Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Krievijas gāzes koncerns „Gazprom” un tā Rietumu partneri, kuri vistiešākajā veidā gūst labumu no dabasgāzes cauruļvada „Nord Stream 2” celtniecības, jau kopš pirmās projekta dienas agresīvi cenšas pārliecināt Eiropas valstu sabiedrības, ka šis projekts patiešām dos labumu Eiropai. Realitātē vienīgais un galvenais šī projekta finansiālais stutētājs un atbalstītājs ir Kremlis, bet projekta vadītājs ir „Gazprom”. Lielākā Krievijas ogļūdeņražu kompānija ar senu korupcijas un politiskās ietekmes vēsturi Eiropā.

Objektīvi vērtējot, gluži tāpat kā „Nord Stream 1” arī noslēdzošajā fāzē nonākušais otrais cauruļvadu pāris nenesīs būtisku finansiālu labumu Krievijas sabiedrībai, bet tiešā veidā papildinās prezidenta Vladimira Putina sirdsdraugu kontus, nevis federālo budžetu. Maskavas cauruļvada projekts šķietami ir uzskatāms kā bezatlīdzības izdevīga dāvana atsevišķām Eiropas kompānijām, realitātē nenodrošinot nekādu ilgtermiņa attīstību pašā Krievijā.

Savukārt Eiropā, kā to pierāda pēdējo mēnešu pieredze, projekts būs sasniedzis Kremļa uzstādīto mērķi „skaldi un valdi”. Politiskie un drošības riski tiek pastumti malā, kad dažu Vācijas un citu Eiropas valstu lielo energokompāniju intereses burtiski „pārbrauc pāri” atsevišķām Austrumeiropas un kopīgajām ES pamatnostādnēm par enerģētisko drošību un neatkarību no viena piegādātāja, tādējādi iedragājot ES energodrošības principus un eksistējošo transatlantisko drošības arhitektūru.

Būtiski ir saprast, kādēļ šāda procesa attīstības gaita ir tikusi un tiek akceptēta Vācijā un šķietami stingrajos Briseles gaiteņos saskaras ar tik vāju un apmulsušu pretošanos. Šeit būtu svarīgi izprast Rietumu energokompāniju un padomju un postpadomju laika gāzes ieguves kompāniju draudzības saknes.

Vesela grupa Rietumu atkarīgo – lobisti, publisko attiecību firmas, saistītas augsta ranga amatpersonas, analītiķi - palīdz Kremlim virzīt uz priekšu pozitīvu diskursu par „Nord Stream 2” celtniecību un ir papildinoši Putina uzstādītajai dienas kārtībai. Mērķa sasniegšanai lobisti izmanto tematus, kas nāk līdzi no aukstā kara laikiem, taču citi ir pilnībā „svaigi”, lai sasauktos ar mūsdienu reālijām.

Krievijas – Eiropas dialogs par energoresursu piegādēm kopš pirmsākumiem ir vienmēr sasaucies ar ilgtermiņa piegādēm pret ilgtermiņa pieprasījumu, savstarpēji saistošiem līgumiem un aktīvu maiņām. Turklāt „Nord Stream 1” gadījumā Kremlis gribēja panākt, ka uz Eiropu netiek piegādāta dabasgāze no Centrālāzijas, kamēr pats to no turienes iegādājās par izdevīgu cenu, piepildot savu infrastruktūru un ar to nodrošinot savus satelītus, tolaik vēl arī Ukrainu, kā arī iegūstot ekonomisku izdevīgumu, nodrošinot sava veida monopolstāvokli Eiropā (nav runa par sašķidrināto gāzi).

Publiski pieejamā informācija liecina, ka jau esošais cauruļvads pašreiz netiek noslogots par visiem 100%, - tad kādēļ ir nepieciešams izbūvēt nākamo? Nesen veiktie pētījumi liecina, ka tuvākajā desmitgadē nav sagaidāms būtisks dabasgāzes patēriņa kāpums Eiropā, vēl jo vairāk tiek prognozēts kritums. Tas gan neliedz „Gazprom” koncernam un tā sadarbības partneriem runāt par lielu Krievijas dabasgāzes pieprasījumu 2035.gadā. Lieki būtu atgādināt, kā vēsturē ir prognozēta naftas pieejamība un cena nākotnē. Šie procesi ir tik likvīdi, ka viss var mainīties pat viena gada laikā, bet tikmēr Kremlis turpina celt finansiāli neizdevīgus projektus.

Jāatzīmē, ka gan Eiropai, gan Kremlim „Nord Stream 2” celtniecības kontekstā būs ilgtermiņa morālās, politiskās un stratēģiskās saistības. Gluži tāpat kā „Nord Stream 1” gadījumā tas atņems lielus finanšu resursus Krievijas sabiedrības labklājības uzlabošanā. Vienīgie „bonusi” nonāks un ir jau nonākuši Kremlim pietuvināto uzņēmēju un ar tiem saistīto kompāniju kontos. Savukārt Eiropas kontekstā regulatori, politiķi un uzņēmēji, kuri atbalstījuši šī projekta virzību, ir ilgtermiņā veicinājuši nevis ES piekļuvi lētam energoresursam, bet gan politisku atkarību no Kremļa. Jāņem vērā, ka jebkāda sadarbība ar Krievijas uzņēmumiem nebūtu uzskatāma par situāciju business as usal, bet gan par situāciju, kad „kaut kas tiek zaudēts”.

Lieki arī būtu piebilst vispārzināmu lietu, ka ogļūdeņražu tirdzniecība diktatūrām un kleptokrātijām palīdz arvien sekmīgāk noturēt savu varu – iegādāties militāro tehniku, pilnveidot kiberspējas, iesaistīties reģionālos konfliktos un apspiest iekšējo opozīciju. Gan tagad, gan aukstā kara laikā naftas un dabasgāzes tirdzniecība starp Eiropu un Krieviju vienmēr ir iedragājusi liberālo kapitālismu un demokrātiju.

Novērtē šo rakstu:

28
34

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Nepieciešama Saeima, kas spēj vadīt valsti cauri vētrainiem ūdeņiem (un ievēlēt mani uz otru termiņu, lūdzu)

FotoGodātie Latvijas pilsoņi! Vēlētāji! Nākamajos četros gados Latvijai ir nepieciešama tāda Saeima un valdība, kas spēj droši vadīt mūsu valsti cauri vētrainiem ūdeņiem.
Lasīt visu...

12

Mēs izmisīgi gribam izkrāpt valsts iepirkuma garantijas mūsu terminālim!

FotoDarbs pie sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG (liquefied natural gas) termināļa izveides Latvijā norisinās jau teju desmitgadi un varētu turpināties vēl tikpat ilgi, ja ne Krievijas agresija Ukrainā, kas nepārprotami lika saprast mūsu valsts enerģētisko atkarību ar visām no tā izrietošajām sekām.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

12

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

FotoLīdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot savu balsi, piedāvāju 15 iemeslus, kāpēc balsot par 15. sarakstu – Progresīvajiem.
Lasīt visu...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...