Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Parex bankas otrdienas paziņojumā par vēršanos tiesā pret portāla Pietiek autoru ar prasību par neslavas celšanu ir viens īpaši zīmīgs fragments, kas ir tā vērts, lai tam pievērstu lielāku vērību, - ar to bankas vadība, laikam jau pašai negribot, uzskatāmi demonstrē to visatļautības atmosfēru, kādā tai atļauts dzīvot un darboties.

Līdz ar slavinājumiem bankas „atvērtības politikai” paziņojumā, kurā bagātīgi citēti bankas vadītāja Kristofera Gviljama izteikumi, skaidri norādīts: „Laikā no Parex bankas sadalīšanas Lato Lapsa ir bijis vienīgais žurnālists, kurš izteicis pretenzijas saistībā ar bankas atbildēm uz sniegtajiem pieprasījumiem.” Turklāt, kā noprotams no bankas paziņojuma, arī nevienai valsts amatpersonai aizvadītajos mēnešos nav ienācis prātā kādā veidā apšaubīt Parex darbības aktīvu izpārdošanā vai iedziļināties bankas vadības rīcībā.

Var, protams, dažādi vērtēt to, vajag vai nevajag vienam Lato Lapsam atkal un atkal pieprasīt Parex bankai – nevis kādam privātkantorītim, kā, šķiet, iedomājas tās vadība, bet Latvijas valstij piederošam uzņēmumam, - sniegt paskaidrojumus par to, kāpēc tās (tātad – valsts, tātad – jūsu un mūsu) aktīvi tiek izpārdoti slepeni, tikai „savējiem”, par acīmredzami samazinātām cenām.

Tāpat dažādi var vērtēt arī to, ir vai nav no šādas ņemšanās kāda jēga Latvijas valstij, - lai gan bankas acīmredzamā nervozitāte liek izdarīt secinājumu, ka ierasto un ērto shēmu īstenošanā šādi pieprasījumi un sabiedrības pieaugusī interese tomēr ir radījusi zināmus sarežģījumus vai vismaz likusi sākt vairāk piesargāties.

Visbeidzot, nav man nekāda vēlēšanās dziedāt slavas dziesmas Lato Lapsas, izsakoties pašas nabaga apceltās bankas vārdiem, aktivitātēm, „nepārtraukti tiranizējot atbildīgos darbiniekus ar daudz un grūti izprotamiem pieprasījumiem”. Vien piebildīšu, ka runa ir par kopumā trim informācijas pieprasījumiem bankas vadībai, ko kopā ar Parex „atbildēm” uz tiem Pietiek publicēs jau vistuvākajās dienās.

Taču uz vienu gan vēlētos vērst uzmanību – uz to pilnīgas un totālas visatļautības gaisotni, kādā Parex bankas pašreizējai vadībai atļauj atrasties gan sabiedrība, gan mediji, gan cilvēki, kas formāli saucas par valsts amatpersonām – ministriem, banku uzraugiem utml.

Sabiedrībai un medijiem acīmredzami pietiek ar Parex vispārīgām frāzēm pilnajiem paziņojumiem, valdībai acīmredzami – arī. Bankas vadības atzīšanās, ka visos aizvadītajos mēnešos ir bijis tikai viens cilvēks, kas tai uzdevis nepatīkamus un urdošus jautājumus, par šo gaisotni izsaka itin visu.

Un man gribot negribot jānorāda, ka tieši šāda „siltumnīcas situācija” Parex bankas vēsturē jau ir bijusi.

Vēl tieši Parex kraha dienas rītā 2008. gadā bija mediji – es nepārspīlēju, tieši kraha dienas rītā -, kas jūsmīgi baroja sabiedrību ar Parex tālaika vadības sacerētajām frāzēm par bankas brīnišķo situāciju, efektīvo darbību un saulaino nākotni. Savukārt banku uzraugi tikpat lielā vienprātībā televīzijā meloja par bankas situāciju – bet varbūt vienkārši to īsti neapjauta.

