Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savulaik skaļi pieteiktais un izdaudzinātais, par inovatīvo un pasaulē pirmo unikālā un augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājuma - DendroLight šūnmateriāla ražotāju izslavētais uzņēmums Dendrolight Latvija pasludināts par maksātnespējīgu. Ja izrādīsies - kas gan ir maz ticams -, ka uzņēmums līdz bankrotam novests ļaunprātīgi, piešķirto Eiropas Savienības finansējums vairāk nekā 3,5 miljonu eiro vērtībā būs jāatmaksā no valsts budžeta. Savukārt tas, cik lielu daļu no valstiskās Hipotēku bankas aizdotajiem 10 miljoniem eiro izdosies atgūt, pagaidām nav zināms.

„Jaunais produkts DendroLight®, par kuru Latvijā pagaidām zina tikai nedaudzi, ir viens no tiem, kādi pasaulē rodas ļoti reti – labi, ja reizi vairākās desmitgadēs vai pāris reižu gadsimtā. Ne velti kokapstrādātāji un celtnieki to jau atzinuši par īstu apvērsumu un revolūciju. Atšķirībā no daudziem citiem Latvijas uzņēmumiem SIA Dendrolight Latvija (…) ir īpašā situācijā. Pat krīzes laikā, kad bankas pārstāja piešķirt kredītus, tam izdevās dabūt jaunās ražotnes izveidei nepieciešamos 20 miljonus latu. Tomēr pats galvenais – Latvijā ir unikāls produkts ar ļoti augstu pievienoto vērtību, kam šobrīd garantēts faktiski neierobežots tirgus.

Latvijai netipiska ir ne vien situācija, bet arī pats uzņēmums un tā nākotnes izredzes. Tas būs pirmais, kas Latvijai tik tradicionālajā kokapstrādes nozarē darīs ko tādu, kas līdz šim pasaulē rūpnieciski vēl nav darīts,” - tik slavinoši par Ventspils uzņēmumu Dendrolight Latvija 2009.gadā rakstīja prese. Iegūtas starptautiskas balvas, sākts eksports uz Austriju, Nīderlandi, Slovākiju, Šveici, Taizemi, Turciju, Ukrainu, Izraēlu, Vāciju un pat Japānu – šādas slavas dziesmas parādījās medijos.

Tikmēr pavisam klusītiņām šā gada 18. februārī Ventspils tiesa Dendrolight Latvija pasludinājusi par maksātnespējīgu, jo tas nav spējis īstenot tiesiskās aizsardzības plānu.

Līdz ar to zem sitiena ir nonācis 2010.gadā Hipotēku un zemes bankas izsniegts kredīts septiņu miljonu latu (desmit miljoni eiro) apmērā, kā arī piešķirtais Eiropas Savienības finansējums aktivitātes „Augstas pievienotās vērtības investīcijas” ietvaros 3,596 miljonu eiro apmērā.

Maksātnespējas administrators Artūrs Gēgeris neslēpj, ka rūpnīcas mantas pārdošana ir apgrūtināta, tādēļ ir grūti prognozēt, vai izdosies atgūt pietiekami daudz līdzekļu, lai norēķinātos ar bijušo banku un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kas pieteikusi prasījumu par visu piešķirto ES fondu līdzekļu apjomu.

Grūtības pārdot savulaik par miljoniem nopirktās iekārtas rada fakts, ka to darbināšanai un produkcijas pārdošanai nepieciešams patents, par ko Dendrolight Latvija nemaz nav norēķinājies ar tā turētāju Austrijas uzņēmumu Dendrolight Berger GmbH, kurš arī aizgājis pa bankrota ceļu.

Kad tika pasludināts Austrijas uzņēmuma bankrots, tika apgalvots, ka Latvijas uzņēmumu tas neietekmēs, jo šī kompānija nav tieši vai netieši saistīta ar Austrijas firmu un pieder Latvijas uzņēmējiem - Jānim Vašukam (85,96% kapitāldaļu), Mārtiņam Vašukam (9,36%) un Tālivaldim Dangam (4,68%).

Maksātnespējas administrators skaidro, ka Latvijas uzņēmuma maksātnespējas iemesli tiešām saistīti nevis ar inovatīvās tehnoloģijas radītāja bankrotu, bet gan ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Tā kā klienti piedāvājuši 90 dienu norēķinu līgumus, uzņēmumam pastāvīgi trūcis naudas jaunas produkcijas ražošanai. Nav līdzējis arī Hipotēku un zemes bankas piešķirtais kredīts.

