Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Daži padomi Ķīļa kungam

Anita Zvirbule
17.04.2012.
Komentāri (17)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja atskatāmies 20 gadu tālā pagātnē, varam secināt, ka Latvija šobrīd tiešām varētu būt gan pārtikusi, gan ļoti attīstīta valsts. Pietiekami daudz līdzekļu pa šiem gadiem esam saņēmuši no dažādiem ES fondiem vien, un, ja vēl pašas valsts līdzekļi būtu saprātīgi pārvaldīti un saprātīgi ieguldīti, visi cilvēki Latvijā varētu dzīvot pārtikuši. Ja tās tā nav un latviešu tauta slīgst dziļā nabadzībā, tad pie vainas tur nevis līdzekļu trūkums, bet gan mežonīgā kapitālisma sapuvusī morāle.

Esam jau paguruši un daļēji pat ticību zaudējuši, jo no krīzes te ir „izgājuši” tikai tie, kuri nekādā krīzē nekad nav bijuši, pārējie - skaita santīmus un kalkulē, kā rēķinus samaksāt. Valsti pārvalda cilvēki, kuriem sen jau esam pārstājuši uzticēties...

Šodien vēlos runāt tikai par ekonomiskiem aspektiem, bet mūsu dzīve nav iedomājama bez morālo kritēriju izvērtēšanas ik solī, tāpēc ne mazāk ir jārunā arī par morāles un ētikas jautājumiem.

Man personīgi, neskatoties uz viņam veltīto kritiku, Ķīļa kungs tomēr šķiet viens no potenciāli progresīvākajiem un saprātīgākajiem ministriem, tāpēc viņam arī veltu šo rakstu. Var, protams, diskutēt par visu viņa izteikto ideju lietderību un piemērotību Latvijas izglītības sistēmai, bet cilvēks vismaz ir pasauli redzējis un pasaules pieredzi vēlas ieviest arī Latvijā.

Pirmais no padomiem. Ir jāatrod saprātīga samērojamība starp bērnu tiesībām un disciplīnu skolās. Man ļoti apšaubāmi liekas tas, vai jebkad no bērna, kuram skolā ļauts kliegt, brēkt, ālēties, apsaukāt pedagogus, izaugs sabiedrībai derīgs pilsonis.

Par cieņas un tolerances ieaudzināšanu pret savu valsti gan vēl pāragri runāt. Bērni jau mācās no reāliem dzīves piemēriem, un, kamēr valsts pārvaldes spice paudīs šo necieņu pret cilvēkiem, kuri godīgi ir nostrādājuši garu darba mūžu, cerēt izaudzināt valstij lojālus pilsoņus būtu naivi. Var jau bezgalīgi attālināt pensijas vecuma slieksni, var jau pateikt - pensiju šai valstī nemaksāsim vispār, var sarunāt vēl daudzas un dažādas lietas... Bet aiz tā visa slēpjas necieņa pret veciem cilvēkiem, necieņa pret iepriekšējām paaudzēm, necieņa pret pašu vecākiem. Bet valsts, kur netiek izrādīta cieņa senioriem, nav ilgtspējīga, tā ir morāli pagrimusi valsts un nekādiem līdzekļiem nebūs iespējams ne „piespiest mīlēt”, ne likt just cieņu pret tādu valsti jauniešiem. Šeit vietā teiciens - es mīlu Latviju, bet nicinu šo valsti.

Otrais no padomiem. Jāatzīst, ka neesmu gan lasījusi valsts attīstības plānu, bet - ja jau pat eksperti saka, ka tas nekur neder, tad jau arī lasīt nav vērts. Ja mums tuvākajos 20 gados Latvijā būs tikai ēstuves un lieltirgotavas, tad, atvainojiet, bet traukus mazgāt restorānā var arī bez augstskolas diploma. Līdz ar to valsts budžeta līdzekļus, kas tiek ieguldīti augstākajā izglītībā, pilnīgi noteikti var novirzīt veselības aprūpei vai sociālajam budžetam. Beigsim tērēt naudu, lai „saražotu” potenciālos bezdarbniekus vai arī... kvalificētu darbaspēku citām Eiropas valstīm. Lai cik arī neiedomājams spiediens un dažādas intrigas būtu sagaidāmas no augstskolu puses, Jums, Ķīļa kungs, ir gan jābūt savai koncepcijai, gan jāspēj to pamatot, ierobežojot valsts līdzekļu piešķiršanu programmām un specialitātēm, kas Latvijā nav perspektīvas. Jau 20 gadus ir valdījis pilnīgs haoss un anarhija šajā jomā. Beidzot ceram sagaidīt plānveidīgu attīstību.

