Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nākamotrdien ir pēdējais brīdis, kad valdībai jāizšķiras - pārsūdzēt vai piekrist maksāt kompensāciju Latvijas valstij nelabvēlīgajā Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumā, kas cita starpā apšauba Latvijas specdienestiem līdz šim ērtās normas par ģenerālprokuroru kā pēdējo to lēmumu pārsūdzības instanci atbilstību Cilvēktiesību konvencijā un Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Latvijā pastāvošā kārtība, kādā pārsūdzami atteikumi par pielaides piešķiršanu valsts noslēpumam, kad ģenerālprokurora lēmums ir galīgs un nepārsūdzams, turklāt personai ir liegts iepazīties ar atteikuma iemesliem un līdz ar to nav iespēju tos atspēkot, ir pretrunā ar tiesībām uz taisnīgu tiesu, - tā secinājusi ECT, 29. aprīlī pasludinot Latvijas valstij nelabvēlīgu spriedumu lietā, kurā bijušais robežsargs Andris Ternovskis sūdzējies par viņa tiesību ierobežošanu.

Valdībai trīs mēnešu laikā bija jāizlemj - spriedumu pārsūdzēt vai piekrist Ternovskim izmaksāt 5000 eiro kompensāciju, ko piespriedusi ECT. Rodas iespaids, ka tiesvedības pozīcijas virzīšana valdībā, par ko atbildīga Edgara Rinkēviča (Vienotība) vadītā Ārlietu ministrija, novilcināta līdz pēdējam brīdim.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas notikusi diskusija starp valsts institūcijām un Latvijas specdienestiem par izdevīgāko taktiku. Proti, pārsūdzot spriedumu ECT Lielajā palātā, valdība riskē, ka turpmākās tiesvedības gaitā var tikt aktualizēts līdz šim nepamanītais aspekts par pielaižu atteikšanas pārsūdzēšanas procedūras neatbilstību tiesībām uz taisnīgu tiesu. Lielās palātas spriedumiem arī ir lielāka rezonanse, un tajos ietverto rekomendāciju izpildei tiek skrupulozāk sekots.

Savukārt, piekrītot ECT spriedumam un izmaksājot Ternovskim kompensāciju, valdība netieši piekrīt, ka ECT pārmetumi bijuši pamatoti. Šādā gadījumā arī būtu jāseko diskusijai, kā mainīt pielaižu atteikuma pārsūdzēšanas kārtību, lai tā vairs nepārkāptu personas tiesības uz taisnīgu tiesu.

Pozīcijas tiesvedībās valdības sēdēs tiek skatītas aiz slēgtām durvīm, arī informācija par tālāko taktiku lietā "Ternovskis pret Latviju" ir klasificēta, un Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce Pietiek atteicās izpaust, kāds lēmums tiek virzīts apstiprināšanai valdībā - pārsūdzēt spriedumu vai ne. Līce atzina, ka par spriedumā ietvertajām norādēm attiecībā uz pielaižu atteikumu pārsudzēšanas kārtību jau notikusi informācijas apmaiņa ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB) un Ģenerālprokuratūru.

Tomēr Līce noliedz, ka būtu notikusi konkrēta diskusija par nepieciešamību veikt grozījumus likumos. "Ikviens ECT spriedums, protams, ir labs stimuls nacionālajai diskusijai. Šobrīd mēs neesam diskutējuši par procedūras maiņu. Bet diskusija noteikti turpināsies atkarībā no tā, kāds otrdien būs valdības lēmums," teica Līce. Pašlaik likuma Par valsts noslēpumu 11. panta 5. daļa noteic, ka atteikumu pielaidei 10 dienu laikā var pārsūdzēt SAB direktoram un atkārtoti nelabvēlīga lēmuma gadījumā - ģenerālprokuroram, kura lēmums jau ir galīgs un nepārsūdzams.

ECT spriedumā konstatējusi, ka sūdzības izskatīšanas mehānisms SAB  un Ģenerālprokuratūrā nevar tikt uzskatīts par atbilstošu pušu vienlīdzības un sacīkstes principiem, jo neviena no abām iestādēm nevar tikt uzskatīta par „tiesu” Cilvēktiesibu konvencijas izpratnē, pat piemērojot šo jēdzienu visplašākajā tā nozīmē. Tāpat spriedumā kritizēts, ka sūdzības iesniedzējam nav pilnībā pieejami viņa lietas materiāli, pamatojoties uz kuriem atteikta pielaides valsts noslēpumam saņemšana. Līdz ar to personai liegtas iespējas sevi aizstāvēt.

