Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Esejas smalkajai tēmai apzināti izvēlējos smalku virsrakstu. Runa ir par Rietumu civilizācijas katastrofas ļoti nopietnu izpausmi – nākotnē iespējamo civilizācijas dalīšanos divās separātās daļās. Izpausme ir ne tikai ļoti nopietna, bet arī smalka – prasa delikātu pieeju. Praktiski tas nozīmē, ka prasa delikātas leksikas izvēli. Svešvārdi ir delikātas leksikas sulīga krātuve. 

Rietumu civilizācijā akūtākā problēma, saprotams, ir „baltās” rases novecošana un izmiršana. Tā ir problēma Nr.1.

Problēma Nr.2 ir nākotnē iespējamā civilizācijas dalīšanās divās separātās daļās. Ar svešvārdu „dihotomija” var apzīmēt dalīšanos divās separātās daļās, bet ar svešvārdu „diloģija” var apzīmēt divdomīgu dalīšanos. Abi svešvārdi ir semantiski nepieciešami smalkās tēmas atspoguļojumā.

Nākotnē iespējamā Rietumu civilizācijas dalīšanās divās daļās ir divdomīga. No vienas puses dalīšanās ideju karsti apspriež intelektuāļi un politiķi. Katra potenciālā civilizācijas daļa agresīvi vēlas atdalīties un turpmāk dzīvot patstāvīgi. Katra potenciālā daļa paziņo, ka tā tam katrā ziņā ir jānotiek un vairs nav nekāda jēga ilgāk kopā mocīties.

No otras puses abas daļas nemaldīgi saprot, ka turpmāk nespēs eksistēt viena bez otras un šodienas dedzīgā vēlme dalīties divās separātās daļās drīzāk ir katastrofas apziņas diktēta histērija un histēriski untumaina politiskā stratēģija, bet nevis dzīves īstenības organiska nepieciešamība.

Rietumu civilizācijas dalīšanos var dažādi formulēt. Var teikt, ka „baltās” rases civilizācija nākotnē var sadalīties divās daļās – Rietumu jeb eiropeiskajā civilizācijā un krievu jeb pareizticības civilizācijā. Tāpat var teikt, ka no Rietumu civilizācijas grib separāti atdalīties krievu civilizācija, pret kuru gan Rietumu iedzīvotāji, gan paši krievi jau sen izturas kā pret patstāvīgu sociāli vēsturisko tipu. Iespējams arī šāds formulējums: nemitīgi zākājot krievus, Rietumi cenšas panākt viņu totālu pašizolāciju, lai uz Zemes krievi čurkstētu kā margināla civilizācija.

Minētie formulējumi situāciju raksturo it kā saprotami. Tomēr zināma divdomība saglabājās. Katrs „baltais” cilvēks sūri apjēdz, ka mūsu civilizācijas dalīšanās nav normāla ideja un praktiski nav vēlama. Idejas pamatā ir nevis saprāts un prāta loģika, bet gan truls naids un trulā naida izmocīta savstarpējā neuzticība. Gan rietumeiropieši, gan krievi ir vienas rases pārstāvji ar relatīvi identisku ģenētisko, vēsturisko, reliģisko, sociāli politisko, mākslas un literatūras, zinātnes, sadzīves tradīciju mantojumu. Savukārt tie cilvēki, kuri ir lietas kursā par planētas attīstības tendencēm, noteikti aizrādīs, ka Rietumu civilizācijas dalīšanās ievērojami pasliktinās „balto” ļaužu nākotnes izredzes līdztiesīgā dialogā ar planētas pārējām civilizācijām, kuru demogrāfiskais pārākums jau ir vecs fakts un tagad novērojam pasionaritātes straujo pārākumu.

Latvijā ir sastopami izteikumi par krievu jeb pareizticības civilizāciju. Visbiežāk rusofobiskas prezumpcijas garā bez jebkāda morālā un intelektuālā filtra. Piemēram, vienā medijā var lasīt kāda latgaliešu katoļa kunga šādu aksiomātisko viedokli: „Krievija pieder Austrumu civilizācijai, un tā nav Rietumu civilizācija."

