīs jomas speciālistiem. Speciālistu īpatnība un būtība ir tāda, ka viņi laiku veltī izzināšanai un citām zinātniskām darbībām, bet publikācijām un viedokļu paušanai sociālajos tīklos viņiem nav laika. Tas būtu profesionāli jādara žurnālistiem, bet to jau sen nav, ir tikai komentētāji un «dīvāna eksperti» ar ļoti nabadzīgu pasaules skatījumu.

Es lasu, klausos visus, bet šamaņus aizvien retāk, jo parasti viņu apgalvojumi izrādās no pirksta izzīsti un labākajā gadījumā balstās nezināšanā un loģikas trūkumā.

Normālā dzīve

Ir teikts, ka cerība mirst pēdējā, un ik pa laikam izskan cerība vai vēlme atgriezties pie normālas dzīves, jo esam noguruši no Kovida izraisītajiem ierobežojumiem.

Pirmkārt, neuzskatu, ka līdz Kovidam dzīvojām normāli, otrkārt, esmu pārliecināts, ka tādas «normālas dzīves», kāda bija līdz šim, vairs nebūs. Ar to nāksies samierināties, un galvenais, kas mūsu dzīvi vismaz tuvākajos gados diktēs, regulēs, ietekmēs un noteiks, būs nevis tautu vēlmes, nevis globālistu plāni un iegribas, nevis valdību ieceres, bet to noteiks vīruss, jo tas, kaut niecīga izmēra, tomēr ir varens un savu varenību demonstrēs. Šis ir gadījums, kas saskan ar teicienu, ka mazs cinītis gāž lielu vezumu, jo ir īstajā laikā un īstajā vietā ieradies. Jo tikai tad cinīti kāds pamana un tas spēj gāzt vezumu.

Tas ieradās tad, kad, manuprāt, sākām dzīvot galīgi greizi, kad vairums sāka domāt greizi, kad tās vērtības un tā dzīvesziņa, kas nodrošināja cilvēcei izaugsmi un attīstību, tika nosodītas un atzītas par nederīgām. Vīruss atnāca tad, kad bijām ļoti viegli ievainojami, un tādi esam vēl aizvien.

Vīruss ievieš citu dzīvošanu. Tie, kuri nepakļausies šai «jaunajai kārtībai», inficēs citus, slimos paši un mirs.

Šodien tu jūties vareni, uzvedies izaicinoši un bravūrīgi, jo tevi sargā tie, kas maskās, tie, kas ir piesardzīgi, bet šī aizsardzība nebūs mūžīga, un arī tavā dzīvē ienāks Kovids. Sākumā, iespējams, bez simptomiem un nemanāmi, nākamreiz – jau jūtamāk, un tā – līdz mirsi, paņemot sev līdzi pulciņu radu un draugu.

Reakcija

Vīruss izraisa divas atbildes reakcijas. Viena ir valdību reakcija, otra ir sabiedrības reakcija. Tāpat kā vīruss pielāgojas cilvēka imūnsistēmai, tā arī valdības mēģina ierobežot vīrusa izplatību, tā nodarīto ļaunumu samazināt, un sabiedrība, savukārt, reaģē uz to atbilstoši savam skatījumam un indivīda personiskām vajadzībām.

Kā valstu valdības, cilvēki, kuri dzīvo šajās valstīs, reaģē uz Kovida izraisīto pandēmiju? Tiešām – cik cilvēku, tik viedokļu. Tos dziļi neanalizēšu un visus pat nepieminēšu. Aprobežošos ar apgalvojumu, ka tie ir.

Jā, daudzos gadījumos par viedokli tiek pasniegts jebkas, tikai ne viedoklis, jo, lai būtu jelkāds viedoklis, ir jābūt izpratnei un informācijai. Nedz izpratnes, nedz informācijas cilvēkiem un arī valdībām par šo vīrusu pirms gada nebija. Nu jau ir vairāk, bet vēl aizvien esam tālu no pilnīgas izpratnes, kas tas par zvēru, ko viņš ziemā ēd un kā ar to cīnīties.

Piemēram, nosacīti sakot, ir Āfrikas valstu reakcija un rīcība, kuru var definēt šādi: mums ir svarīgākas problēmas, un par kaut kādu vīrusu mums nav daļas. No tā nemirst, un, ja mirst, tad maz.