Līce uzsver, ka primārais konkrētajā ECT spriedumā ir galvenais iemesls, kādēļ konstatēts Cilvēktiesību konvencijas 6. panta 1. punkta (tiesības uz taisnu tiesu) pārkāpums, proti, ka Rīgas apgabaltiesa Ternovska civilprasību skatījusi bez viņa klātbūtnes, uzskatot, ka pieteicēja slimība nav iemesls lietu atlikt.

Tomēr ECT spriedumā atsaucas arī uz Satversmes tiesas (ST) 2003. gada spriedumu, kas bija nelabvēlīgs Ternovskim un kurā diviem ST tiesnešiem Anitai Ušackai un Andrejam Lepsem bija fiksētas atšķirīgas domas. Ternovskis ST apstrīdēja tieši likuma Par valsts noslēpumu 11. panta 5. daļas atbilstību Satversmes 92. pantam par tiesībām uz taisnīgu tiesu. Līdz ar to konteksts, kādā ECT šajā lietā atzinusi Cilvēktiesību konvencijas pārkāpumu ir plašāks, kā to interpretē MK pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Līce, un izplešas ne tikai uz Rīgas Apgabaltiesas rīcību, bet arī pielaides atteikuma apstrīdēšanas kārtību kopumā.

Ternovska sūdzību izskatījusi ECT 4. palāta, kurā darbojas arī tiesnese no Latvijas Ineta Ziemele un viņa lēmusi par labu Ternovskim. Par viņas virzīšanu vakantajam ST tiesneses amatam nesen vienojās valdības koalīcija. Tiek pieļauts, ka tieslietu ministre Baiba Broka varētu par pielaides atteikumu vērsties ST. Pietiek zināms, ka sūdzībā ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kurā viņa apstrīd SAB lēmumu, Broka atsaukusies uz ECT argumentiem spriedumā lietā "Ternovskis pret Latviju". Trešdienas pēcpusdienā ģenerālprokurora lēmums vēl nebija zināms.

ĀM, kuras paspārnē darbojas Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Līce, publiskotajā informācijā tūlīt pēc sprieduma paziņošanas var saskatīt centienus marginalizēt sprieduma konsekvences lietā "Ternovskis pret Latviju". 29. aprīlī izplatītajā paziņojumā uzsvars likts uz ECT sprieduma daļu, kas attiecas uz Ternovska tiesību uz taisnīgu tiesu ierobežojumiem Rīgas apgabaltiesai skatot viņa civilprasību pret Valsts robežsardzi par atjaunošanu dienestā. Līce tam nepiekrīt: "ECT spriedumos jebkuri vērtējumi ir svarīgi, bet no vairāk vai mazāk tiešām norādēm jānošķir galvenais, kādēļ tiesa konstatējusi konvencijas pārkāpumu."

Lietas būtība - 1956. gadā dzimušais Ternovskis 1997. gadā tika paaugstināts amatā par Jelgavas robežsardzes priekšnieku, bet drīz vien tika atbrīvots no amata, jo stājās spēkā likums Par valsts noslēpumu, kas noteica speciālo pielaižu valsts noslēpumam piešķiršanas kārtību. Ternovskis no SAB saņēma atteikumu augstākās kategorijas pielaides saņemšanai, līdz ar to tika atzīts par konkrētā amata ieņemšanai neatbilstošu un zaudēja darbu. Šo lēmumu viņš pārsūdzēja ģenerālprokuroram, kas SAB lēmumu atstāja spēkā. Arī Rīgas Apgabaltiesa, kurā Ternovskis centies panākt atjaunošanu darbā, lēma par sliktu viņam. Savukārt ST 2003. gadā noraidīja viņa konstitucionālo sūdzību par pielaižu atteikuma pārsūdzēšanas procedūras neatbilstību Satversmē garantētajām tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nacionālais suicīds

Foto2019.gada 15.aprīlī viena latviešu tautas daļa tika iepriecināta ar šādu ziņu: “Koalīcijas partijas sadarbības sanāksmē vienojušās par kopīgu atbalstu Eiropas Savienības Tiesas tiesnesim Egilam Levitam Valsts prezidenta amatā. Kandidatūra Valsts prezidenta amatam koalīcijai būs jāiesniedz maija sākumā Saeimas prezidijam. Visticamāk, opozīcijas partijas līdz maija sākumam nāks klajā ar savu redzējumu par labākajiem augstā amata kandidātiem. "No koalīcijas partijām ir izvirzīts viens kandidāts, vairāk nav. Es neredzu nevienu iemeslu, kāpēc Levita kungam nevarētu būt Saeimas vairākuma atbalsta," pēc sadarbības sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).”
Lasīt visu...

