Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savulaik skaļi pieteiktais un izdaudzinātais, par inovatīvo un pasaulē pirmo unikālā un augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājuma - DendroLight šūnmateriāla ražotāju izslavētais uzņēmums Dendrolight Latvija pasludināts par maksātnespējīgu. Ja izrādīsies - kas gan ir maz ticams -, ka uzņēmums līdz bankrotam novests ļaunprātīgi, piešķirto Eiropas Savienības finansējums vairāk nekā 3,5 miljonu eiro vērtībā būs jāatmaksā no valsts budžeta. Savukārt tas, cik lielu daļu no valstiskās Hipotēku bankas aizdotajiem 10 miljoniem eiro izdosies atgūt, pagaidām nav zināms.

„Jaunais produkts DendroLight®, par kuru Latvijā pagaidām zina tikai nedaudzi, ir viens no tiem, kādi pasaulē rodas ļoti reti – labi, ja reizi vairākās desmitgadēs vai pāris reižu gadsimtā. Ne velti kokapstrādātāji un celtnieki to jau atzinuši par īstu apvērsumu un revolūciju. Atšķirībā no daudziem citiem Latvijas uzņēmumiem SIA Dendrolight Latvija (…) ir īpašā situācijā. Pat krīzes laikā, kad bankas pārstāja piešķirt kredītus, tam izdevās dabūt jaunās ražotnes izveidei nepieciešamos 20 miljonus latu. Tomēr pats galvenais – Latvijā ir unikāls produkts ar ļoti augstu pievienoto vērtību, kam šobrīd garantēts faktiski neierobežots tirgus.

Latvijai netipiska ir ne vien situācija, bet arī pats uzņēmums un tā nākotnes izredzes. Tas būs pirmais, kas Latvijai tik tradicionālajā kokapstrādes nozarē darīs ko tādu, kas līdz šim pasaulē rūpnieciski vēl nav darīts,” - tik slavinoši par Ventspils uzņēmumu Dendrolight Latvija 2009.gadā rakstīja prese. Iegūtas starptautiskas balvas, sākts eksports uz Austriju, Nīderlandi, Slovākiju, Šveici, Taizemi, Turciju, Ukrainu, Izraēlu, Vāciju un pat Japānu – šādas slavas dziesmas parādījās medijos.

Tikmēr pavisam klusītiņām šā gada 18. februārī Ventspils tiesa Dendrolight Latvija pasludinājusi par maksātnespējīgu, jo tas nav spējis īstenot tiesiskās aizsardzības plānu.

Līdz ar to zem sitiena ir nonācis 2010.gadā Hipotēku un zemes bankas izsniegts kredīts septiņu miljonu latu (desmit miljoni eiro) apmērā, kā arī piešķirtais Eiropas Savienības finansējums aktivitātes „Augstas pievienotās vērtības investīcijas” ietvaros 3,596 miljonu eiro apmērā.

Maksātnespējas administrators Artūrs Gēgeris neslēpj, ka rūpnīcas mantas pārdošana ir apgrūtināta, tādēļ ir grūti prognozēt, vai izdosies atgūt pietiekami daudz līdzekļu, lai norēķinātos ar bijušo banku un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kas pieteikusi prasījumu par visu piešķirto ES fondu līdzekļu apjomu.

Grūtības pārdot savulaik par miljoniem nopirktās iekārtas rada fakts, ka to darbināšanai un produkcijas pārdošanai nepieciešams patents, par ko Dendrolight Latvija nemaz nav norēķinājies ar tā turētāju Austrijas uzņēmumu Dendrolight Berger GmbH, kurš arī aizgājis pa bankrota ceļu.

Kad tika pasludināts Austrijas uzņēmuma bankrots, tika apgalvots, ka Latvijas uzņēmumu tas neietekmēs, jo šī kompānija nav tieši vai netieši saistīta ar Austrijas firmu un pieder Latvijas uzņēmējiem - Jānim Vašukam (85,96% kapitāldaļu), Mārtiņam Vašukam (9,36%) un Tālivaldim Dangam (4,68%).

