Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nu jau atstādinātais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes priekšnieks, ģenerālis Kaspars Podiņš aizvadītās nedēļas beigās televīzijai primitīvi meloja, apgalvojot, ka neko neesot zinājis par skandalozo kukuļa izspiešanas lietu, kuras ietvaros aizturēti viņa „komandas” cilvēki Intars Štālbergs un Inita Lūre. Šie meli liek domāt, ka agri vai vēlu vajadzētu atklāties arī paša ģenerāļa lomai šajā un citās netīrās lietās viņa vadītajā VID struktūrā.

Atgādināsim – ģenerālis K. Podiņš, kurš VID zināms ar iesauku „Viskija ģīmis”, jau pēc skandāla nākšanas gaismā paziņoja, ka neko neesot zinājis ne par visu šo lietu, ne par „viņa cilvēku” ierosināto kriminālprocesu un tam sekojošo prokuratūras lēmumu izbeigt kriminālprocesu. Patiesība, visticamākais, ir pilnīgi cita – VID vadlīniju dokuments, kuru pievienoju šim rakstam, un visa iekšējā kārtība skaidri norāda, ka K. Podiņam par visu šo procesu vajadzēja zināt.

Visticamākais, viņš arī zināja un, kā tas parasti notiek šajā „pasūtījumu galda” grupā, piesedza notiekošo, bet tagad cer izsprukt ar sveiku ādu. Atklāts ir jautājums, cik dziļi „iekšā” patiesībā ir finanšu ministrs Jānis Reirs, kurš nav atstādinājis vai uzdevis atstādināt personas, kuras acīmredzami ir saistītas ar šo lietu – ne K. Podiņa vietnieci Kristīni Prusaku-Brinkmani, ne augsta ranga darbinieci Ievu Kļavu.

Interesanti, ka, lai sāktu „atmazgāties”, K.Podiņš izvēlējās nevis sen zem Valsts drošības dienesta „jumta” strādājošo raidījumu „Nekā Personīga”, kas pēc portāla pietiek.com turpināja šo tēmu, bet gan „sabiedriskās TV” raidījumu „De Facto”. Iespējams, tas notika tāpēc, ka LTV „žurnālistiem”, kurus ne velti saukā politprostitūtām, ir daudz vienkāršāk iestāstīt visnepamatotākās blēņas.

Jebkurš zinošs cilvēks svētdien klausījās „De Facto” un smējās par apgalvojumiem, ka K. Podiņš vai viņa vietniece, vai nākamā līmeņa vadītājs varējuši neko nezināt par to, ka kriminālprocess ir uzsākts. Jo ir absolūti skaidri un struktūrā visiem zināmi nosacījumi, kādā veidā vispār kriminālprocesam tiek piešķirts numurs.

Tātad tiek sagatavots lēmuma projekts, kurš savukārt tiek sūtīts pilnīgi uz citu nodaļu, un cita nodaļa to reģistrē speciālā datu bāzē, un tikai tad ģenerējas šis te numurs, kas tiek piešķirts konkrētam kriminālprocesam. Tātad kriminālprocesam numuru piešķīra cita nodaļa, un vismaz ziņas par to, ka šāds process ir uzsākts, parādījās nedēļas atskaitē, ko paraksta visi vadītāji, vismaz četri, pieci, līdz tas nonāk līdz tagad tāpat atstādinātajai VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei. Nedēļas atskaitē tiek ielikti visi tajā nedēļā uzsāktie materiāli – kriminālprocesi, viss, kas ir aizsūtīts uz prokuratūru, saņemts atpakaļ utt. Ja K. Podiņš apgalvo, ka viņš to nezināja, viņš melo LTV žurnālistiem, kuri ir nekompetenti vai primitīvi nopirkti.

Un tad ir tas brīdis, par kuru „Nekā Personīga” intervijā virsprokurors Arvīds Kalniņš teica, ka prokuratūra pieņēma lēmumu atcelt lēmumu par procesa uzsākšanu. Tanī brīdī prokuratūra sūta atpakaļ uz iestādi šo lēmumu par atcelšanu ar kaut kādiem komentāriem, ka jāturpina resoriskā pārbaude  vai kaut kā citādāk. Un to jau nu nevar nekādā veidā ietekmēt ne Intars Štālbergs, ne kāds cits. Nepalaist to caur kanceleju, nepalaist caur visa līmeņa vadītājiem, kas ar rezolūciju un vīzu attiecīgi arī mēģina noskaidrot, - tas fiziski nav iespējams.

Šādā situācijā obligāti tiek sasaukta vesela sapulce ar jautājumu – kā atcēla, kāpēc atcēla, kas tas tāds ir, jo tā nav ikdienišķa situācija, ka prokuratūra pēkšņi lēmumu atceļ. Un tas jau bija vasaras sākumā. Tāpēc, ja tagad ģenerālis K. Podiņš saka, ka viņš kaut ko nezina, - te ir vienkārši klaji melots televīzijā visiem skatītājiem.

Vadlīnijas par kārtību, kādā tiek veikta Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes lietvedībā esošo kriminālprocesu kontrole

Vadlīniju mērķis ir noteikt vienotu mehānismu par Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes (turpmāk – NMPP) lietvedībā esošo kriminālprocesu kontroli, sniedzot izmeklētājiem norādījumus, nosakot kriminālprocesu pārbaudes atlasi un biežumu.