Argumentācijā raksturota Krievijas reliģija: „Tās reliģiskais pamats ir ortodoksija jeb pareizticība un tur ir svarīgas iezīmes, kas, pat neskatoties uz kopējo kristietisma pamatu, to padara tuvāku Austrumiem, piemēram, turkiem, nekā Rietumiem. Siena, kas Krieviju šķir no Rietumu civilizācijas, kuras austrumu robeža iet gar Zilupi, ir daudz augstāka nekā tā, kas Bizantiju šķir no turkiem, tas ir, musulmaņiem."

Turpinot raksturot reliģisko specifiku, kungs saka: „Priekšplānā ir virkne lietu, kas izskatās pēc reliģiskām, bet ir sastopamas ikdienā. Austrumu kristietība, pareizticība ir raksturīga ar savu cēzaropāpismu. Tas nozīmē, ka cēzars ir faktiskais baznīcas galva. Cēzars, Bizantijas bazilefs vai Krievijas cars ir arī noteicošā figūra. Ko nozīmē valsts reliģiskā paradigma? Tas nozīmē, ka valstij ir kāda mesiāniska loma, reliģiska sūtība. Rietumos raksturīgs bija papacēzarisms, kur pāvests bija noteicošā figūra. Te jāsaprot, ka kādā periodā (13.––14. gs.) pāvests reāli bija politiskais noteicējs, bet galvenais nav tas. Kas ir baznīca un reliģija Rietumu katolicisma izpratnē? Tā ir ideju pasaule. Rietumos šī ideju pasaule ir dziļi iesakņojusies. Tagad tā ir citāda, tā ir sekularizējusies un uzstādījumi ir citi, bet ideju pasaule ir saglabājusies. Teiksim, ideja par likuma virsvarenību, par cilvēku tiesībām un tamlīdzīgi. Ar šo ideju pasauli mēs ejam ārpus Eiropas un, veicot darījumus, prasām to pieņemt. Viduslaikos prasīja pievienoties katolicismam, tagad atzīt šo ideju pasauli."

Nav grūti uztvert, ka primārā ir vēlēšanās noniecināt krievus un Krieviju. Kā parasti, īsts katolis nevar palaist garām jauko izdevību viltīgi pakritizēt pareizticību. Turklāt argumentācija balstās uz primitīvu stereotipu. Tajā Austrumi ir aprobežoti tradicionāls pretstats Rietumiem. Austrumos viss ir slikts, nevērtīgs, atpalicis, drausmīgs, tumsonīgs. Rietumos viss ir labs, gaišs, progresīvs, civilizēts. Šī mentālā shēma joprojām ietekmē daudzu cilvēku priekšstatus, krievus un Krieviju nievājoši pieskaitot kaut kādiem mistiskiem Austrumiem; šajā gadījumā - mistiskai „Austrumu civilizācijai”(!?).

Labi ir zināms, ka nevis Rietumi, bet gan Austrumi ir cilvēces pirmo un varenāko civilizāciju teritorija. Ne visai saprotams, kāpēc Austrumi ir saistīti ar turkiem. Iespējams, cerot, ka latviešiem turki asociējās ar kaut ko šausmīgu un tādējādi latviešu galviņās šausmīgās asociācijas patīkami izkrāsos šausmīgo Krieviju.

Smieklīga ir norāde par katolicisma „ideju pasauli”. Autors liek mums saprast, ka pareizticībā nav idejas un pareizticība ir bezidejiskuma reliģija. Ļoti daudziem zombētiem latviešiem tamlīdzīgas rusofobiskās tirādes var asaroti patikt.

Atsaukšanās uz katolicisma „ideju pasauli” ir tik nekaunīga, ka gribot negribot rodas vēlēšanās tikpat nekaunīgi jautāt, vai ir runa arī par katolicismā populāro pedofilijas un homoseksuālisma „ideju pasauli”? Tāpat rodas vēlēšanās jautāt, vai šajā „ideju pasaulē” ietilpst arī Rietumeiropas katolisko zemju (piem., Spānijas, Francijas) ārprātīgā mānija juridiski legalizēt visdažādākā veida perversijas?