Daļēja taisnība tajā ir, jo Āfrikā ir salīdzinoši īss dzīves ilgums un daudzi nenodzīvo līdz vecumam, kad no Kovida mirst – atšķirībā no Eiropas, kur ir liels skaits senioru.

Otrais, kas būtiski ietekmē Āfrikas valstu rīcību, ir tas, ka, ciniski runājot, tur cilvēka dzīvība ir ne visai vērta, tāpēc, viņuprāt, nav jēgas pret to attiekties ar satraukumu un pārdzīvot.

Miljons turp, miljons šurp neko īpaši nemaina. Ja vēl ielūkojas statistikā, cik un no kā tur cilvēki iet bojā un mirst, tad tāds kovids sākotnēji nešķiet uzmanības vērts, jo sacenšas ar plēsīgo dzīvnieku nogalināto skaitu. Tāpēc kāds no Latvijas iebraucis ceļotājs apgalvoja, ka tur pret Kovidu ir citādāka attieksme kā Eiropā. Viņaprāt, daudz saprātīgāka. Tad brauc un dzīvo tur, kur valdības rīkojas saprātīgi, – kāpēc spītīgi centies dzīvot tur, kur valdības ir aplamas un nesaprātīgas?!

Tas pats attiecas arī uz Dienvidameriku, kaut tur ir valstis ar kardināli citādāku reakciju. Bet tie ir tikai izņēmumi, piemēram, Čīle.

Jā, Eiropā cilvēks tiek augstāk vērtēts un ne tikai cilvēks, bet viņa vajadzības, orientācijas, brīvības un cits. Eiropā cilvēks ir galvenā vērtība un medicīnas, zinātnes un resursu iespējas ir lielākas, tāpēc valdības rīkojas atbilstoši tam, ieviešot karantīnas un citādi ierobežojot vīrusa izplatību. Cik saprātīgi, cik pareizi un citus ar to saistītos jautājumus šeit neaplūkošu.

Ir Ķīnas jeb, plašāk skatoties, Dienvidāzijas reakcija, kur parasti problēmas risina, visus nostādot ierindā un, ja nepieciešams, aizmetinot durvis.

Tās ir senas kultūras tautas, kuras ir pieradinātas bez ierunām pakļauties valdnieka rīkojumiem. Kovida gadījumā izrādījās, ka šādas metodes ir gana efektīvas. Āfrikai tās nešķita vajadzīgas, toties humānā un ar dažādām kroplām vērtībām aprīkotā Eiropa to nevar atļauties.

Tāpēc Eiropas valdību reakcija bija novēlota, pārāk novēlota, pat tik novēlota, ka nu ir problemātiski vispār apturēt vīrusa uzvaras gājienu. Jo politiķi negrib zaudēt varu, bet vara ir atkarīga no tā, kā rīkosies vēlētājs. Pret vēlētāju ir jāizturas nevis tā, kā tam ir labāk, bet tā, lai tas rīkojas, kā ir izdevīgi politiķim.

Universālā tablete

Pēc kautiņa ir bezjēdzīgi dūres vicināt un pēc zaudētā kara pļāpāt par to, kā bija jākaro. Vai Latvijai bija jāpretojas padomju okupācijai vai mierīgi uz to jānolūkojas un jāiekārtojas jaunajos apstākļos? Nav vienas universālas patiesības visai Pasaulei, jo tā ir atkarīga no katras konkrētas valsts un cilvēku tradīcijām, pasaules skatījuma un dzīvesziņas.

Tāpat kā cilvēki ir dažādi – dažs pārslimo bez simptomiem, kamēr citi pat mirst –, arī tautu un valstu pasargāšana, kā arī šajās valstīs vīrusu ierobežojoši pasākumi ir nepieciešami dažādi. Nav vienas universālas tabletes visai cilvēcei. Kas der vēderam, ne vienmēr der galvai un otrādi. Katrā vietā ir savas vērtības, savi apstākļi un savas iespējas.

Ne tikai cilvēce reaģē uz vīrusu, bet arī vīruss reaģē uz cilvēku attieksmi pret to. Vīruss evolucionē un pielāgojas. Vīrusam nav saprāta, bet tas, kamēr dzīvs, nepārtraukti mainās. Vairums no mutācijām iet bojā, jo ir izrādījušās nepiemērotas tā brīža apstākļiem, bet izdzīvo tās vīrusa versijas, kuras konkrētā vidē ir labāk pielāgotas izplatīties.