Maksātnespējas administrators skaidro, ka Latvijas uzņēmuma maksātnespējas iemesli tiešām saistīti nevis ar inovatīvās tehnoloģijas radītāja bankrotu, bet gan ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Tā kā klienti piedāvājuši 90 dienu norēķinu līgumus, uzņēmumam pastāvīgi trūcis naudas jaunas produkcijas ražošanai. Nav līdzējis arī Hipotēku un zemes bankas piešķirtais kredīts.

Sākotnēji ar finanšu plūsmas problēmām uzņēmums mēģināja cīnīties ar tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), ko ierosināja 2013.gada 27.martā, taču neveiksmīgi.

„TAP maksājuma grafiku uzņēmumam neizdevās izpildīt dēļ ilglaicīga sarunu procesa ar potenciālajiem investoriem, kura laikā neizdevās vienoties par savlaicīgām investīcijām, vai uzņēmuma pirkšanu kopumā. Kā arī apgrozījuma krituma dēļ TAP procesā neļāva saviem spēkiem nosegt plānā paredzētos maksājumu. Tā kā Dendrolight Latvija ražotā produkcija ir visnotaļ ekskluzīva, potenciālie klienti sabijās no TAP procesa un nevēlējās slēgt ilgtermiņa līgumus, jo gadījumā, ja Dendrolight Latvija pārtrauks darbību, viņiem vairs nebūs, kur iegādāties tieši šo izejvielu, kas, iespējams, jau viņu ražojumā ir kā komplektējošais materiāls,” TAP procesa neveiksmi skaidro administrators.

Lai Latvijas uzņēmums varētu ražot šūnmateriāla produkciju, tam no Austrijas uzņēmuma bija jāiegādājas arī patents, taču tas neesot izdarīts. „Sakarā ar to, ka patenta turētājam iestājās maksātnespēja un tālākās patenta īpašumtiesības nebija skaidras, patenta maksa netika veikta. Kā rezultāta Dendrolight Latvija nepieder Dendrolight patents, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik grūti atrast investoru vai potenciālo rūpnīcas pircēju,” neskaidrību ar patentu ietekmi uz maksātnespējas procesa veiksmīgu realizāciju skaidro administrators.

Lai tiktu pie ekskluzīvā patenta un ražošanas iekārtām, Dendrolight Latvija pieteicās arī uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Kā skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Vineta Vilistere-Lāce, finansējums piešķirts Dendrolight - masīvkoksnes šūnmateriāla ražošanas uzņēmuma izveidošanai, taču licences iegādes izmaksas netika apmaksātas un tās tika izņemtas no attiecināmajām izmaksām.

2010.gada ietvaros uzņēmumam izmaksāta visa atbalsta finansējuma summa 3,596 miljonu eiro apmērā. Līgums ar LIAA paredzējis, ka uzņēmumam pēc finansējuma saņemšanas jādarbojas vismaz piecus gadus, taču maksātnespējas problēmas to piemeklēja jau daudz agrāk, tādēļ LIAA līdz ar maksātnespējas pasludināšanu lauzis līgumu par ES struktūrfondu finansējumu un pieteicies kā kreditors visai summai.

ES finansējums tika saņemts pēc iekārtu nodošanas ekspluatācijā, t.i. 2010.gadā. LIAA izmantoja līgumā noteikto, uzskatot, ka maksātnespējas procesa pasludināšana ir uzskatāma par būtiskām pārmaiņām projektā, kā rezultātā vienpusēji atkāpās no līguma,” LIAA rīcības pamatotību skaidro maksātnespējas administrators.

Tā kā uzņēmums nav spējis izpildīt ES struktūrfondu nosacījumus, pastāv iespēja, ka nauda būs jāatmaksā arī Eiropas Savienībai, un, ja uzņēmums to nespēs izdarīt par saviem līdzekļiem, to nāksies segt no valsts budžets. LIAA pārstāve gan apgalvo, ka gadījumā, ja maksātnespēja nav ļaunprātīga, tad ES finansējums nav jāatmaksā no valsts budžeta.