Sākotnēji ar finanšu plūsmas problēmām uzņēmums mēģināja cīnīties ar tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), ko ierosināja 2013.gada 27.martā, taču neveiksmīgi.

„TAP maksājuma grafiku uzņēmumam neizdevās izpildīt dēļ ilglaicīga sarunu procesa ar potenciālajiem investoriem, kura laikā neizdevās vienoties par savlaicīgām investīcijām, vai uzņēmuma pirkšanu kopumā. Kā arī apgrozījuma krituma dēļ TAP procesā neļāva saviem spēkiem nosegt plānā paredzētos maksājumu. Tā kā Dendrolight Latvija ražotā produkcija ir visnotaļ ekskluzīva, potenciālie klienti sabijās no TAP procesa un nevēlējās slēgt ilgtermiņa līgumus, jo gadījumā, ja Dendrolight Latvija pārtrauks darbību, viņiem vairs nebūs, kur iegādāties tieši šo izejvielu, kas, iespējams, jau viņu ražojumā ir kā komplektējošais materiāls,” TAP procesa neveiksmi skaidro administrators.

Lai Latvijas uzņēmums varētu ražot šūnmateriāla produkciju, tam no Austrijas uzņēmuma bija jāiegādājas arī patents, taču tas neesot izdarīts. „Sakarā ar to, ka patenta turētājam iestājās maksātnespēja un tālākās patenta īpašumtiesības nebija skaidras, patenta maksa netika veikta. Kā rezultāta Dendrolight Latvija nepieder Dendrolight patents, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik grūti atrast investoru vai potenciālo rūpnīcas pircēju,” neskaidrību ar patentu ietekmi uz maksātnespējas procesa veiksmīgu realizāciju skaidro administrators.

Lai tiktu pie ekskluzīvā patenta un ražošanas iekārtām, Dendrolight Latvija pieteicās arī uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Kā skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Vineta Vilistere-Lāce, finansējums piešķirts Dendrolight - masīvkoksnes šūnmateriāla ražošanas uzņēmuma izveidošanai, taču licences iegādes izmaksas netika apmaksātas un tās tika izņemtas no attiecināmajām izmaksām.

2010.gada ietvaros uzņēmumam izmaksāta visa atbalsta finansējuma summa 3,596 miljonu eiro apmērā. Līgums ar LIAA paredzējis, ka uzņēmumam pēc finansējuma saņemšanas jādarbojas vismaz piecus gadus, taču maksātnespējas problēmas to piemeklēja jau daudz agrāk, tādēļ LIAA līdz ar maksātnespējas pasludināšanu lauzis līgumu par ES struktūrfondu finansējumu un pieteicies kā kreditors visai summai.

ES finansējums tika saņemts pēc iekārtu nodošanas ekspluatācijā, t.i. 2010.gadā. LIAA izmantoja līgumā noteikto, uzskatot, ka maksātnespējas procesa pasludināšana ir uzskatāma par būtiskām pārmaiņām projektā, kā rezultātā vienpusēji atkāpās no līguma,” LIAA rīcības pamatotību skaidro maksātnespējas administrators.

Tā kā uzņēmums nav spējis izpildīt ES struktūrfondu nosacījumus, pastāv iespēja, ka nauda būs jāatmaksā arī Eiropas Savienībai, un, ja uzņēmums to nespēs izdarīt par saviem līdzekļiem, to nāksies segt no valsts budžets. LIAA pārstāve gan apgalvo, ka gadījumā, ja maksātnespēja nav ļaunprātīga, tad ES finansējums nav jāatmaksā no valsts budžeta.

Maksātnespējas administrators apgalvo, ka nekādas ļaunprātības nav novērotas, viņš arī nav vērsies ne policijā, ne prokuratūrā, jo neuzskata, ka uzņēmums būtu ļaunprātīgi novests līdz maksātnespējai. „Tur vienkārši bija apgrozāmo līdzekļu trūkums,” maksātnespējas iemeslu skaidro Gēgeris.

Attēlā: 2010. gada 16. jūlijs - Ministru prezidents reģionālā vizītē Ventspilī apmeklē Dendrolight masīvkoka šūnu materiāla ražotni. Valsts kancelejas foto.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Labais Rīgas cars Nils

FotoKaut arī jau ir daudz runāts par “Saskaņas” piketu Rīgas mēra Nila Ušakova atbalstam, kas tika rīkots š.g. 9.februārī, ir interesanti pavērot cilvēku reakciju sociālajos medijos par šo piketu. Izteiktie viedokļi ir diezgan dažādi – daļa to kritizē, tomēr nevar noliegt, ka pietiekami daudz cilvēku izsakās pozitīvi par šāda piketa rīkošanu un atbalsta izteikšanu Ušakovam.
Lasīt visu...