Cilvēks patiesībā nav saprātīga būtne,– tikai uz nelielu cilvēku procentu ir attiecināms saprātīgums. Jo, ja cilvēks būtu saprātīga būtne, tad tūkstošu gadu zināšanu un pieredzes gūšanas laikā tas būtu ļoti daudz sasniedzis, bet nekā!

Zināšanas – tā vēl nav spēja domāt, tas vēl nav intelekts. Zināšanas vēl negarantē to saprātīgu pielietošanu un loģisku rīcību. Iedomājieties, ka kāds būs iegaumējis tūkstoš tālruņa numuru. Nu un kam šīs zināšanas, ja nav tālruņa vai neprot ar to rīkoties?

Par intelektu var dēvēt to, ka cilvēks prot izmantot zināšanas, taču, ja ir tikai zināšanas, bet nav prasmes šīs zināšanas likt lietā, tad nav arī saprātīgas rīcības. Ja reiz nav saprātīgas rīcības un lēmumu, tad ir pretējais – nesaprātīga rīcība un nesaprātīgi lēmumi, kas noved pie nepatīkamām un nevēlamām sekām.

Ir teikts: «Tev būs savu tēvu un māti cieņā un godā turēt, lai tev labi klātos un tu ilgi dzīvotu virs zemes». Bet kurš tad te kādu klausa, godā tur un ciena? Tas dažam ir pazemojoši, dažam aizskaroši un vispār ir indivīda brīvību ierobežojošs faktors.

Potes

Šeit varētu pielikt punktu un neturpināt, bet es atļaušos vēl nedaudz šo iztirzāt un to, kas no šī loģiski izriet.

Lai ko par vīrusu kāds neapgalvotu, visi ir vienisprātis, ka tas mainās. Tas pielāgojas apstākļiem, kurus rada cilvēks, cenšoties ierobežot vīrusa izplatību.

Dažādas potes bija arī līdz šim, bet līdz šim galvenokārt potēja bērnus, un pēc potes tie ieguva imunitāti, piemēram, pret masalām. Tomēr nu ir zināms, ka šī vakcīna ir jāpotē atkārtoti, jo diemžēl ilgāk par gadiem divdesmit tā nedarbojas. Bet tā kā ap mums ir maz šīs slimības pārnēsātāju, ir mazs skaitlis to, kuri ar to slimo un inficē citus.

Kovida gadījumā visa populācija ir bez imunitātes pret šo jauno vīrusu. Tas ir pirmais gadījums manas dzīves laikā, ka pret kādu bīstamu saslimšanu nav pasargāts neviens.

No tā loģiski izriet, ka vīrusam ir viegla dzīve. Ej, kur gribi, visur durvis ir vaļā, un visur tu vari vairoties (kopēt pats sevi). Tā bija pirms gada, bet nu tā vairs nav.

Karantīnas ir ļoti efektīvas pret slimību izplatīšanos, bet efektīvas tās ir tikai tad, ja rīcība atbilst šai vārda būtībai. Daļēja karantīna – tāda, kurā ir cilvēki, uz kuriem karantīna neattiecas, – ir neefektīva. Ja likumā ir paredzēti izņēmumi, tas nozīmē, ka pats likums ir tikai dekorācija, bet tas nedarbojas kopš pieņemšanas brīža. Zinām taču, ka ar karoti darvas var sabojāt medus mucu un ka nevar būt 'nedaudz stāvoklī'. Vai nu ir, vai nav.

Lai izplatītu kādu lipīgu slimību, tam nav vajadzīgs daudz slimības pārnēsātāju, Līdzīgi kā vairumā namu un dzīvokļu ir ledusskapji, uzņēmumu, kuri tos pārdod, ir nedaudz. Tā arī vīrusam pietiek ar dažiem simtiem to, kuri karantīnu neievēro vai drīkst neievērot, padarot karantīnu par apgrūtinājumu vairumam cilvēku. Savukārt, karantīnas medicīniskais efekts samazinās tiktāl, ka ir pamatots cilvēku nemiers un satraukums par šādu karantīnu. Problēma nav metodē, tā ir efektīva; problēma ir, kā to pielieto.

Šī loģika ir attiecināma arī uz citiem mēģinājumiem apturēt vīrusa izplatību.