21

Par mūslaiku šucmanietēm un par Rimšēviču

FotoŠucmaņi – oficiāli sardzes dienests – Otrā pasaules kara laikā bija tāda pretīga kolaboracionistu pasuga, kuras pārstāvjus vācieši sūtīja uz īpaši derdzīgiem darbiņiem, kas pašiem nebija pa prātam.
Lasīt visu...

21

Kad Bordāns vēl uztraucās nevis par bezkompromisa tiesiskumu, bet par to, kurš viņu paņems uz vēlēšanām...

FotoKlausoties, kā tagadējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns vietā un nevietā stāsta par to, kā visu mūžu tiecies tikai un vienīgi uz bezkompromisu tiesiskumu, atcerējos ne tik senus laikus, kad Bordāna kungs rakstīja iesniegumus, lai iestātos pavisam citās partijās, un minēja pavisam citus argumentus. Parakņājos epastā – un, lūk, vienu iesniegumu atradu…
Lasīt visu...

21

Palīdzība...

Foto2009. gada marta nogalē ASV ekonomisko palīdzību Centrālamerikas valstīm – Salvadoras Republikai (República de El Salvador), Gvatemalas Republikai (República de Guatemala) un Hondurasai (Honduras). Kāpēc? Tāpēc, ka šodienas Amerikas Savienotās Valstis atšķiras no līdzšinējo prezidentu vadītām. Mainoties valsts prezidentam, ASV lēnām, bet neatlaidīgi un spītīgi maina kursu.
Lasīt visu...

15

Piedāvājums Latvijas prezidenta amatam

FotoEsmu piedāvājis savu kandidatūru Latvijas Valsts prezidenta amatam. Par šo faktu esmu saņēmis apstiprinājumu no Saeimas Pieprasījumu komisijas 2019.gada 11.aprīlī. Savu programmu http://www.societyandnature.org/lpp.pdf esmu nosūtījis visiem Saeimas deputātiem.
Lasīt visu...

12

Ansis Pūpols: Meroni atzīstams par oligarhu

FotoBeidzot kāds to pateicis skaļi — Ventspils kriminālprocesu «arestētās mantas glabātājs» Rūdolfs Meroni atbilst visām trim klasiskajām oligarhijas pazīmēm: ietekme uz medijiem, politiskā «aizmugure» partijās un ievērojami finansiālie resursi. Tikpat klasiski — šie resursi iegūti, tos vienkārši pievācot savā rīcībā ar valsts iestāžu (šinī gadījumā prokuratūras) atbalstu.
Lasīt visu...

21

Jūrmalas opozīcijas deputāts Grūba izmanto skolēnu vecāku sapulci savās politiskajās interesēs

FotoOtrdien, 9. aprīlī, Jūrmalas Valsts ģimnāzijā notika informatīva vecāku sapulce, kurā kā vecāks piedalījās arī Jūrmalas pilsētas domes opozīcijas deputāts Guntis Grūba no biedrības “Tev, Jūrmala” un Jaunās konservatīvās partijas. G. Grūba vecāku sapulci politizēja un pagrieza notikumu gaitu sev un savai partijai vēlamā gultnē, faktiski mēģinot sākt  nacionālā naida kurināšanas konfliktu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Alvis, Žeņa un Vova. Tiem, kas man Pārdaugavā sārtu krāva

Tas nebūs gari. Bet sākumā daži skaidrojumi par manis pieminētajiem tēliem virsrakstā....

Foto

Teikumi aplaužas

Publiskās telpas viedokļos par Egila Levita izredzēm tikt ievēlētam valsts prezidenta amatā teikumi gludi, bet kaut kā neizbēgami aplaužas ar loģiski izrietošiem “bet”....

Foto

Televīzija ir mehānisms, kura darbība atšķiras no pilnīgi visiem citiem uzņēmumiem un to vadīšanas

Ja kādu interesē, man arī ir, ko teikt LTV un NEPLP sakarā....

Foto

PAR izdarīja to, ko nespēja NA: EP priekšvēlēšanu partiju cīņas/veļas mazgāšana ir sākusies

Pēdējo dienu laikā redzams, ka partijas pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām aktivizē savas priekšvēlēšanu...

Foto

Nenosūtīta atklātā vēstule Arkādijam Suharenko

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāj Arkādij Suharenko! Rakstu Jums atklātu vēstuli, aicinot darīt visu iespējamo, lai neļautu Levita kungam...