Maksātnespējas administrators apgalvo, ka nekādas ļaunprātības nav novērotas, viņš arī nav vērsies ne policijā, ne prokuratūrā, jo neuzskata, ka uzņēmums būtu ļaunprātīgi novests līdz maksātnespējai. „Tur vienkārši bija apgrozāmo līdzekļu trūkums,” maksātnespējas iemeslu skaidro Gēgeris.

Attēlā: 2010. gada 16. jūlijs - Ministru prezidents reģionālā vizītē Ventspilī apmeklē Dendrolight masīvkoka šūnu materiāla ražotni. Valsts kancelejas foto.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Dzirkstele

FotoMaz ir to, kuri patiesi spēj novērtēt, kas tikko ir noticis. Jaunievēlētais Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis, uzzinot, ka ir ievēlēts par prezidentu, vēršoties pie žurnālistiem, uzrunāja bijušās Padomju Savienības valstis, sakot - mēs varam! Mēs spējam nostumt malā padomju nomenklatūru un atbrīvoties no viņu virsvadības. Ja mums tas izdevās – arī jūs to spējat!
Lasīt visu...

12

Vēstījums 2019. gada Lieldienās

FotoKristus ir augšāmcēlies! Priecīgas Lieldienas! Jau divtūkstoš gadus mēs cits citu šādi sveicam. Kad kaut ko dara tik ilgi, var iezagties pierastība, taču šoreiz īstuma elpu Lieldienu sveicienam piešķir apņēmība atjaunot kristīgās Eiropas simbolu – Parīzes Dievmātes katedrāli. Piepeši tas ir ļoti svarīgi franču tautai un daudziem cilvēkiem visā pasaulē, arī Latvijā.
Lasīt visu...

21

Latvijā valsts apmaksā par trešdaļu mazāk inovatīvo medikamentu nekā Lietuvā un Igaunijā

FotoLatvijā pacientu nodrošinājums ar valsts kompensētajiem jaunākās paaudzes medikamentiem būtiski atpaliek no pārējām Baltijas valstīm. Turklāt, neskatoties uz būtisko izrāvienu 2018.gadā, Latvijas atpalicība šajā jomā ar katru gadu pieaug, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopotie dati par inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs 2018.gadā.
Lasīt visu...

21

Nacionālais suicīds

Foto2019.gada 15.aprīlī viena latviešu tautas daļa tika iepriecināta ar šādu ziņu: “Koalīcijas partijas sadarbības sanāksmē vienojušās par kopīgu atbalstu Eiropas Savienības Tiesas tiesnesim Egilam Levitam Valsts prezidenta amatā. Kandidatūra Valsts prezidenta amatam koalīcijai būs jāiesniedz maija sākumā Saeimas prezidijam. Visticamāk, opozīcijas partijas līdz maija sākumam nāks klajā ar savu redzējumu par labākajiem augstā amata kandidātiem. "No koalīcijas partijām ir izvirzīts viens kandidāts, vairāk nav. Es neredzu nevienu iemeslu, kāpēc Levita kungam nevarētu būt Saeimas vairākuma atbalsta," pēc sadarbības sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).”
Lasīt visu...

21

Par mūslaiku šucmanietēm un par Rimšēviču

FotoŠucmaņi – oficiāli sardzes dienests – Otrā pasaules kara laikā bija tāda pretīga kolaboracionistu pasuga, kuras pārstāvjus vācieši sūtīja uz īpaši derdzīgiem darbiņiem, kas pašiem nebija pa prātam.
Lasīt visu...

21

Kad Bordāns vēl uztraucās nevis par bezkompromisa tiesiskumu, bet par to, kurš viņu paņems uz vēlēšanām...

FotoKlausoties, kā tagadējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns vietā un nevietā stāsta par to, kā visu mūžu tiecies tikai un vienīgi uz bezkompromisu tiesiskumu, atcerējos ne tik senus laikus, kad Bordāna kungs rakstīja iesniegumus, lai iestātos pavisam citās partijās, un minēja pavisam citus argumentus. Parakņājos epastā – un, lūk, vienu iesniegumu atradu…
Lasīt visu...