Kas šai laikā mainījies? Mediju kritiska interese par „tik lielu, tik stabilu, tik kārtīgu, tik uzvedīgu, tik bagātu” banku šajā laikā – atceroties pieminēto Gviljama un Co. atzīšanos par vienu vienīgo kritisko interesentu – acīmredzami nav būtiski palielinājusies. Sak’, ja kaut kas būs nozagts, gan jau mums par to kāds paziņos.

Pie banku uzraudzības stūres joprojām ir tie paši cilvēki, kas sekmīgi nogulēja Parex kraha tuvošanos 2008. gadā, - un viņi joprojām pauž viedokli, ka vainīgi bijuši visi citi, tikai ne jau nu viņi. Arī valdība sekmīgi turpina tādu pašu strausa politiku, kādu līdz pat Parex kraham 2008. gadā īstenoja Godmaņa valdība – nu, ja reiz banka saka, ka viss ir labi, tad jau droši vien viss arī ir labi, ko nu mēs tur.

Vienīgā atšķirība – pie bankas stūres nu atrodas citi cilvēki, kuri gan tieši tāpat kā Kargins un Krasovickis apgalvo – mēs esam paši labākie, paši profesionālākie, paši valstiskākie, paši godīgākie un kārtīgākie, tāpēc, protams, mums vajag uzticēties, uzticēties un vēlreiz uzticēties! Bez kādiem faktiem un apliecinājumiem – vienkārši uzticieties, un miers!

Var dažādi vērtēt, par cik profesionāli veiksmīgu uzskatāms pašreizējais bankas vadītājs Gviljams. No vienas puses, mums ir valdības pārstāvju slavējošie izteikumi par šo it kā lielisko profesionāli, no otras puses – neliela neizpratne: ja reiz šis cilvēks visu mūžu ir tik sekmīgi darbojies banku biznesā, kā gan tas tā gadījies, ka saskaņā ar viņa oficiālo deklarāciju viss, kas šajā laikā sapelnījies un uzkrājies, ir māja Lielbritānijā, 133 tūkstoši mārciņu pensiju fondos un 70 tūkstošu mārciņu parādi, bet nav nekādu, pilnīgi nekādu finanšu spilvenu, kapitāldaļu, akciju utml.

No britu banku vidusmēra menedžera turīguma viedokļa var teikt, ka misters Gviljams ir īsts plikadīda, kas nu beidzot ticis pie zelta dzīslas (gluži kā kādreizējais skandalozais Bankas Baltija likvidators Deivids Berijs), - un šādā situācijā paļauties uz kāda cilvēka totālo godīgumu un nesavtīgumu var tikai daudzcietusī Latvijas valsts, kura negrib un negrib mācīties pat no savām kļūdām.

Bet, kā redzams, uzticas, neraugoties uz Parex vadības atklātajiem paziņojumiem, ka tā negrib – negrib, un viss! – bankas (valsts tātad) aktīvus pārdot kaut cik atklāti un pēc caurspīdīgiem kritērijiem. Sak’, gan jau Gviljams, Borks un Co. labāk zina, ko dara – un kas par to, ka tieši ar tādu pašu žestu savulaik tika atmests ar roku Kargina un Krasovicka aktivitātēm – sak’, gan jau gudrais Vaļera zina, ko dara...

Protams, pienāks brīdis, kad Latvijas valsts, pateicoties kādam Valsts kontroles atzinumam vai kam citam, atjēgsies pie sasistas siles ar uzrakstu „Parex Nr. 2”. Un tad, protams, parādīsies jautājumi: interesanti, kurš tomēr ir sazadzis un no visu mūsu līdzekļiem izsaimniekojis vairāk – divi K vai viens Gviljams kopā ar piesūcekņiem, un kurš tajā īsti vainīgs? Bet tad, protams, kā jau tas Latvijas valstī tradicionāli, būs par vēlu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

22

Lūdzu, palīdziet tapt Ulubeles Kaķu dārzam

FotoŠobrīd jau 30 no 300 kaķiem Ulubelē mitinās āra apstākļos. Vietu pietrūkst. Līdz drēgnajam rudenim jāspēj izbūvēt siltinātas telpas Kaķu dārzā. Ja ir iespēja, lūdzu, atbalsti finansiāli. Ja ir iespēja, domā atbildīgi un lem par patversmes dzīvnieku adopciju.
Lasīt visu...

