Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Eh, kā gribas dučem būt...

Dainis Namejs Lemešonoks, īpaši PIETIEK
04.07.2022.
Komentāri (101)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir tādi patriotiskās drosmes līmeņi, kurus sasniegt var tikai provokatori vai idioti. Taču diemžēl šīm verdošās naida runas "virsotnēm" reizēm gadās pietuvoties arī dažam nācijas lepnumam, kad viņš tiek/jūtas pacelts pāri jebkādai kritikai. Tas nupat "izdevās" Viesturam Kairišam, manis ļoti godātam kino un teātra režisoram, svaigo kronētam ar Traibekas kinofestivāla lauriem.

Godātam, pat neraugoties uz viņa aklo "čangaļsolidaritāti" ar LU terorizētāju un augstskolu autonomijas bendi. Tagad, pieļauju, man un daudziem šī talanta apburtiem cilvēkiem nāksies sadzīvot ar atziņu: Kairišam galvā ir, atvainojos, pilnīgs ķīselis. Otrs Imka, tikai ne dziļos gados un ar citu "polaritāti".

Turklāt tas ir ļoti agresīvs ķīselis. Šī kareivīgā substance atrodama žurnāla "Ir" (tiesa, vien tā abonentiem) 30.jūnija numurā. Tajā, klaji pinoties savu uzskatu un izjūtu pretrunās, Kairišs tomēr ir pacenties ļoti kategoriski paust divas ļoti novienkāršotas ideologēmas.

1. "Man par Krievijas agresiju ir bijušas bailes visus neatkarības gadus. Tagad dzirdu no politiķiem: «Man viss mainījās 24. februārī.» Lūdzu, nekad nebalsojiet par šiem cilvēkiem! Ja pirms tam neredzēji apdraudējumu, tad vai nu apzināti pārdevi savu valsti, vai biji idiots."

2. "Pirmkārt, jāapzina visi, kuri gadiem Krievijas agresiju veicināja, strādāja Kremļa labā. Es neredzu šādu procesu Latvijā. Jāsaprot, kuri jāapcietina, kuri jākancelē no iespējas ietekmēt sabiedrību. Šie cilvēki jāizolē, bet viņi joprojām ir katrā partijā, valsts institūcijās. Kaut vai enerģētikā: Latvijā desmitgadēm tika bloķēti mēģinājumi strādāt pie alternatīviem enerģijas avotiem, kas ļautu atraisīties no Krievijas. Es gribu, lai šos cilvēkus sauc pie atbildības. Tāpat ir daudz tādu, kuri sadarbojās ar Kremļa režīmu, attīstīja šeit Krievijas projektus. Gribu, lai tiekam vaļā no šiem cilvēkiem politikā un sabiedriskajā dzīvē."

Kairiša un viņa uzskatiem klaji komplementārā (vai pat tos rosinošā) žurnāla redakcijai ir pavisam vienkārša recepte, ko Latvijai darīt šajos draudīgajos laikos. Vajag steigšus sarīkot pamatīgas raganu medības, nācijai šķīstoties sakurto soda sārtu ugunī. "Nafig" tiesiskumu, pilsoniskās tiesības, demokrātiju – lai pastāv pie ratiem, kamēr mēs, sevi par baltiem un pūkainiem nozīmējušie, Latvijas politiskajā elitē rekonstruēsim 1919.gadu! Jūtam taču, ka nu plinte ir mūsu rokas, ka apsējs uz mūsu piedurknes tagad ir pareizākais...

Provinciāls makkartisma kopīpeists, kas uzklājās uz latvju vēsturisko traumu radītām apziņas himērām – vēlmes pēc vadoņa stiprās rokas (vai par tādu būt) un pēc "pašiem savām troikām". Traģiski, ka šādu recepti mums piedāvā mākslinieks, kurš vizualizējis "Melānijas hronikas". Vēl traģiskāk, ka no Kairiša biezā slānī plūst vēlme pašam "kancelēt". Būtu tik varēšana. Un plinte. Vēl labāk – atdot komandas plintniekiem no kāda augsta balkona. Paliek pat neērti, ka šis cilvēks tik atklāti un publiski mums izklāsta savus "slapjos sapņus"...

Varētu tukši ironizēt, ka līdz 24.februārim kaut kā nemanījām pašu Kairišu "guļam ar šmaiseru pagalvī", nedzirdējām viņa kasandriskos brīdinājumus, neapsaukājām par Latvijas galveno rusofobu. Taču šī ir tīri cilvēciska vājība, kas nav sveša pat dižajiem, – izmantot izdevību pacelt savu pašapziņu, sludinot, ka esi bijis gudrs jau "pirms kāzām".