21

Morālā neatlaidīgā prasība jeb nacionāli politiskais imperatīvs

FotoMorāla neatlaidīga prasība un organiska nepieciešamība ir sastopama ne tikai ētikā atbilstoši slavenā filosofa slavenajam terminam “kategoriskais imperatīvs”. Kants tā dēvēja vispārēju obligātu, mūžīgu un nemainīgu tikumisko likumu. Tas ir jāievēro ikvienam cilvēkam neatkarīgi no apstākļiem. Kategoriskais imperatīvs ir iespējams arī nacionāli politiskajā sfērā. Piemēram, latviešu nacionāli politiskajā sfērā. Faktiski tas cilvēku apziņā un dzīves praksē ir ne vien iespējams, bet vitāli vajadzīgs kā konstruktīvs un kompetents morālais uzstādījums un orientieris nacionāli politiskajos risinājumos.
Lasīt visu...

15

Pieteikšanās par vainīgu

FotoGodātā redakcija, vairs nevaru to paturēt sevī. Esmu vainīgs, atzīstos. Atzīstos pilnīgi brīvprātīgi, bez spaidiem, viltus un maldības. Nevaru gan solīties še iederīgo «vairāk tā nedarīšu», jo toreiz, pirms nu jau vairāk kā 15 gadiem, biju pārliecināts gan par notiekošā unikālo ārprātu, gan par savu pienākumu to apņirgt visiem spēkiem. Izrādījās, ka salīdzinājumā ar mūsdienu politiskās komunikācijas standartiem tā laika notikumi bija ieturētas mērenības paraugs.
Lasīt visu...

18

Vadoņa gaidīšanas svētki

FotoŠovasar plānotas Latvijas prezidenta vēlēšanas, un šobrīd neviens vispār nepiemin tagadējo prezidentu Raimondu Vējoni. Liekas, ka viņa izredzes tikt ievēlētam uz otru prezidentūras termiņu ir ļoti vājas. Vējonis tiek kritizēts par slikto oratora mākslu un sliktām angļu valodas prasmēm, viņam tiek pārmesta pasivitāte un piesaukti vēl dažādi citi trūkumi.
Lasīt visu...

15

Egils Levits ir devis neatsveramu ieguldījumu, ir vienīgais un vislabākais

FotoŠī gada jūnijā tiks ievēlēts nākamais Latvijas Valsts prezidents. Latvija ir parlamentāra republika, kurā Valsts prezidenta pilnvaras ir ierobežotas. Tomēr Valsts prezidents Latvijā nav tikai ceremoniālā figūra – parlamentārās demokrātijas iekārtā Valsts prezidenta pamatuzdevums ir uzrādīt valstij un sabiedrībai nākotnes attīstības virzienus, veicināt sabiedrības saliedētību un valsts ilgtspēju, ikdienas politisko darbu atstājot Saeimas un valdības pārziņā.
Lasīt visu...

21

Muļķim būt

FotoMaz ir to, kuri spēj saprast, kas notiek, un tomēr viņiem ir svarīgi, lai tiem būtu savs viedoklis par notiekošo.
Lasīt visu...

12

Rietumu civilizācijas krīze

FotoIevērojamais britu vēsturnieks Arnolds Toinbijs ir rakstījis, ka nevienas nācijas un nācijvalsts vēsturi nevar izskaidrot pašu par sevi – tas ir iespējams tikai civilizācijas kontekstā.[1] Tāpēc ikvienam no mums ir būtiski izprast Rietumu civilizācijas būtību, tās vēsturi un šodienu. Manuprāt, Rietumu civilizāciju šodien raksturo viens vārds – krīze. Un tā vistiešākajā veidā attiecas uz mums.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Divi vienā

Lasot manas publikācijas laikrakstos no astoņdesmito gadu beigām līdz manis uzrakstītām un izdotām grāmatām, lasītāji zina, ka nespecializējos uz kādu konkrētu tematu, bet rakstu...

Foto

Trīs aktuāli izskaidrojumi un viens negaidīts secinājums

1.Nogurums no patiesības jeb patiesības destruktivitāte. Nogurums no patiesības ir realitāte. Tāds psihiskais stāvoklis ir iespējams individuālā līmenī. Iespējams...

