FID jau pirms trim mēnešiem sācis pārbaudi par paša nopludināto klasificēto informāciju, bet tā joprojām brīvi pieejama
PIETIEK10.03.2021.
Komentāri (0)
Kaut gan Ilzes Znotiņas vadītais Finanšu izlūkošanas dienests (FID) jau pirms trim mēnešiem sācis pārbaudi par to, kādā veidā šī iestāde pati savā interneta mājas lapā publiskoja ierobežotas pieejamības informāciju – mācību materiālus, tās rezultāti joprojām nav zināmi, savukārt pati klasificētā informācija joprojām brīvi pieejama internetā.
Iekšēja haosa un nolaidības dēļ I. Znotiņas vadītais Finanšu izlūkošanas dienests pagājušā agda novembra sākumā nopludināja ziņas, par kurām pats oficiāli atzina – tās satur ierobežotas pieejamības informāciju.
„Diskutē par galvenajām problēmām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšanā un iztiesāšanā,” – tā vēstīja Finanšu izlūkošanas dienesta interneta mājas lapā pagājušā gada novembra sākumā ievietotā informācija par 29.un 30. oktobrī notikušu pasākumu.
Lakoniskajā informācijā četrās rindkopās bija aprakstīts tas, kā dienesta organizētās divu dienu tiešsaistes mācībās kopumā vairāk nekā 330 dalībnieku – „tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvji, prokurori un tiesneši diskutēja par galvenajām problēmām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšanā un iztiesāšanā”. Mācību galvenā tēma – noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana un apkarošana ir valsts prioritāte.
Par ko tieši tad tika spriests FID organizētajās mācībās? Uz pieprasījumu izsniegt šajās mācībās demonstrētās prezentācijas un uzstāšanos ierakstus, lai ar tiem iepazīstinātu sabiedrību, FID novembra beigās atbildēja ar kategorisku atteikumu: „Mācību materiāli satur ierobežotas pieejamības informāciju, tai skaitā tiesībaizsardzības iestāžu darba informāciju, un Finanšu izlūkošanas dienestam nav tiesību izsniegt Jums mācību materiālus.”
Atteikums tika pamatots ar to, ka mācības bijušas paredzētas tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem un attiecīgi „veidotas specifiski darba vajadzībām ar mērķi izskatīt izmeklēšanas, kriminālvajāšanas un iztiesāšanas problēmjautājumus, pārskatīt pielietojamās metodes, nodrošināt pieredzes apmaiņu un dalīties ar labākās prakses piemēriem”.
Taču... šīs pašas mācību prezentācijas jau novembrī ilgāku laiku bija publiskai apskatei un lejuplādēšanai izvietotas ne tikai sociālajā tīklā YouTube, bet pat Finanšu izlūkošanas dienesta interneta mājaslapā. No tās prezentācijas pazuda tikai pēc tam, kad mediji pieprasīja FID priekšniecei I. Znotiņai oficiālu atļauju ar šīm prezentācijām iepazīties, savukārt YouTube bija atrodamas vēl ilgāku laiku, līdz dienests to „pamanīja”.
Domājams, tikai no saņemtajiem jautājumiem aptverot, ka ierobežotas pieejamības informācijas ir izlikta publiskai apskatei mājaslapā un turklāt tā ir fiksēta, viss, ko FID priekšniece I. Znotiņa elektroniskā pasta vēstulē atbildēja uz iestādei nosūtītu elektroniski parakstītu dokumentu, bija viens vārds: „Pilnmēness.”
Taču, kā ir apliecinājis Finanšu izlūkošanas dienests, dienesta pārbaude par klasificētās informācijas nopludināšanu ir sākta ar grandiozu novēlošanos – tikai 15. decembrī, savukārt ziņu par to, kā tā beigusies, nav arī pašlaik – trīs mēnešus vēlāk.
Īpaši zīmīgi ir tas, ka visi mācību materiāli, kurus Finanšu izlūkošanas dienesta vadība bija pasludinājusi par ierobežotas pieejamības informāciju, vēl joprojām ir brīvi pieejami dažādos interneta resursos. Pietiek apmēram stundas laikā lejuplādēja visu „Znotiņas slepeno informāciju”, kas tagad apskatāma un lejuplādējama šīs publikācijas pielikumos.
Pašlaik Finanšu izlūkošanas dienestam jau ir nosūtīts oficiāls informācijas pieprasījums par šo situāciju.
Attēlā: Finanšu izlūkošanas dienesta attieksmi pret slepenas informācijas uzglabāšanu demonstrē iestādes vadītāja Ilze Znotiņa, kas mediju publikācijai pozē uz dienesta vajadzībām sazīmētas shēmas fona.
Finanšu iestāžu iekšējās kontroles iekšējās kontroles sistēmas
Netiešie pierādījumi - NILL tipoloģijas
Starptautiskā prakse NILL novēršanā un apkarošanā/paralēlās finanšu izmeklēšanas
NILL izmeklēšanas problēmjautājumi
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana
Starptautiskā labākā prakse noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas jomā
Konfiskācija Latvijā I daļa – Konfiskācija atbilstoši Krimināllikumam
Prokurora uzraudzība NILL lietās
Kriminālvajāšana noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas lietās
Prakses veidošanas izaicinājumi kriminālprocesos par NILL
Nekas praksē tā nepalīdz, kā laba teorija
----