Pie tam autors neņem vērā vienu būtisku momentu. Proti, var atklāties, ka tieši Rietumu mūsdienu „ideju pasaule” ir principiāli izšķirošais iemesls krievu vēlmei dzīvot patstāvīgi. Rietumu „ideju pasaule” tagad ir tā sašķobījusies, ka ir bīstami atrasties tās tuvumā.

Katoļa kunga viedokli var uzurdīt skaudība par krievu identitātes („idejiskās pasaules”) reputāciju. Krievu identitāte nekad nav bāzējusies uz naturālistiskiem fenomeniem etniskā, ģeogrāfiskā, administratīvi politiskā, lingvistiskā veidā. Krievu identitātei vienmēr ir bijis metafizisks veids, kaismīgi vēloties gūt atbildi uz visabstraktākajiem eksistenciālajiem jautājumiem.

Krievu identitāte ir ideokrātiskā identitāte. Tātad identitāte, kuras centrā ir ideju vara. Nedaudz eksaltētā atrautība no reālās pasaules varbūt ir starptautiski vispazīstamākā krievu mentalitātes (krievu dvēseles) iezīme. Tai ir veltīta Puškina, Dostojevska, Turgeņeva, Čehova, Ļeva Tolstoja, Bloka daiļrade. Krievu romānu ekranizējumos tai cenšas pietuvoties Holivuda, apskaužot aktiera un režisora Mihalkova izcilos panākumus krievu dvēseles atveidojumā. Par krievu dvēseli romantiski jūsmo Rietumu radošā inteliģence. Krievi dzīvo ortodoksijai, abstraktiem ideāliem. Dzīvo tam, kas pietrūkst Rietumos. Slavenais vārds соборность pareizticības civilizācijā nav kopieniskums lokāli patriarhālā aspektā, bet gan garīgā vienotība ar visu cilvēci.

Izglītotam cilvēkam nav noslēpums pareizticības milzīgā idejiskā piesātinātība. Tā nebūt nav nabadzīgāka kā katolicisma idejiskā piesātinātība. Šodien daudziem cilvēkiem pareizticības idejiskā pasaule var būt morāli labdabīga autoritāte, jo efektīvi spēj cilvēkus atturēt no naudas un mantas varas, alkatības, patērēšanas, dzīves baudīšanas šķērmīgajām kaislībām, bet galvenais – nacionālā patriotisma un valstiskās suverenitātes nihilisma.

Krievu kolektīvisma antropoloģija daudz vairāk var izdarīt nacionālā patriotisma un valstiskās suverenitātes aizsardzībā nekā Rietumu individuālistiskā antropoloģija. Krievijā tāpēc pašlaik ir fundamentāla nacionālā un ģeopolitiskā opozīcija Rietumu atlantismam. Krievu tautības cilvēka universālisms ir lielāks garīgais spēks nekā Rietumu cilvēka šovinisms,- krievi nevienu neapsaukā par barbariem un mežoņiem. Pat pēcpadomju latviešu stulbās un fatālā mazvērtībā nīkuļojošās balamutes nav izpelnījušās tādu godu par nemitīgo krievu zākāšanu. Krievi nesalīdzina ar Hitleru vairākās svešās zemēs karojošo amerikāņu prezidentu.

Krievijas identiskās saknes ir indoeiropiešu civilizācijā, Grieķijā, Romā, Bizantijā. Šo identisko mantojumu Krievija glabā ievērojami tīrākā veidā nekā Rietumeiropa ar Vatikānu priekšgalā. Tas tagad ir skaidrs visiem domājošajiem un sociāli aktīvajiem eiropeīdiem. Noteikti ir skaidrs tiem eiropeīdiem, kuriem nav pieņemams Rietumu „zilais projekts”. Viņi priecājās, ka Krievijai trūkst „resursu” pievienoties degradējošo Rietumu „zilajam projektam”.

Bez  šaubām, apmēram 10 gadus cītīgi zombētajā Krievijā tagad ir sastopami „zilā projekta” fani. Pat Krievijas atsevišķi ebreju zinātnieki ir tik zemu nolaidušies, ka gatavo speciālas publikācijas homoseksuālisma aizstāvēšanā pret „autoritāro Putina režīmu”, kas ierobežo pederastu un citu deģenerātu „cilvēka tiesības”.

