Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ņemot vērā kultūras vismodernāko definīciju, Kultūras ministrija ar pašreizējo nosaukumu pārvēršas anahronismā – pagātnes paliekā un novecojušā valstiskā struktūrā. Atceramies, kultūras populārā definīcija ir šāda: kultūra ir tas viss, kas atrodas starp cilvēku un dabu. Respektīvi, kultūrā ietilpst tas viss, kas ir cilvēka radīts un atrodas starp cilvēku un dabu. Kultūra ir “otrā daba”  – cilvēka radītā daba, bez kuras nav iespējama cilvēka pastāvēšana.

Saskaņā ar kultūras vismodernāko definīciju iestādes nosaukums „Kultūras ministrija” ir anahronisms. Rodas priekšstats, ka Kultūras ministrija savā darbībā aptver visu „otro dabu”. Tātad pārzina valsts dzīves visus segmentus – ekonomiku, izglītību, tieslietas, sportu, mākslu, medicīnu, armiju, policiju utt. Tas, saprotams, tā nav. Ja tas tā būtu, tad mūsu valstī būtu tikai viena ministrija – Kultūras ministrija.

Lai nepārvērstos par anahronismu, Kultūras ministrijai turpmāk nākas lietot epitetu un sevi dēvēt par Garīgās kultūras ministriju. Tāds nosaukums visprecīzāk atbilst ministrijas darbībai, jo tā ir vienota ar garīgo kultūru – mākslu, literatūru, kultūras mantojumu. Kultūras ministrija nenodarbojās ar materiālo kultūru – rūpniecisko un lauksaimniecisko ražošanu, finansēm, celtniecību utt.

Mūsu Kultūras ministrija sevi uzskata par „valsts pārvaldes institūciju, kas veido un koordinē valsts kultūrpolitiku un kultūrizglītības politiku”. Citētajos vārdos faktiski ir domāta valsts garīgās kultūras politika un garīgās kultūras izglītības politika. Kultūras ministrijas kompetencē, piemēram, neietilpst valsts politika nacionālās drošības, ārpolitikas, sociālās labklājības sfērā. Kultūras ministrijas kompetencē neietilpst visa valsts izglītības sistēma, bet tikai dažas mācību iestādes. Pati ministrija uzskata, ka tās pārziņā ir šādas nozares: „bibliotēkas, muzeji, mūzika, vizuālā māksla, tautas māksla, teātris, literatūra, filmu māksla, kultūrizglītība, autortiesības, arhitektūra, pieminekļu aizsardzība, arhīvi un sabiedrības integrācija”.

Saprotams, ja Kultūras ministrija sevi nolems dēvēt par Garīgās kultūras ministriju, tad vajadzēs attiecīgi koriģēt savu misiju un konsekventi lietot nevis vārdu „kultūra”, bet vārdus „garīgā kultūra”. Kultūras ministrijai vajadzēs rediģēt visus direktīvos dokumentus - nolikumus, darbības stratēģijas, valdības deklarācijas, politikas pamatnostādnes. Ministrijas departamenti un tajos paredzētie amati iegūs jaunu nosaukumu.

Ministrijas modernā transformācija apliecinātu ne tikai terminoloģiskās izmaiņas. Ministrijas modernā transformācija apliecinātu arī godīgu atsacīšanos no primitīvas mānīšanās. Jauno laiku sabiedrībā ir ļoti liela cilvēku daļa, kas lieliski saprot, ka institūcija „Kultūras ministrija” ir sava veida primitīva mānīšanās. Jau apmēram 100 gadu ļoti daudzi cilvēki aptver, ka jēdziens „kultūra” nav tikai teātri, muzeji, izstāžu zāles, operas. Jēdziens „kultūra” attiecas arī uz politiku, ideoloģiju, biznesu, darba rīkiem, ražošanas tehnoloģijām, ēkām, automašīnām un visu pārējo cilvēku dzīves „otrajā dabā”.

