Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Fašisma rēgs

Viedais Manels
29.04.2024.
Komentāri (110)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ievads iz dzīves: pirms vairāk nekā 20 gadiem, špacierējot un diskutējot ar visai radikāli noskaņotu paziņu, ceļā gadījās darbabiedre. Stādīju kundzītei priekšā savu pavadoni, piemetinot: “Viņš ir īsts fašists!” Līdzgaitnieks lepni izgrieza krūtis, uztverot manis teikto kā pagodinājumu. Turpretim kolēģe neizpratnē izpleta acis un spēra laukā: “Nu kāpēc tu viņu tā apvaino?!” Morāle te vienkārša – attieksme pret ideoloģijām ir atkarīga no priekšstatiem par tām, un šiem priekšstatiem bieži nav nekā kopīga ar realitāti.

Triviāla fašisma definīcija

Kas tad tas par “zvēru” – fašisms? Ja īsi un prasti: korporatīvais patriotisms komplektā ar autoritāru vadības stilu. Valsts un sabiedrisko labumu šādā sistēmā stāda augstāk par individuālo. Šķiru cīņu aizstāj darba devēju un darba ņēmēju sadarbība. Pie ruļļiem ir nevis oligarhi, bet partija, hunta vai vadonis, kas nodrošina ideoloģisko pavadījumu. Gan titulnācijas, gan minoritāšu nacionālismu apkaro kā kaitīgu valsts vienotībai. Patriotisms stāv pāri etniskai, reliģiskai un sociālai piederībai. Vēlēšanas autoritārās zemēs lielākoties neatceļ, jo teorētiski vara balstās uz līdera autoritāti. Praksē reālu opozīciju kā valsti šķeļošu maigāk vai bargāk izskauž.

Fašisms politiskas kustības veidolā aizsākās Itālijā ar līderi Benito Musolīni priekšgalā. Itāļu vārds fascismo (fašisms) ir atvasinājums no latīņu vārda fascio – saišķis jeb fascija, kas simbolizē spēku caur vienotību. Fašisms bija ļoti populārs pirms Otrā pasaules kara (2PK). Ja Musolīni nebūtu pievienojies Hitleram, domāju, ka fašisms pasaulē vēl šodien būtu topā.

Mūsdienās termins fašisms padarīts par lamu vārdu un sinonīmu totalitārismam. Ideoloģija ir starptautiski nopelta, tāpēc neviena valsts neatzīst sevi par fašistisku, pat ja minētā ideoloģija valsts pārvaldē ir redzama ar neapbruņotu aci. Negrābstīšos pa visu grēcīgo zemīti, pievēršoties vien lielvalstij aiz Zilupes, jo no ģeogrāfijas neaizmukt.

Rašisms

Oficiāli Krievijas Federācijā (KF) valstiska ideoloģija nepastāv. Taču autoritārs korporatīvais patriotisms ir kā uz delnas. Nelabvēļi nereti dēvē Krievijas politisko kursu par rašismu – krievu kā valstiskā satvara dēļ. Krievu pasaules (lasi – impērijas) daudzināšana kaimiņzemē parāda, ka birka nav piekarināta nejauši. Pēc PSRS sabrukuma KF voluntāri kļuva par tās mantinieci, lai gan valstī praktiski notika kontrrevolūcija. Neskatoties uz to, ka Kremlī pie teikšanas ir savulaik valdošās komunistiskās idejas pretinieki, Krievzemē joprojām godina padomju perioda uzvaras.

Taču, ja noņemam ideoloģiskos okulārus, skatoties caur kuriem, 2PK komunisti un plutokrāti cīnījās pret nacistiem un fašistiem, tad, izberzējot acis, redzam, ka krievi un anglosakši sakāva vāciešus, itāļus un japāņus, kas visu saliek pa vietām. Jā, karā piedalījās stipri vairāk valstu un tautu, taču šai gleznai pietiks ar biezajām otām. Gruzīni var iebilst, ka 1945. gada Jaltas konferencē, kurā uzvarētāji sadalīja pasauli, Padomiju pārstāvēja iznācējs no viņu puses. Tāpēc ne velti Krievijā Staļinu atkal ceļ godā un ierindo impērijas “panteonā”, kurā ir gana daudz nekrievu. Kremlim ir veiksmīgi izdevies ievirzīt pretrunīgo, pilsoņu karu šaustīto Krievzemes vēsturi, precīzāk, tās atspoguļojumu vienotā patriotiskā gultnē.

