Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nākamotrdien ir pēdējais brīdis, kad valdībai jāizšķiras - pārsūdzēt vai piekrist maksāt kompensāciju Latvijas valstij nelabvēlīgajā Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumā, kas cita starpā apšauba Latvijas specdienestiem līdz šim ērtās normas par ģenerālprokuroru kā pēdējo to lēmumu pārsūdzības instanci atbilstību Cilvēktiesību konvencijā un Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Latvijā pastāvošā kārtība, kādā pārsūdzami atteikumi par pielaides piešķiršanu valsts noslēpumam, kad ģenerālprokurora lēmums ir galīgs un nepārsūdzams, turklāt personai ir liegts iepazīties ar atteikuma iemesliem un līdz ar to nav iespēju tos atspēkot, ir pretrunā ar tiesībām uz taisnīgu tiesu, - tā secinājusi ECT, 29. aprīlī pasludinot Latvijas valstij nelabvēlīgu spriedumu lietā, kurā bijušais robežsargs Andris Ternovskis sūdzējies par viņa tiesību ierobežošanu.

Valdībai trīs mēnešu laikā bija jāizlemj - spriedumu pārsūdzēt vai piekrist Ternovskim izmaksāt 5000 eiro kompensāciju, ko piespriedusi ECT. Rodas iespaids, ka tiesvedības pozīcijas virzīšana valdībā, par ko atbildīga Edgara Rinkēviča (Vienotība) vadītā Ārlietu ministrija, novilcināta līdz pēdējam brīdim.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas notikusi diskusija starp valsts institūcijām un Latvijas specdienestiem par izdevīgāko taktiku. Proti, pārsūdzot spriedumu ECT Lielajā palātā, valdība riskē, ka turpmākās tiesvedības gaitā var tikt aktualizēts līdz šim nepamanītais aspekts par pielaižu atteikšanas pārsūdzēšanas procedūras neatbilstību tiesībām uz taisnīgu tiesu. Lielās palātas spriedumiem arī ir lielāka rezonanse, un tajos ietverto rekomendāciju izpildei tiek skrupulozāk sekots.

Savukārt, piekrītot ECT spriedumam un izmaksājot Ternovskim kompensāciju, valdība netieši piekrīt, ka ECT pārmetumi bijuši pamatoti. Šādā gadījumā arī būtu jāseko diskusijai, kā mainīt pielaižu atteikuma pārsūdzēšanas kārtību, lai tā vairs nepārkāptu personas tiesības uz taisnīgu tiesu.

Pozīcijas tiesvedībās valdības sēdēs tiek skatītas aiz slēgtām durvīm, arī informācija par tālāko taktiku lietā "Ternovskis pret Latviju" ir klasificēta, un Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce Pietiek atteicās izpaust, kāds lēmums tiek virzīts apstiprināšanai valdībā - pārsūdzēt spriedumu vai ne. Līce atzina, ka par spriedumā ietvertajām norādēm attiecībā uz pielaižu atteikumu pārsudzēšanas kārtību jau notikusi informācijas apmaiņa ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB) un Ģenerālprokuratūru.

Tomēr Līce noliedz, ka būtu notikusi konkrēta diskusija par nepieciešamību veikt grozījumus likumos. "Ikviens ECT spriedums, protams, ir labs stimuls nacionālajai diskusijai. Šobrīd mēs neesam diskutējuši par procedūras maiņu. Bet diskusija noteikti turpināsies atkarībā no tā, kāds otrdien būs valdības lēmums," teica Līce. Pašlaik likuma Par valsts noslēpumu 11. panta 5. daļa noteic, ka atteikumu pielaidei 10 dienu laikā var pārsūdzēt SAB direktoram un atkārtoti nelabvēlīga lēmuma gadījumā - ģenerālprokuroram, kura lēmums jau ir galīgs un nepārsūdzams.

ECT spriedumā konstatējusi, ka sūdzības izskatīšanas mehānisms SAB  un Ģenerālprokuratūrā nevar tikt uzskatīts par atbilstošu pušu vienlīdzības un sacīkstes principiem, jo neviena no abām iestādēm nevar tikt uzskatīta par „tiesu” Cilvēktiesibu konvencijas izpratnē, pat piemērojot šo jēdzienu visplašākajā tā nozīmē. Tāpat spriedumā kritizēts, ka sūdzības iesniedzējam nav pilnībā pieejami viņa lietas materiāli, pamatojoties uz kuriem atteikta pielaides valsts noslēpumam saņemšana. Līdz ar to personai liegtas iespējas sevi aizstāvēt.

