Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir pagājis gads kopš Nord Pool biržas vairumtirdzniecības cenas Latvijā uzrādīja prātam neticamus rekordus, vidējai mēneša cenai pārsniedzot pat 0,565 EUR/kWh ar PVN. Lai arī 2022. gada vasaras otrā puse un rudens sākums bija visdārgākie cenu periodi kopš 2013. gada, kad Nord Pool atvēra Latvijas cenu apgabalu, faktiski cenas augšupejošu tendenci uzsāka jau 2021. gada jūnijā. Šīs izmaiņas ietekmēja gandrīz ikvienu elektroenerģijas lietotāju Latvijā, kā arī iedzīvotāju tālākās rīcības, lemjot par elektroenerģijas iegādi.

Viens no elektroenerģijas biržas darbības ieguvumiem ir cenu caurskatāmība. Analizējot vēsturiskās cenas periodā no 2013. līdz 2020. gadam, var secināt, ka tipiski mēneša vērtības svārstījās 0,035 – 0,060 EUR/kWh ar PVN robežās, taču kopš 2021. gada vasaras tās ar ļoti retiem izņēmumiem ir bijušas zem 0,12 EUR/kWh.

Ir ļoti interesanti pētīt, kā šajos svārstīgajos apstākļos Latvijas patērētājiem mainījusies elektroenerģijas iegādes stratēģija un kāda veida tirgotāju piedāvājumiem viņi dod priekšroku. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija veic regulāru tirgus monitoringu un apkopo tirgotāju sniegto informāciju, kas ļauj mums ieskatīties lietotāju paradumu maiņā.

Piesardzīgi un maksimāli paredzami – lietotāju stratēģija arvien konservatīvāka

Elektroenerģijas tirgū mājsaimniecībām ir trīs principiāli atšķirīgi elektroenerģijas iegādes veidi. Vispopulārākie ir fiksētas cenas līgumi, kuros kilovatstundas cena ir skaidri nodefinēta uz noteiktu laiku, taču uzmanība jāpievērš sava līguma nosacījumiem, jo dažu tirgotāju gadījumā cena var tikt regulāri pārskatīta un mainīta.

Ir dinamiskie produkti ar mainīgo cenu par kilovatstundu ir piesaistīti elektroenerģijas biržas cenām, un šādu līgumu īpašnieki var sekot līdzi cenu svārstībām, attiecīgi pielāgojot savu patēriņu. Savukārt universālā pakalpojuma gadījumā elektroenerģijas maksa ir fiksēta 12 mēnešus un tā ietvaros tirgotāji nedrīkst pārskatīt cenu.

Analizējot produktu izvēli, var redzēt, ka līdz 2021. gada vasarai biržas cenām piesaistīto mājsaimniecības elektroenerģijas līgumu īpatsvars pakāpeniski pieauga, sasniedzot teju piektdaļu jeb 18% no kopējiem līgumiem.

Piedzīvojot straujos biržas cenu lēcienus, mājsaimniecības sāka dot priekšroku skaidrāk nodefinētām fiksētajām cenām, tāpēc dinamiskā produkta klientu skaits 2022. gada laikā samazinājās – zemākajā punktā sasniedzot vien 12%. Vienlaikus sabiedrībai kopumā pievēršot uzmanību elektroenerģijas cenu jautājumiem, strauji saruka arī universālā pakalpojuma klientu skaits. Universālais pakalpojums ir ilgtermiņā visdārgākais veids kā iegādāties elektroenerģiju, taču vēl tikai 2018. gada izskaņā vairāk nekā puse mājsaimniecību lietotāji izvēlējās šo sadarbības formu ar savu elektroenerģijas tirgotāju, savukārt šī gada vasarā šādu līgumu skaits ir sarucis līdz 17%.