Foto

Rīga. Vai tiešām bezceRīga?

Kādu laiku nebiju braukusi pa Rīgu, taču aizvadītajās brīvdienās pabraukāju pa vairākiem mikrorajoniem (man gan labāk patīk teikt apkaimēm). Ticiet man –...

Foto

Vai „Jaunajai Vienotībai” ir jāpilda „Vecās Vienotības” solījumi?

Izglītības un zinātnes ministrija Vienotību pārstāvošā ministra Kārļa Šadurska personā 2018.gadā apsolīja pedagogiem darba samaksas pieaugumu. Šis solījums turklāt tika...

Foto

Kam mēs esam pret

KPV LV vajadzētu sākt aizdomāties par to, lai latvieši neatceras, kā boļševiki kungu mājas dedzināja. Kam pieder valsts vēlētājiem solīto darbu izpilde -...

Foto

Linkaits izvēlas „Yandex Taxi”?

Otrdien, 12.februārī pie Satiksmes ministrijas (SM) tiek plānots protests, kas tieši vērsts pret nozares politisko vadītāju Tāli Linkaitu (Jaunā konservatīvā partija). To...

Foto

Latvietis "Saskaņas" mītiņā pie Rīgas domes

Mans paziņojums par vēlmi piedalīties „Saskaņas” mītiņā pie Rīgas domes bija izsaucis vētru ne tikai sociālajos tīklos, bet arī ģimenē...

Foto

Ģeopolitika un mūsu neapskaužamais stāvoklis

Visjaunākie notikumi Venecuēlā, saprotams, pirmkārt un galvenokārt attiecas uz šīs valsts iedzīvotājiem un nekorekti ir iejaukties ar komentāriem viņu kultūras norisēs....

Foto

Koncepcijas projekts „Harmoniska Latvija. Taisnīgāka sabiedriskā iekārta”

Gatavojot šo projektu, par pamatu ņēmu Vācijas Brēmenes zemes satversmi. Domājot par Stradiņu dzimtas dzimto novadu Sēliju, Brēmenes zemi...

Foto

Precedents

Jau rakstīju par negaidītajiem pavērsieniem Armēnijā, par Roberta Kočarjana un Serža Sargsjana atstumšanu no varas, par Armēnijas «Samta» revolūciju, kā arī par vēlēšanām, kurās Armēnijā...

Foto

Nodrāztais tiesiskums Bordāna stilā: paši beidzām, dosim citiem

Pēdējo gadu laikā par vienu no iemīļotākajiem dažādu partiju pārstāvju vārdiem ir kļuvis vārds “tiesiskums”. Tas tiek locīts...

Foto

Vai tiešām Rozenvalds nesaprot, ka ir kļuvis par noderīgo idiotu Kremļa propagandas ķetnās?

Uzzināju, ka piektdien, 01.02.2019. "masu medija" Sputnik lapā ir intervija ar "Latvijas Universitātes sociālo un...

Foto

Rūpējoties par Baltijas valstu izaugsmi un saviem klientiem, no darba atlaidīsim 800 darbinieku

2019. gada laikā Luminor vienkāršos savu darbības modeli, tostarp samazinot darbinieku skaitu visos...

Foto

Latvistikas politiskā seja un etnopolitoloģija

Šis teksts ir veltīts latviešu tautas mentalitātes vienotībai ar politiku. Mentalitāte, demogrāfija un kultūra ir trīs pīlāri, uz kuriem balstās burtiski...

Foto

Es redzēju sapnī, kā…

“Neviens nav pārāk liels cietumam. Neviena persona vai uzņēmums, kas kaitē ASV ekonomikai, nav ārpus likuma. Tas attiecas arī uz lielajiem uzņēmumiem,”...

Foto

Kailcirte: kaimiņa skatījums

Skaidrs, ka pārskatāmā nākotnē lielāks vai (cerams) mazāks kailciršu īpatsvars Latvijas mežos ir neizbēgams. Jā, kailcirtēm nav nekāda ekoloģiska attaisnojuma, un sabiedrībai tās...

Foto

Obskurantisma aprobācija

2019.gada 28.janvārī internetā varēja izlasīt: “Līdz ar tiesnešu neatkarības palielināšanos būtiski jāpalielinās arī tiesnešu atbildības apmēram, un par šo divu aspektu samērīgumu iestāsies arī...

