Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savulaik skaļi pieteiktais un izdaudzinātais, par inovatīvo un pasaulē pirmo unikālā un augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājuma - DendroLight šūnmateriāla ražotāju izslavētais uzņēmums Dendrolight Latvija pasludināts par maksātnespējīgu. Ja izrādīsies - kas gan ir maz ticams -, ka uzņēmums līdz bankrotam novests ļaunprātīgi, piešķirto Eiropas Savienības finansējums vairāk nekā 3,5 miljonu eiro vērtībā būs jāatmaksā no valsts budžeta. Savukārt tas, cik lielu daļu no valstiskās Hipotēku bankas aizdotajiem 10 miljoniem eiro izdosies atgūt, pagaidām nav zināms.

„Jaunais produkts DendroLight®, par kuru Latvijā pagaidām zina tikai nedaudzi, ir viens no tiem, kādi pasaulē rodas ļoti reti – labi, ja reizi vairākās desmitgadēs vai pāris reižu gadsimtā. Ne velti kokapstrādātāji un celtnieki to jau atzinuši par īstu apvērsumu un revolūciju. Atšķirībā no daudziem citiem Latvijas uzņēmumiem SIA Dendrolight Latvija (…) ir īpašā situācijā. Pat krīzes laikā, kad bankas pārstāja piešķirt kredītus, tam izdevās dabūt jaunās ražotnes izveidei nepieciešamos 20 miljonus latu. Tomēr pats galvenais – Latvijā ir unikāls produkts ar ļoti augstu pievienoto vērtību, kam šobrīd garantēts faktiski neierobežots tirgus.

Latvijai netipiska ir ne vien situācija, bet arī pats uzņēmums un tā nākotnes izredzes. Tas būs pirmais, kas Latvijai tik tradicionālajā kokapstrādes nozarē darīs ko tādu, kas līdz šim pasaulē rūpnieciski vēl nav darīts,” - tik slavinoši par Ventspils uzņēmumu Dendrolight Latvija 2009.gadā rakstīja prese. Iegūtas starptautiskas balvas, sākts eksports uz Austriju, Nīderlandi, Slovākiju, Šveici, Taizemi, Turciju, Ukrainu, Izraēlu, Vāciju un pat Japānu – šādas slavas dziesmas parādījās medijos.

Tikmēr pavisam klusītiņām šā gada 18. februārī Ventspils tiesa Dendrolight Latvija pasludinājusi par maksātnespējīgu, jo tas nav spējis īstenot tiesiskās aizsardzības plānu.

Līdz ar to zem sitiena ir nonācis 2010.gadā Hipotēku un zemes bankas izsniegts kredīts septiņu miljonu latu (desmit miljoni eiro) apmērā, kā arī piešķirtais Eiropas Savienības finansējums aktivitātes „Augstas pievienotās vērtības investīcijas” ietvaros 3,596 miljonu eiro apmērā.

Maksātnespējas administrators Artūrs Gēgeris neslēpj, ka rūpnīcas mantas pārdošana ir apgrūtināta, tādēļ ir grūti prognozēt, vai izdosies atgūt pietiekami daudz līdzekļu, lai norēķinātos ar bijušo banku un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, kas pieteikusi prasījumu par visu piešķirto ES fondu līdzekļu apjomu.

Grūtības pārdot savulaik par miljoniem nopirktās iekārtas rada fakts, ka to darbināšanai un produkcijas pārdošanai nepieciešams patents, par ko Dendrolight Latvija nemaz nav norēķinājies ar tā turētāju Austrijas uzņēmumu Dendrolight Berger GmbH, kurš arī aizgājis pa bankrota ceļu.

Kad tika pasludināts Austrijas uzņēmuma bankrots, tika apgalvots, ka Latvijas uzņēmumu tas neietekmēs, jo šī kompānija nav tieši vai netieši saistīta ar Austrijas firmu un pieder Latvijas uzņēmējiem - Jānim Vašukam (85,96% kapitāldaļu), Mārtiņam Vašukam (9,36%) un Tālivaldim Dangam (4,68%).