Loģika

Nobeigumā par to, kā vīruss pilnveidojas un pielāgojas jauniem apstākļiem. Kas tie ir par jauniem apstākļiem? Cilvēki mazāk pulcējas, tiek ieviestas karantīnas un dažādi citi cilvēkus ierobežojoši pasākumi, kas tomēr nav draudzīgi vīrusam.

Jau rakstīju, ka sākumā vīrusam visas durvis bija vaļā, bet nu ir jāizmanto arī citi veidi, kā iekļūt. Pa logiem, pa ventilācijas šahtām, pa skursteņiem... Ceru, ka tik daudz saprāta jums ir un neuzskatīsiet šo par precīzu vīrusa izplatīšanās mehānismu, bet tikai kā skaidrojošu līdzību.

Vīruss nepārtraukti mainās. Pat vienā cilvēkā vienlaikus ir iespējami dažādi vīrusa varianti. Vairums no jaunajiem vīrusa paveidiem iet bojā un nespēj izplatīties. Tā teikt, izdzīvo tikai tās versijas, kuras neiznīkst tajā vidē, kurā ir.

Šeit loģika ir vienkārša. Sākumā (pirms gada un senāk) vīruss nokļuva cilvēka gļotādā un netraucēts tur vairojās. Arī tad notika vīrusa mutācijas, no kurām izplatījās vislabāk pielāgotās šādai videi.

Labi zinat, piemēram, Zviedrijas rīcību šajā sakarā – mēs ātri visi pārslimosim, jo mirst no šī vīrusa maz, un iegūsim imunitāti...

Neizdevās, jo domu gājiens bija aplams un neloģisks. Pēc pārslimošanas ne visi kļūst imūni, un tie, kas iegūst lielu daudzumu antivielu, uz kādu laiku ir imūni pret šo slimību, bet antivielu skaits ātri samazinās, un jau pēc mēnešiem, ne gadiem, šis cilvēks atkal inficējas un saslimst.

Vīruss, nokļuvis jau novājinātā organismā, ir nāvējošāks, salīdzinot ar to, kā tas bija, slimojot pirmo reizi. Vai pamanījāt, ka vairs netiek ziņots, cik ir saslimuši atkārtoti? Tas tāpēc, ka ir apnicis uzskaitīt, un ir skaidrs, ka šo atkārtoto un pat vairākkārt atkārtoto slimošanu skaits pieaug lielā ātrumā.

Šeit arī loģika ir vienkārša. Viss atkarīgs no inficējošās devas, tas ir, no tā, cik ir nepieciešams ieelpot vīrusus, lai saslimtu, cik organisma imūnsistēma spējīga tam pretoties (tas ir individuāli) un cik ir antivielu pēc pārslimošanas. Šo dažu parametru mijiedarbībā ir kāds rezultāts. Vai nu antivielu ir tik daudz, ka vīruss tiek iznīcināts un inficēšanās nenotiek, vai to pietrūkst un vīruss tomēr ieperinās.

18% vakcinēto tomēr saslimst. Tas ir nevis tāpēc, ka vakcīnas ir bezjēdzīgas, bet tāpēc, ka vīrusa daudzums, kas tiek ieelpots, ir lielāks par to, ar ko spēj tikt galā antivielas. Pēc potes antivielu ir daudz vairāk kā pēc pārslimošanas, un tās organismā ir ilgāku laiku, tomēr sacensība starp šiem diviem lielumiem notiek.

Ja būtu īsāku laiku uzturējies telpā vai runājis ar inficētu cilvēku, tad iespējams, ka antivielu pietiktu un nesaslimtu. Tas arī ir ļoti individuāli. Ne visi slimie izelpo vienādu vīrusu daudzumu. Citi vairāk, citi mazāk. Tā ir zināma loterija, bet kopējā tendence ir saprotama.

Antivielas

Būt potētam nenozīmē nospļauties par piesardzību, aizbildinoties – mani sargā pote! Līdzībā to var teikt arī par aplamu kristietības izpratni un tās pielietojumu. Jēzus visus mūsu grēkus ir uzņēmies uz sevi, par to cietis, un tāpēc mēs esam bez grēka, mums ir tikai jātic. Mums nav jācīnās ar skaudību, ar ļaunumu, kas ir mūsos. Šo var attīstīt ilgi, bet šoreiz – par vīrusu.