Līce uzsver, ka primārais konkrētajā ECT spriedumā ir galvenais iemesls, kādēļ konstatēts Cilvēktiesību konvencijas 6. panta 1. punkta (tiesības uz taisnu tiesu) pārkāpums, proti, ka Rīgas apgabaltiesa Ternovska civilprasību skatījusi bez viņa klātbūtnes, uzskatot, ka pieteicēja slimība nav iemesls lietu atlikt.

Tomēr ECT spriedumā atsaucas arī uz Satversmes tiesas (ST) 2003. gada spriedumu, kas bija nelabvēlīgs Ternovskim un kurā diviem ST tiesnešiem Anitai Ušackai un Andrejam Lepsem bija fiksētas atšķirīgas domas. Ternovskis ST apstrīdēja tieši likuma Par valsts noslēpumu 11. panta 5. daļas atbilstību Satversmes 92. pantam par tiesībām uz taisnīgu tiesu. Līdz ar to konteksts, kādā ECT šajā lietā atzinusi Cilvēktiesību konvencijas pārkāpumu ir plašāks, kā to interpretē MK pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Līce, un izplešas ne tikai uz Rīgas Apgabaltiesas rīcību, bet arī pielaides atteikuma apstrīdēšanas kārtību kopumā.

Ternovska sūdzību izskatījusi ECT 4. palāta, kurā darbojas arī tiesnese no Latvijas Ineta Ziemele un viņa lēmusi par labu Ternovskim. Par viņas virzīšanu vakantajam ST tiesneses amatam nesen vienojās valdības koalīcija. Tiek pieļauts, ka tieslietu ministre Baiba Broka varētu par pielaides atteikumu vērsties ST. Pietiek zināms, ka sūdzībā ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kurā viņa apstrīd SAB lēmumu, Broka atsaukusies uz ECT argumentiem spriedumā lietā "Ternovskis pret Latviju". Trešdienas pēcpusdienā ģenerālprokurora lēmums vēl nebija zināms.

ĀM, kuras paspārnē darbojas Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Līce, publiskotajā informācijā tūlīt pēc sprieduma paziņošanas var saskatīt centienus marginalizēt sprieduma konsekvences lietā "Ternovskis pret Latviju". 29. aprīlī izplatītajā paziņojumā uzsvars likts uz ECT sprieduma daļu, kas attiecas uz Ternovska tiesību uz taisnīgu tiesu ierobežojumiem Rīgas apgabaltiesai skatot viņa civilprasību pret Valsts robežsardzi par atjaunošanu dienestā. Līce tam nepiekrīt: "ECT spriedumos jebkuri vērtējumi ir svarīgi, bet no vairāk vai mazāk tiešām norādēm jānošķir galvenais, kādēļ tiesa konstatējusi konvencijas pārkāpumu."

Lietas būtība - 1956. gadā dzimušais Ternovskis 1997. gadā tika paaugstināts amatā par Jelgavas robežsardzes priekšnieku, bet drīz vien tika atbrīvots no amata, jo stājās spēkā likums Par valsts noslēpumu, kas noteica speciālo pielaižu valsts noslēpumam piešķiršanas kārtību. Ternovskis no SAB saņēma atteikumu augstākās kategorijas pielaides saņemšanai, līdz ar to tika atzīts par konkrētā amata ieņemšanai neatbilstošu un zaudēja darbu. Šo lēmumu viņš pārsūdzēja ģenerālprokuroram, kas SAB lēmumu atstāja spēkā. Arī Rīgas Apgabaltiesa, kurā Ternovskis centies panākt atjaunošanu darbā, lēma par sliktu viņam. Savukārt ST 2003. gadā noraidīja viņa konstitucionālo sūdzību par pielaižu atteikuma pārsūdzēšanas procedūras neatbilstību Satversmē garantētajām tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iedzimtais grēks

FotoNevaru apgalvot, ka Latvijā opozīcija ir daudzskaitlīga. Šai rakstā nevēlos diskutēt par to, kas vispār ir opozīcija, kuri no tā sauktās opozīcijas atšķiras no pozīcijas tikai ar to, ka ir palikuši ārpus strīpas. Gribu parunāt par būtību, ielūkoties problēmā un rast tai risinājumu.
Lasīt visu...