Maksātnespējas administrators skaidro, ka Latvijas uzņēmuma maksātnespējas iemesli tiešām saistīti nevis ar inovatīvās tehnoloģijas radītāja bankrotu, bet gan ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Tā kā klienti piedāvājuši 90 dienu norēķinu līgumus, uzņēmumam pastāvīgi trūcis naudas jaunas produkcijas ražošanai. Nav līdzējis arī Hipotēku un zemes bankas piešķirtais kredīts.

Sākotnēji ar finanšu plūsmas problēmām uzņēmums mēģināja cīnīties ar tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), ko ierosināja 2013.gada 27.martā, taču neveiksmīgi.

„TAP maksājuma grafiku uzņēmumam neizdevās izpildīt dēļ ilglaicīga sarunu procesa ar potenciālajiem investoriem, kura laikā neizdevās vienoties par savlaicīgām investīcijām, vai uzņēmuma pirkšanu kopumā. Kā arī apgrozījuma krituma dēļ TAP procesā neļāva saviem spēkiem nosegt plānā paredzētos maksājumu. Tā kā Dendrolight Latvija ražotā produkcija ir visnotaļ ekskluzīva, potenciālie klienti sabijās no TAP procesa un nevēlējās slēgt ilgtermiņa līgumus, jo gadījumā, ja Dendrolight Latvija pārtrauks darbību, viņiem vairs nebūs, kur iegādāties tieši šo izejvielu, kas, iespējams, jau viņu ražojumā ir kā komplektējošais materiāls,” TAP procesa neveiksmi skaidro administrators.

Lai Latvijas uzņēmums varētu ražot šūnmateriāla produkciju, tam no Austrijas uzņēmuma bija jāiegādājas arī patents, taču tas neesot izdarīts. „Sakarā ar to, ka patenta turētājam iestājās maksātnespēja un tālākās patenta īpašumtiesības nebija skaidras, patenta maksa netika veikta. Kā rezultāta Dendrolight Latvija nepieder Dendrolight patents, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik grūti atrast investoru vai potenciālo rūpnīcas pircēju,” neskaidrību ar patentu ietekmi uz maksātnespējas procesa veiksmīgu realizāciju skaidro administrators.

Lai tiktu pie ekskluzīvā patenta un ražošanas iekārtām, Dendrolight Latvija pieteicās arī uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Kā skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Vineta Vilistere-Lāce, finansējums piešķirts Dendrolight - masīvkoksnes šūnmateriāla ražošanas uzņēmuma izveidošanai, taču licences iegādes izmaksas netika apmaksātas un tās tika izņemtas no attiecināmajām izmaksām.

2010.gada ietvaros uzņēmumam izmaksāta visa atbalsta finansējuma summa 3,596 miljonu eiro apmērā. Līgums ar LIAA paredzējis, ka uzņēmumam pēc finansējuma saņemšanas jādarbojas vismaz piecus gadus, taču maksātnespējas problēmas to piemeklēja jau daudz agrāk, tādēļ LIAA līdz ar maksātnespējas pasludināšanu lauzis līgumu par ES struktūrfondu finansējumu un pieteicies kā kreditors visai summai.

ES finansējums tika saņemts pēc iekārtu nodošanas ekspluatācijā, t.i. 2010.gadā. LIAA izmantoja līgumā noteikto, uzskatot, ka maksātnespējas procesa pasludināšana ir uzskatāma par būtiskām pārmaiņām projektā, kā rezultātā vienpusēji atkāpās no līguma,” LIAA rīcības pamatotību skaidro maksātnespējas administrators.