Vīruss mācās. Ja tas nokļūst cilvēkā, kuram ir nedaudz antivielu, tas mutējot pielāgojas, un antivielas, kas iegūtas pārslimošanas rezultātā, aizvien mazāk to apdraud. Vīruss iemācās dzīvot organismā, kurā ir antivielas. Ja antivielu ir daudz, tas iet bojā, bet organismā, kurā ir tikai nedaudz antivielu, tas norūdās un iemācās dzīvot antivielu klātbūtnē.

No tā izriet, ka tie, kas paļaujas uz dabisku pārslimošanu, tādējādi vīrusam palīdz pielāgoties un to stiprina. Tie, kas uzskata, ka vīrusa nav, arī to stiprina, jo tur durvis atvērtas.

Ja pirms gada katrs slimais vidēji inficēja trīs cilvēkus, tad tagad, kad pārslimojušo ir gana daudz, piemēram, Anglijā, vīruss, saskaroties ar cilvēkiem, kuriem ir nedaudz antivielu, mutāciju rezultātā kļūst inficējošāks, un nu katrs slimais inficē piecus.

Ja šie cilvēki būtu ar lielāku daudzumu antivielu, kuras nodrošina vakcīnas, vīruss būtu miris, un jaunu mutāciju nebūtu. Bet tā kā vairums tomēr nebija vakcinēti, tikai pārslimojuši – jaunais britu vīruss ir klāt arī Latvijā. Tas ir labāk pielāgots jauniem apstākļiem un izspiež vai nomāc sākotnējo vīrusa versiju. Daļējas imunitātes vide ir lieliska iespēja vīrusam pilnveidoties.

Par tā saucamo populācijas imunitāti runājot, pirms gada tika apgalvots, ka esot nepieciešams, lai 60% būtu ar imunitāti, un vīruss mirs, bet tas bija pirms gada. Lai jaunās vīrusa versijas mirtu, nu jau būtu nepieciešami 70 un pat 80%. Tā sauktā Dienvidāfrikas vīrusa versija ir tik bīstama tāpēc, ka tur pārslimojušo ir ļoti daudz un potēto ļoti maz, un tā ir lieliska laboratorija vīrusam kļūt stipram. Laiks iet, bet procenti aug.

Vīruss mutāciju rezultātā ir iemācījies krāpt cilvēka imūno aizsardzības sistēmu. Tas pats prot ierobežot savu vairošanos dažas dienas pēc nokļūšanas cilvēka gļotādā, rezultātā cilvēka imūnsistēma nepamana apdraudējumu jeb novērtē to nepareizi. Un tikai, kad imūnsistēma ir iemidzināta, tas sāk vairoties.

Saucēja balss tuksnesī

Kāda ir šā brīža izeja? Iegūt antivielas potējoties, jo potes rezultātā to ir daudz vairāk kā pēc izslimošanas, un tās paliek organismā ilgāku laiku. Mērīt antivielu daudzumu un nepieciešamības gadījumā potēt cita ražotāja vakcīnu, un tādējādi izdosies panākt imunitāti. Regulāri kontrolēt šo un nepieciešamības gadījumā koriģēt.

Es apzinos, ka šeit paustais ir saucēja balss tuksnesī, bet arī tuksnesī gadās pa kādai oāzei. Ir teikts, ka piedots tiks, ja nevarēji, bet ne tad, ja negribēji...

Uzdrošinos atkārtoti apgalvot, ka cilvēks tomēr tikai retos gadījumos ir saprātīga būtne, un atliek tik ieslēgt TV, radio vai iziet uz ielas, lai par to pazustu jebkuras šaubas. Arī izlasot komentārus šeit paustajam, par to var nākties pārliecināties.

Vēl viens nesaprātīgas rīcības piemērs Kovida sakarā... Ir potes, un ir sākusies vakcinācija. Kura cilvēku grupa būtu jāpotē pirmā? Pareizi, tā, kura visaktīvāk vīrusu izplata, taču kurus pirmos potē?

Kurus potē pirmos? Pareizi, tos, kas vismazāk izplata, jo esot taču jārūpējas par tiem, kas riska grupā. Rūpējoties vispirms par tiem, kas riska grupā, netiek apkarota iespēja vīrusu izplatīt. Lūk, tāda neloģiska un aplama, toties humāna rīcība, un tai ir sekas.

P.S. https://www.youtube.com/watch?v=87T3Jqxnutg&t=11s

Novērtē šo rakstu:

9
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...