Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Literātei Evai Mārtužai, kura publiski bija sākusi runāt par Valsts kultūrkapitāla fonda naudas piešķiršanas principiem, radot priekšstatu par „radu un draugu” būšanu naudas sadalē, Latvijas Rakstnieku savienības valdes sēdē tika pārmesta gan „visas nozares” apspļaudīšana, gan „nozares sašmucēšana”, gan „jau tā sliktā situācija literatūras nozarē padarīta vēl ļaunāka”. Pirms dažām dienām Pietiek publiskoja šīs kaunināšanas protokolu, savukārt šodien publicējam kultūras ministres Sarmītes Ēlertes viedokli.

Evas Mārtužas apgalvojumi par Valsts kultūrkapitāla fonda darbību literatūras nozarē nebalstās uz faktiem vai lieto faktus subjektīvas izlases veidā, tā radot iespaidu, ka fonds dažiem ir „paradīzes atslēgas”. Taču katram ir iespējams rūpīgi iepazīties ar fonda darbības principiem un atbalsta saņēmēju atskaitēm, un pārliecināties, ka šādām aizdomām nav pamata.

E. Mārtuža pauž bažas, ka atbalstu literatūras nozarē bauda vieni un tie paši rakstnieki. Tā tas nav. No 2007. gada līdz 2010. gadam radošās stipendijas literatūras nozarē saņēmuši 85 literāti. Viņu saraksts – pielikumā.

Uz faktiem nav balstīts apgalvojums, ka nauda piešķirta nerealizējamiem projektiem, pamatots nav izteikums, ka kādam būtu automātiski ieslēgta „zaļā gaisma” – visi projekti savstarpēji sacenšas sīvā konkurencē.

Eva Mārtuža apgalvojusi, ka Lauras Laurušaites Lietuvas kultūras avīzē Šiaures atenai ar VKKF atbalstu ievietotās publikācijas „ieraugāmas reti, un piešķirtā summa ir kliedzoši neatbilstoša”. Vēlos norādīt, ka 25 mēnešu laikā (atbalsta periods bija no 2007.gada 1.maija līdz 2008.gada 30.jūnijam un no 2008.gada 1.decembra līdz 2009.gada 30.novembrim) laikrakstā kopumā atrodamas 24 publikācijas par latviešu rakstniekiem. Līdz ar to par vienu publikāciju samaksāti 70 lati. Vai tas ir „kliedzoši neatbilstoši” par publikācijām svešvalodā? To lai izvērtē lasītājs, pie reizes apskatot dažus, pēc Evas Mārtužas domām, „īsas informācijas par Latvijas rakstniekiem” paraugus:

E. Mārtuža apgalvo, ka savulaik „ar troksni” no Kultūrkapitāla fonda literatūras nozares ekspertu komisijas aizgāja dzejniece Dagnija Dreika un rakstnieks Andris Kolbergs. Šiem ekspertiem vienkārši beidzās pilnvaru termiņš. Tajā laikā mainījās nozaru ekspertu komisiju veidošanas principi – līdz 2005. gadam ik pēc diviem gadiem tās sastāvs nomainījās pilnībā, savukārt no 2005. gada ekspertu padomes mainās pakāpeniski.

Laikā, kad komisijā strādāja D. Dreika un A. Kolbergs, spēkā bija pārejas periods, kas paredzēja: „Gadu pēc komisijas izveidošanas padome izlozes kārtībā atbrīvo trīs komisijas locekļus, bet vēl pēc gada - tos komisijas locekļus, kuri bijuši komisijas sastāvā divus gadus.” 2005.gada 13. aprīlī VKKF padome veica izlozi, un ar 2005. gada 13.maiju tika atbrīvoti 24 VKKF strādājoši eksperti - trīs no katras nozares, tajā skaitā arī A. Kolbergs un D. Dreika.

Arī šobrīd ekspertu padomēm regulāri mainās sastāvs – ikvienam no septiņiem ekspertiem pilnvaru termiņš ir divi gadi un komisijā viņš drīkst darboties ne vairāk kā vienu pilnvaru laiku pēc kārtas. Kopš fonda dibināšanas (tātad 12 gadu laikā) literatūras nozarē eksperta statusā strādājušas 49 personas, kuru saraksts atrodams šī raksta beigās.