Ne velti pasaulē ir valstis ar ASV priekšgalā, kurās nav Kultūras ministrijas. Bez Kultūras ministrijas gadu tūkstošiem dzīvoja arī mūsdienu Latvijas teritorijas iedzīvotāji. Senajām baltu ciltīm, kā arī Livonijai nebija Kultūras ministrijas. Arī Krievijas impērijā nebija Kultūras ministrijas. Krievijā pirmo reizi Kultūras ministriju izveidoja tikai PSRS laikā – 1953.gadā.

Patiesībā mums nemaz nav jāatceras senie laiki un viduslaiki. Ministrija kā valsts pārvaldes institucionālā forma Eiropā eksistē tikai no XVI gadsimta beigām, kad izveidoja pirmās ministrijas. Krievijā pirmās septiņas ministrijas imperators Aleksandrs I izveidoja tikai 1802.gadā. ASV, Šveice, Filipīnas un dažas citas valstis joprojām nelieto jēdzienu „ministrija”, bet lieto jēdzienu „departaments”, „birojs”.

Lai kontrolētu garīgo kultūru un masu komunikāciju, Hitlers 1933.gada 11.martā nodibināja Tautas apgaismošanas un propagandas ministriju, bet 13.martā par ministru iecēla pasaules vienu no slavenākajiem ideologiem Jozefu Gebelsu. Ministrijā sākumā bija sešas nodaļas, bet vēlāk 12 nodaļas. Katra no tām pārzināja savu sfēru, kuru klasifikācija pilnā mērā saskanēja ar reālo dzīvi: radio, prese, kino, propaganda, teātris, literatūra, māksla, mūzika, tautas māksla, ārzemju tūrisms. Hitlera laikā Vācijā nebija Kultūras ministrijas. Vācijā visas federatīvās valsts līmenī kultūras un masu komunikācijas līdzekļu ministra posteni izveidoja 1998.gadā.

Lai arī kā negribētos teikt, taču Hitlera pieeja ir visgodīgākā pieeja ministrijas nosaukuma izvēlē. Tās iestādes, kuras daudzās valstīs tiek sauktas par Kultūras ministriju, īstenībā arī ir orientētas uz tautas apgaismošanu un valdošās ideoloģijas propagandu. Taču kaunas atklāti norādīt Kultūras ministrijas patieso orientāciju.

Nosaukums „Kultūras ministrija”, protams, ir pašapmāns. Turklāt tas ir liekulīgs pašapmāns. Tas ir adresēts muļķiem, kuri nav spējīgi apzināties garīgās kultūras (mākslas un literatūras) apgaismojošo un ideoloģisko iedabu un kuriem var iestāstīt (kā tas notiek pēcpadomju Latvijā), ka valsts nenodarbojās ar ideoloģiju un valsts politikā neietilpst ideoloģiskie mērķi.

Tagad ir labi redzami Rietumu civilizācijas riebīgie panākumi pašapmānīšanā un liekulībā ne tikai „demokrātijas” ieviešanā. Rietumu civilizācija demokrātijas jēdzienu ir neiedomājami kompromitējusi, pateicoties saviem dubultajiem standartiem un nevainīgu mierīgo iedzīvotāju nogalināšanai „demokrātijas” ieviešanas aizsegā.

Rietumu civilizācijas riebīgs panākums ir arī tautas apgaismošanas un ideoloģiskās propagandas nomaskēšana ar vārdiem „Kultūras ministrija”, publiski atklāti nesakot, kādam uzdevumam patiesībā ir veltīta dotā ministrija, kā to savā laikā atklāti pateica fīrers.

Diemžēl pašapmānīšanās un liekulība jau tik pamatīgi ir iesūkusies rietumnieku gēnos, ka tautas apgaismošanu un ideoloģisko propagandu uzskata par kauna lietu, ar ko „demokrātiskās” valsts radošās personības un ierēdņi nedrīkst nodarboties. Tagad, domājams, pie mums daudzi nemaz nezina, ka vēsturiski vēl nesen tautas apgaismošana un ideoloģiskā propaganda bija svēta lieta un sabiedrībā godājama nodarbošanās. Tiem, kuri (pašlaik lasot) stulbi šķobās, nepieciešams paskaidrot, ka tā tas bija ne tikai padomju iekārtā. Tā tas vienmēr ir bijis arī buržuāziskajā iekārtā, kuras inteliģence lieliski apzinājās savu misiju garīgi skolot un audzināt tautu.

