Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savulaik skaļi pieteiktais un izdaudzinātais, par inovatīvo un pasaulē pirmo unikālā un augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājuma - DendroLight šūnmateriāla ražotāju izslavētais uzņēmums Dendrolight Latvija pasludināts par maksātnespējīgu. Ja izrādīsies - kas gan ir maz ticams -, ka uzņēmums līdz bankrotam novests ļaunprātīgi, piešķirto Eiropas Savienības finansējums vairāk nekā 3,5 miljonu eiro vērtībā būs jāatmaksā no valsts budžeta. Savukārt tas, cik lielu daļu no valstiskās Hipotēku bankas aizdotajiem 10 miljoniem eiro izdosies atgūt, pagaidām nav zināms.

„Jaunais produkts DendroLight®, par kuru Latvijā pagaidām zina tikai nedaudzi, ir viens no tiem, kādi pasaulē rodas ļoti reti – labi, ja reizi vairākās desmitgadēs vai pāris reižu gadsimtā. Ne velti kokapstrādātāji un celtnieki to jau atzinuši par īstu apvērsumu un revolūciju. Atšķirībā no daudziem citiem Latvijas uzņēmumiem SIA Dendrolight Latvija (…) ir īpašā situācijā. Pat krīzes laikā, kad bankas pārstāja piešķirt kredītus, tam izdevās dabūt jaunās ražotnes izveidei nepieciešamos 20 miljonus latu. Tomēr pats galvenais – Latvijā ir unikāls produkts ar ļoti augstu pievienoto vērtību, kam šobrīd garantēts faktiski neierobežots tirgus.

Latvijai netipiska ir ne vien situācija, bet arī pats uzņēmums un tā nākotnes izredzes. Tas būs pirmais, kas Latvijai tik tradicionālajā kokapstrādes nozarē darīs ko tādu, kas līdz šim pasaulē rūpnieciski vēl nav darīts,” - tik slavinoši par Ventspils uzņēmumu Dendrolight Latvija 2009.gadā rakstīja prese. Iegūtas starptautiskas balvas, sākts eksports uz Austriju, Nīderlandi, Slovākiju, Šveici, Taizemi, Turciju, Ukrainu, Izraēlu, Vāciju un pat Japānu – šādas slavas dziesmas parādījās medijos.

Tikmēr pavisam klusītiņām šā gada 18. februārī Ventspils tiesa Dendrolight Latvija pasludinājusi par maksātnespējīgu, jo tas nav spējis īstenot tiesiskās aizsardzības plānu.

Līdz ar to zem sitiena ir nonācis 2010.gadā Hipotēku un zemes bankas izsniegts kredīts septiņu miljonu latu (desmit miljoni eiro) apmērā, kā arī piešķirtais Eiropas Savienības finansējums aktivitātes „Augstas pievienotās vērtības investīcijas” ietvaros 3,596 miljonu eiro apmērā.

Maksātnespējas administrators Artūrs Gēgeris neslēpj, ka rūpnīcas mantas pārdošana ir apgrūtināta, tādēļ ir grūti prognozēt, vai izdosies atgūt pietiekami daudz līdzekļu, lai norēķinātos ar bijušo banku un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kas pieteikusi prasījumu par visu piešķirto ES fondu līdzekļu apjomu.

Grūtības pārdot savulaik par miljoniem nopirktās iekārtas rada fakts, ka to darbināšanai un produkcijas pārdošanai nepieciešams patents, par ko Dendrolight Latvija nemaz nav norēķinājies ar tā turētāju Austrijas uzņēmumu Dendrolight Berger GmbH, kurš arī aizgājis pa bankrota ceļu.

Kad tika pasludināts Austrijas uzņēmuma bankrots, tika apgalvots, ka Latvijas uzņēmumu tas neietekmēs, jo šī kompānija nav tieši vai netieši saistīta ar Austrijas firmu un pieder Latvijas uzņēmējiem - Jānim Vašukam (85,96% kapitāldaļu), Mārtiņam Vašukam (9,36%) un Tālivaldim Dangam (4,68%).

Maksātnespējas administrators skaidro, ka Latvijas uzņēmuma maksātnespējas iemesli tiešām saistīti nevis ar inovatīvās tehnoloģijas radītāja bankrotu, bet gan ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Tā kā klienti piedāvājuši 90 dienu norēķinu līgumus, uzņēmumam pastāvīgi trūcis naudas jaunas produkcijas ražošanai. Nav līdzējis arī Hipotēku un zemes bankas piešķirtais kredīts.

Sākotnēji ar finanšu plūsmas problēmām uzņēmums mēģināja cīnīties ar tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), ko ierosināja 2013.gada 27.martā, taču neveiksmīgi.