6

Jāšaubās, vai Ekonomikas ministrijai vispār ir atbilstoša kompetence OIK atbalsta shēmas īstenošanai

FotoPieprasījums Ministru prezidentam Mārim Kučinskim par Ministru kabineta 2018. gada 24. aprīļa rīkojumā Nr. 172 izveidotās “darba grupas elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmas atcelšanai” noteikto darba uzdevumu.
Lasīt visu...

21

Aldis Pielaizītais, Atis Mieramika un krogusmeita Liepiņa

FotoJūras pirātiem ir divi veidi, kā ieņemt kuģus. Viens ir brutāls… kad pirāti, bruņojušies ar dunčiem, ķekšiem un āķiem, iet uz abordāžu. Ar kauju ieņem kuģi, iemet kapteini jūrā par barību haizivīm, bet pārējos ņem savās rindās, iepriekš liekot tiem zvērēt pie haizivs zoba par mūžīgu uzticību pirātu vadonim. Vienkājainais vadonis ieņem komandtiltiņu un kļūst par kuģa saimnieku. Lieta darīta.
Lasīt visu...

21

Tautas mobilizācijas un tautas apātijas dialektika

FotoAbu virsrakstā minēto sociālo fenomenu dialektika ir spraiga un vēsturiski pierādīta. Tautas mobilizācijas un tautas apātijas pulsācijā var nekļūdīgi saskatīt mijiedarbību, kopsakaru, pretmetu kolīzijas, cīņu starp veco un jauno. Viss tik tikko uzskaitītais organiski piemīt lietu, parādību un procesu dialektikai.
Lasīt visu...

10

Satrunējušais nams: augustā tapusi eseja Latvijas valstij

FotoValsts bez taisnīguma ir kā ēka bez pamatiem. Agri vai vēlu tā sabruks. Latvijas valsts ēka ir avārijas stāvoklī, tā ir tuvu sabrukšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atpakaļ pie dabas: Gobzemam vienkārši pietrūka brīnumsmāķa

Neiet tiem mūsu premjerēšanas kandidātiem, galīgi neiet. Gribot negribot jāsāk domāt par iemesliem, kādēļ gan pēc tūlītējiem paziņojumiem par...

Foto

Vējoņa kungs, es ļoti (gandrīz tikpat ļoti kā Gobzems) gribētu kļūt par Latvijas premjerministru

Dažādos laikos esmu ticies ar daudzu valstu prezidentiem: Bašāru al Asadu (Sīrija),...

Foto

Garāka par mūžu vēlēšanu nakts ilgst

Tā varēja teikt gan par 13. Saeimas vēlēšanu rezultātu nakti, gan par visu priekšvēlēšanu kampaņu. Tā bija ilga, melna, emocionāli...

Foto

Brāķis

Ir lietas, kuras nav iespējams aprakstīt īsi. Ja tā nebūtu, tad vidusskolas vai augstskolas programma ietilptu tvitera ziņojumā. Zinām, ka tā nav. Arī šie nopietnie...

Foto

Vējonis ir labs, Šlesers nav labs, mans piedāvājums vienmēr ir vislabākais, pirmdien no rīta būs preses konference, nē, tomēr nebūs

Pirmdien pulksten 10.00 preses konference par...

Foto

Servitūts

Servitūts ir koplietošanas izraisīts apgrūtinājums. Tas nav izdevīgs visiem, bet ir vienīgais veids, kā sadzīvot, tas ir mazākais ļaunums. Tas ir tāds piespiedu regulējums par...

Foto

Ko darīt jaunajiem lāčplēšiem

2018.gada 16.novembra pēcpusdienā „Delfos” bija ievietota negaidīta un intriģējoša informācija. Izcilais sportists un cilvēks ar godīga cilvēka seju (liels retums varas spēlmaņu...

Foto

Es viennozīmīgi uzskatīšu, ka tieši JKP būs manas potenciālās valdības gāzēji

Arvien vairāk izskatās, ka JKP deputāti meklē ieganstus, lai paši nemaz pozīcijā neatrastos nekad....

Foto

Jauno konservatīvo partiju raksturojošie elementi ir mantkārība, melīgums, demagoģija un populisms

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicina Valsts prezidenta nominēto Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu...

Foto

Jāņa Bordāna atbilde Aldim Gobzemam

Jaunā konservatīvā partija ir nākusi politikā, lai pozitīvā veidā mainītu mūsu valsts Latvijas politisko kultūru, lai liktu cilvēkiem sajust, ka valsts...

Foto

Daži juridiski iebildumi pret ANO vienošanos “Par Globālo kompaktu par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju”

Esmu sagatavojusi nelielu juridisko izvērtējumu par ANO Migrācijas Paktu. Kam interesē,...