21

Palīdzība...

Foto2009. gada marta nogalē ASV ekonomisko palīdzību Centrālamerikas valstīm – Salvadoras Republikai (República de El Salvador), Gvatemalas Republikai (República de Guatemala) un Hondurasai (Honduras). Kāpēc? Tāpēc, ka šodienas Amerikas Savienotās Valstis atšķiras no līdzšinējo prezidentu vadītām. Mainoties valsts prezidentam, ASV lēnām, bet neatlaidīgi un spītīgi maina kursu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Piedāvājums Latvijas prezidenta amatam

Esmu piedāvājis savu kandidatūru Latvijas Valsts prezidenta amatam. Par šo faktu esmu saņēmis apstiprinājumu no Saeimas Pieprasījumu komisijas 2019.gada 11.aprīlī. Savu programmu http://www.societyandnature.org/lpp.pdf esmu...

Foto

Ansis Pūpols: Meroni atzīstams par oligarhu

Beidzot kāds to pateicis skaļi — Ventspils kriminālprocesu «arestētās mantas glabātājs» Rūdolfs Meroni atbilst visām trim klasiskajām oligarhijas pazīmēm: ietekme...

Foto

Jūrmalas opozīcijas deputāts Grūba izmanto skolēnu vecāku sapulci savās politiskajās interesēs

Otrdien, 9. aprīlī, Jūrmalas Valsts ģimnāzijā notika informatīva vecāku sapulce, kurā kā vecāks piedalījās arī...

Foto

Alvis, Žeņa un Vova. Tiem, kas man Pārdaugavā sārtu krāva

Tas nebūs gari. Bet sākumā daži skaidrojumi par manis pieminētajiem tēliem virsrakstā....

Foto

Teikumi aplaužas

Publiskās telpas viedokļos par Egila Levita izredzēm tikt ievēlētam valsts prezidenta amatā teikumi gludi, bet kaut kā neizbēgami aplaužas ar loģiski izrietošiem “bet”....

Foto

Televīzija ir mehānisms, kura darbība atšķiras no pilnīgi visiem citiem uzņēmumiem un to vadīšanas

Ja kādu interesē, man arī ir, ko teikt LTV un NEPLP sakarā....

Foto

PAR izdarīja to, ko nespēja NA: EP priekšvēlēšanu partiju cīņas/veļas mazgāšana ir sākusies

Pēdējo dienu laikā redzams, ka partijas pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām aktivizē savas priekšvēlēšanu...

Foto

Nenosūtīta atklātā vēstule Arkādijam Suharenko

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāj Arkādij Suharenko! Rakstu Jums atklātu vēstuli, aicinot darīt visu iespējamo, lai neļautu Levita kungam...

Foto

Vējoņa miesassargi invalīdu stāvvietu neaizņēma

Sadarbībā ar arValsts prezidenta drošības dienestu Valsts prezidenta vizītes dienā  šī gada 5. aprīlī tika organizētas stāvvietas pie Carnikavas novada domes...

Foto

Privatizācijas aģentūra vēlas turpināt bezatbildīgi šķiest nodokļu maksātāju naudu, aicinu Ekonomikas ministriju izvērtēt aģentūras vadības rīcību

Paziņojot par savu ieceri lūgt Augstākās tiesas rīcības sēdē tiesnešu...

Foto

Varbūt pienācis laiks likt izšķērdētājiem maksāt?

To, ka uzņēmējs Kirovs Lipmans sūdzas par valsts iestāžu attieksmi konkrētā lietā, bet valsts iestāde – Privatizācijas aģentūra Ministru kabineta...

Foto

Īsi par jauno valdību un tās stutēm

Kartona Jurašs Saeimā ir JKP sektantu prāta nabadzības apliecinājumus, bet smagos noziegumos apsūdzētais Jurašs - Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra...

