Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Eh, kā gribas dučem būt...

Dainis Namejs Lemešonoks, īpaši PIETIEK
04.07.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir tādi patriotiskās drosmes līmeņi, kurus sasniegt var tikai provokatori vai idioti. Taču diemžēl šīm verdošās naida runas "virsotnēm" reizēm gadās pietuvoties arī dažam nācijas lepnumam, kad viņš tiek/jūtas pacelts pāri jebkādai kritikai. Tas nupat "izdevās" Viesturam Kairišam, manis ļoti godātam kino un teātra režisoram, svaigo kronētam ar Traibekas kinofestivāla lauriem.

Godātam, pat neraugoties uz viņa aklo "čangaļsolidaritāti" ar LU terorizētāju un augstskolu autonomijas bendi. Tagad, pieļauju, man un daudziem šī talanta apburtiem cilvēkiem nāksies sadzīvot ar atziņu: Kairišam galvā ir, atvainojos, pilnīgs ķīselis. Otrs Imka, tikai ne dziļos gados un ar citu "polaritāti".

Turklāt tas ir ļoti agresīvs ķīselis. Šī kareivīgā substance atrodama žurnāla "Ir" (tiesa, vien tā abonentiem) 30.jūnija numurā. Tajā, klaji pinoties savu uzskatu un izjūtu pretrunās, Kairišs tomēr ir pacenties ļoti kategoriski paust divas ļoti novienkāršotas ideologēmas.

1. "Man par Krievijas agresiju ir bijušas bailes visus neatkarības gadus. Tagad dzirdu no politiķiem: «Man viss mainījās 24. februārī.» Lūdzu, nekad nebalsojiet par šiem cilvēkiem! Ja pirms tam neredzēji apdraudējumu, tad vai nu apzināti pārdevi savu valsti, vai biji idiots."

2. "Pirmkārt, jāapzina visi, kuri gadiem Krievijas agresiju veicināja, strādāja Kremļa labā. Es neredzu šādu procesu Latvijā. Jāsaprot, kuri jāapcietina, kuri jākancelē no iespējas ietekmēt sabiedrību. Šie cilvēki jāizolē, bet viņi joprojām ir katrā partijā, valsts institūcijās. Kaut vai enerģētikā: Latvijā desmitgadēm tika bloķēti mēģinājumi strādāt pie alternatīviem enerģijas avotiem, kas ļautu atraisīties no Krievijas. Es gribu, lai šos cilvēkus sauc pie atbildības. Tāpat ir daudz tādu, kuri sadarbojās ar Kremļa režīmu, attīstīja šeit Krievijas projektus. Gribu, lai tiekam vaļā no šiem cilvēkiem politikā un sabiedriskajā dzīvē."

Kairiša un viņa uzskatiem klaji komplementārā (vai pat tos rosinošā) žurnāla redakcijai ir pavisam vienkārša recepte, ko Latvijai darīt šajos draudīgajos laikos. Vajag steigšus sarīkot pamatīgas raganu medības, nācijai šķīstoties sakurto soda sārtu ugunī. "Nafig" tiesiskumu, pilsoniskās tiesības, demokrātiju – lai pastāv pie ratiem, kamēr mēs, sevi par baltiem un pūkainiem nozīmējušie, Latvijas politiskajā elitē rekonstruēsim 1919.gadu! Jūtam taču, ka nu plinte ir mūsu rokas, ka apsējs uz mūsu piedurknes tagad ir pareizākais...

Provinciāls makkartisma kopīpeists, kas uzklājās uz latvju vēsturisko traumu radītām apziņas himērām – vēlmes pēc vadoņa stiprās rokas (vai par tādu būt) un pēc "pašiem savām troikām". Traģiski, ka šādu recepti mums piedāvā mākslinieks, kurš vizualizējis "Melānijas hronikas". Vēl traģiskāk, ka no Kairiša biezā slānī plūst vēlme pašam "kancelēt". Būtu tik varēšana. Un plinte. Vēl labāk – atdot komandas plintniekiem no kāda augsta balkona. Paliek pat neērti, ka šis cilvēks tik atklāti un publiski mums izklāsta savus "slapjos sapņus"...

Varētu tukši ironizēt, ka līdz 24.februārim kaut kā nemanījām pašu Kairišu "guļam ar šmaiseru pagalvī", nedzirdējām viņa kasandriskos brīdinājumus, neapsaukājām par Latvijas galveno rusofobu. Taču šī ir tīri cilvēciska vājība, kas nav sveša pat dižajiem, – izmantot izdevību pacelt savu pašapziņu, sludinot, ka esi bijis gudrs jau "pirms kāzām".

Taču viņam un žurnālam vēlamā Latvijas "attīrīšanas recepte" ir bīstama un pašiznīcinoša. Jo tik burvīgi fascinējoša, tik skaidri saprotama, svētu naidu uzjundījoša! (Būsiet taču pamanījuši vēsturē vismaz to, ka visaizrautīgāk asinis izlej pilsoņkaros.) Vienalga, kas tieši veido elektrizēto pūli, kurā kā uzartā zemē krīt naida runas sēkla – deklasētu pilsonisko samazgu "tauta" vai valsts elitē salīdušu lumpeņu grupa. Viss, kas ir vajadzīgs naida izvirduma iedarbināšanai, ir pietiekami autoritatīvs – jo katru pūļa dalībnieku no personiskās atbildības atbrīvojošs – kaujas sauciens "Davai, močījam viņus!" Šajā gadījumā tādu papūlējās sarūpēt žurnāls "Ir".