Taču viņam un žurnālam vēlamā Latvijas "attīrīšanas recepte" ir bīstama un pašiznīcinoša. Jo tik burvīgi fascinējoša, tik skaidri saprotama, svētu naidu uzjundījoša! (Būsiet taču pamanījuši vēsturē vismaz to, ka visaizrautīgāk asinis izlej pilsoņkaros.) Vienalga, kas tieši veido elektrizēto pūli, kurā kā uzartā zemē krīt naida runas sēkla – deklasētu pilsonisko samazgu "tauta" vai valsts elitē salīdušu lumpeņu grupa. Viss, kas ir vajadzīgs naida izvirduma iedarbināšanai, ir pietiekami autoritatīvs – jo katru pūļa dalībnieku no personiskās atbildības atbrīvojošs – kaujas sauciens "Davai, močījam viņus!" Šajā gadījumā tādu papūlējās sarūpēt žurnāls "Ir".

Taču, ja mēs tiešām sekotu Kairiša padomam, tad mazākais, ar ko riskējam, ir iegūt nepilna sastāva 14.Saeimu. To, pieļauju, aizpildītu tikai Jānis Iesalnieks, Aleksandrs Kiršteins, Ivans Staļnojs, Miroslavs Mitrofanovs, Jānis Kuzins un vēl daži, kuriem tiešām 24.februāris nekādas pārmaiņas viņu pasaules redzējumā neatnesa... Atšķirībā pat no daudziem Krievijas Drošības padomes locekļiem, ko uzskatāmi apliecināja viņu mulsums 21.februāra sēdes TV reportāžā. Kaut runa tobrīd (oficiāli) bija tikai par separātistu diplomātisku atzīšanu. Arī viņiem, ne tikai Eiropas politiķiem, acīmredzami "slikts miers" šķita daudzkārt komfortablāks un ienesīgāks.

Par otru piedāvājumu. Skaidrs, ka "šķīstošais sārts" tiktu kurināts ne jau ar Tatjanu Ždanoku, Juri Savicki vai valsts uzņēmuma "Latvenergo" pusanonīmām valdēm. Tām, kas to "turējušas uz Gazprom adatas". Ne ar Jāni Jurkānu vai Aigaru Kalvīti, kuri pat pasēdējuši ar Kremļa palātu iemītnieku pie viena galda. Ne ar nesen klaji prokrievisko Aivaru Lembergu. Kur nu vēl ar tādu niecību kā šo rindu autors (jā, modras acis ir mani fiksējušas jau piemirstos "Baltijas foruma" pasākumos)...

"Raganas" tiktu meklētas un "atrastas" – ja vien līdz tam, žurnālam un tā draugu tīklam pacenšoties, tiktu nonākts – galvenokārt starp medību organizatoru tiešajiem politiskajiem sāncenšiem. Starp tiem, kam šobrīd ir valsts vara un kuri to varētu arī rudenī lielā mērā saglabāt, ja kādam vien neizdosies panākt "šķīstīšanās" forsmažoru. Tūlīt acīs krīt aizsardzības ministra (kaut Kairiša uzslavēta) nervozums. Artis Pabriks, šķiet, jau dzīvo tā brīža priekšnojautās, kad viņu kādi "pareizāki latvieši" vilks uz tribunālu par "Abrenes pārdošanu".

Popkultūrā reizēm uzviļņo parādība, ko – paša uzskatāmākā piemēra dēļ – var dēvēt par "Bono sindromu". Dižs un masu dievināts talants kādā brīdī izlemj, ka savu popularitāti spēj izmantot valstisku vai kontinentālu traģēdiju atrisināšanai. Vienalga, uzbrūkot politiķiem (baņķieriem, baznīcu hierarhiem utt.) vai sēžoties ar viņiem pie sarunu galda. Gluži loģiski viss beidzas ar ilūziju sabrukumu un netīkamu atklāsmi, ka esi veikli manipulēts un "sadarbības partneru" izmantots.

Kairišs it kā ir, it kā nav šāda sindroma upuris. Tā pamatā ir humānisms, nevis vēlme sarīkot selekciju. U2 solists, cerot palīdzēt badu cietošām Āfrikas valstīm, neaicināja veidot "kancelējamo" sarakstus.

Kairišs drīzāk šķiet viegli līdzīgs itāļu dzejniekam Gabrielam D'Annuncio (1863-1938) viņa centienos realizēt savas politiskās vīzijas. Tāpēc šāds virsraksts prātā uzvējoja. Viņa fantastiskās avantūras pēc 1.Pasaules kara iedvesmoja vadoņa – dučes – režīma izveidošanos Itālijas karalistē. Kaut tauta dievināja ģēniju un vara apgādāja ar privilēģijām, D'Annuncio mūža nogali droši vien ļoti bojāja apziņa, ka «patiesībā» taču viņam, nevis ducīgajam plikpaurim ar masīvo zodu, vajadzēja no augstā balkona uzrunāt sajūsmā rēcošo tautu.

PS. Lūdzu kompetentās Latvijas iestādes, kas stāv likuma, nevainības prezumpcijas un demokrātijas sardzē, uzskatīt šo tekstu par denunciāciju. Labprāt uzzinātu to viedokli par šādiem aicinājumiem "kancelēt".

Novērtē šo rakstu:

91
69

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...