Nav pamatots pārmetums par interešu konfliktu saistībā ar fonda direktora Edgara Vērpes darbībām. VKKF likums skaidri nosaka padomes locekļu, ekspertu komisiju locekļu un direktora pilnvaras, un no tā izriet, ka direktors nelasa un nevērtē projektus, t.i., nepieņem par tiem nekādus lēmumus. E. Vērpes sieva Sandra Krastiņa ir izdevniecības Neputns izdotā žurnāla "Dizaina Studija" galvenā redaktore, nav pamatots pārmetums par fonda direktora interešu konfliktu, jo nedz attiecībā uz Dizaina studiju, nedz Neputnu E. Vērpe nav pieņēmis nevienu lēmumu.

VKKF Literatūras nozares eksperta statusā kopš 1998. gada bijušas šādas personas

1.

Beķere Ingūna

2.

Kursīte Janīna

3.

Skujenieks Knuts

4.

Ikstena Nora

5.

Ramba Jānis

6.

Zālīte Māra

7.

Bērsons Ilgonis

8.

Rožkalne Anita

9.

Briedis Raimonds

10.

Čaklais Māris

11.

Treimane Mudīte

12.

Salējs Māris

13.

Treile Jolanta

14.

Ozoliņš Māris

15.

Bečere Ieva

16.

Mauliņa Anna

17.

Kalve Māra

18.

Bērziņš Uldis

19.

Gūtmane Margita

20.

Kalnačs Benedikts

21.

Silova Lita

22.

Tretjakova Silvija

23.

Daukste-Silasproģe Inguna

24.

Zālīte Margita

25.

Dreika Dagnija

26.

Kolbergs Andris

27.

Cimdiņa Ausma

28.

Vērdiņš Kārlis

29.

Langa Liāna

30.

Punte Artūrs

31.

Lešinska-Geibere Ieva

32.

Marcinkēviča Margarita

33.

Šuplinska Ilga

34.

Meiere Dace

35.

Neiburga Andra

36.

Grīnberga Maima

37.

Zanders Viesturs

38.

Kolmane Ieva

39.

Batarāga Ināra

40.

Konste Andra

41.

Piešiņa Liega

42.

Justa Dzintra

43.

Gulēna Ilze

44.

Bērziņš Māris

45.

Jundze Arno

46.

Vilks Andris

47.

Asare Maira

48.

Svece Artis

49.

Burima Maija

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Vārda brīvības fonds 1. aprīlī CC Atklāta vēstule kultūras ministram Naurim Puntulim

FotoŠopavasar fonds negaidītā kārtā saņēmis vairākas sabiedrībā pazīstamu cilvēku grēksūdžu vēstules, kuru saturu šeit pārstāstīsim īsi un koncentrētā veidā, jo mūsdienās sāpinošu un dvēseles dzīles atkailinošu tekstu palagus, kādas savulaik uzrakstījuši, piemēram, Svētais Augustīns (“Grēksūdze”) vai Mišels Fuko (“Miesas grēksūdze’) – tik garus gabalus lasīt nevienam nav laika.
Lasīt visu...

21

Nav taisnība, ka valsts palīdz uzņēmējiem. Valsts viņus mēdz reketēt

FotoValsts amatpersonas īpaši jau vēlēšanu laikā daudz runā par uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, palīdzību uzņēmējiem, tiesiskumu un tā tālāk, un tā joprojām. Praksē gan mēdz būt citādāk, un valsts iestāžu vērsanās pret mani, manas ģimenes locekļiem un manis vadīto uzņēmumu liecina, ka realitāte var līdzināties absurda lugai.
Lasīt visu...

21

Korupcijas prakse perifērijā – Balvos

FotoKonkrētā piemērā – Balvos. 2022.gada oktobrī uz ceļa, kuru kā taisnāko vairāk nekā 30 gadus lieto mazdārziņu īpašnieki, bez brīdinājumiem tika nostiepta ķēde, kurā par laimi nelaimē ar salīdzinoši lēnu ātrumu (ap 15 km stundā) ietriecās motocikla vadītājs kurš guva nopietnas kakla traumas.
Lasīt visu...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

Lursoft