Velkot saulītē baltgvardu varoņus, Kremlis līdztekus ir saglabājis kabatas kompartiju. Šāda pieeja ir ļoti izdevīga starptautiskās attiecībās, ļaujot gūt gan ārzemju kreiso, gan labējo (tā nez kāpēc dēvē nacionālistus) atbalstu. Taču autoritāriem režīmiem ir savs Ahileja papēdis – līderi nav mūžīgi. Tādēļ vadoņa aiziešanai labākos medību laukos ir neprognozējamas sekas. Bagātnieku negausības dēļ kaimiņzeme var pārtapt par “civilizētajā pasaulē” ierastu plutokrātiju. Tomēr rusofobu sapnīši par kodollielvalsts saskaldīšanos daudzās kņazistēs vai Lībijas likteni diez vai piepildīsies. Tāpēc latvjiem jāaprod ar domu, ka austrumos vienmēr būs milzīgā Krievzeme un bāleliņu streļķiem, esot aiz tās robežām, 1917. gada apvērsumu atkārtot neizdosies.

Falšie nači

Diemžēl, nomainījuši “tautu cietumu” pret Eiropas “plaukstošo dārzu”, latvieši izmirst. Tomēr cerīgi raudzīties uz Kremli es neieteiktu. Mūsu acu priekšā civilizācijas atiestatītāji ar krievzemiešu rokām izdeldē vismazāk nopotēto Eiropas nāciju, kur tikai ~35% iedzīvotāju izdevās iesmērēt “brīnumpoti”. KF faniem, kas pārgudri spriedelē – ukraiņi paši vainīgi, rekomendēju ieskatīties spogulī. Ieraudzīsiet Rinkuci un ar lūpukrāsu uzskricelētu saukli: “Russia delenda est!” Protestēsiet: nē, nē, tas neesmu es, un es to nerakstīju! Taču tieši tā latviešus redz aiz Zilupes. Raķetes, bumbas un pat ierindas karakalps nešķiros latvjus “zortēs”. Teiktais nenozīmē, ka letiņiem kolektīvi jānolaižas līdz pašmāju mežoņu un vandāļu līmenim. Tas, ka latvieši ir civilizēta tauta, mums jāpierāda nevis krieviem, bet pašiem sev.

Gribu akcentēt, ka, neskatoties uz koalīciju 2PK un autoritārismu, fašisms un nacionālsociālisms ir antagoniskas ideoloģijas. Tomēr es nesteigtu pašreizējos augstprātīgos un barbariskos “bauru” nacionālistus saukt par nacistiem, jo ar sociālismu viņiem nav nekāda sakara. Tikmēr sociālās reformas, kuras īstenoja Ādolfs, tiesa, tikai āriešu darbarūķu dzīves uzlabošanai, bija tik tektoniskas, ka uzvarētāji neuzdrošinājās mainīt izveidoto sociālo landšaftu. Turklāt drīz sākās aukstais karš, un plutokrātijas dāvāja rietumeiropiešiem papildu sociālos labumus, lai viņi nesiekalotos, lūrot caur dzelzs priekškaru uz PSRS. Tagad, kad nav ne III Reiha, ne Padomijas, prasto tautu atkal var ekspluatēt uz velna paraušanu. Es nebūt neslavēju totalitāros režīmus. Atbilstoši likumam es tos nosodu, turklāt darbaļaudīm nedrīkst dot varu nekādā gadījumā. Ja kādam šķiet, ka sakrustoju pirkstus, krustieties.

Miermīlīgs noslēgums

Par spīti šobrīd Dievzemītē piekoptajai sabiedrības naidošanas politikai es nedalu cilvēkus pēc piekritības vienai vai otrai ideoloģijai, visbiežāk idealizētai, bet vērtēju katru pēc konkrētiem darbiem un cilvēciskuma. Politiskie uzskati var grozīties, taču, ja ļautiņš ir iekšēji sapuvis, stulbs vai asinskārs nelietis, tad ar tādu man nav pa ceļam. Vienlaikus es vienmēr pieļauju, ka ikviens cilvēks var mainīties un patiešām nožēlot grēkus, pieņemties prātā vai saprast, ka alojies.

Novērtē šo rakstu:

59
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...