„TAP maksājuma grafiku uzņēmumam neizdevās izpildīt dēļ ilglaicīga sarunu procesa ar potenciālajiem investoriem, kura laikā neizdevās vienoties par savlaicīgām investīcijām, vai uzņēmuma pirkšanu kopumā. Kā arī apgrozījuma krituma dēļ TAP procesā neļāva saviem spēkiem nosegt plānā paredzētos maksājumu. Tā kā Dendrolight Latvija ražotā produkcija ir visnotaļ ekskluzīva, potenciālie klienti sabijās no TAP procesa un nevēlējās slēgt ilgtermiņa līgumus, jo gadījumā, ja Dendrolight Latvija pārtrauks darbību, viņiem vairs nebūs, kur iegādāties tieši šo izejvielu, kas, iespējams, jau viņu ražojumā ir kā komplektējošais materiāls,” TAP procesa neveiksmi skaidro administrators.

Lai Latvijas uzņēmums varētu ražot šūnmateriāla produkciju, tam no Austrijas uzņēmuma bija jāiegādājas arī patents, taču tas neesot izdarīts. „Sakarā ar to, ka patenta turētājam iestājās maksātnespēja un tālākās patenta īpašumtiesības nebija skaidras, patenta maksa netika veikta. Kā rezultāta Dendrolight Latvija nepieder Dendrolight patents, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik grūti atrast investoru vai potenciālo rūpnīcas pircēju,” neskaidrību ar patentu ietekmi uz maksātnespējas procesa veiksmīgu realizāciju skaidro administrators.

Lai tiktu pie ekskluzīvā patenta un ražošanas iekārtām, Dendrolight Latvija pieteicās arī uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Kā skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Vineta Vilistere-Lāce, finansējums piešķirts Dendrolight - masīvkoksnes šūnmateriāla ražošanas uzņēmuma izveidošanai, taču licences iegādes izmaksas netika apmaksātas un tās tika izņemtas no attiecināmajām izmaksām.

2010.gada ietvaros uzņēmumam izmaksāta visa atbalsta finansējuma summa 3,596 miljonu eiro apmērā. Līgums ar LIAA paredzējis, ka uzņēmumam pēc finansējuma saņemšanas jādarbojas vismaz piecus gadus, taču maksātnespējas problēmas to piemeklēja jau daudz agrāk, tādēļ LIAA līdz ar maksātnespējas pasludināšanu lauzis līgumu par ES struktūrfondu finansējumu un pieteicies kā kreditors visai summai.

ES finansējums tika saņemts pēc iekārtu nodošanas ekspluatācijā, t.i. 2010.gadā. LIAA izmantoja līgumā noteikto, uzskatot, ka maksātnespējas procesa pasludināšana ir uzskatāma par būtiskām pārmaiņām projektā, kā rezultātā vienpusēji atkāpās no līguma,” LIAA rīcības pamatotību skaidro maksātnespējas administrators.

Tā kā uzņēmums nav spējis izpildīt ES struktūrfondu nosacījumus, pastāv iespēja, ka nauda būs jāatmaksā arī Eiropas Savienībai, un, ja uzņēmums to nespēs izdarīt par saviem līdzekļiem, to nāksies segt no valsts budžets. LIAA pārstāve gan apgalvo, ka gadījumā, ja maksātnespēja nav ļaunprātīga, tad ES finansējums nav jāatmaksā no valsts budžeta.

Maksātnespējas administrators apgalvo, ka nekādas ļaunprātības nav novērotas, viņš arī nav vērsies ne policijā, ne prokuratūrā, jo neuzskata, ka uzņēmums būtu ļaunprātīgi novests līdz maksātnespējai. „Tur vienkārši bija apgrozāmo līdzekļu trūkums,” maksātnespējas iemeslu skaidro Gēgeris.

Attēlā: 2010. gada 16. jūlijs - Ministru prezidents reģionālā vizītē Ventspilī apmeklē Dendrolight masīvkoka šūnu materiāla ražotni. Valsts kancelejas foto.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Aldis Pielaizītais, Atis Mieramika un krogusmeita Liepiņa

FotoJūras pirātiem ir divi veidi, kā ieņemt kuģus. Viens ir brutāls… kad pirāti, bruņojušies ar dunčiem, ķekšiem un āķiem, iet uz abordāžu. Ar kauju ieņem kuģi, iemet kapteini jūrā par barību haizivīm, bet pārējos ņem savās rindās, iepriekš liekot tiem zvērēt pie haizivs zoba par mūžīgu uzticību pirātu vadonim. Vienkājainais vadonis ieņem komandtiltiņu un kļūst par kuģa saimnieku. Lieta darīta.
Lasīt visu...

21

Tautas mobilizācijas un tautas apātijas dialektika

FotoAbu virsrakstā minēto sociālo fenomenu dialektika ir spraiga un vēsturiski pierādīta. Tautas mobilizācijas un tautas apātijas pulsācijā var nekļūdīgi saskatīt mijiedarbību, kopsakaru, pretmetu kolīzijas, cīņu starp veco un jauno. Viss tik tikko uzskaitītais organiski piemīt lietu, parādību un procesu dialektikai.
Lasīt visu...

10

Satrunējušais nams: augustā tapusi eseja Latvijas valstij

FotoValsts bez taisnīguma ir kā ēka bez pamatiem. Agri vai vēlu tā sabruks. Latvijas valsts ēka ir avārijas stāvoklī, tā ir tuvu sabrukšanai.
Lasīt visu...

15

Atpakaļ pie dabas: Gobzemam vienkārši pietrūka brīnumsmāķa

FotoNeiet tiem mūsu premjerēšanas kandidātiem, galīgi neiet. Gribot negribot jāsāk domāt par iemesliem, kādēļ gan pēc tūlītējiem paziņojumiem par nesatricināmu divu partiju bloku ar 32 balsīm jaunajā Saeimā nu jau pēc diviem mēnešiem nav pat aptuvenas skaidrības, kas tur sanāks. Pie šādas monolītas jauno spēku vienotības (ak, šis pagalam novalkātais "V" vārds!) pārējiem čīkstulīgajiem gribētājiem sen bija jābūt noliktiem pie vietas – nu, lielākais ar katram iedalītu spēļmantiņu vai cepumu.
Lasīt visu...

15

Vējoņa kungs, es ļoti (gandrīz tikpat ļoti kā Gobzems) gribētu kļūt par Latvijas premjerministru

FotoDažādos laikos esmu ticies ar daudzu valstu prezidentiem: Bašāru al Asadu (Sīrija), Nursultānu Nazarbajevu (Kazahstāna), Ilhamu Alijevu (Azerbaidžāna), Emomali Rahmonu (Tadžikistāna), Giorgiju Margvelašvili (Gruzija) u.c. Taču Jūs esat man pats tuvākais prezidents, jo esmu Jūs redzējis visbiežāk, vienreiz pat bez kaklasaites, turklāt Jūs esat manas valsts prezidents.
Lasīt visu...

21

Garāka par mūžu vēlēšanu nakts ilgst

FotoTā varēja teikt gan par 13. Saeimas vēlēšanu rezultātu nakti, gan par visu priekšvēlēšanu kampaņu. Tā bija ilga, melna, emocionāli nomācoša un asiņaina. Diemžēl arī burtiskā nozīmē. Piecus mēnešus pirms vēlēšanām – maijā pie pilsētas lielākajiem kapiem notika skaļa slepkavība. Tika nošauts maksātne­spējas administrators Mārtiņš Bunkus. Šo traģisko notikumu nekavējoties steidza izmantot paši ciniskākie, kuri cilvēku nāvē saredz politiskās publicitātes dividendes.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Brāķis

Ir lietas, kuras nav iespējams aprakstīt īsi. Ja tā nebūtu, tad vidusskolas vai augstskolas programma ietilptu tvitera ziņojumā. Zinām, ka tā nav. Arī šie nopietnie...

Foto

Vējonis ir labs, Šlesers nav labs, mans piedāvājums vienmēr ir vislabākais, pirmdien no rīta būs preses konference, nē, tomēr nebūs

Pirmdien pulksten 10.00 preses konference par...

Foto

Servitūts

Servitūts ir koplietošanas izraisīts apgrūtinājums. Tas nav izdevīgs visiem, bet ir vienīgais veids, kā sadzīvot, tas ir mazākais ļaunums. Tas ir tāds piespiedu regulējums par...

Foto

Ko darīt jaunajiem lāčplēšiem

2018.gada 16.novembra pēcpusdienā „Delfos” bija ievietota negaidīta un intriģējoša informācija. Izcilais sportists un cilvēks ar godīga cilvēka seju (liels retums varas spēlmaņu...

Foto

Es viennozīmīgi uzskatīšu, ka tieši JKP būs manas potenciālās valdības gāzēji

Arvien vairāk izskatās, ka JKP deputāti meklē ieganstus, lai paši nemaz pozīcijā neatrastos nekad....

Foto

Jauno konservatīvo partiju raksturojošie elementi ir mantkārība, melīgums, demagoģija un populisms

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicina Valsts prezidenta nominēto Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu...

Foto

Jāņa Bordāna atbilde Aldim Gobzemam

Jaunā konservatīvā partija ir nākusi politikā, lai pozitīvā veidā mainītu mūsu valsts Latvijas politisko kultūru, lai liktu cilvēkiem sajust, ka valsts...