Tā kā uzņēmums nav spējis izpildīt ES struktūrfondu nosacījumus, pastāv iespēja, ka nauda būs jāatmaksā arī Eiropas Savienībai, un, ja uzņēmums to nespēs izdarīt par saviem līdzekļiem, to nāksies segt no valsts budžets. LIAA pārstāve gan apgalvo, ka gadījumā, ja maksātnespēja nav ļaunprātīga, tad ES finansējums nav jāatmaksā no valsts budžeta.

Maksātnespējas administrators apgalvo, ka nekādas ļaunprātības nav novērotas, viņš arī nav vērsies ne policijā, ne prokuratūrā, jo neuzskata, ka uzņēmums būtu ļaunprātīgi novests līdz maksātnespējai. „Tur vienkārši bija apgrozāmo līdzekļu trūkums,” maksātnespējas iemeslu skaidro Gēgeris.

Attēlā: 2010. gada 16. jūlijs - Ministru prezidents reģionālā vizītē Ventspilī apmeklē Dendrolight masīvkoka šūnu materiāla ražotni. Valsts kancelejas foto.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Un kā ar latviešu valodu sokas pašam „sabiedriskajam medijam”?

FotoKopā ar valodniekiem LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” izveidojis 15 izplatītāko valodas kļūdu sarakstu un publicējis to. Lasītājiem ir lieliska iespēja pārliecināties, kā ar latviešu valodu sokas pašam LSM. Saglabāta oriģinālā versija. Vērts pievērst uzmanību Nr.12, Nr.7 un Nr.4.
Lasīt visu...

21

Jaunā konservatīvā partija šūpo valdību

FotoParasti politikas vērotājiem vasara ir diezgan garlaicīgs laika posms, jo Saeimas deputātiem ir garās brīvdienas un arī citi politiķi un vadoši ierēdņi izbauda atvaļinājumu. Tomēr šī vasara ir atšķirīga – to nosaka ne tikai izveidojusies krīze Rīgas domē, bet arī skandāli un skaļās emocijas valdībā.
Lasīt visu...

12

Totālā kontrole

FotoDaudz ir dzirdēts par sazvērestībām, un ir pat tāds ironisks apzīmējums – sazvērestību teorijas. Vai tiešām jūs domājat, ka sazvērestības nekad nav notikušas? Teiksiet - ir, bet tas bija sen un vairs nav taisnība.
Lasīt visu...

21

Patīkamas vilšanās veltās cerībās

FotoPēc eksaltētu jūsmu tirādēm biju mazliet apmulsis: varbūt valsts prezidenta Egila Levita kvalifikācijas glorificētājiem sava taisnība, kritizētājiem sava? Varbūt pārspīlējumi abās pusēs? Tāpēc šonedēļ “Rīta panorāmā” gaidīju patīkamu vilšanos savos uzskatos. Nesagaidīju. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 2. Cilvēka kritēriji

FotoMūsu laikmeta intriģējoša pazīme ir grandiozās antropoloģiskās pārmaiņas. Veidojas jauns antropoloģiskais tips. Tā nosaukums ir “postcilvēks”. Postcilvēku uzskata par antipodu cilvēkam. Nosaukums “postcilvēks” nav patīkams. Taču tam jau labu laiku ir starptautiskā autoritāte – daudzu zemju intelektuāļu acīs iemantota patiesības, pareizības un taisnības garanta reputācija.
Lasīt visu...

12

Mārtiņš Bondars = politiskā prostitūta?

FotoStarp citu, to pirmais pateica Artuss Kaimiņš. Un pēc šī raksta izlasīšanas dīvainā kārtā šādam apgalvojumam varētu piekrist pat premjers Krišjānis Kariņš. Un Raimonds Pauls jau noteikti. Jo ļoti iespējams, ka zināmā mērā par Maestro un tūkstošiem citu Krājbankas noguldītāju apmuļķošanu saņemtā asinsnauda palīdz nodrošināt Bondaru pārim ierasto spožo un padārgo dzīves stilu. Citi iespējamie scenāriji, kā Latvijas liberālās politikas “spīdeklis” Mārtiņš Bondars un viņa daiļā kundze Ieva gūst ienākumus, ir pāris krimināllietu ierosināšanas vērti.
Lasīt visu...