Taču pats nepatīkamākais ir tas, ka izteikums „Krievija pieder Austrumu civilizācijai un tā nav Rietumu civilizācija”, pilnīgi neatbilst pašu krievu viedoklim par savu civilizāciju. Citāta autors to nevarēja nezināt, jo viņš ir krievu kultūras auklējums – studējis „bezidejiskajā” Maskavā  un daudzus gadus strādājis „bezidejiskajā” Krievijā un tās uzdevumā ārzemēs. Atbilstoši mūsu etnosā pieņemtajai un vēsturiski aprobētajai cēlajai morālajai normai, tendenciozi kroplais viedoklis ir dotā tautieša pateicība par Krievijā iegūto teicamo izglītību un iespēju krievu zemē radoši strādāt iemīļotajā specialitātē, kuru universitātes līmenī viņš nevarēja apgūt rietumnieciskajā „ideju pasaulē” starp Zilupi un Daugavas grīvu.

Neapšaubāmi, civilizācijas kontekstā ne visi krievi domā vienādi par savas kultūras identitāti. No šī viedokļa krievus var iedalīt divās daļās.

Krievu viena daļa savu kultūru pieskaita eiropeiskajai civilizācijai. Viņus no 19.gadsimta dēvē par rietumniekiem. Rietumnieki neuzskata, ka krievu kultūra pieder mistiskajiem Austrumiem. Krievu kultūra ietilpst eiropeisko kultūru kolekcijā.

Krievu otra daļa savu kultūru nepieskaita eiropeiskajai civilizācijai. Viņus no 19.gadsimta dēvē par slavofiliem. Viņi svēti uzskata, ka krievu kultūra veido patstāvīgu civilizāciju. To var saukt gan par krievu civilizāciju, gan par pareizticības civilizāciju.

Slavofili kategoriski akcentē, ka viņu civilizācija nav ne Rietumu, ne Austrumu civilizācija. Krievu jeb pareizticības civilizācija ir tikpat patstāvīga civilizācija kā islāma, ķīniešu, eiropeiskā vai cita civilizācija. Krievijai ir savs civilizācijas kods, bet krievu tautai ir savas garīgās kultūras matrica un sava vērtību sistēma.

Interesanti, ka savā laikā mūsu jaunlatvieši cīņā pret vācbaltiem atbalstu rada slavofilu aprindās, bet nevis rietumnieku aprindās. Esmu stingri pārliecināts, ka arī šodienas krievu slavofili vislabāk saprastu un atbalstītu latviešus, kuri censtos panākt savas zemes valstisko suverenitāti.

Pašlaik daudzi krievu rietumnieki ietilpst valsts 5.kolonnā, glumji aicinot saplūst ar Rietumu „ideju pasauli”. Kā zināms, Rietumu „ideju pasaulē” valda gļēva padevība amerikāņu hegemonijai, neoliberālisma un postmodernisma kults, bet valsts suverenitāti uzskata par arhaisku politisko konstrukciju.

Nepieciešams minēt par diviem jēdzieniem – slāvu civilizācija un eirāziskā civilizācija.

Krievu slavenais zinātnieks Nikolajs Daņiļevskis (1822-1885) grāmatā „Krievija un Eiropa” (1871) lietoja jēdzienu „slāvu kultūrvēsturiskais tips”. Autors tādā leksiskajā formātā fiksēja atsevišķu slāvu civilizāciju. Visjaunākajos laikos jēdzienu „slāvu civilizācija” uzskata par sinonīmu jēdzienam „krievu civilizācija”.

N.Daņiļevska grāmatā jēdzienam „slāvu kultūrvēsturiskais tips” ir kardināla nozīme. Tas ieņem centrālo pozīciju autora Lielās Visslāvijas federācijas projektā.

N.Daņiļevskis nesaskatīja Krievijas iespēju konstruktīvi iekļauties Eiropas politiskajā sistēmā. Viņaprāt Eiropai Krievija nav vajadzīga kā stabila suverēna valsts. Eiropa vēlas vienīgi ekspluatēt Krieviju. Turklāt Krievija ar savu milzīgo teritoriju un milzīgo iedzīvotāju skaitu neiederas Eiropā un izjauc Eiropas politisko līdzsvaru.