Foto

Hipotēze par globālas parādības cēloni

Šajā esejā vēlos iepazīstināt ar hipotēzi par globālas parādības cēloni. Virsraksts varēja būt savādāks. Virsrakstā iederas vārdi – “Modernā obsesija jeb...

Foto

Atpakaļ deviņdesmitajos, rindā pēc desas pie „Olainfarm”

Šajā rakstā vēlos paust savu kā mazākuma akcionāru pārstāvja viedokli par notikumiem, kas norisinājās 1. aprīlī pie AS „Olainfarm”...

Foto

Kad politiķi un ierēdņi mēģina sava nesaimnieciskuma dēļ radušos zaudējumus piedzīt no uzņēmējiem

Šodien, 2019. gada 3. aprīlī Rīgas apgabaltiesa pilnībā noraidīja Privatizācijas aģentūras prasību pret...

Foto

Ir nopietnas problēmas ar Laimas slimības novēlotu diagnosticēšanu un nekorektas ārstēšanas vai neārstēšanas sekām

Laimas slimības slimnieku biedrības viedoklis par 2019.gada 27.marta Latvijas Infektologu un Hepatologu...

Foto

Nejaukais metējs Artuss Kaimiņš aizmirsis visas manas veltes un labos darbus

Metējs laikam atkal ir uzkāpis uz korķa, met un cenšas jokot. Laikam metienā būs aizmirsis,...

Foto

Kas vēl ir atkarīgs no Meroni?

1. Valsts drošības dienesti atzīst, ka Meroni ir apdraudējums Latvijas valstij, tādēļ ar Meroni saistītai kompānijai aizliedz iegādāties Radio SWH....

Foto

Kā neapzinīgajām „nepareizajām” influencerēm kļūt „pareizākām” un apzinīgākām - abonējiet pareizo žurnālu un rakstiet par pareizajām lietām

Pirms nedēļas sociālajos tīklos publicēju ierakstu par Latvijas “influenceriem”....

Foto

Par Īvānu un pašiem

Šodien daudz manu sekotāju trako par Daiņa Īvāna rakstu avīzē "Cīņa" pirms gadiem 30, kas piespēlēja sociālismam un PSRS*. Lai būtu....

Foto

Šodiena bieži atklāj pagātni

Gadās, ka nākotne ir nenovēršama, it kā kāda augstāka spēka nolemta. Nav neviena, kas spētu to apturēt. Cilvēki un notikumi virzās līdzīgi...

Foto

Latvijas politikā pārāk ilgi dominē vājoņi

Latvijas politikā pārāk ilgi dominē vājoņi. Cilvēki, kuriem nacionālās pašapziņas un nacionālo interešu jēdziens šķiet kaut kas svešs. Būdami politikā,...

Foto

Mūsu esības antipodi

Latviešu tautas esību tagad nosaka antipodi – divas diametrāli pretējas dzīves izpausmes. Par katru no šīm izpausmēm ir emocionāli vingra atziņa. Par vienu...

Foto

Atklāta vēstule Kariņa valdībai: lūdzam apturēt ekoloģiskās sistēmas iznīcināšanu

Biedrība “Aleju aizsardzība” un dabas draugi Latvijā lūdz Jūs kļūt par pirmo valdību Latvijā, kura izveido ekoloģisko...

Foto

Čekas „stukaču” kartiņu sāga turpinās

Savdabīgi, ka pēdējās nedēļas laikā ir atklājies fakts, ka nav publiskotas visas „čekas” kartītes. Medijos raksta, ka vēl ir aptuveni 447...

Foto

Moceklis Nils veic gājienu ar bandinieku: EP priekšvēlēšanu kampaņa ir sākusies

Līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām atlikuši divi mēneši, un ir interesanti vērot, kā notiek “Saskaņas” līdera...

Foto

Aicinām piketā pie Saeimas piedalīties ikvienu, kuru neapmierina stāvoklis dzīvnieku aizsardzības jomā Latvijā

Aicinām piedalīties piketā pie Saeimas trešdien, 27.martā plkst. 8.30 – 10.30 ikvienu, kuru...