Vidējai elektroenerģijas cenai būtu jāsamazinās straujāk

Ja mājsaimniecību lietotāju līgumu proporcijas attīstība ir racionāla un izskaidrojama, tad elektroenerģijas vidējo cenu evolūcija izraisa vairākus jautājumus. Līdz 2021. gada vasarai cenas ir bijušas stabilas un ierasti svārstījušās ap 0,07 EUR/kWh robežās. Vairumtirdzniecības cenām pieaugot, lielākā daļa mājsaimniecību ar fiksētas cenas līgumiem tik un tā novēroja cenu pieaugumu ikmēneša rēķinos, jo tirgotāji, kuri tādu iespēju bija paredzējuši, izmantoja līgumos ietverto iespēju vienpusēji pārskatīt fiksētās cenas līguma darbības laikā.

Mājsaimniecību līgumos vidējo cenu pieaugums ir viegli izskaidrojams, taču tas, ka kopš šī gada sākuma tas ir bijis ievērojami augstāks par vairumtirdzniecības cenām un vēl aizvien nav novērojama būtiska lejupslīde, ir pārsteidzoši. Kopš 2023. gada sākuma vidējās elektroenerģijas cenas ir ap 0,12 EUR/kWh ar PVN, un nevienā mēnesī tās nav bijušas pat tuvu 2021. un 2022. gada dārgākajiem mēnešiem.

Šis ir pārsteidzoši divu iemeslu dēļ – pirmkārt, jāsecina, ka tirgotāji, kas patur tiesības pārskatīt cenas esošo līgumu ietvaros, to dara ļoti kūtri un labprātīgi cenas nesamazina pretēji klientu pieredzei, kad tirgus cenas strauji kāpa. Otrkārt, atskatoties jāsecina, ka liela daļa mājsaimniecību cenas fiksēja visaugstākajā tirgus punktā un šobrīd neizmanto savas tiesības pārskatīt noslēgtos līgumus.

Uzskatāmi to var redzēt piemērā par mājsaimniecību, kas mēnesī patērē 250 kWh, gada ietvaros – 3000 kWh. Pirms gada noslēgtam līgumam tipisks cenu līmenis bija virs 0,25 EUR/MWh, savukārt šobrīd tas ir ap 0,15 EUR/MWh, kas nozīmē, ka, pārskatot cenas piedāvājumu, gada ietvaros šādai mājsaimniecībai ir iespēja ietaupīt ap 300 eiro. Vislielākā līguma laušanas maksa Latvijas mājsaimniecībām, kas ir novērota, ir 200 eiro divu gadu līgumam, kas katru ceturksni proporcionāli dilst. Tātad patlaban, ņemot vērā, ka kopš augsto cenu līgumu perioda ir pagājis gads, lielākā sagaidāmā līguma laušanas maksa ir tikai 100 eiro.

Ņemot par pamatu šādu aprēķinu, var secināt, ka katra Latvijas mājsaimniecība, kas atbilst vidēji lielam patēriņam un pirms gada slēdza fiksētas cenas līgumu, rīkojoties proaktīvi un finansiāli prātīgi, var ietaupīt ap 200 eiro gadā, savukārt lielākas privātmājas ar 500 kWh mēneša patēriņu var gada laikā ietaupīt pat 500 eiro.

Elektroenerģijas izmaksas kļuvušas par vienu no pēdējā gada apspriestākajām tēmām – iedzīvotāji uzmanīgi seko līdzi un asi reaģē uz izmaiņām, piemēram, sadales sistēmas operatora tarifu izmaiņas gadījumā. Vienlaikus, mājsaimniecības mēdz būt kūtras un neizmanto savas iespējas samazināt izdevumus, kas esošajos ekonomiskajos apstākļos daudziem varētu atvieglot finansiālo slodzi. Tāpēc nenoliedzami ir vērts sekot līdzi aktualitātēm un izvērtēt atvērtā tirgus sniegtās iespējas.

* AS Virši enerģētikas segmenta vadītājs

Novērtē šo rakstu:

11
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...