Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

"3. oktobra rītā Aināra vārds pazudīs no daudziem telefoniem. Cilvēkiem vairs nebūs vajadzības piezvanīt Aināram Šleseram," šajās dienās pravietoja kāds politikas vērotājs, prognozējot, ka Par labu Latviju (PLL) negūs ietekmīgu rezultātu 10. Saeimas vēlēšanās. Saskaņas centram (SC) un Vienotībai bija visas iespējas jau divas nedēļas pirms vēlēšanām pārliecināties, vai Šleseram bez varas un amatiem kāds vēl zvanīs. Tomēr šis sadarbības ģenerālmēģinājums izgāzās. Vienošanās Šleseru izmest no Rīgas vicemēra krēsla, kas, pēc zinošu avotu stāstītā, 8. septembra pievakarē bija panākta viesnīcas Bergs restorānā, netika izpildīta. Vai šī neizdošanās mazina iespēju, ka SC un Vienotība kopā strādās nākamajā valdībā?

„Murgs! Saruna par tādu tematu nav bijusi,” Pietiek asā tonī noskaldīja SC „politiskās smadzenes” Jānis Urbanovičs. Viņš gan nenoliedz, ka kopā ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu todien bijis uz tikšanos Bergā un otrpus galdiņam sēdējusi Vienotības spice no Jaunā laika (JL) puses – Solvita Āboltiņa, Edgars Jaunups un Artis Kampars. Par ko runāts, oficiāli neviens nav gatavs atklāt. Arī tas ir netiešs apliecinājums tam, ka šie politiķi nevēlas zaudēt savstarpējo uzticību un apdraudēt sarunu turpinājumu. SC klātbūtne valdībā izslēgtu spēcīgas opozīcijas risku, tas arī ļautu dalīt atbildību par gaidāmajiem nepopulārajiem lēmumiem un mazinātu iespēju, ka ar opozīcijas muti ielās tiktu saukti ar ekonomisko situāciju neapmierinātie cilvēki.

Vienīgo balvu pietaupīja

Lai gan Šlesers pēc 2.oktobra tik un tā aizies no Rīgas domes, nomešana no vicemēra amata divas nedēļas pirms vēlēšanām viņam būtu bijusi liels trieciens, ļaujot pirms laika parādīt to, kas tiek prognozēts pēc vēlēšanām, – Šleseru bez varas un amatiem. Tas ietekmīgiem uzņēmējiem, kuri PLL pieslējušies, ticot šai apvienībai kā varas centram, parādītu, ka politiskā ietekme patiesībā būs citu rokās. Turklāt SC tiešām vēlas mainīt spēku samēru Rīgas domē, jo par spīti Ušakovam mēra amatā faktisko kontroli pār galvaspilsētas resursiem pēc 2009. gada 6. jūnija vēlēšanām pārņēma Šlesera cilvēki. SC apzinās, ka, mainot koalīciju, tai būs jādalās ietekmē arī ar Vienotību. Tomēr tagad, vairāk nekā gadu pēc vēlēšanām Rīgā, SC jūtas vairāk pieredzējis, lai netiktu apspēlēts. Ar nosacījumu, ka netiks citēti, SC pārstāvji Pietiek ir pauduši neapmierinātību ar Šlesera dominējošo ietekmi Ušakova vadītajā pašvaldībā.

Tajā ceturtdienā – dienu pirms plānotā apvērsuma – Šlesers acīmredzami nervozēja. Kad Pietiek viņam uz to norādīja, Šlesers to necentās noliegt. Tomēr uz jautājumu, vai nervozitāte saistītas ar Rīgā klīstošajām baumām par viņa „noņemšanu no trases”, Šlesers atteica, ka pie vainas esot tikai un vienīgi iepriekšējās nedēļas pārdzīvojumi saistībā ar tēva pagātnes grēku publiskošanu.