6

Pamēģiniet mums noticēt, ka vislielākajā luterāņu draudzē viss ir gandrīz kārtībā

FotoRīgas Lutera draudze kategoriski noraida medijos izskanējušās interpretācijas par draudzes ilggadējo mācītāju Kaspara Simanoviča un Induļa Paiča darba attiecību pārtraukšanas iemesliem.
Lasīt visu...

21

Par ko balsot vēlēšanās?

FotoVatikāna II koncils par katoļu aktīvu līdzdalību politiskajā un sabiedriskajā dzīvē uzsver, ka "visiem pilsoņiem ir jāatceras savas tiesības un reizē pienākums piedalīties brīvās vēlēšanās, lai veicinātu kopējo labumu. Baznīca ciena un atzinīgi vērtē tos, kuri savus spēkus veltī kalpošanai cilvēkiem un valsts labā uzņemas šos smagos pienākumus" (Gaudium et spes, 75).
Lasīt visu...

21

Neizvērtēta un nepamatota kadastrālo vērtību aprēķināšanas reforma ir kaitniecība

FotoLatvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija uzskata, ka globālās krīzes apstākļos (Covid pandēmijas laikā) finansiāli tiek ietekmēts ikviens sabiedrības loceklis – ikkatra mājsaimniecība, nekustamā īpašuma īpašnieki, pārvaldītāji, attīstītāji, īrnieki (kam saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11.pantu jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis) saistībā ar plānotajām kadastrālo vērtību paaugstināšanas izmaiņām.
Lasīt visu...

21

Ceram, ka valdība un koalīcija pieņems pareizo lēmumu un atdos mums visu, ko pieprasām

FotoEsam gandarīti par to, ka Amerikas Savienoto Valstu valdība joprojām pievērš uzmanību holokausta traģēdijas upuru piemiņas jautājumam un atmiņas par Otrā pasaules kara laikā notikušā genocīda pret ebrejiem saglabāšanai. Holokaustu pārdzīvojušie ir kļuvuši par lieciniekiem vieniem no vissmagākajiem un briesmīgākajiem no jebkad nodarītajiem noziegumiem pret cilvēci, tostarp slepkavībām, postam un īpašumu izlaupīšanai.
Lasīt visu...

21

Kadastrālās vērtības ir “jāiesaldē”

FotoLatvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA aicina “iesaldēt” šā brīža kadastrālās vērtības, lai novērstu negatīvās sekas, kas prognozēto kadastrālo vērtību pieņemšanas gadījumā radīsies gan mājsaimniecībām, gan tautsaimniecībai kopumā. Turklāt tās turpmāk jānosaka 85% apmērā no vidējā tirgus līmeņa, kā tas savulaik normatīvos bija paredzēts.
Lasīt visu...

12

Pa iznīcības ceļu…

FotoKāds gudrais reiz uzdevis jautājumu: „Viens mats — vai tas ir daudz, vai maz?” Un pēc tam pats atbildējis: „Ja uz galvas, tad maz, bet ja zupā – tad daudz!” Bet tagad, lūdzu, atbildiet uz manu jautājumu: „Divi simti cilvēku – vai tas ir daudz vai maz?” Varu arī atbildēt: „Maz, ja salīdzina ar diviem miljoniem valsts iedzīvotāju. Daudz, ja tie ir pie varas tikuši „demokrāti” – nedaudzos gados tiks iznīcināta gan valsts, gan tās (gļēvie) iedzīvotāji!” Neticat? Lūk, ieskats nesenā pagātnē…
Lasīt visu...