Foto

Prātojums par raibiem laikiem

Prātoju par raibiem laikiem, gluži vai negaidīti uzkritušiem. Jutos pilnībā apradis ap mūsu sabiedrības mierīgo, bet neizbēgamo virzību uz arvien jauniem atklātības...

Foto

Kur tad palika šie „riski nacionālajai drošībai”?

Jau vairākus mēnešus Latvijas sabiedrībai ir pieejams daļējs tā saucamo čekas maisu saturs, un atgādināšu – „kartītes” apskatei ir...

Foto

Jaunās pamatšķiras un to sekmes

Aizvadītais XX gadsimts ir ievērojams ar kardinālu sabiedrības pārveidošanos. Zinātnes valodā sabiedrības pārveidošanos dēvē par sociālo transformāciju. XX gadsimtā būtiski izmainījās...

Foto

No visiem kaktiem lien ārā mošķi, kas vēlas mūsdienu Latviju padarīt par totalitāru zemi

Vai tiešām LTV izlems, kurš drīkst nomāt telpas, vadoties pēc tā, kāds...

Foto

Izglītības ministrija ir ļoti ieinteresēta aprobežotas nācijas radīšanā

Tas, ka katrs cenšas paķert to, kas nav piesiets vai ir slikti piesiets, zināms jau sen. Pēdējā laika...

Foto

Kamēr Jānis Sārts guļ uz NATO lauriem, Kremlis plūc augļus informācijas kaujas laukā

Jau kādu laiku atpakaļ līdztekus tādiem jau zināmiem formulējumiem kā bruņots konflikts un...

Foto

Augsti godātajam Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim - par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildi

Informējam, ka Ministru kabineta (turpmāk - MK) atbalstītajā un Saeimai iesniegtajā...

Foto

Atvērtās sabiedrības nacionālās īpatnības

Atvērtās sabiedrības idejas Latvijā kļuva populāras 80. gadu beigās. Daudzi no mums uzzināja, ka pretstatā atvērtai sabiedrībai pastāv arī slēgtā sabiedrība, kuru...

Foto

Par tikumu, bērnu drošību, fizisko un garīgo veselību: iesniegums Ilgai Šuplinskai, izglītības un zinātnes ministrei

Baudām aizvien lielāku materiālo labklājību. Tomēr vērojumi viena cilvēka mūža garumā...

Foto

Dieva dāvana, svētuma deficīts un algas

Acīmredzot latviešu tautas dzīvē kā Dieva dāvanu nākas uztvert neilgo padomju periodu. XX gs. 70.gados latviešu kultūras attīstībā tika sasniegta...

Foto

Kas mūsdienu politiķiem liek vairīties no leģionāriem?

Arī šogad pie Mātes Latvijas atnāks sirmie leģionāri. Varbūt kādam rokās būs necils ziedu pušķītis, cits iztiks bez tā....

Foto

Nu sajuka vienā katlā jums tie Aivaru Skrindu īpašumi un viņu sievas...

Raksta Jums korumpētākais un mafiozākais Valsts meža dienesta organizētā grupējuma šūniņas – Daugavpils nodaļas...

Foto

Valsts meža dienests: apgalvojumi par „mežziņu mafiju” ir abstrakti, pie mums viss labākajā kārtībā

Anda Krēsliņa (attēlā) vadītā Valsts meža dienesta iekšējās kontroles sistēma strādā lieliski,...

Foto

Vitālijs Reinbahs Augstākajā tiesā atkārtoti uzvar Rīgas mēru Nilu Ušakovu

12. martā juridisko pierādījumu trūkuma dēļ ar Augstākās tiesas lēmumu tika izbeigta tiesvedība saistībā ar Rīgas...

Foto

Zagļiem un teroristiem nav nacionalitātes

Kremlis reiz cerēja, ka ar Imantas betona bloku namu pagalmā uzaugušā naivā Nila palīdzību tam izdosies pārņemt varu un kontroli Rīgā...