NMPP Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas, Izmeklēšanas reģionālās daļas un Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītājiem 2 reizes gadā (janvārī un septembrī)*** jāveic daļas lietvedībā esošo kriminālprocesu inventarizācija ar mērķi:

2.1. noskaidrot, vai tiek ievēroti Kriminālprocesa likumā (turpmāk – KPL) noteiktie procesuālie termiņi;

2.2. sagrupēt kriminālprocesus pēc kritērijiem:

2.2.1. perspektīvie (skaidri terminēta kriminālprocesa virzība kriminālvajāšanas uzsākšanai);

2.2.2. kriminālprocesi, kuri apturami vai apturēti pēc KPL 400.panta un pēc KPL 378.panta nosacījumiem;

2.2.3. potenciālie (kriminālprocesi, kuros vēl ir veicamas izmeklēšanas darbības tālākās kriminālprocesa virzības noteikšanai);

2.2.4. izbeidzamie (kriminālprocesi, kuros konstatēti kriminālprocesu nepieļaujošie apstākļi - noilgums, nav sastāva, u.c., un kuros konstatēta pierādījumu nepietiekamība kriminālprocesa virzībai – “tumšie”).

3. Inventarizācijas rezultātā tiek identificēti tie kriminālprocesi, kuros daļu vadītājiem jāveic pārbaude un jādod norādījumi.

4. Veicot kontroli par lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem, īpaša uzmanība Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas, Izmeklēšanas reģionālās daļas un Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītājiem jāpievērš kriminālprocesiem, kuros:

4.1. personas ir atzītas par aizdomās turētajām;

4.2. ir arestētās personas;

4.3. ir apturēti/arestēti naudas līdzekļi, kustamā vai nekustamā manta;

4.4. izņemta skaidra nauda, ieroči, narkotikas, u.c., veicot regulāru kontroli, lai nodrošinātu KPL normu ievērošanu, t.sk. procesuālo termiņu ievērošanu;

4.5. personām, kurām piemēroti drošības līdzekļi, pārbaudīt procesuālo termiņu ievērošanu.

5. Tiešajam priekšniekam KPL izpratnē ir jānodrošina, lai viena mēneša laikā no kriminālprocesa uzsākšanas brīža tiek sastādīts detalizēts izmeklēšanas plāns. Izmeklēšanas plānā jāietver kriminālprocesā esošās informācijas analīzi un novērtējumu, no tā izrietošo versiju izvirzīšanu un to pārbaudei nepieciešamo izmeklēšanas un procesuālo darbību veidu, laiku un secības izvēli līdz izmeklēšanas pabeigšanai KPL 401.panta noteiktajā kārtībā vai līdz procesuālo un izmeklēšanas pasākumu minimālā apjoma izpildei, kāds nepieciešams kriminālprocesa apturēšanai KPL 400.panta noteiktajā kārtībā. Izmeklēšanas plāns jānosūta uzraugošajam prokuroram.

6. Ja tiešais priekšnieks konstatē, ka procesa virzītājs nenodrošina mērķtiecīgu izmeklēšanu, pieļauj neattaisnotu iejaukšanos personas dzīvē, vilcināšanos, ka netiek pildīti norādījumi, kriminālprocesā nav izmeklēšanas plāna, tiešajam priekšniekam ir pienākums dot norādījumus procesa virzītājam par izmeklēšanas virzienu un izmeklēšanas darbību veikšanu.

7. Tiešais priekšnieks dod procesa virzītājam detalizētus rakstiskus norādījumus, nosakot to izpildes termiņus, lai tiktu noteikta tāda kriminālprocesa kārtība, kas nodrošina efektīvu Krimināllikuma normu piemērošanu un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē.

8. Tiešajam priekšniekam ir pienākums regulāri kontrolēt, kā kriminālprocesos tiek izpildīti ne tikai viņa dotie norādījumi, bet arī prokurora norādījumi, kā tiek ievēroti norādījumu izpildes termiņi.

9. Pēc inventarizācijas pabeigšanas Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas, Izmeklēšanas reģionālās daļas un Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītājiem nekavējoties jāsniedz rakstisks ziņojums NMPP direktora vietniekam (izmeklēšanas jomā) par inventarizācijas rezultātiem uzziņas veidā (sk. pielikumā pievienoto tabulas formu) par daļas lietvedībā esošā katra kriminālprocesa veikto kontroli.

10. NMPP direktora vietnieks (izmeklēšanas jomā) kopā ar Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas, Izmeklēšanas reģionālās daļas un Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītājiem var veikt regulāru, kā arī ārkārtas kriminālprocesu pārbaudi par izmeklēšanas kvalitāti un efektivitāti. Pēc pārbaudes tiek sastādīts akts (brīvā formā) par pārbaudes rezultātiem.

*** 2018.gadā inventarizācija veicama februārī un septembrī

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors K.Podiņš

Rīgā 2018.gada 31.janvārī

Novērtē šo rakstu:

102
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

21

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa celšanu, kas kā slēpts nodoklis būtiski negatīvi ietekmēs iedzīvotāju maksātspēju un Latvijas uzņēmēju konkurētspēju.
Lasīt visu...

12

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

FotoLabrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā, var turpināt ierasto ikdienu ar šņabi galvenajās pārtikas lielveikalu rindās un statistiku, kas apstiprina alkoholismu vai nerūpēšanos par bērniem.
Lasīt visu...

12

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

FotoNeraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir vairākas reizes lielāki. Taču maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju ienākumi saglabājas nemainīgā līmenī.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...