Taču, ja mēs tiešām sekotu Kairiša padomam, tad mazākais, ar ko riskējam, ir iegūt nepilna sastāva 14.Saeimu. To, pieļauju, aizpildītu tikai Jānis Iesalnieks, Aleksandrs Kiršteins, Ivans Staļnojs, Miroslavs Mitrofanovs, Jānis Kuzins un vēl daži, kuriem tiešām 24.februāris nekādas pārmaiņas viņu pasaules redzējumā neatnesa... Atšķirībā pat no daudziem Krievijas Drošības padomes locekļiem, ko uzskatāmi apliecināja viņu mulsums 21.februāra sēdes TV reportāžā. Kaut runa tobrīd (oficiāli) bija tikai par separātistu diplomātisku atzīšanu. Arī viņiem, ne tikai Eiropas politiķiem, acīmredzami "slikts miers" šķita daudzkārt komfortablāks un ienesīgāks.

Par otru piedāvājumu. Skaidrs, ka "šķīstošais sārts" tiktu kurināts ne jau ar Tatjanu Ždanoku, Juri Savicki vai valsts uzņēmuma "Latvenergo" pusanonīmām valdēm. Tām, kas to "turējušas uz Gazprom adatas". Ne ar Jāni Jurkānu vai Aigaru Kalvīti, kuri pat pasēdējuši ar Kremļa palātu iemītnieku pie viena galda. Ne ar nesen klaji prokrievisko Aivaru Lembergu. Kur nu vēl ar tādu niecību kā šo rindu autors (jā, modras acis ir mani fiksējušas jau piemirstos "Baltijas foruma" pasākumos)...

"Raganas" tiktu meklētas un "atrastas" – ja vien līdz tam, žurnālam un tā draugu tīklam pacenšoties, tiktu nonākts – galvenokārt starp medību organizatoru tiešajiem politiskajiem sāncenšiem. Starp tiem, kam šobrīd ir valsts vara un kuri to varētu arī rudenī lielā mērā saglabāt, ja kādam vien neizdosies panākt "šķīstīšanās" forsmažoru. Tūlīt acīs krīt aizsardzības ministra (kaut Kairiša uzslavēta) nervozums. Artis Pabriks, šķiet, jau dzīvo tā brīža priekšnojautās, kad viņu kādi "pareizāki latvieši" vilks uz tribunālu par "Abrenes pārdošanu".

Popkultūrā reizēm uzviļņo parādība, ko – paša uzskatāmākā piemēra dēļ – var dēvēt par "Bono sindromu". Dižs un masu dievināts talants kādā brīdī izlemj, ka savu popularitāti spēj izmantot valstisku vai kontinentālu traģēdiju atrisināšanai. Vienalga, uzbrūkot politiķiem (baņķieriem, baznīcu hierarhiem utt.) vai sēžoties ar viņiem pie sarunu galda. Gluži loģiski viss beidzas ar ilūziju sabrukumu un netīkamu atklāsmi, ka esi veikli manipulēts un "sadarbības partneru" izmantots.

Kairišs it kā ir, it kā nav šāda sindroma upuris. Tā pamatā ir humānisms, nevis vēlme sarīkot selekciju. U2 solists, cerot palīdzēt badu cietošām Āfrikas valstīm, neaicināja veidot "kancelējamo" sarakstus.

Kairišs drīzāk šķiet viegli līdzīgs itāļu dzejniekam Gabrielam D'Annuncio (1863-1938) viņa centienos realizēt savas politiskās vīzijas. Tāpēc šāds virsraksts prātā uzvējoja. Viņa fantastiskās avantūras pēc 1.Pasaules kara iedvesmoja vadoņa – dučes – režīma izveidošanos Itālijas karalistē. Kaut tauta dievināja ģēniju un vara apgādāja ar privilēģijām, D'Annuncio mūža nogali droši vien ļoti bojāja apziņa, ka «patiesībā» taču viņam, nevis ducīgajam plikpaurim ar masīvo zodu, vajadzēja no augstā balkona uzrunāt sajūsmā rēcošo tautu.

PS. Lūdzu kompetentās Latvijas iestādes, kas stāv likuma, nevainības prezumpcijas un demokrātijas sardzē, uzskatīt šo tekstu par denunciāciju. Labprāt uzzinātu to viedokli par šādiem aicinājumiem "kancelēt".

Novērtē šo rakstu:

91
69

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

12

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

FotoŠī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva.
Lasīt visu...

20

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

FotoLai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa ceļš viņa kurpēs, vēsta sena paruna. Tikai izprotot un pieņemot citādo, varam veidot iekļaujošāku sabiedrību. Tāpēc 15. septembrī ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu, simboliski paužot savu atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Īpaši pasākumi notiks Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Ventspilī un Ludzā, bet “Dažādo kurpju diena” tiks iedzīvināta arī sociālajos tīklos un citviet Latvijā.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

FotoGodātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es, Latvijas pilsonis Rihards M.Parts, iepriekšējā vārdā un uzvārdā – Gints Grosfogels, esmu saskāries ar nopietnām problēmām mūsu tiesībsargājošo iestāžu darbībā un finanšu institūcijās, konkrēti Swedbank, neētisko un, manuprāt, noziedzīgo uzvedību. Tālāk izklāstīšu faktus, kas skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no Swedbank puses.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, vēlēšanās gan mēs zaudējām, toties divus gadus vēlāk uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...