Vienotība savu mājasdarba daļu izpildīja. Ceturtdien, 16.septembrī, JL Rīgas domes frakcijas vadītājs Jaunups publiski paziņoja, ka ar Šleseru saistīti cilvēki viņu uzrunājuši, piedāvājot atbalstu Ušakova gāšanai un Rīgas mēra amatu, ja Vienotība pēc vēlēšanām ar būtu gatava runāt par valdības koalīciju ar PLL. Tas bija vajadzīgais fons, lai SC iniciatīva par Šlesera nomaiņu nākamajā dienā izskatītos pēc pašaizsardzības. Zināms, ka SC Rīgas domniekiem tajās dienās bija piekodināts katram gadījumam palikt galvaspilsētā. Tomēr SC savu mājasdarba daļu neizpildīja, ārkārtas sēde netika sasaukta, Šlesers palika amatā.

Vieniem pēc notikušā palicis iespaids, ka sadarbības ģenerālmēģinājums ir izgāzies un Vienotība „uzmesta”, citi uzsver, ka šī SC pragmatiskā izšķiršanās nekādi neapgrūtinās iespējamās sarunas jau pēc vēlēšanām. „Būtu neloģiski, ja Urbanovičs atdotu savu vienīgo lielo balvu, nezinot, vai dabūs citu balvu pretī,” atzina kāds Vienotības pārstāvis. Ar „lielo balvu” no SC puses domāta LPP/LC izstumšana no koalīcijas Rīgas domē, vietā pieaicinot Vienotības partijas JL un Pilsonisko savienību.

JL līderi pēdējā laika kontaktos esot noticējuši, ka Urbanovičs patiešām SC grib pirmo reizi ievest valdībā, par ko liecinot sarunu stila maiņa. Arī vērojot no malas, ir redzams, ka SC līderis ir pazeminājis toni izteikumos pret JL. Pirms gada, pusotra Urbanovičs kādā atklātākā brīdī Jaunupu bija nodēvējis par „pokemonu”, ar kuru nav iespējams un nav jēgas runāt. Pašlaik šādus izteicienus nedzird, un Urbanovičs noliedz, ka jelkad tādus būtu lietojis.

Koalīcijai ar SC dod 75% ticamību

Izšķiroties veidot valdību kopā ar SC, Vienotībai būtu vismaz divi lieli politiskie izaicinājumi. Pirmkārt, pārvarēt iekšējās pretrunas un ļoti ticamu kādas nelielas grupas atšķelšanos, ko izraisītu šis lēmums. Otrkārt, paskaidrot šo soli saviem vēlētājiem.

Visvienkāršākais būtu sadarbību ar SC pamatot ar oligarhu lomas mazināšanu. Tomēr neviens no lēmumu pieņemšanā iesaistītajiem politiķiem SC iesaistīšanu koalīcijā Pietiek nav pamatojis ar vēlmi tādā veidā mazināt Aivara Lemberga ietekmē esošās ZZS lomu nākamajā valdībā vai pat aizstāt ZZS ar SC. Rodas iespaids, ka Vienotības reālpolitiķu spārns, kas pārsvarā nāk no JL, ir izdarījuši izšķiršanos, ka cīnīties ar trim oligarhiem tiem nav pa spēkam. Iespējams, šo izšķiršanos veicinājušas sliktās atmiņas par valdību kopā ar Tautas partiju un iepretim tam – spēja rast kompromisus ar Lembergu, kura uzvedību kāds Vienotības pārstāvis Pietiek nodēvēja kā „pieklājīgu”.

Tādēļ kā vēlamākais koalīcijas modelis tiek minēta Vienotība, SC un ZZS. Līdzīgu viedokli Pietiek izteikuši ZZS tā dēvētie ventspilnieki. Piesardzīgāks ir ZZS līderis Saeimā Augusts Brigmanis, kurš uzskata, ka sadarbības mēģinājumu ar SC jāļauj Vienotībai izbaudīt vienatnē.

Atsevišķi Vienotībā pārstāvēto partiju pārstāvji neoficiāli pauduši pārliecību, ka lēmumam veidot koalīciju ar SC būtu vairākuma atbalsts gan apvienības valdē, gan 10. Saeimas frakcijā, kurā pēc prognozēm dominēs JL pārstāvji. Prognozes, cik ticama būtu izšķiršanās starp esošās koalīcijas modeli un SC pieaicināšanu, atšķiras, sākot no 50:50, beidzot ar 25:75 par labu „jaunu asiņu iepludināšanai”.