Saprotams, arī pašlaik stāvoklis nav bezcerīgs. Inteliģences inteliģentākie pārstāvji (personības) joprojām lepojās ar savu misiju un cenšas to realizēt ar maksimāli pašaizliedzīgu atdevi. Tādas personības ir arī Latvijā. Gudri un izglītoti cilvēki teicami saprot, ka māksla un literatūra (garīgā kultūra) nav vienīgi estētiskā vērtība, bet ir arī milzīga idejiskā un didaktiskā vērtība. Apdāvināti ideologi un politiķi zina, ka mākslas un literatūras idejisko un didaktisko vērtību tautas apgaismošanas un propagandas jomā nespēj aizstāt nekādas citas vērtības. Ar mākslu un literatūru var konkurēt tikai reliģija.

Kultūras ministrijas lietderība vienmēr un visur ir tikusi apšaubīta. Tā ir starptautiskā tēma. Par Kultūras ministrijas lietderību, visticamākais, diskutē katrā valstī, kur tāda iestāde ir izveidota.

Eksistē vairāki diskusijas objektīvie iemesli. Viselementārākais objektīvais iemesls ir atziņa, ka kultūra pastāv un attīstās bez Kultūras ministrijas klātbūtnes. Kultūras pastāvēšanai un attīstībai ministrijas un tajā skaitā Kultūras ministrija nav vajadzīga, kā tas Rietumu pasaulē reāli bija līdz XVI gadsimta beigām.

Otrs objektīvs iemesls ir norāde uz Kultūras ministrijas birokrātismu. Skaidrs, ka Kultūras ministrijai tāpat kā jebkurai valstiski administratīvajai struktūrai piemīt zināms birokrātisms. No tā nav iespējams izvairīties. Birokrātisms ir sava veida epidēmija, pret kuru efektīvas zāles vēl nav sintezētas. Birokrātisms kaitina radošās personības, kuras ir spiestas komunicēt ar Kultūras ministriju. Kultūras ministrijā birokrātisms saglabājās arī tad, ja par ministru ieceļ radošu personību. Piemēram, tautas masās iemīļotu ziņģu karali.

Minētie divi iemesli ir pamatoti. Kultūras ministrija pati ir kultūras artefakts. Cilvēki Kultūras ministrijas sāka veidot tikai tad, kad tā kļuva dzīves (kultūras) nepieciešamība. Eiropā tāda dzīves nepieciešamība radās pēc nacionāli suverēno valstu izveidošanas. Valsts izpildvaru vajadzēja diferencēt atbilstoši kultūras relatīvi patstāvīgajiem segmentiem. Radās ministrijas, no kurām katra atbild par noteiktu kultūras segmentu.

Diferencēt valsts izpildvaru nav viegls uzdevums. Faktiski nākas diferencēt kultūru. Bet kultūra ir ļoti, ļoti daudzveidīga. Turklāt kultūra ir sistēma, kuras elementi ir organiski saistīti. Tāpēc jebkurš variants, diferencējot kultūru, ir nosacīts variants (mākslīgs, nestabils, relatīvi pretdabisks).

Internetā ir pieejams pasaulē sastopamo ministriju nosaukumu apkopojums. Tajā ietilpst 36 nosaukumi. Tātad cilvēce līdz šodienai ir iemācījusies kultūru diferencēt 36 segmentos. Proti, izdomājusi 36 ministrijas. Saprotams, nevienā pasaules valstī nav 36 ministrijas. Arī LR politiskajā tirgū nefigurē 36 ministru portfeļi.

Joprojām turpinās centieni optimāli diferencēt kultūru. Turpinās eksperimenti šī nepateicīgā uzdevuma izpildē. Eksperimenti ir bijuši arī pie mums. Tā, piemēram, 1993.-1994.gadā mums bija Izglītības, kultūras un zinātnes ministrija.