18

Grāmatas nav nekāds alkohols, lai tām samazinātu nodokli

FotoFinanšu ministrija kompetences ietvaros ir izskatījusi Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas 2019.gada 12.jūnija vēstuli, kurā atkārtoti tiek lūgts atbalstīt samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk - PVN) likmes noteikšanu jebkura formāta grāmatām ne lielāku par 5 procentiem, un sniedz šādu informāciju.
Lasīt visu...

21

Juceklis sabiedriskajos medijos

FotoPirms nedēļas Latvijas radio Ziņu dienests izteica neuzticību radio valdei un pieprasīja tās atkāpšanos vai atbrīvošanu. Šo paziņojumu atbalstīja vairums Ziņu dienesta darbinieku. Žurnālisti uzskata, ka strādā vismaz ceturto daļu virs noteiktās slodzes un nesaņem adekvātu atalgojumu par padarīto darbu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par "Mīļumu" Gobzemu, dubulttiesnesi un citiem interesantajiem ļaudīm: kas patiesībā redzams attēlos

Fotogrāfijas no ministriju un tās padotībā esošo iestāžu saviesīgajiem sarīkojumiem ir patiešām interesants izpētes...

Foto

Aicinājums iedzīvotājiem, kuri dzīvo auto-moto trašu un šautuvju tuvumā

Iesākšu šoreiz savu rakstu ar Satversmes tiesas priekšsēdētājas, profesores Inetas Ziemeles uzrunā teikto Latvijas tiesnešu konferencē 2018.gada...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 1. Pašapmāna ideoloģija par cilvēku

Rietumu civilizācijā eksistē pašapmāna ideoloģija par cilvēku. Tai ir milzīgs spēks. Tā pastāv daudzus gadsimtus un acīmredzot pastāvēs arī...

Foto

Pūce un meža kapitālvērtība

Koku ciršanas noteikumu grozījumi, kas ļautu cirst tievākus kokus, nereti tiek attaisnoti ar to, ka tie ļautu palielināt mežu kapitālvērtību. Šoreiz gribu...

Foto

Korupcijai nav vietas ne Latvijā, ne Rīgā, ne manā darbā un dzīvē

Iepriekšējās diennaktis man pagāja satraukumiem pilnas, arī plašsaziņas līdzekļos parādījusies informācija - jāsaka, ka...

Foto

Jauniešiem, kuri gatavojas dienestam bruņotajos spēkos

Pienāks laiks, kad tieši jums būs jākļūst par pagastu, rajonu un pilsētu vadītājiem. Starp jums būs arī kāds, kuram būs...

Foto

Skaistas runas par solidaritāti no rīta, sirsnīgs rokasspiediens lielzaglim Šķēlem vakarā

Tā bija gandrīz vai sirdi plosoša aina – pirmdienas vakarā sociālajos tīklos vērot, kā pirmie...

Foto

Sākušies Levita laiki Rīgas pilī

Stājoties prezidenta amatā, Egils Levits ir devis svinīgo solījumu un saņēmis Rīgas pils atslēgas no bijušā prezidenta Raimonda Vējoņa. Levits ir...

Foto

Latvijas tauta tiek aicināta veltīt savas pūles Tēvzemei un Brīvībai: runa pie Brīvības pieminekļa

Mīļie Latvijas cilvēki! Divi vārdi, divi lietvārdi – Tēvzemei un Brīvībai. Tās...

Foto

Mazliet par “influenceriem” un “viedokļu līderiem”. Un sirdsinteliģences piemēru

Reizēm par to aizdomājos, jo dažreiz esmu dzirdējis, ka mani nodēvē par “viedokļu līderi” - kas ir...