Visu nosaka militārais kritērijs. Eiropā iederas tikai tādas valstis, pret kurām var karot, tā teikt, viens pret vienu; respektīvi, nav jāveido valstu militārā koalīcija, lai uzbruktu mīļi iekārotajai zemei. Krieviju nevar iekarot viena atsevišķa Eiropas valsts. Lai iekarotu Krieviju, nepieciešams apvienot vairāku valstu nacionālos militāros spēkus. Tādējādi Krievija izjauc Eiropas politisko labsajūtu, jo stimulē dažādu slepenu nogrupējumu un spēka polu veidošanos.

N.Daņiļevskis Krievijas nākotni saistīja ar minēto projektu. Slāvu pasaule ir jākoncentrē federatīvā formā. Lielā Visslāvijas federācija var apvienot bulgārus, serbus, čehus, rumāņus, poļus, ungārus, kā arī pareizticīgos grieķus. Tā būs federācija, kurā ar laiku var rasties savdabīga slāvu kultūra, plašāk – slāvu pasaule jeb civilizācija.

N.Daņiļevska pārliecībā Krievijai ir tikai divas iespējas. Pirmkārt, apvienoties ar visiem slāviem un pareizticīgajiem. Otrkārt, pazust no politiskās skatuves un klusu dzīvot cilvēces nomalē.

Jēdziens „Eirāzijas civilizācija” Krievijā pašlaik ir ļoti populārs. Tas ir vitāli saistīts ar Eirāzijas Savienības projektu. Tajā var iesaistīties ne tikai Krievija, Baltkrievija, Ukraina, Kazahstāna, Kirgīzija, Tadžikistāna, Armēnija, Uzbekistāna, Moldova, bet ar laiku arī Turcija, Ķīna, Indija, Irāna un citas Eirāzijas valstis.

Eirāzijas civilizācijas patrioti jau labu laiku ļoti daudzās publikācijās apsver visdažādākos variantus unikālās konfederācijas izveidošanā. Neesmu sastapies ne ar vienu publikāciju, kurā būtu izteikta iespēja par Latvijas līdzdalību Eirāzijas savienībā. Rodas tāda sajūta, ka mēs vairs nedzīvojam Eirāzijas kontinentā un esam deponēti saviem draugiem Ziemeļamerikā.

Manuprāt, noklusēšana ne par ko labu neliecina. Nekādā gadījumā neliecina, ka mūs uzskata par Rietumu (Rietumeiropas) organisku sastāvdaļu. Noklusēšana labākajā gadījumā ir trekni nobriedusī vienaldzība par mūsu likteni. Publikācijās min Balkānu valstis, Poliju. Latviju nemin.

Eirāzijas civilizācijas jēdziens pamatā ir ģeopolitisks jēdziens; proti, ģeopolitiskais instruments daudzpolārās pasaules koncepcijā. Eirāzijas civilizācijai tiek plānota īpaša misija. Tā būs civilizācija, kura pilnīgi neatzīs amerikāņu vienpolārās pasaules modeli. Tā būs civilizācija, kurā līdzvērtīgi un līdztiesīgi sadzīvos visdažādākās valstis, tautas, nācijas, rases, reliģijas, garīgās un materiālās kultūras.

Bet tagad par idejiski satraucošāko. Eiropiešu civilizācijas dalīšanos veicina Rietumu attieksme. Rietumi savā dogmatiskajā pašpārliecinātībā konsekventi stimulē krievu civilizācijas separātismu. Pēc PSRS sabrukuma uz eiropeiskajām mājām traucās ne tikai Latvija. Uz Eiropu traucās arī Krievija. Tas ir vispārzināms fakts. Savā laikā bija pat saruna par Krievijas iestāšanos NATO un Eiropas Savienībā.

Rietumi ir izvēlējušies ļoti bīstamu un nepatīkamu ceļu. Tas ir politiskā rasisma ceļš, pilnā mērā atsakoties no humānistiskā universālisma ceļa. Krievi tiek pakļauti obstrukcijai, apzināti nepieļaujot Krievijas elementāru integrāciju eiropeiskajā civilizācijā.

