Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Es tev neesmu “skaistule””- šāds uzraksts lasāms ukraiņu mākslinieka Andreja Jermoļenko radītajā plakātā. “Šis ir turpinājums plakātam, ko biju uzzīmējis labu laiku iepriekš,” saka mākslinieks. „Mūsu meitene ir jau ir pieaugusi.”.

Pirmajā plakāta daļā redzama jauna meitene, kurai mutē ievietots ieroča stobrs un ko papildina uzraksts “Nepieciešams vienoties. 2014”. Tas simbolizē situāciju, kāda tā bija Ukrainā uz 2014. gadu.

Savukārt plakāta labajā pusē attēlota jau nobriedusi sieviete, kas līdzīgā veidā pavērsusi ieroci pret nīkulīgu vīreli, kas stipri atgādina Krievijas prezidentu un kara noziedznieku Vladimiru Putinu.

Vārdi “Es tev neesmu “skaistule” rosina atcerēties kādu Kremļa žurkas frāzi sakarā ar Ukrainu un Minskas vienošanos preses konferences laikā pēc tikšanās ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu: "Ну, нравится, не нравится — терпи, моя красавица. Нужно выполнять." (Nu, patīk vai nepatīk, - nāksies paciest, manu skaistulīt. Vajag izpildīt.)

Šie vārdi gandrīz viens pret vienu sakrīt ar Krievijas grupas  "Красная плесень"  (“Sarkanais pelējums”) dziesmas vārdiem:

"Спит красавица в гробу

Я подкрался и *бу

Нравится не нравится

Спи моя красавица!"

Minētā grupa ir pazīstama ar to, ka savā “daiļradē” plaši izmanto necenzētu leksiku. Ja kādam tas interesē, tad par to var pārliecināties šeit https://youtu.be/DvPVfgjfhRg  un šeit https://youtu.be/F_bAZB_7Xw0.

Tas, ka kādreizējais Pēterburgas vārtrūmju iemītnieks fano par šo, izbrīnu neizraisa, ja atceramies iepriekšējās viņa “asprātības”, piemēram, šo: “Viņi tur kaut ko izķeksē no deguna un tad izsmērē uz papīra.” (Tas bija adresēts Rietumu žurnālistiem.)

Jāatzīst, ka ukraiņu mākslinieka plakāts iedvesmo un labi raksturo situāciju, kāda tā bija 2014. gadā un kāda tā ir tagad. Par to, ka sākotnējais Kremļa zibenskarš ir izgāzies ar blīkšķi, pārliecināt nevajag. Spriežot pēc publiski pieejamas informācijas, karadarbība pamazām sāk pieņemt pozicionāla kara formu. Kremlis acīmredzot cer uzkrāt rezerves, veicot slēptu mobilizāciju, un veikt pasākumus loģistikas uzlabošanai, vienlaicīgi turpinot ukraiņu pilsētu apšaudi no droša attāluma cerībā salauzt ukraiņu pretošanās garu un piespiest Zeļenski pieņemt Maskavas ultimātu.

Paralēli tam tiek veikts nepārtraukts spiediens uz Lukašenko ar mērķi piespiest ūsaino tarakānu dod pavēli baltkrievu sauszemes spēkiem sākt iebrukumu Ukrainā, cerot, ka tas palīdzēs nogriezt Rietumu militārās palīdzības ceļus no Polijas un atvieglot Krievijas BS veikt Kijevas aplenkšanu.

Tarakāns saprot risku un tāpēc lavierē. Kā atzīmē militārie apskatnieki, tad baltkrievu BS kaujas spējas ir zemas, ņemot vērā motivācijas un kaujas pieredzes trūkumu. Turklāt, veicot uzbrukumu Luckas un Rivnes virzienā ir jārēķinās ar mežainu un purvainu apvidu. Domājams, ka tas nenotiks tuvāko dienu laikā, jo baltkrievu uzbrukumam vajadzētu būt sinhronam ar aktīvās karadarbības atsākšanu no krievu puses Kijevas virzienā.

Kas šajā situācijā būtu svarīgi Ukrainai? Kā atzīmē ukraiņu militārie analītiķi, tad karot gribētāju viņiem pietiek, un arī tie MIG-29, kurus ASV un Polija mētāja viena otrai kā karstu kartupeli, nav tas svarīgākais, bet ir nepieciešams smagais bruņojums un it īpaši efektīvi pretgaisa aizsardzības līdzekļi, kas ļautu ne vien cīnīties pret pretinieka aviāciju, bet arī pārtvert raķetes, tai skaitā ballistiskās.

Ja var ticēt ukraiņu BS sniegtajai informācijai, tad uz raksta tapšanas brīdi notriekto krievu kaujas lidmašīnu skaits ir pārsniedzis simtu. Tas nozīmē, ka krieviem sāk trūkt pieredzējušu lidotāju (lai pienācīgi sagatavotu kaujas lidotāju, ir nepieciešami 6-7 gadi) un uzsvars tiks likts uz raķešu apšaudi.

Krievijas rīcībā ir mobilie sauszemes kompleksi Iskander ar darbības rādiusu 500 km, uz peldlīdzekļiem bāzētās spārnotās raķetes Kalibr (2000 km), ka arī stratēģiskie raķešu nesēji Tu-160, kas var tikt bruņoti ar spārnotajām vai ballistiskajām raķetēm. Kā izriet no publiski pieejamas informācijas, tad 13.martā raķešu trieciens pa Javorovas bāzi Ukrainā 20 km attālumā no Polijas robežas tika veikts no šiem lidaparātiem, kas pacēlās no lidlauka Saratovā un triecienu veica ar spārnotajām raķetēm, atrodoties virs Melnās Jūras akvatorijas. Ir vēl hiperskaņas raķetes “Kinžal”, bet domājams, ka to nav vairāk par pāris eksemplāriem.

Mediji ziņo, ka ASV taisās vai jau ir piegādājušas Ukrainai vēl padomijā saražotos kompleksus S-300. Visai ticams, ka tie ir novecojuši modeļi un ASV ražotie kompleksi Patriot būtu noderīgāki. Turklāt arguments, ka ukraiņi nav apmācīti rīkoties ar šo bruņojumu, ir nevietā. Piemēram, kāpēc šos kompleksus nevar apkalpot kāds “ārvalstu brīvprātīgais”, kā to dara pati Krievija, paziņojot, ka Donbasā viņu militārpersonu nav, bet tur karo “ogļrači”.

Ak, jā, Kremlis var uzzināt un sāks atkal draudēt ar kodolrungu. Šai sakarā nāk prātā pazīstamā apskatnieka Jurija Šveca komentārs attiecībā uz Kremļa žurku: “Kāds ar tik rūpīgi koptiem nagiem nebūs tas, kas nospiedīs sarkano pogu.” Es no savas puses papildināšu: “Kāds, kas publiski zīmējas jakā no brenda Loro Piana par 13500 USD, nebūs tas, kurš būs gatavs visu zaudēt vienā acumirklī.”

* Literārs pseidonīms

Novērtē šo rakstu:

140
48

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...