Foto

Kad mums būs “Latvia first”?

Latvijas ārpolitika nespēj atbrīvoties no valdošo politiķu mānijas izkalpoties citu valstu vajadzībām vai kaprīzēm – mūsu pašu nacionālās intereses atstumjot malā...

Foto

Nepieļausim, lai ar „Daugavpils satiksmi” atkārtojas „Rīgas satiksmes” scenārijs

Vēlos vērst uzmanību uz notikumiem, kas šobrīd norisinās Daugavpilī saistībā ar šī gada 19. jūlijā Daugavpils mēra...

Foto

Rūgtā paaudžu teorija

Paaudžu teoriju var uzskatīt par Rietumu civilizācijas norieta sastāvdaļu. Ja nebūtu civilizācijas norieta, ko spilgti iezīmē paaudžu vēsturiskās virzības negatīvā trajektorija, tad, visticamākais,...

Foto

Mums melots desmit gadus no vietas, laiks sākt prasīt atbildību

Desmit gadus no vietas visai Latvijas sabiedrībai ticis melots par patiesā labuma guvējiem Ventspilī. Tagad, kad...

Foto

Prātojums par viršiem

Sazvērestības teoriju virpinātājiem gards kumosiņš. Jaunākā intriga īsajā versijā būtu šāda: "Attīstībai/Par!" kombinatori palaida tautās likumprojektu par 40 miljonu izmaksāšanu draudzīgām biedrībām, lai...

Foto

Publiski izteikts viedoklis ir melns traips manai reputācijai, kas mani turpmāk pavadīs visur un vienmēr

Šodien esmu vērsies Valsts policijā pret Unu Rozenbaumu par neslavas celšanu....

Foto

“Saskaņa” grib kļūt par zemūdeni

Runājot par partiju “Saskaņa”, pirmais salīdzinājums, kas nāk prātā, ir – tā uzvedas kā kārtīga māksliniece un ir paņēmusi garu pauzi....

Foto

Levits inaugurācijas pasākumu iecerējis kā vecpuišu un vecmeitu ballīti

Pagājušajā nedēļā saņēmu uzaicinājumu uz sarīkojumu par godu Egila Levita inaugurācijai. Liels bija man izbrīns, ka tas...

Foto

Prokurors pieprasa tiesvedību bez advokāta

Šī gada 25.jūnijā Lemberga tiesvedības procesā mans vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts Raimonds Krastiņš nosūtīja Rīgas apgabaltiesai negaidītu paziņojumu, ka veselības...

Foto

Cilvēciskuma amputēšana un postcilvēka instinkta aktivizēšana “Lampas” tumsā

Par “Lampu” nav jēgas gari un plaši rakstīt. “Lampas” misija pilnā mērā ir adekvāta vispārējam pagrimumam gan visā...

Foto

Tautas pēdējā fāze: 5. Masu komunikācijas jānusisms

Tautas pēdējā fāzē līksmo dekadence – cilvēku darbības, uzvedības un komunikācijas pagrimums. Dekadences pamatpazīmēs stabilu vietu ieņem masu komunikācijas...

Foto

Gurķi

Šis raksts ir domāts tiem, kas saprot lasīto un izdara pareizus secinājumus. Tie, kam viss ir skaidrs, zināms, un arī tiem, kas ir patiesība pēdējā instancē,...

Foto

Juku laiki Rīgas domē

Jāņi nosvinēti, un ir pietiekami daudz laika atkal pievērsties politiskajiem šoviem. Saeimas deputāti izbauda godīgi nopelnītās brīvdienas un arvien retāk parādās televīzijā...

Foto

Uzspēlēsim konkursu

Maija beigās Latvijas Nacionālais teātris sadarbībā ar Nacionālās mākslas atbalsta fondu  izsludināja pilna apjoma lugu ideju “makšķerēšanas” konkursu, vēloties teātra repertuārā iekļaut jaunākos Latvijas autoru...