Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

SPKC nopublicējis datus par mirstību nevakcinēto, daļēji vakcinēto un pilnībā vakcinēto vidū uz 100 tūkstošiem attiecīgas grupas cilvēkiem. https://www.spkc.gov.lv/lv/covid-19-statistika. Atkal pienācis laiks ātrai datu analīzei "uz salvetes".

Ātram datu avotam parasti izmantoju Our World in Data, šajā gadījumā cilvēku skaitu pēc saņemtām vakcīnas devām, lai novērtētu visu trīs grupu lielumu. Skat. https://bit.ly/3u7XjQP

Noskaidrosim vidējo grupas lielumu (nav nepieciešama liela precizitāte):

1) Pilnībā vakcinēto skaits 1. augustā 683 000, 1. septembrī – 763 000. Pieaugums 80 000 daudzmaz vienmērīgs. Vidēji 723 000. SPKC grafikā pie pilnībā vakcinētiem pieskaita tos, kam pagājušas vēl 14 dienas pēc pēdējās vakcīnas devas. Tas nozīmē, ka jāatņem ap 80 000 / 31 * 14 = 36 000. Tātad grupas lielums ap 723 000 – 36 000 = 687 000.

2) Daļēji vakcinētie ir pagaidu stāvoklis, Pieaugums daudz maz vienmērīgs no 69 000 līdz 81 000. Vidēji 75 000. Šai grupai jāpieskaita tie, kas saņēmuši pēdējo devu, bet vēl nav pagājušas 14 dienas. Tātad grupas lielums ap 75 000 + 36 000 = 111 000.

3) Nevakcinēto skaits ir visi atlikušie. Ar iedzīvotāju skaitu 1,870 miljoni tie būtu 1 870 000 – 687 000 – 111 000 = 1 072 000.

Pārbaudām šos skaitļus, vai nav pretrunā ar SPKC grafika datiem. Normāli būtu, ja SPKC publicētu pilnus izejas datus, tad varētu veikt saturīgāku analīzi un ātrāk, un nebūtu "jāvingro" kā iepriekšējā paragrāfā:

1) Miruši 2 pilnībā vakcinētie. 2 / 687 000 * 100 000= 0,3.

2) Miruši 2 daļēji vakcinētie. 2 / 111 000 * 100 000 = 1,8 (grafikā 1,9, bet ir ok, grupas lielums 108 000 dotu jau 1,9. Precīzāk rēķinot, pilnībā vakcinētā grupa ir mazliet lielāka, bet šī mazāka).

3) Miruši 18 nevakcinētie. 18 / 1 072 000 * 100 000 = 1,7.

Kāds tad varētu būt izskaidrojums vienai no pirmajām domām, kas iešaujas prātā, apskatot SPKC grafiku, - vai tiešām daļēji vakcinēti cilvēki mirst biežāk nekā nevakcinēti? Analizējot datus, vienmēr vēlams izvirzīt vairākas ticamas hipotēzes, kas izskaidro redzamo, piemēram:

1) Daļēji vakcinēto grupa ir ļoti maza, salīdzinot ar abām citām. Pat +/- 1 nāve, kas var būt dabiskass svārstības, ļoti būtiski iespaido rezultātu. Piemēram, ja būtu nomiris 1 cilvēks no grupas, tad biežums būtu tikai 0,9. Ja būtu nomiruši 3 cilvēki, tad 2,8. Nākamo mēnešu dati nostabilizēs šo rādītāju un varēs kaut ko vairāk spriest pēc tā vairāku mēnešu vidējās vērtības.

Salīdzinot abās pārējās grupās, +/- 1 nāve neko būtisku (no vakcinācijas efektivitātes viedokļa) nemaina - pilnībā vakcinētiem 1 mirušais - 0,1, 3 mirušie - 0,4. Nevakcinētajiem 17 mirušie - 1,6, 19 mirušie - 1,8.

2) Iespējams, ka pēc pirmās vakcinācijas ir posms, kad riskantāk saslimt ar C19. Tā kā SPKC nav sniedzis papildinformāciju, vai mirušie bija veselīgi, ar citām kaitēm, cik veci, vai vakcinējās, nezinot, ka bija jau inficēti, vai inficējās, kad bija jau tuvu otrai devai, tad te pārāk plašs lauks ar pieņēmumiem un variantiem, lai no malas kaut ko pateiktu, kas būtu balstīts konkrētos faktos.

Tā kā ir liela nenoteiktība par daļēji vakcinēto mirstību (redzēju pat kāda pediatra apgalvojumu, ka daļēji vakcinēto lielā mirstība mākslīgi samazina redzamo vakcinēto mirstību), tad novērtējam vakcinēto mirstību no augšas, pieskaitot mirušos no daļēji vakcinēto grupas. Sanāk (2 + 2) / (687 000 + 111 000) * 100 000 = 0,5.

Es teiktu, ka diezgan uzskatāmi var redzēt, ka vakcinācija samazina mirstību. Bet nu to var redzēt tikai tad, ja prātu neaptumšo akla ticība vai bailes no vakcīnas.

P.S. Nevakcinēto grupā ir pieskaitīti visi bērni līdz 12 gadiem, kuri nemaz nevar vakcinēties. Korektāk būtu tos ~250 000 izņemt no nevakcinēto grupas, un tad mirstība sanāktu 18 / (1072 000 – 250 000) * 100 000 = 2,2.

P.P.S. Vēl korektāk, lai nebūtu "vidējās temperatūras slimnīcā" dati, vajag sadalīt mirušos vismaz divās grupās - līdz N gadiem, kad mirst pavisam reti, un grupā N+ gadi, kurā ir nospiedošā daļa no mirušajiem. Tas prasa pārāk detalizētus datus un vairs neietilpst aprēķinos "uz salvetes malas".

P.P.P.S. Raksta lasītāja piedāvāja izdalīt atsevišķi pārslimojušo, bet nevakcinēto grupu. Diemžēl nav iespējams to izdarīt precīzi. Bet skaidrs ir viens - ja to izdarītu, tad mirušo skaits (dalāmais) praktiski būtu tāds pats, bet samazinātos nevakcinēto grupas lielums (dalītājs), un attiecīgi mirstība (dalījums) būtiski lielāks.

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

56
90

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

10

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

FotoPie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks, mēs integrēsimies. Un tad sapratu, ka man šis jāpasaka. Latvija nekad nebūs bagāta, ja Latvijā tiks ienīsti cilvēki.
Lasīt visu...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...