Pasaules pieredze ministrijas veidošanā priekš garīgās kultūras ir samērā raiba. Sastopamas visdažādākās kombinācijas. Piemēram, samērā izplatīta kombinācija ir vienā ministrijā apvienot izglītību un kultūru, izglītību, zinātni un kultūru, kultūru, izglītību un sportu.

Mūsdienās sarunā par Kultūras ministrijas lietderību fonā visbiežāk ir nauda. Respektīvi, garīgās kultūras finansēšana. Pasaules tautu kultūras attīstībā nepieciešamība izveidot speciālu ministriju garīgajai kultūrai radās tad, kad valsts no sava budžeta sāka finansēt mākslu un literatūru, kā arī kultūras mantojuma saglabāšanu. Rietumu civilizācijas vēsture liecina, ka valsts finansiālā līdzdalība garīgajā kultūrā pilnā mērā sākās tikai XX gadsimtā.

Kultūras ministrijas lietderību parasti apšauba radošās personības, kuru daiļradē Kultūras ministrijai patiešām nav nekāda nozīme. Piemēram, dzejnieku un prozaiķu daiļradē. Kultūras ministrijas lietderību atzīst tie garīgās kultūras pārstāvji, kuru darbība konkrēti ir saistīta ar ministriju un tās piešķirto naudu. Piemēram, teātru un muzeju darbinieki, jo teātri un muzeji tradicionāli ir nodoti Kultūras ministrijas pārziņā.

Visjaunākajos laikos ir radusies Kultūras ministrijas lietderības vērtētāju trešā grupa. Tajā ietilpst t.s. privātās garīgās kultūras industrijas menedžeri. Viņi pret Kultūras ministriju izturās skeptiski. Viņi ne noliedz, ne atzīst ministrijas lietderību, bet izturās neuzticīgi, šaubīgi un ne reti izvairīgi. Viņu darbība nav atkarīga no valsts naudas. Taču viņu darbību var būtiski ietekmēt (ierobežot, aizliegt) Kultūras ministrija ar savām direktīvām, likumiem u.tml. Tāpēc minētie menedžeri diplomātiski izsakās par Kultūras ministrijas lietderību.

Privāto iestāžu menedžeru diplomātijā skepticisms ietilpst tāpēc, ka tik tiešām viņiem no Kultūras ministrijas nav nekāds reāls labums. Vienīgais labums ir tad, ja Kultūras ministrija neiejaucās viņu privātajās aktivitātēs un neveic cenzora funkcijas. Un šajā ziņā tendence Rietumu „demokrātijās” ir stabili iepriecinoša. Ministrija dala tikai naudu un par garīgās kultūras saturu vairs neinteresējās. Kultūras ministrija neveic cenzora funkcijas.

Jurijs Lotmans uzskatīja, ka kultūra sākās ar tabu – aizliegumu sistēmu. Tabu kultūrā aizliedz to, kas ir garīgi (estētiski, morāli, didaktiski) kaitīgs cilvēkiem. Tabu kultūrā ir tas, kas neļauj cilvēkiem atgriezties pirmatnējā mežonībā. Tabu kultūrā stingri seko, lai cilvēki nesāktu garīgi degradēties.

Rietumu zemēs vēl nesen Kultūras ministrija rūpējās par tabu. Kultūras ministrija izjuta atbildību par tautas garīgo stāvokli. Tagad tas ir retums. Esmu pārliecināts, ja, teiksim, kāds „mākslinieks” Esplanādē pie Raiņa pieminekļa garāmgājējiem rādītu kailu dibenu, tad Kultūras ministrija nevis momentā apturētu postmodernistisko performanci, bet gan aizstāvētu „mākslinieka” radošo brīvību. Ja ministrija izjustu atbildību par tautas garīgo stāvokli, tad mums nebūtu dažādu ākstību jūra, kuras vizuālo apkopojumu var apskatīt „gūgla” attēlos. Šajos attēlos ir fiksēts skaists brīvās Latvijas „mākslas” mantojums.

