
Dombrovskis esot demisionējis piespiedu kārtā, pēc konfrontēšanas ar faktiem par ģimenes biznesa finanšu plūsmām
PIETIEK20.05.2014.
Komentāri (0)
Valdis Dombrovskis no Ministru prezidenta posteņa pagājušā gada 27. novembrī šķīries faktiski piespiedu kārtā, pēc tam, kad valsts prezidents Andris Bērziņš viņam minējis virkni galēji nepatīkamu faktu par premjera dzīvesbiedres biznesa finanšu plūsmām, - šādu versiju par šo pagājušā gada noslēpumaināko demisiju šajās dienās, kad klajā nākuši fakti par Dombrovska ģimenes biznesa kredītu nonākšanu Rietumu bankas rokās, Pietiek apstiprinājuši vairāki savstarpēji nesaistīti avoti.
Dombrovska atkāpšanās no premjera posteņa pērn bija negaidīta, viņa emocijas, paziņojot par demisiju - gandrīz vai vētrainas, bet amata pamešanas oficiālie izskaidrojumi - pretrunīgi un acīmredzami uz ātru roku sadomāti.
Vēl 27. novembra rītā Dombrovskis intervijā Latvijas Radio izklausījās mundrs un enerģisks, un nekas neliecināja par viņa nodomu jau pēc dažām stundām atkāpties no amata, bet, paziņojot par demisiju, premjers jau gandrīz raudāja.
Turklāt Dombrovskis vienlaikus apgalvoja gan to, ka tas esot bijis viņa paša lēmums un neviens viņu uz to neesot piespiedis, gan to, ka lēmums pieņemts tikai tikšanās laikā ar valsts prezidentu.
Tradicionāli ļoti miglaini par demisijas iemesliem izteicās arī prezidents Bērziņš, taču arī no viņa skaidrojumiem pērn palika iespaids, ka patiesā sarunas gaita un tajā izteiktie argumenti netiek atklāti.
Nu, pēc tam, kad Pietiek daļēji noskaidrojis, kādā veidā Dombrovska un viņa toreizējās padomnieces Sandras Bukanes ģimeņu neveiksmīgā īpašumu biznesa ņemtie kredīti nonākuši Rietumu bankas pārziņā, vairāki savstarpēji nesaistīti avoti Pietiek ir apliecinājuši, ka tieši ģimenes biznesa un finanšu plūsmu tēma bijusi tā, uz kuras pamata prezidents mudinājis premjeru atkāpties.
Šie avoti Pietiek ir apliecinājuši, ka prezidents Dombrovskim sarunas laikā cēlis priekšā ne tikai faktus saistībā ar īpašo statusu, kāds valstiskās Hipotēku bankas izsniegto kredītu pārdošanā piešķirts Dombrovsku ģimenes biznesa kredītsaistībām, bet arī citus datus par Dombrovska dzīvesbiedres uzņēmējdarbības finanšu plūsmām.
Prezidenta apsvērumi bijuši - Dombrovskim esot nepieciešams nekavējoties un "bez trokšņa" atkāpties: mēnesi pirms eiro ieviešanas valsts interesēs nebūtu skaļš skandāls saistībā ar valdības vadītāju, kāds neapšaubāmi sāktos, ja Bērziņa rīcībā esošie fakti nonāktu atklātībā.
Pietiek avoti ir apliecinājuši, ka līdz ar Dombrovska atkāpšanos visas puses - ieskaitot personas, kas nodevušas Bērziņam premjeru kompromitējošos datus - pašlaik ir galēji neieinteresētas šīs informācijas nonākšanā atklātībā. Ar to arī esot izskaidrojama Bērziņa un Dombrovska salīdzinoši vienotā versija par demisijas iemesliem.
Kā Pietiek jau informējis, pēc demisijas paziņojuma premjers vienlaikus apgalvoja gan to, ka prezidents neesot bijis tas, kas būtu uz viņu izdarījis spiedienu par aiziešanu no amata, gan to, ka lēmumu demisionēt viņš patiešām pieņēmis pusotru stundu ilgās sarunas laikā ar Bērziņu.
Zīmīgi bija arī tas, ka pretēji tradīcijai un politiskajai etiķetei Bērziņš publiski nepateicās Dombrovskim par padarīto darbu.