Ļoti apsveicams solis ir ierēdņu skaita samazināšana IZM. Ja daudziem no viņiem pavaicātu, ko īsti viņi tur darīja līdz šim, ļoti pat iespējams, ka sakarīgu atbildi uz šādu jautājumu diez vai saņemtu.

Ir bijuši pat tādi kuriozi, ka, vaicāti par vienu vai otru jautājumu, IZM ierēdņi atbild, ka...”viņu darbībai ar izglītību nav nekāda sakara”. Tas būtībā arī ir balta patiesība, par ko pati esmu pārliecinājusies ne reizi vien.

Tūlīt arī centīšos pierādīt, ka „darbība” bieži vien tiešām ir bijusi ļoti neefektīva.

Trešais no padomiem. Pievērsiet uzmanību finansēšanas plānu sastādīšanas principiem. Vai kāds spēj paskaidrot, kāpēc valstij un IZM ir vajadzīgi tādi, tik tāli no reālās līdzekļu aprites jeb naudas plūsmas plāni? Pēc savas būtības tie ir fiktīvi, ar reālo situāciju pilnīgi nesaistīti finansu plānošanas dokumenti.

Reālā līdzekļu plūsma no budžeta finansētajās iestādēs parasti ir pavisam citāda, nekā tas atspoguļots finansēšanas plānos. IZM ierēdņu galvenajai funkcijai vajadzētu būt – atbildībai par valsts līdzekļu efektīvu un racionālu izmantošanu, pareizu izglītības procesu organizāciju un kontrolei par valsts piešķirto līdzekļu izlietojumu. Tas tā nenotiek. Neskatoties uz daudzajām un dažādajām datu bāzēm, nav pietiekamas kontroles par reālo izglītojamo skaitu, līdz ar to arī godīga finansējuma sadale ir apšaubāma.

Ja runājam par augstākās izglītības iestādēm, tad visā atjaunotās Latvijas brīvvalsts pastāvēšanas laikā neviens no IZM finanšu vai audita speciālistiem nav pat painteresējies, vai katrā no pilna laika studiju programmām, kam piešķirts finansējums, ir atbilstošs studentu skaits, kādam finansējums ir paredzēts. Bieži vien tā nav, un augstskolas vienkārši krāpjas un piemelo klāt, bet izcīnītos līdzekļus tērē pavisam citiem mērķiem. Tā ir objektīva realitāte, ar to esmu saskārusies ne reizi vien, un tā desmitiem tūkstošu latu katru gadu un gan jau ne vienā vien no augstskolām vienkārši izkrāpj no valsts. No IZM puses nav pietiekamas iedziļināšanās, nav pietiekamas kontroles, nav pietiekamas atbildības par valsts piešķirto naudu, bet tai vajadzētu būt teju svarīgākajai IZM funkcijai. Ja domājam valstiski.

Ceturtais no padomiem. Apsveicama ir ideja uzsākt rotāciju izglītības iestāžu vadītājiem. Kaut kā dīvaini jau sanāk, jebkurš administratīvs amats, arī izglītības iestādē pēc savas būtības ir darbs, kur ar Darba likumu ir noteikta 40 stundu gara darba nedēļa. Uz izglītības sistēmā strādājošajiem tas dīvainā kārtā „neattiecas”. Gan vienas iestādes ietvaros, gan izglītības sistēmas (un ne tikai) ietvaros viens darbinieks pamanās strādāt par līdz 1,5 un 2 administratīvajām slodzēm, papildus vēl pasniegt stundas vai lasīt lekcijas 2-3 programmās vai citās izglītības iestādēs. Administratīvais darbs sen jau vairs nav rūpes par konkrēto iestādi, bet gan – reprezentatīvs amats par ko saņemt labu naudu. Tur nu Jums, Ķīļa kungs, tiešām daudz darba, lai šo jautājumu sakārtotu atbilstoši likumdošanai un veselajam saprātam.

Izglītības pakalpojumu sniegšana - kā peļņas avots izglītības sistēmā strādājošajiem... bez atbildības par kvalitāti un bez perspektīvas izglītību ieguvušajiem... tāda nu ir šodienas realitāte, kad esam visu sākuši pirkt un pārdot par naudu un – pelnīt ar to naudu. Veselais saprāts nobijies klusē.