No sarunas ar premjeru Pietiek radās iespaids, ka Valdis Dombrovskis faktiski jau ir izšķīries iet šķietami vieglāko ceļu – turpināt darbu pašreizējās koalīcijas sastāvā, ja vien to ļaus vēlēšanu rezultāti. Tomēr premjers uzsvēra, ka nenoliedz arī citu koalīciju iespējamību, attiecībā uz SC tomēr runājot izvairīgi, pat lietojot apzīmējumu „pussadarbība”. „Kaut kāda veida sadarbība ar Saskaņas centru šā kā tā būs vajadzīga. Mēs ar viņiem runāsim un kaut kādus saskarsmes punktus meklēsim. Kaut kādas sadarbības kaut kādos jautājumos jau vienmēr var piedāvāt,” teica Dombrovskis.

Daudz ko noteiks arī pēcvēlēšanu matemātika – ja SC būs uzvarējusi, turklāt ar būtisku atrāvienu no Vienotības, piepildīsies kāda SC politiķa stingri teiktais, ka „tas būtu zem mūsu goda iet zem Vienotības premjera”. No otras puses, arī atsevišķi Vienotības līderi, kuri neoficiāli atzīst koalīcijas iespēju ar SC, Pietiek norādījuši: „SC ir jāsaprot, ka valdība ir iespējama tikai ar Dombrovski kā premjeru.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Valsts prezidentu kļūt par pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgades notikumu patronu

FotoValsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti šodien apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), simboliski atzīmējot vienu gadu kopš prezidenta stāšanās amatā. Valsts prezidents ar LNB pārstāvjiem pārrunāja humanitāro zinātņu un digitālās jomas nozīmi Latvijas kā modernas valsts stiprināšanā.
Lasīt visu...

21

Ja ir TĀDS “tautu tēvs”, tad labāk tautai dzīvot kā bārenei

FotoPasaulē ir un ir bijuši vairāki “tautas tēvi”. Tiesa, šāda iezīme ir tikai totalitārajiem režīmiem. Viens no visredzamākajiem – Staļins. Tomēr tagad viņam ir uzradies nopietns konkurents. Tiesa, ne jau paveikto darbu ziņā, tur nu Staļinu neviens nepārspēs, nu, pēc apjoma noteikti. Tad kurš ir šis “izredzētais”?
Lasīt visu...

21

Pārdomas pēc grāmatas "Viltvārdis" izlasīšanas

FotoVispār jau cilvēcīgi Levitu var saprast, nedaudz pat izjūtu līdzjūtību. Kādas dzimtas piedzīvotās epizodes, iespējams, gadu gaitā radu daudzreiz pārstāstītas un piepušķotas - tādas palikušas sirmā vīra atmiņā. Kurš būtu domājis, ka kāds Lapsa pēc 30 gadiem cilās 90. gadu intervijas?
Lasīt visu...

21

Ko gada laikā paveicis nācijas tēvs un visas tautas prezidents

FotoValsts prezidenta Egila Levita prezidentūras pirmā gada (2019. gada 8. jūlijs–2020. gada 6. jūlijs) kopsavilkums.
Lasīt visu...

6

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

FotoValsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā ir nodokļu maksātāju loma un rīcība. Likumsakarīgi, ka nodokļu nomaksas apjoms ir atkarīgs no tā, cik efektīva ir VID sadarbība ar nodokļu maksātājiem. Uzticēšanās ir svarīgs šīs sadarbības priekšnoteikums.
Lasīt visu...

12

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

FotoVien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā šī. Un tas ir saprotams – PSRS (Padomju Sociālistisko Republiku Savienība) laiki tik ļoti atšķiras un kontrastē ar mūsdienām, ka neatstāj vienaldzīgu gandrīz nevienu. Īpaši, ņemot vērā, ka tā nav tik sena pagātne un vēl ir daudz cilvēku, kuri “toreiz” ir dzīvojuši.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

Pašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu,...

Foto

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas...

Foto

Ko apliecina pieminekļa zīme

Mantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc...

Foto

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras...

Foto

Manas pārdomas par Latvijas himnu

Mūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme –...

Foto

Muļķība vai pasūtījums?

Sliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai...

Foto

Prezidents un Drāma

Katra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet...

Foto

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

Šī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com...

Foto

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

Kultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas...

Foto

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

Augstākās tiesas...

Foto

Izglītība

Grūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus....

Foto

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

Koronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju....

Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...