6

Dabas aizsardzības pārvaldes reforma: ieguvumus nesaskatām, zaudējumi acīmredzami

FotoVides konsultatīvā padome (VKP), kas apvieno divdesmit nozīmīgākās nevalstiskās vides organizācijas Latvijā, iebilst pret VARAM virzīto Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) reformu, kas paredz DAP pamatfunkcijas nodot Valsts vides dienestam, tādējādi būtībā likvidējot DAP kā vienotu valsts dabas aizsardzības kompetences centru.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Striķim pietiek, ēšanai nepietiek: Latvijā diemžēl parasti praktizē lāpīšanu ar ielāpiem, kas mazāki par caurumu

Pārsvarā Latvijas sabiedrība ir vai tiek grūsta procentu gūstā. Ja ienākumi...

Foto

Izstrādātie tiešmaksājumu nosacījumi vairāk līdzinās "naudas apgūšanai"

Publiskajā telpā izskanējušie tiešmaksājumu aprēķini nav korekti, tiešmaksājumu sadaļā visvairāk cietīs mazie un vidējie lauksaimnieki, turklāt Zemkopības ministrijas (ZM)...

Foto

Ko lai dara, ja man gribas sev paturēt pusi no grāmatu vākos ielikto apķēzošo sacerējumu pārdošanas cenas?

Jau labu laiku lauzu galvu par grāmatu vākos ielikto...

Foto

Pakļautās Latvijas priekšniekdiletanti infekciozos laikos

Pirms ir sākta ordeņu dalīšana "Par uzvaru pār Covid-19", ir vērts ar vēsu prātu novērtēt pakļautās Latvijas iestāžu un personāliju darbību...

Foto

Kā mēs tērēsim daudzās naudas

Vairāk nekā 10 miljardi eiro jeb gandrīz viens Latvijas gada budžets – tik daudz Eiropas naudas mums līdz 2027. gadam paredz...

Foto

Es apliecinu savu interesi iesaistīties dialogā ar likumdevēju Saeimas organizētā konferencē vai seminārā - tas mums noteikti dos daudz laba

Daru zināmu, ka 2020. gada 2....

Foto

Esam izlēmuši koncentrēties uz ražošanu Latvijā – un tam ir savi iemesli

Šobrīd ir pienācis laiks, kad AS „Agrolats Holding” grupa, kurā ietilpst arī tādi pazīstami...

Foto

Liel un jaun koncertzāl, pa kuras celšn jūs tur kašķe, taisn pirms gad tik atklāt uz Lielo laukum iekš Ventspil

Mēs, kas dzīvo iekš sav ķizgal...

Foto

Nav atbalstāms MK rīkojuma nosacījums par Pasaules tirdzniecības centra ēkas demontāžu

Latvijas Arhitektu savienības (LAS) Padomes locekļi, apspriežot Ministru kabineta rīkojumu Nr. 341 no 18.06.2020. par...

Foto

Eiropas Komisija vērtēs Latvijas ārkārtas stāvokļa atbilstību cilvēktiesībām

Šā gada pavasaris ar Covid 19 un no tā izrietošajām sekām izsita no līdzsvara daudzus. Tiek lauzti šķēpi,...

Foto

Vadzis

Kā saprast teicienu un pat apgalvojumu – «Kad vadzis ir pilns, tas lūzt»? Vai tā, ka ir nepieciešamas pārmaiņas, ka/ja turpmāk neizdosies noturēt paklausībā, ka...

Foto

Tagad mums ir slikti ceļi, bet daudz ierēdņu, kuri balso par to, lai nekas nemainītos

Divas lietas. Arī it kā nesaistītas, bet par to pašu. Attīstības Par kabatas...

Foto

Meklējam viedu taktiku ēnu ekonomikas līmeņa mazināšanai

Pagājušais – 2019. gads iestādei bija nopietns pagrieziena punkts, kad tika izstrādāta jauna Valsts ieņēmumu dienesta (VID) attīstības stratēģija...

Foto

Sauksim visas lietas īstajos vārdos

Kas katram no jums ir tas mīļākais un dārgākais? Protams, vispirms tā ir paša personīgā āda. Pēc tam bērni, sieva, ģimene....

Foto

Kremļa vēstniecība nāk palīgā: noderīgie idioti cieš zaudējumus „Piebaltijas” infokara frontē

Latvija ir uzsākusi sparīgu cīņu pret  Kremļa izplatīto dezinformāciju. Par drošību un  veselīgu mediju vidi atbildīgās...