Foto

Ir tikai divas izvēles iespējas

Mēs visi vērojam un vērtējam pasauli, kurā dzīvojam. Atbilstoši savam vērtējumam mēs izdarām savu izvēli, un šī izvēle nosaka mūsu praktisko...

Foto

Ja Jurašs ir tik tīrs, ko tad šis tā baidās no tiesas un ko tad “bezkompromisa tiesiskuma” ieviesēji tā raustās no tiesiskuma?

Visticamākais, Juris Jurašs ir...

Foto

Nacionālā apvienība visu laiku pūš Kremļa taurē, tikai neviens to negrib redzēt

Sveicināti, mīlīši, Latvijas nacionālpatriotiski noskaņotie pilsoņi un pilsones, sveiciens arī tev, skaistā Dace Kalniņa,...

Foto

Liberālā agonija jeb ideāli, kas ātri var izzust

Sākšu ar to, ka pats pēc politiskās pārliecības vairāk tiecos būt liberāls dažādos jautājumos, kas būtu kaut vai...

Foto

„Normāla cilvēka” viedoklis un himēriskuma anatomija

Pēc 13.Saeimas vēlēšanām sākās valdības veidošanas šarāde. Tajā figurēja demogrāfiskā aina. Mūsu slavenie “naciķi” neatlaidīgi iesacīja organizēt “demogrāfijas ministriju”. Momentā...

Foto

Ideoloģija un mūsdienas: sabiedrisko organizāciju pilnvaru uzplaukums “čekas maisu” paēnā

Laikraksta “Diena” 15.janvāra numura ievadrakstā tika uzdots retorisks jautājums, proti, kas notika ar personām, kuras savulaik...

Foto

Vara barikādēs

Ikdienišķos notikumos varas attieksme pret sabiedrību ir standartizēta un iepriekš paredzama. Emocionālās piesātinātības brīžos arī dažus varas pārstāvjus pārņem sabiedrībā valdošās noskaņas un viņi...

Foto

Svarīgi, lai katrs uzņēmuma darbinieks ir iesaistīts kvalitatīvā klientu apkalpošanā

Vēlos sniegt informāciju saistībā ar publikāciju „Jauns izdomas līmenis valsts naudas šķērdēšanā: „Valsts nekustamie īpašumi” pasūta...

Foto

Kas gaidāms

2018. gada nogalē bija skaidrs, ka Amerikas Savienoto Valstu prezidenta rīcība labvēlīgi ietekmē ASV ekonomiku un radīti vairāk nekā četri miljoni jaunu darbavietu kopš...

Foto

Artus, neizdari kļūdu, nepievil un nepamet mani

Artus, piecus gadus, gatavojot informāciju un faktus Tavām Suņu būdām un vēlāk arī Saeimas runām, iepazinu Tevi kā principiālu...

Foto

Ir arī laipni un atsaucīgi mediķi

Mūsdienās, kad ir tik daudz negatīvā, tajā skaitā par veselības aprūpē notiekošo, gribētos pateikt kādu labu vārdu ar portāla starpniecību,...

Foto

Eiropas kolonizēšana: Latvijas pieredze

Gadumijā apsveŗot, kas bijis svarīgākais notikums pērn Eiropā un kas visvairāk ietekmēs tās turpmākos likteņus, atbildēt ir viegli. Tas, ka turpinājās [Rietumu]...

Foto

Kartītes, nejaušas kā proftehmeiteņu likstas

Nedēļa man sākās ar smagu izāzēšanu – izrādīju pat pusotru minūti ilgu apstulbumu, kamēr meklēju atbildi uz jautājumu: “Vai tu jau...

Foto

Izglītības interpretācijas konflikti: iemesli un untumi

Saeimas vēlēšanās uzvarējušās “6.oktobra paaudzes” valdības sastādīšanas šarādē jau no pirmās ainas figurēja solījums turpināt izglītības reformas. Tas neapšaubāmi ir...

Foto

Cik zaļi dzīvosim vecumdienās? Pensiju sistēmas ilgtspējas šķietamība

Daudz ir rakstīts un diskutēts par mūsu pensiju sistēmas nākotnes finansiālo ilgtspēju, t.i., par nākotnē sagaidāmo budžeta ieņēmumu...

Foto

„Naida runas” fabricēšana un orveliskā domu kontrole

"Visapkārt mums plosās naida runas uzplaiksnījumi,” - tā apgalvo tie, kuri vēlas attēlot noteiktus viedokļus vissliktākajā iespējamajā skatījumā, lai tos deleģitimizētu. Ja...