Foto

Vējoņa miesassargi invalīdu stāvvietu neaizņēma

Sadarbībā ar arValsts prezidenta drošības dienestu Valsts prezidenta vizītes dienā  šī gada 5. aprīlī tika organizētas stāvvietas pie Carnikavas novada domes...

Foto

Privatizācijas aģentūra vēlas turpināt bezatbildīgi šķiest nodokļu maksātāju naudu, aicinu Ekonomikas ministriju izvērtēt aģentūras vadības rīcību

Paziņojot par savu ieceri lūgt Augstākās tiesas rīcības sēdē tiesnešu...

Foto

Varbūt pienācis laiks likt izšķērdētājiem maksāt?

To, ka uzņēmējs Kirovs Lipmans sūdzas par valsts iestāžu attieksmi konkrētā lietā, bet valsts iestāde – Privatizācijas aģentūra Ministru kabineta...

Foto

Īsi par jauno valdību un tās stutēm

Kartona Jurašs Saeimā ir JKP sektantu prāta nabadzības apliecinājumus, bet smagos noziegumos apsūdzētais Jurašs - Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra...

Foto

Hipotēze par globālas parādības cēloni

Šajā esejā vēlos iepazīstināt ar hipotēzi par globālas parādības cēloni. Virsraksts varēja būt savādāks. Virsrakstā iederas vārdi – “Modernā obsesija jeb...

Foto

Atpakaļ deviņdesmitajos, rindā pēc desas pie „Olainfarm”

Šajā rakstā vēlos paust savu kā mazākuma akcionāru pārstāvja viedokli par notikumiem, kas norisinājās 1. aprīlī pie AS „Olainfarm”...

Foto

Kad politiķi un ierēdņi mēģina sava nesaimnieciskuma dēļ radušos zaudējumus piedzīt no uzņēmējiem

Šodien, 2019. gada 3. aprīlī Rīgas apgabaltiesa pilnībā noraidīja Privatizācijas aģentūras prasību pret...

Foto

Ir nopietnas problēmas ar Laimas slimības novēlotu diagnosticēšanu un nekorektas ārstēšanas vai neārstēšanas sekām

Laimas slimības slimnieku biedrības viedoklis par 2019.gada 27.marta Latvijas Infektologu un Hepatologu...

Foto

Nejaukais metējs Artuss Kaimiņš aizmirsis visas manas veltes un labos darbus

Metējs laikam atkal ir uzkāpis uz korķa, met un cenšas jokot. Laikam metienā būs aizmirsis,...

Foto

Kas vēl ir atkarīgs no Meroni?

1. Valsts drošības dienesti atzīst, ka Meroni ir apdraudējums Latvijas valstij, tādēļ ar Meroni saistītai kompānijai aizliedz iegādāties Radio SWH....

Foto

Kā neapzinīgajām „nepareizajām” influencerēm kļūt „pareizākām” un apzinīgākām - abonējiet pareizo žurnālu un rakstiet par pareizajām lietām

Pirms nedēļas sociālajos tīklos publicēju ierakstu par Latvijas “influenceriem”....

Foto

Par Īvānu un pašiem

Šodien daudz manu sekotāju trako par Daiņa Īvāna rakstu avīzē "Cīņa" pirms gadiem 30, kas piespēlēja sociālismam un PSRS*. Lai būtu....

Foto

Šodiena bieži atklāj pagātni

Gadās, ka nākotne ir nenovēršama, it kā kāda augstāka spēka nolemta. Nav neviena, kas spētu to apturēt. Cilvēki un notikumi virzās līdzīgi...

Foto

Latvijas politikā pārāk ilgi dominē vājoņi

Latvijas politikā pārāk ilgi dominē vājoņi. Cilvēki, kuriem nacionālās pašapziņas un nacionālo interešu jēdziens šķiet kaut kas svešs. Būdami politikā,...

Foto

Mūsu esības antipodi

Latviešu tautas esību tagad nosaka antipodi – divas diametrāli pretējas dzīves izpausmes. Par katru no šīm izpausmēm ir emocionāli vingra atziņa. Par vienu...

Foto

Atklāta vēstule Kariņa valdībai: lūdzam apturēt ekoloģiskās sistēmas iznīcināšanu

Biedrība “Aleju aizsardzība” un dabas draugi Latvijā lūdz Jūs kļūt par pirmo valdību Latvijā, kura izveido ekoloģisko...

Foto

Čekas „stukaču” kartiņu sāga turpinās

Savdabīgi, ka pēdējās nedēļas laikā ir atklājies fakts, ka nav publiskotas visas „čekas” kartītes. Medijos raksta, ka vēl ir aptuveni 447...