Foto

Kam ir izdevīga ārkārtas situācija, jeb kā tiek radītas dzīres mēra laikā?

Saeimas pēdējā ārkārtas sēdē 9. jūlijā, tika izskatīti pieprasījumi par konkrētiem faktiem saistībā ar...

Foto

Mēs dzīvojam melu sistēmā

Es Jums pastāstīšu, kā veido melu ziņas. Melu sistēmu. Tikai ar dažiem piemēriem. Kaut to ir daudz....

Foto

Pareizu ceļu ejam, biedri Svece

Atbalsta vēstule pasaules progresa vēsmu nesējiem, nenogurdināmiem cīnītājiem pret verdzības laiku mantojumu, rasismu un citiem -ismiem....

Foto

Par ko Covid piemaksas Ieslodzījuma vietu pārvaldē?

Izlasīju internetā: "Fiskālās disciplīnas padome: valsts atbalsts Covid-19 pēckrīzes pasākumiem lielākoties ticis valsts sektoram un uzņēmumiem.”...

Foto

Vai Ļeņina ielā 59 (blakus Stūra mājai) dzīvoja čekisti?

Es te veicu nelielu izpēti. Iepriekš publicēju aicinājumu atsaukties zinošus cilvēkus, kas varētu paskaidrot, vai Ļeņina ielā...

Foto

Pēdējais laiks mēģināt iegūt politisko kapitālu no prettiesiskā nekustamā īpašuma nodokļa tēmas

Līdzšinējā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanas kārtība ir jāreformē, un jāievieš neapliekamais minimums primārajam...

Foto

Dievapziņa - strīdēties vai mēģināt saprast?

Katram no mums ir sava patiesība jeb pasaules uzskats, ko esam izveidojuši no lasītā, redzētā, dzirdētā, skolā iemācītā un pašu...

Foto

Uz politiskā feļetona tiesībām: pašpasludinātā virsvadoņa dekrēti par Teikas apkaimi

Es, Viedais Manels, turot roku uz Latvju nerātnajām dainām, pasludinu sevi par Teikas virsvadoni un zvēru...

Foto

Tālmācību nepieņemamības pamatojums

Tālmācību (attālinātās “online” izglītības) nepieņemamības pamatojums jeb krievu neoliberālis prognozē klātienes izglītības elitarizāciju un apgalvo, ka līderiem nav jābūt pārāk daudz un tāpēc...

Foto

Nekustamā īpašuma astrālās vērtēšanas līkloči

Šobrīd Latvijā nekustamo īpašumu kadastrāli vērtē atsevišķi – ēkas/būves un zemi, kas ir pretrunā ar pasaulē pārsvarā pieņemto praksi un Latvijas...

Foto

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Valsts prezidentu kļūt par pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgades notikumu patronu

Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti šodien apmeklēja Latvijas...

Foto

Ja ir TĀDS “tautu tēvs”, tad labāk tautai dzīvot kā bārenei

Pasaulē ir un ir bijuši vairāki “tautas tēvi”. Tiesa, šāda iezīme ir tikai totalitārajiem režīmiem....

Foto

Pārdomas pēc grāmatas "Viltvārdis" izlasīšanas

Vispār jau cilvēcīgi Levitu var saprast, nedaudz pat izjūtu līdzjūtību. Kādas dzimtas piedzīvotās epizodes, iespējams, gadu gaitā radu daudzreiz pārstāstītas un...

Foto

Ko gada laikā paveicis nācijas tēvs un visas tautas prezidents

Valsts prezidenta Egila Levita prezidentūras pirmā gada (2019. gada 8. jūlijs–2020. gada 6. jūlijs) kopsavilkums....

Foto

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā...

Foto

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

Vien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā...

Foto

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

Pašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu,...

Foto

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas...

Foto

Ko apliecina pieminekļa zīme

Mantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc...

Foto

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras...

Foto

Manas pārdomas par Latvijas himnu

Mūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme –...