Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Etnofobija un etnocentrisms

Krists Bruševics
31.10.2021.
Komentāri (36)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir sabiedrības daļa, kas ik pa laikam saceļ labi sponsorētu un informatīvi atbalstītu traci par Latvijā it kā valdošo “homofobiju”. Tomēr es aicinātu paraudzīties uz reālāku problēmu – etnofobiju.

Etnofobija ir iracionālas bailes no savas tautības. Šīm bailēm ir vispārzināmas retoriskās izpausmes – savu līdztautiešu noniecināšana, nacionālo vērtību apsmiešana, stereotipi pašam par savu tautību (piemēram, “skaudīgie latvieši” iepretim “plašajām dvēselēm” no Krievijas). Bet vienlaikus etnofobija arī rada nopietnus riskus valsts pastāvēšanai.

Paradoksāli, ka etnofoba naids pašam pret savu tautību apvienojas ar citu tautu nekritisku apbrīnošanu. Taču šis apbrīns ir ar zemiskiem zemtekstiem. Pavisam nesens piemērs – kad soctīklu telpā par galvenajiem vakcinācijas pretiniekiem uzskatīja “vidējos latviešus”, tad viņu lamāšana kļuva par ikviena “progresīvā” tikumsignalizēšanas goda lietu.

Bet, izskanot ziņām, ka slimnīcās pārsvarā nonāk vecāka gada gājuma krievvalodīgie, retorika pilnībā mainījās. Tajā brīdī tika pausta no “pirksta izzīsta” pārliecība, ka nevakcinētie ir ļauno latviešu nacionālistu upuri, kuri nav nodrošinājuši informāciju krievu valodā.

Jā, – etnofoba fantāziju pasaulē Latvijas krievvalodīgie 30 gadu laikā nav pilnīgi neko iemācījušies latviski un divvalodības politikas trūkuma dēļ neko nav dzirdējuši par vīrusu “Covid-19″… Nopietni?

Divi secinājumi, kas no šī izriet: 1) etnofobam vienmēr vainīgi ir pamattautas pārstāvji, kurai viņš pats pieder; 2) cittautieši vienmēr viņam ir upuri, kuri [cēlajam etnofobam] ir jāglābj – tas notiek, faktiski noniecinot cittautiešu prāta spējas. Viss, protams, “progresīvi” domāts.

Cits piemērs – kā nākas, ka mediķiem nemitīgi trūkst naudas, bet kādas etniskās minoritātes organizācijai valsts pēkšņi atrod 40 miljonus eiro, kurus krīzes augstākajā punktā tā vienkārši var atdot?

Turpinām – kā nākas, ka nelegālo imigrantu uzturēšanai līdzekļi vienmēr tiek atrasti, bet pašu tautieši turpina ciest no sociālās netaisnības?

Tendence ir viena – etnofobs nīst savu tautu un maksimāli daudz resursu grib novirzīt “upuru” grupām. Aiz šīs ārišķīgās “morāles” nav nekā cita kā vēl kādas bailes. Bailes uzņemties personisko atbildību.

Piederības apziņa savai tautai nozīmē reālu atbildību pret saviem tuvākajiem. Tā nozīmē atbildību pret bijušajām un nākamajām paaudzēm. Pret tradīcijām un kultūras vērtībām, kuras ir jākopj un jānodod tālāk. Piederība kopumam apdraud etnofoba trauslo ego – viņš grib justies kā unikāla sniegpārsliņa, nevis tikai daļa no kopuma, kura personību un raksturu lielā mērā ir veidojusi piederība viņa tautai.

Etnofobs mīl ideju par “vēstures beigām”, jo tikai tad viņš būs garantētā komfortā un drošībā – tas nav nekas cits kā infantilisms jeb negatavība pieaugušo pasaulei. Etnofobu idejas par tautību kā “sociālu konstruktu” ir smieklīgas uz 524 dzimtes identitāšu fona, kas var mainīties atkarībā no Mēness starojuma.

Pretruna starp etnofobu sadalījumu “īstajās tautas”, kas ir etniskās minoritātes, kuru dažādība ir jāsvin, un “neīstajās tautās”, kas ir Eiropas valstsnācijas, ir tik acīmredzama, ka to neredzēt var tikai šī neveselā pasaules uzskata fanātiķi.

Lai sarežģītu lietas vēl vairāk, etnofobi jūt vainas sajūtu par savu “privilēģiju” kā eiropiešiem, par “koloniālismu” (vēsturisks analfabētisms Centrāl-Austrumu Eiropas gadījumā), par “sistēmisko rasismu” – tas viss par spīti pašu paustajam savas tautības eksistences noliegumam.