Kultūras ministriju neuztrauc tas, ka māksla zaudē enerģiju, mākslu tirgo, mākslu bauda, ar mākslu glamūrīgi izklaidējās. Kultūras ministrija tagad vairs nav tautas garīguma audzināšanas galvenais profesionālais lobists, valsts nācijas garīgās attīstības lobists. Tādējādi šodien var būt Kultūras ministrijas lietderības vērtētāju ceturtā grupa. Tajā ietilpst cilvēki, kuri ļoti kritiski izturas pret Kultūras ministrijas noziedzīgi vienaldzīgo attieksmi pret garīgās kultūras idejisko un estētisko pagrimumu, seklumu, komercializāciju.

Turpmākajās etīdēs būs runa par Latvijas ieguldījumu kultūras zinātniskajā izpratnē. Latvijas ieguldījums ir unikāls pasaules mērogā. Par mūsu panākumiem kulturoloģijas mācību priekšmeta ieviešanā vidējā izglītībā jau bija runa vienā no iepriekšējām etīdēm. Panākumi ir vairāki. Tāpēc mūsu panākumu klāstā lieliski iederētos arī tas, ja mēs pirmie izveidotu Garīgās kultūras ministriju. Mūsu rīcība arī pārējiem pasaules iedzīvotājiem palīdzētu atsacīties no tā pašapmāna, kas pastāv Kultūras ministrijas sakarā.

Attēlā: Gata Šļūkas zīmējums

Novērtē šo rakstu:

26
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

FotoLatvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” (turpmāk – Lēmums). Lēmumu sagatavojis un kā pirmais parakstījis Saeimas deputāts Andrejs Judins.
Lasīt visu...

20

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

FotoBrīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābs arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 1400 eiro juridiskajām personām un 350 eiro fiziskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.
Lasīt visu...

21

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

FotoŠodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt godīgo nodokļu maksātāju pusē ir labi vai slikti. Var saprast tā: ja tu esi pret VID rīcību šajā gadījumā, tad tu atbalsti nodokļu nemaksātājus.
Lasīt visu...

21

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

FotoLai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un kvalitātes, par ko nemitīgi atgādina Latvijas Banka un uzņēmēji, Veselības ministrija (VM) ir ķērusies noteikt pašvaldību lomas veselības aprūpē un pie Veselības aprūpes finansēšanas likuma, kurš pašreizējā versijā gan vairāk atgādina aprakstu uz pāris lapām salīdzinājumā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.1529 Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība, kas ir vieni no apjomīgākajiem MK noteikumiem biezas mapes izskatā.
Lasīt visu...

21

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

FotoLaikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi ieviest šādas reformas jau ir bijuši, turklāt nesekmīgi. Dažādas idejas par to, cik gados bērniem jāuzsāk skolas gaitas, ir izskanējušas arī iepriekš, piemēram, kādreizējā ideja par t.s. nultās klases ieviešanu, obligāto izglītību no sešu gadu vecuma u.tml., taču neviena ideja nav nesusi pozitīvu rezultātu.
Lasīt visu...

12

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

FotoPēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar Miervalža Poļa gleznu izstādi. Pats izstādes nosaukums zīmīgs – „Ilūzija kā īstenība”. Ļoti zīmīgs un trāpīgs nosaukums! Nosaukts šis laika periods Latvijas valstī – īstenība ir ilūzija – tieši tā!
Lasīt visu...

21

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

FotoNekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonu uzmanību uz elektroniskas sarakstes nepilnībām. 
Lasīt visu...

21

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

FotoTagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika vairs nav iespējama bez noteiktas papildizglītības. Tagad vairs nepietiek ar līdzšinējām zināšanām. Tiekoties ar Latvijas politisko slāni, akūti nepieciešama papildizglītība tādos zināšanu atzaros kā neiropatoloģija, psihastēnija, psihogēnija, psihopātija, psihopatoloģija, kā arī, protams, psihiatrija. Sociālajiem filosofiem, politologiem, kulturologiem, sociologiem un tāpat kulturoloģiskās publicistikas esejistiem nākas iedziļināties minēto zināšanu speciālajā literatūrā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...