Foto

Daži juridiski iebildumi pret ANO vienošanos “Par Globālo kompaktu par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju”

Esmu sagatavojusi nelielu juridisko izvērtējumu par ANO Migrācijas Paktu. Kam interesē,...

Foto

Latvijas inteliģences atklāta vēstule

Mēs aicinām iestāties PRET Apvienoto Nāciju Organizācijas vienošanās „Par Globālo kompaktu par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju” (turpmāk - Kompakts) atbalstīšanu Marokā...

Foto

Jauns līmenis fiskālās disciplīnas bezatbildībā

Fiskālās disciplīnas likumu, līdzīgi kā jebkuru tiesību aktu, var interpretēt pēc vismaz četrām metodēm (gramatiskās, sistēmiskās, vēsturiskās, teleoloģiskās (mērķa) metodes). ...

Foto

Emocionālās analoģijas

Pēc 2018.gada 6.oktobra Latvijā visnepatīkamāk jūtas cilvēki. Cilvēkos nepatiku izraisa postcilvēku uzvara 13.Saeimas vēlēšanās. Cilvēkus postcilvēku uzvara apkauno un pazemo. Apkaunojums un pazemojums bija...

Foto

Rīgas Dome pilsētas siltumapgādes problēmās nepatiesi vaino Valsts kontroli

Rīgas dome un SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” vairakkārt kā atbildīgo par to, kādēļ Rīgas iedzīvotāji, kuru namus...

Foto

Kad Otto Ozols atklāja Artusa Kaimiņa liekulības masku?

Kad un kurā brīdi Otto Ozols atšifrēja Artusa Kaimiņa divkoša dabu un slepeno sadarbību ar politisko eliti? Domāju,...

Foto

Atklāta vēstule Ārlietu ministrijai no partijas “No sirds Latvijai”

Oktobra otrajā pusē pasaules mediju uzmanība bija pievērsta diviem barbariskiem aktiem, kas neatstāja vienaldzīgu nevienu....

Foto

Nožēlojamie (tas nav Viktors Igo)

Biedrības “Latvietis” pārstāvis Leonards Inkins ir Pietiek iesūtījis savu sarunu ar Lieni Apini no laikraksta DDD....

Foto

Nenoslīkt pašu ambīcijās

Nu jau kādu laiku dzīvoju/strādāju Helsinkos, Somijā. Lai arī Somija ģeogrāfiski mums tuva, man (un esmu diezgan drošs, ka daudziem LV cilvēkiem ir...

Foto

Inteliģences pieci stūrakmeņi

1.Ģenēzes stūrakmens. Latviešu tauta nekad nav bijusi un nekad nebūs izņēmums. Latviešu tautas tāpat kā jebkuras citas tautas kultūras attīstības parametrus, vēsturisko apziņu un...

Foto

Par portālu „Delfi” un primitīvu cenzūru

Stāsts ir par portālu Delfi. Lai pārāk neizplūstu, pievērsīšos divām lietām. Jau kādu laiku atpakaļ rakstiem par vēlēšanām mainījās komentēšanas sadaļa....

Foto

Vispirms – ierēdņu bezatbildība, pēc tam – mēģinājumi atrast kādu vainīgo

Uzņēmums "Grindeks" ir viens no visveiksmīgāk strādājošajiem biržā kotētajiem Latvijas uzņēmumiem, un likumsakarīgi, ka arī...

Foto

Rinkēvičs - caurkritušu politiķu un “savējo” pansionāta turētājs

Mērenu paniku noteikta burbuļa aprindās ir izraisījusi ziņa, ka pašreizējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs varētu zaudēt savu amatu....

Foto

Briesmīgā sazvērestība pret Barču un Klaužu

Pēdējo dienu smieklīgākā aktualitāte, manuprāt, ir tā, ka Jānis Klaužs un Aija Barča, kuri 12.Saeimā bija ievēlēti no sarkanzaļo zemnieku, strādnieku un...

Foto

Par ikgadējo inventarizāciju Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Papildu darbs, bet nemaksā

Daļai no P.Stradiņa slimnīcas darbiniekiem trešo gadu pēc kārtas 2018. gadā atkal liks veikt...

Foto

Vai JKP neredz, ka ķeras apskāvienos ar Šlesera politprojekta uzlecošo zvaigzni?

Šovasar es par savu viedokli tiku „sists” gandrīz visās sociālo portālu platformās - Facebook, Twitter, Spoki u.c....

Foto

KPV un JKP mīlas dancis

Koalīcijas procesa veidošanu var saukt, kā grib, taču pašreiz potenciālais koalīcijas veidojums man izteikti nepatīk. Iespējams, tādēļ, ka es tajā visā...