Lai nepieļautu Krievijas komunikāciju ar eiropeisko civilizāciju,  Rietumi sistemātiski aktualizē senseno obskurantisko stereotipu par Rietumu un Austrumu nesaderību. Pēc PSRS sabrukuma Rietumi joprojām turpina Krievijai pārmest demokrātijas trūkumu. Tātad demokrātijas konceptu interpretējot nevis kā neitrālu un vispārīgu priekšstatu, bet gan to amorāli saistot ar krievu mentalitāti; proti, krievu etniskumu.

Saprotams, tā ir rasistiska pieeja. Pret krieviem izturas kā pret tautu, kuras mentalitātē neietilpst demokrātiskums. Uz planētas visiem ir jāsaprot, ka demokrātiskums ir iespējams tikai rietumeiropiešiem, amerikāņiem un citiem no atlantisma bloka. Savukārt Ukrainas notikumu sakarā Rietumi deklarē demokrātiskuma iespējamību arī melnās internacionāles (neofašisma) kloākā.

Rietumu kultivētais politiskais rasisms un izredzētības ideoloģija, protams, nav veselā saprāta produkts. Tas ir Rietumu valdošās politiskās elites kādas grupas iracionālisma, destrukcijas un degradācijas produkts, kas pastiprina civilizācijas katastrofu.

Krievija beidzot ir pieņēmusi Rietumu izaicinājumu atsacīties integrēties eiropeiskajā civilizācijā. Ja pirmie uz šo izaicinājumu adekvāti reaģēja krievu intelektuāļi, tad tagad ir reaģējis arī Kremlis. Tas konkrēti izpaužas valsts prezidenta rakstos, runās, intervijās, preses konferencēs. V.Putins lieto jēdzienu „krievu civilizācija”.

Tas ir vēsturisks notikums. Krievijas varas elite pirmo reizi publiski atzīst krievu civilizācijas pastāvēšanu.

Pret šo oficiālo informāciju var dažādi izturēties. Tajā skaitā var uzskatīt, ka eiropeiskā civilizācija jau ir formāli sadalījusies divās daļās.

Novērtē šo rakstu:

86
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

FotoTe manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās intervijas (ja nemaldos - tā bija nra.lv) komentāros un citur soctīklos tika „apd...ts” Ēriks Stendzenieks.
Lasīt visu...

21

Ašeradens būs īstais

FotoLabdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni, par mūsu vērtībām un idejām, kā arī cilvēkiem, kas tās īstenos dzīvē.
Lasīt visu...

15

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

FotoLatvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” (turpmāk – Lēmums). Lēmumu sagatavojis un kā pirmais parakstījis Saeimas deputāts Andrejs Judins.
Lasīt visu...

20

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

FotoBrīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābs arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 1400 eiro juridiskajām personām un 350 eiro fiziskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.
Lasīt visu...

21

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

FotoŠodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt godīgo nodokļu maksātāju pusē ir labi vai slikti. Var saprast tā: ja tu esi pret VID rīcību šajā gadījumā, tad tu atbalsti nodokļu nemaksātājus.
Lasīt visu...

21

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

FotoLai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un kvalitātes, par ko nemitīgi atgādina Latvijas Banka un uzņēmēji, Veselības ministrija (VM) ir ķērusies noteikt pašvaldību lomas veselības aprūpē un pie Veselības aprūpes finansēšanas likuma, kurš pašreizējā versijā gan vairāk atgādina aprakstu uz pāris lapām salīdzinājumā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.1529 Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība, kas ir vieni no apjomīgākajiem MK noteikumiem biezas mapes izskatā.
Lasīt visu...

21

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

FotoLaikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi ieviest šādas reformas jau ir bijuši, turklāt nesekmīgi. Dažādas idejas par to, cik gados bērniem jāuzsāk skolas gaitas, ir izskanējušas arī iepriekš, piemēram, kādreizējā ideja par t.s. nultās klases ieviešanu, obligāto izglītību no sešu gadu vecuma u.tml., taču neviena ideja nav nesusi pozitīvu rezultātu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...