Foto

Moceklis Nils veic gājienu ar bandinieku: EP priekšvēlēšanu kampaņa ir sākusies

Līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām atlikuši divi mēneši, un ir interesanti vērot, kā notiek “Saskaņas” līdera...

Foto

Aicinām piketā pie Saeimas piedalīties ikvienu, kuru neapmierina stāvoklis dzīvnieku aizsardzības jomā Latvijā

Aicinām piedalīties piketā pie Saeimas trešdien, 27.martā plkst. 8.30 – 10.30 ikvienu, kuru...

Foto

Prātojums par raibiem laikiem

Prātoju par raibiem laikiem, gluži vai negaidīti uzkritušiem. Jutos pilnībā apradis ap mūsu sabiedrības mierīgo, bet neizbēgamo virzību uz arvien jauniem atklātības...

Foto

Kur tad palika šie „riski nacionālajai drošībai”?

Jau vairākus mēnešus Latvijas sabiedrībai ir pieejams daļējs tā saucamo čekas maisu saturs, un atgādināšu – „kartītes” apskatei ir...

Foto

Jaunās pamatšķiras un to sekmes

Aizvadītais XX gadsimts ir ievērojams ar kardinālu sabiedrības pārveidošanos. Zinātnes valodā sabiedrības pārveidošanos dēvē par sociālo transformāciju. XX gadsimtā būtiski izmainījās...

Foto

No visiem kaktiem lien ārā mošķi, kas vēlas mūsdienu Latviju padarīt par totalitāru zemi

Vai tiešām LTV izlems, kurš drīkst nomāt telpas, vadoties pēc tā, kāds...

Foto

Izglītības ministrija ir ļoti ieinteresēta aprobežotas nācijas radīšanā

Tas, ka katrs cenšas paķert to, kas nav piesiets vai ir slikti piesiets, zināms jau sen. Pēdējā laika...

Foto

Kamēr Jānis Sārts guļ uz NATO lauriem, Kremlis plūc augļus informācijas kaujas laukā

Jau kādu laiku atpakaļ līdztekus tādiem jau zināmiem formulējumiem kā bruņots konflikts un...

Foto

Augsti godātajam Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim - par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildi

Informējam, ka Ministru kabineta (turpmāk - MK) atbalstītajā un Saeimai iesniegtajā...

Foto

Atvērtās sabiedrības nacionālās īpatnības

Atvērtās sabiedrības idejas Latvijā kļuva populāras 80. gadu beigās. Daudzi no mums uzzināja, ka pretstatā atvērtai sabiedrībai pastāv arī slēgtā sabiedrība, kuru...

Foto

Par tikumu, bērnu drošību, fizisko un garīgo veselību: iesniegums Ilgai Šuplinskai, izglītības un zinātnes ministrei

Baudām aizvien lielāku materiālo labklājību. Tomēr vērojumi viena cilvēka mūža garumā...

Foto

Dieva dāvana, svētuma deficīts un algas

Acīmredzot latviešu tautas dzīvē kā Dieva dāvanu nākas uztvert neilgo padomju periodu. XX gs. 70.gados latviešu kultūras attīstībā tika sasniegta...

Foto

Kas mūsdienu politiķiem liek vairīties no leģionāriem?

Arī šogad pie Mātes Latvijas atnāks sirmie leģionāri. Varbūt kādam rokās būs necils ziedu pušķītis, cits iztiks bez tā....

Foto

Nu sajuka vienā katlā jums tie Aivaru Skrindu īpašumi un viņu sievas...

Raksta Jums korumpētākais un mafiozākais Valsts meža dienesta organizētā grupējuma šūniņas – Daugavpils nodaļas...

Foto

Valsts meža dienests: apgalvojumi par „mežziņu mafiju” ir abstrakti, pie mums viss labākajā kārtībā

Anda Krēsliņa (attēlā) vadītā Valsts meža dienesta iekšējās kontroles sistēma strādā lieliski,...

Foto

Vitālijs Reinbahs Augstākajā tiesā atkārtoti uzvar Rīgas mēru Nilu Ušakovu

12. martā juridisko pierādījumu trūkuma dēļ ar Augstākās tiesas lēmumu tika izbeigta tiesvedība saistībā ar Rīgas...

Foto

Zagļiem un teroristiem nav nacionalitātes

Kremlis reiz cerēja, ka ar Imantas betona bloku namu pagalmā uzaugušā naivā Nila palīdzību tam izdosies pārņemt varu un kontroli Rīgā...