Piektais no padomiem. Ir jāmaina normatīvie dokumenti par iekšējiem auditiem. Mēs nekad netiksim ārā no „bedres”, ja visas valstī esošās nebūšanas uzkrausim tiesu sistēmai. Tā sen jau netiek galā ar saviem pienākumiem. Ir jāatjauno prakse, ka katras sistēmas iekšējais audits ir TIESĪGS vainīgajai personai vai personu grupai uzlikt uzrēķinu par izzagtiem, nelietderīgi izšķērdētiem vai citādi notrallinātiem budžeta līdzekļiem, ar summām, ar termiņiem, ar ministra parakstu apstiprinātā dokumentā norādot, kādā termiņā šīs līdzekļu apjoms jāiemaksā atpakaļ valsts vai IZM budžetā.

Tikai tādos gadījumos, ja tas norādītajos termiņos netiek izdarīts, lieta būtu nododama tiesībsargājošām institūcijām. Tas ir vienīgais ceļš, lai šo morāli pagrimušo valsti atkal varētu izvest atpakaļ uz saprāta ceļa un, nestāstiet man, ka ir Eiropas direktīvas, ka kapitālismam ir kaut kāda - „cita” morāle nekā sociālismam vai vēl kādam „ismam”... Morāle vienmēr ir viena un tā pati: „Tev nebūs zagt!”, pilnīgi neatkarīgi no valsts iekārtas vai gadsimta, kādā dzīvojam. Bet zog daudz un bieži, nupat nesen atkal Jūs apzaga, Ķīļa kungs... Tāpēc strādājiet pie likumdošanas par auditiem. Lai auditors, ja viņš patiešām ir godprātīgs un sava amata pratējs, nejustos kā, atvainojiet, mūjābelis un pilnīgi bezspēcīgs visu negodīgo darboņu priekšā, jo šobrīd tas tā ir. To ir panākuši tie, kuri visus gadus ir bijuši pie varas valstī, un tas ir nekavējoties jāmaina.

IZM tāpat vajadzētu nodrošināt kontroli, vai visa pašvaldībām ieskaitītā nauda patiešām nonāk izglītības iestādēs. Pieļauju, ka tas tāpat ir nezālēm aizaudzis lauciņš.

Pazīstu ļoti daudz talantīgu, godprātīgu, izcilu pedagogu, kuri diendienā pēc labākās sirdsapziņas veic savus pienākumus. Visu cieņu viņiem. Palīdziet viņiem, palīdziet tiem, kuri patiešām strādā un grib redzēt Latvijas bērnus laimīgus un šo valsti – plaukstošu. Ja spēsiet atrisināt šeit uzskaitītās problēmas, tad pavisam tuvā nākotnē spēsiet palielināt arī viņu algas; ticiet man - ieviešot valstī un izglītības sistēmā elementāru kārtību, „atradīsies” ļoti daudz brīvu līdzekļu...

Novērtē šo rakstu:

32
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

FotoTe manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās intervijas (ja nemaldos - tā bija nra.lv) komentāros un citur soctīklos tika „apd...ts” Ēriks Stendzenieks.
Lasīt visu...

21

Ašeradens būs īstais

FotoLabdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni, par mūsu vērtībām un idejām, kā arī cilvēkiem, kas tās īstenos dzīvē.
Lasīt visu...

15

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

FotoLatvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” (turpmāk – Lēmums). Lēmumu sagatavojis un kā pirmais parakstījis Saeimas deputāts Andrejs Judins.
Lasīt visu...

20

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

FotoBrīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābs arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 1400 eiro juridiskajām personām un 350 eiro fiziskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.
Lasīt visu...

21

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

FotoŠodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt godīgo nodokļu maksātāju pusē ir labi vai slikti. Var saprast tā: ja tu esi pret VID rīcību šajā gadījumā, tad tu atbalsti nodokļu nemaksātājus.
Lasīt visu...

21

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

FotoLai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un kvalitātes, par ko nemitīgi atgādina Latvijas Banka un uzņēmēji, Veselības ministrija (VM) ir ķērusies noteikt pašvaldību lomas veselības aprūpē un pie Veselības aprūpes finansēšanas likuma, kurš pašreizējā versijā gan vairāk atgādina aprakstu uz pāris lapām salīdzinājumā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.1529 Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība, kas ir vieni no apjomīgākajiem MK noteikumiem biezas mapes izskatā.
Lasīt visu...

21

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

FotoLaikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi ieviest šādas reformas jau ir bijuši, turklāt nesekmīgi. Dažādas idejas par to, cik gados bērniem jāuzsāk skolas gaitas, ir izskanējušas arī iepriekš, piemēram, kādreizējā ideja par t.s. nultās klases ieviešanu, obligāto izglītību no sešu gadu vecuma u.tml., taču neviena ideja nav nesusi pozitīvu rezultātu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...