Tātad – viņu tautība tiem eksistē tikai noziedzīgā kontekstā. Bet vienīgais noziedzīgais ir viņu pašu ideju sekas – tā ir tautu dekulturācija, identitātes un pretestības gribas iznīcināšana, kuras praktiskais rezultāts ir pamattautas fiziska aizvietošana ar citām tautām. Citiem vārdiem – etnofobija ir etnocīda pirmais solis, kurā ieinteresēti ir tikai mūsu tautai naidīgas ārējās varas.

Kosmopolītisms – tā ir viltus pozīcija, viltus vērtība, kas neietver reālu pienākumu pret kaut ko ārpus paša indivīda. Kosmopolīts sevi uzskata par “pasaules pilsoni”, taču viņa pasaule aprobežojas ar vīna sūkšanu Rīgas centra liberāļu saieta vietās starp citiem tādiem “pasaules pilsoņim”. Tikmēr pārējā pasaule sevi lepni pieskaita pie konkrētām civilizācijām, tautībām un reliģiskajām grupām.

Tikai “pasaules pilsoņi” šai pasaulē nekur īsti neiekļaujas. Tāpēc sauksim viņus īstajā vārdā un pažēlosim viņus – etnofobi. Bet paši būsim etnocentristi – jo būt starp savējiem ir ikviena veselīga indivīda un tautas laimes atslēga. Kas ciena sevi, to cienīs arī citi!

Pārpublicēts no austsaule.lv

Novērtē šo rakstu:

85
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Stutes potei būt

FotoVarbūt vēl ir cilvēki, kas naivi iedomājas, ka viņu sadarbības sertifikāts ir uz mūžiem. Nekā tamlīdzīga. Kad iedod velnam mazo pirkstiņu, viņš paņems visu roku. Jau pirmā injekcija atstāj neatgriezenisku ietekmi uz organismu. Taču, ja neesat “atstiepis kājas”, tad laiks stutes potei. Tā gan tiek reklamēta kā kruķis, kas balstīšot veselību. Tomēr, manuprāt, drīzāk būs kā miets pa pieri.
Lasīt visu...

6

Tā nebija nekāda provokācija, grāmatnīcas darbiniekiem tikai izskatījās!

FotoValsts darba inspekcija, veicot pārbaudes uzņēmumos, neizmanto provocējošas metodes vai taktiku. Tāda netika izmantota arī Jūsu norādītajā gadījumā, kas bija preventīva pārbaude, kuras ietvaros tika novērtēta arī epidemioloģiskās drošības prasību ievērošana.
Lasīt visu...

21

Viļņa Ķirša paziņojumi nav īsti korekti

FotoVides pakalpojumu uzņēmuma "Clean R" vārdā vēlos atvainoties visiem rīdziniekiem, kuru pārvietošanās pa Rīgas ietvēm nedēļas nogalē bija apgrūtināta. Situācija ir sarežģīta, taču darām visu, lai to iespējami ātri atrisinātu. Vienlaikus nevaru noklusēt faktu, ka "Clean R "pārziņā" Rīgā ir tikai apmēram 5% ietvju trijās priekšpilsētas. Rīgas ielas, tilti, atlikušie 95% ietvju ir namu apsaimniekotāju, autostāvvietu pārraudzītāju, kā arī pašvaldības un privāto uzņēmumu pārziņā.
Lasīt visu...

3

Kā ne tikai es, bet arī citi var nesolīt iekšlietu darbiniekiem

FotoKā bijušais iekšlietu ministrs vēršos pie valsts prezidenta un premjera ar jautājumu: kā tieši nākamā gada budžets atbilst šo valsts pirmo amatpersonu vēl pirms gandrīz gada publiski dotajam solījumam iekšējo drošību izvirzīt kā prioritāti 2022. gada valsts budžetā?! Atceros tikšanos ar valsts prezidentu Egilu Levitu šī gada janvārī, kurā tika panākta vienota izpratne, ka valsts iekšējās drošības stiprināšanai jābūt vienai no nākamā gada valsts budžeta prioritātēm.
Lasīt visu...

21

Kad valsts pārstāvji sāk rīkoties vienkārši pretīgi

Foto“Viņi bija divi, sievieti mēs neielaidām, jo viņa it kā bija aizmirsusi sertifikātu mašīnā.” Domājat, šis ir jauna spriedzes romāna pieteikums? Nē, tā ar dienas notikumiem vacapā dalās Zvaigznes grāmatnīcu darbinieki visā Latvijā.
Lasīt visu...