Foto

Latvijas inteliģences atklāta vēstule

Mēs aicinām iestāties PRET Apvienoto Nāciju Organizācijas vienošanās „Par Globālo kompaktu par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju” (turpmāk - Kompakts) atbalstīšanu Marokā...

Foto

Jauns līmenis fiskālās disciplīnas bezatbildībā

Fiskālās disciplīnas likumu, līdzīgi kā jebkuru tiesību aktu, var interpretēt pēc vismaz četrām metodēm (gramatiskās, sistēmiskās, vēsturiskās, teleoloģiskās (mērķa) metodes). ...

Foto

Emocionālās analoģijas

Pēc 2018.gada 6.oktobra Latvijā visnepatīkamāk jūtas cilvēki. Cilvēkos nepatiku izraisa postcilvēku uzvara 13.Saeimas vēlēšanās. Cilvēkus postcilvēku uzvara apkauno un pazemo. Apkaunojums un pazemojums bija...

Foto

Rīgas Dome pilsētas siltumapgādes problēmās nepatiesi vaino Valsts kontroli

Rīgas dome un SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” vairakkārt kā atbildīgo par to, kādēļ Rīgas iedzīvotāji, kuru namus...

Foto

Kad Otto Ozols atklāja Artusa Kaimiņa liekulības masku?

Kad un kurā brīdi Otto Ozols atšifrēja Artusa Kaimiņa divkoša dabu un slepeno sadarbību ar politisko eliti? Domāju,...

Foto

Atklāta vēstule Ārlietu ministrijai no partijas “No sirds Latvijai”

Oktobra otrajā pusē pasaules mediju uzmanība bija pievērsta diviem barbariskiem aktiem, kas neatstāja vienaldzīgu nevienu....

Foto

Nožēlojamie (tas nav Viktors Igo)

Biedrības “Latvietis” pārstāvis Leonards Inkins ir Pietiek iesūtījis savu sarunu ar Lieni Apini no laikraksta DDD....

Foto

Nenoslīkt pašu ambīcijās

Nu jau kādu laiku dzīvoju/strādāju Helsinkos, Somijā. Lai arī Somija ģeogrāfiski mums tuva, man (un esmu diezgan drošs, ka daudziem LV cilvēkiem ir...

Foto

Inteliģences pieci stūrakmeņi

1.Ģenēzes stūrakmens. Latviešu tauta nekad nav bijusi un nekad nebūs izņēmums. Latviešu tautas tāpat kā jebkuras citas tautas kultūras attīstības parametrus, vēsturisko apziņu un...

Foto

Par portālu „Delfi” un primitīvu cenzūru

Stāsts ir par portālu Delfi. Lai pārāk neizplūstu, pievērsīšos divām lietām. Jau kādu laiku atpakaļ rakstiem par vēlēšanām mainījās komentēšanas sadaļa....

Foto

Vispirms – ierēdņu bezatbildība, pēc tam – mēģinājumi atrast kādu vainīgo

Uzņēmums "Grindeks" ir viens no visveiksmīgāk strādājošajiem biržā kotētajiem Latvijas uzņēmumiem, un likumsakarīgi, ka arī...

Foto

Rinkēvičs - caurkritušu politiķu un “savējo” pansionāta turētājs

Mērenu paniku noteikta burbuļa aprindās ir izraisījusi ziņa, ka pašreizējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs varētu zaudēt savu amatu....

Foto

Briesmīgā sazvērestība pret Barču un Klaužu

Pēdējo dienu smieklīgākā aktualitāte, manuprāt, ir tā, ka Jānis Klaužs un Aija Barča, kuri 12.Saeimā bija ievēlēti no sarkanzaļo zemnieku, strādnieku un...

Foto

Par ikgadējo inventarizāciju Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Papildu darbs, bet nemaksā

Daļai no P.Stradiņa slimnīcas darbiniekiem trešo gadu pēc kārtas 2018. gadā atkal liks veikt...

Foto

Vai JKP neredz, ka ķeras apskāvienos ar Šlesera politprojekta uzlecošo zvaigzni?

Šovasar es par savu viedokli tiku „sists” gandrīz visās sociālo portālu platformās - Facebook, Twitter, Spoki u.c....

Foto

KPV un JKP mīlas dancis

Koalīcijas procesa veidošanu var saukt, kā grib, taču pašreiz potenciālais koalīcijas veidojums man izteikti nepatīk. Iespējams, tādēļ, ka es tajā visā...