21

Ja zinātne tiek politizēta, mirst cilvēki!

FotoZinātnieki bioķīmijā un genomikā no pasaulē prestižām universitātēm un pētniecības institūtiem ir sākuši celt trauksmi par eksperimentos novēroto Covid vīrusa S proteīna RNS gēnu koda integrāciju cilvēka šūnu kodolā un tā rezultātā izraisītajiem bojājumiem cilvēka DNS jeb genomā. 
Lasīt visu...

21

Informatīvie tēli

FotoBieži par ticību mēs saucam to, kas patiesībā ir naids pret citas pārliecības, morāles un dzīvesziņas cilvēkiem. Bieži mūsu tā saucamā ticība ir nevis pašu pasaules skatījumā, pārliecībā un rīcībā, bet sektantiskā citu noliegšanā.
Lasīt visu...

3

Cik labprāt mēs pareizi sadalītu naudu, tikai neprasiet, kam mēs to atņemtu

Foto2022. gada budžets ir pēdējais valsts budžets, kuru pieņems 13. Saeimas sadrumstalotā valdība. Diemžēl arī “pēdējais budžets” nerisina Latvijas ieilgušās problēmas veselības aprūpes un sociālā atbalsta finansējumā. Tā vietā, lai ieguldītu Latvijas labklājībā un ilgtspējīgā attīstībā, tūkstošiem eiro liels atbalsts caur “deputātu kvotām” tiek novirzīts apšaubāmiem mērķiem un tiem pakļautiem nodibinājumiem.
Lasīt visu...

21

Prātā nāk "Suņa sirds" un iedzīvotāju sapulce ar Švonderiem un Šarikoviem

FotoNekomentēšu Vestardu Šimku. Tā ir viņa izvēle. Nekomentēšu par Covid-19 vakcīnām, jo neesmu ārsts vai eksperts. Nekomentēšu valdības darbības epidemioloģiskajā drošībā, jo kurš gan par to vēl nav izteicies...
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Sasparojoties Ministru prezidentam un nozares ministram kā ekonomistam, veselības aprūpes reformu varētu veikt relatīvi ātri

Veselības aprūpes sistēma sasniegusi kritisko punktu un sabruks, ja turpmāk par...

Foto

Runāsim atklāti: faktiski finanšu sektors šobrīd ir kļuvis par viena valsts dienesta vadītājas īstenotās politikas upuri

Pirms dažiem gadiem gan ierēdniecība, gan politiskie lēmēji pēc neskaitāmiem...

Foto

Vainot sabiedrību, ka politiķi ir noveduši valsti pie sašķeltības, var tikai paši politiķi

Ierobežojumi turpinās, un arī protesti turpinās. Cēloņsakarība ārkārtīgi vienkārša un to izsaka Delfu raksta pēdējā...

Foto

Hunta, sargies buntavnieka!

Sāksim ar to, kas manā skatījumā ir hunta. Tie ir 62 deputāti, kas veica valsts apvērsumu, atņemot balsstiesības t.s. deputātiem-antivakseriem. Pučistiem jāpieskaita arī...

Foto

Viltus zaļuma parāde Glāzgovā

Ar apņemšanos par globālās sasilšanas ierobežošanu un skaļiem saukļiem par virzību uz fosilā kurināmā izskaušanu, noslēgusies ANO klimata konference (COP26) Glāzgovā. Visnezaļākā...

Foto

Es iestājos par principu “baznīcu baznīcai”

Arvien skaļāk publiskajā telpā sevi piesaka sakrālā mantojuma tēma. Apsveicami, ka diskusijās par Svētā Pētera baznīcas tālāko likteni sabiedrība nav...

Foto

Nu cik var gvelzt par vīrusu un pandēmiju visādu sviestu?! Kā nav pašiem apnicis!

Divu gadu laikā nebeidz pārsteigt idiotisma līmenis, kas turpina arvien sazelt ap...

Foto

Zemes piespiedu nomas attiecības tiek izbeigtas netaisnīgi, uzliekot jaunu slogu dzīvokļu īpašniekiem

Pieņemot “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumu”, daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem tiek...

Foto

Glābiet, palīdziet un jūtiet līdzi, zemes baroniem atņem peļņu!

29. oktobrī spēkā stājās Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie un Saeimas pieņemtie grozījumi likumā "Par atjaunotā Latvijas Republikas...