Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskajam līderim Aivaram Lembergam nelabvēlīgu atzinumu, kas visticamāk tiks izmantots, lai pamatotu Ventspils mēram noteiktā drošības līdzekļa maiņu uz stingrāku, ceturtdien, 31. maijā saņēmusi Ģenerālprokuratūra, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Pietiek jau maija sākumā rakstīja, ka Ģenerālprokuratūra spērusi virkni soļu, kas liecina, ka drīzumā varētu tikt pārskatīts jautājums par stingrāka drošības līdzekļa noteikšanu Lembergam. Ģenerālprokuratūra uzskata, ka oligarhs pārkāpis viņam noteiktā drošības līdzekļa ierobežojumus pildīt Ventspils domes priekšsēdētāja un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja amatus. Lembergu "iegāzusi" un Ģenerālprokuratūru uz aktīvu rīcību izprovocējusi viņa „zīmēšanās” TV kameru priekšā kā Ventspils „saimniekam”, radot priekšstatu, ka viņš faktiski ir pilsētas mērs, kā arī vēlme izbaudīt luksusa komfortu, uz tiesas sēdēm Rīgas apgabaltiesā vizinoties Ventspils brīvostas Audi.

No pašvaldību darbību uzraugošās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Ģenerālprokuratūrā ceturtdien saņemta atbilde uz valsts apsūdzības uzturētāju grupas Lemberga prāvā vecākā prokurora Jura Jurisa 24. aprīlī rakstiski pieprasītajām ziņām. Šis Edmunda Sprūdža (Reformu partija) vadītās ministrijas sagatavotais atzinums  var izrādīties Lembergam liktenīgs, jo apstiprina Ģenerālprokuratūras aizdomas par drošības līdzekļa noteikto ierobežojumu pārkāpumiem.

Visbīstamākais Lembergam šajā dokumentā ir atzinums, ka viņa "zīmēšanās"  sabiedrības priekšā Ventspils "saimnieka"  statusā apliecina: Lembergs veic pašvaldības domes priekšsēdētāja pienākumus, kas viņam aizliegts ar drošības līdzekli. "Gadījumā, ja persona publiski pauž viedokli jautājumos, kas saistīti ar noteiktam amatam - pašvaldības domes priekšsēdētājam piemītošām pilnvarām, tā veic minētā amata pienākumus. Līdz ar to ministrijas ieskatā persona, publiski kā pašvaldības domes priekšsēdētājs paužot viedokli un skaidrojot sabiedrībai pašvaldības pieņemtos lēmumus, rīkojas attiecīgās pašvaldibas domes vārdā. Tādējādi arī minētā persona veic pašvaldības domes priekšsēdētāja pieākumus," teikts atzinumā, kas no VARAM ceturtdien saņemts Ģenerālprokuratūrā.

Prokurors Juriss savā 24. aprīļa vēstulē VARAM cita starpā lūdza sniegt ziņas, „vai Aivars Lembergs kā domes priekšsēdētājs, pārstāvot Ventspils pilsētas domi attiecībās ar masu medijiem, kultūras un kādos citos pasākumos, paužot publiski savu viedokli sabiedrībai kā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs par jautājumiem, kas ir domes kompetencē, faktiski pilda vai nepilda domes priekšsēdētāja pienākumus”.

Tieši rindkopa, kas skaidri pasaka, ka Lembergs faktiski pilda Ventspils mēra pienākumus, VARAM atzinumā, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, jau sanervozējusi oligarha uzticības personas un juristus. Neoficiāli zināms, ka var notikt mēģinājums ieslēgt atpakaļgaitu un neļaut Ģenerālprokuratūrai spert soļus Lemberga drošības līdzekļa maiņai uz stingrāku, šim mērķim izmantojot Ventspils mēram politiski "draudzīgāku" - ministra Gaida Bērziņa (Nacionālā apvienība) vadīto Tieslietu ministriju (TM). Tieši TM pilnvarās ietilpst sniegt likuma normu skaidrojumus (kaut tie neskaitās oficiāli, tomēr parasti tiek respektēti). Pie VARAM pokurors Juriss vērsies, jo pašvaldību ministrija ir vadošā valsts pārvaldes iestāde pašvaldību attīstības un pārraudzības jomā. Neoficiāli šāda prokurora izvēle arī tiek skaidrota ar neuzticēšanos tieslietu ministram Bērziņam, kura saistību ar Lemberga tā dēvēto "stipendiātu lietu", pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, pētījusi Ģenerālprokuratūra.


Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu drošības līdzekļa noteikumu un apsūdzētajam noteikto ierobežojumu pārkāpšana ir pamats, lai tiktu lemts jautājums par stingrāka drošības līdzekļa piemērošanu, papildu ierobežojumu noteikšanu vai procesuālo sankciju piemērošanu.


Pietiek jau rakstīja, ka prokurors Juriss februārī vērsies arī pie Ventspils brīvostas pārvaldes, pieprasot ziņas par pienākumiem, kādus Ventspils brīvostas valdē veic Lembergs, un pamatojumu tam, ka viņš ne retāk kā trīs reizes nedēļā uz Rīgas apgabaltiesas sēdēm, kur tiek izskatīts kriminālprocess par viņam celtajām apsūdzībām tajā skaitā par sevišķi smagu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, ierodas ar brīvostai piederošo luksus klases automašīnu Audi A8L.

Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, par Lembergam lojālu cilvēku uzskatītais Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis Ģenerālprokuratūrai sniegtajā atbildē norādījis, ka "Aivars Lembergs ir Ventspils brīvostas valdes loceklis un valdes locekļiem nav noteiktu pienākumu". Šis izvairīgais formulējums acīmrerdzami sniegts Lemberga interesēs, jo, uzskaitot viņa pienākumus brīvostā, Ģenerālprokuratūrai tiktu dota iespēja apgalvot, ka Lembergs faktiski pilda brīvostas valdes priekšsēdētāja amatu.

Tomēr, pēc visa spriežot, Sarmuļa izvēlētais formulējums nostrādājis pretēji. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, prokurors Juriss drīz pēc tam VARAM pieprasījis sniegt ziņas arī par to, "vai Ventspils brīvostas valdes locekļiem un valdes priekšsēdētājam saskaņā ar likumu Par ostām, Ventspils brīvostas likumu un Ventspils brīvostas pārvaldes nolikumu nav nekādu pienākumu, kas amatpersonai noteikti ar normatīvajiem aktiem". Ja Ventspils brīvostas pārvaldnieka Sarmuļa atbilde Ģenerālprokuratūrai ir nepatiesa, VARAM lūgts sniegt tās rīcībā esošās ziņas, kādus pienākumus brīvostā kopš 2007. gada 13. augusta pilda Lembergs. Kā rāda Lemberga amatpersonas deklarācijas, viņš pa šo laiku atalgojumā no Ventspils brīvostas saņēmis nedaudz vairāk kā 100 tūkstošus latu, - ja var ticēt brīvostas pārvaldniekam Sarmulim, nepildot nekādus „noteiktus pienākumus”.

Par Ventspils brīvostas pārvaldes luksusa auto izmantošanu Lemberga vizināšanai uz tiesu Sarmulis Ģenerālprokuratūrai atbildējis, ka „fizisko personu uzskaite, kuras izmanto Ventspils brīvostas pārvaldes automašīnu Audi A8L, reģistrācijas numurs HT 3609, Ventspils brīvostas pārvaldē netiek veikta”. Tomēr „viena no personām, kura izmanto minēto automašīnu, ir Aivars Lembergs, jo viņš ir Ventspils brīvostas valdes loceklis, un tā tiek izmantota, lai veicinātu Ventspils brīvostas attīstību”.

Drošības līdzekļa jēga saskaņā ar Kriminālprocesa likumu cita starpā ir arī nepieļaut, ka apsūdzētais turpina noziedzīgas darbības. Apsūdzība, prasot aizliegumu Lembergam ieņemt Ventspils domes un brīvostas valdes priekšsēdētāja amatus, ir uzskatījusi, ka, pildot šos pienākumus, viņš turpinās nodarīt būtisku kaitējumu valsts un sabiedriskajām interesēm.

Savulaik Ģenerālprokuratūras lēmumā par Lemberga krimināllietas nodošanu tiesai viņam izvirzītas apsūdzības saistībā ar atrašanos interešu konfliktā, pildot Ventspils domes un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja amatu un šajā statusā pieņemot lēmumus par labu firmām, ar kurām pastarpināti saistīts.

Runa ir par „biznesa vides sakārtošanu” par labu uzņēmumiem, kuros saskaņā ar apsūdzību Lembergs jau pirms 1999. gada caur ārzonu firmām bijis pastarpināts īpašnieks. Lēmumi, kurus, atrodoties interešu konfliktā, pieņēmis Lembergs, saistīti ar vides aizsardzības licencēm, privatizāciju, pašvaldības ieguldījumiem, nodevu atlaidēm, ostas piestātņu nomas maksas atlaidēm, būvniecības atļaujām, pašvaldības un ostas būvniecības pasūtījumiem, iepirkumiem un citiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko apliecina pieminekļa zīme

FotoMantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc publiskā telpa ir svarīga. To saprot ne tikai profesionāļi, bet arī cilvēki, kuru vēstījumu var saukt par “tautas balsi”. Šajā vārdu salikumā nav ironijas, tautas balsī bez negantuma ir arī saprāts.
Lasīt visu...

15

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

FotoMinistru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras reformu". Līdz ar to ir uzsākta manis kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (AP!) vadītā valsts digitalizācijas reforma, kas attīstīs un nostiprinās valsts pārvaldes rīcībā esošos IKT resursus un pārvaldības kompetences, pilnveidos datu un pakalpojumu pārvaldību, kā arī, radīs jaunas iespējas komersantiem attīstīt savus digitālos risinājumus, pilnveidot esošos pakalpojumus un radīt jaunus.
Lasīt visu...

15

Manas pārdomas par Latvijas himnu

FotoMūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme – toreiz vēl ne valsts. Ne vairs Kurzeme, ne vairs Vidzeme, ne vairs Latgale, bet gan Latvija. Latvija kā viena noteikta daļa no pasaules. Latvija, kas atrodama pasaules kartē.
Lasīt visu...

21

Muļķība vai pasūtījums?

FotoSliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai tādēļ, ka to kādreiz ir izmantojuši kompartijas birokrāti, mūsu vadošo partiju koalīcijai nebija viegli atrast. Negribas idejas autorus un deputātus saukt par muļķiem, jo muļķībai var būt arī pasūtītājs – labi paslēpts lobijs ar saviem finansiāliem vai politiskiem mērķiem un līdzekļiem.
Lasīt visu...

21

Prezidents un Drāma

FotoKatra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet industriālais laikmets prasīja darba rokas. Otrajā vairums armiju braši iejāja zirgu mugurā, lepni zobenus vicinot (kaujā pie Mokras vācieši zaudēja 50 tankus, bet poļi 300 zirgus), bet kara noslēgumā cilvēce pieredzēja Hirosimu un Nagasaki.
Lasīt visu...

6

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

FotoŠī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com kontā @bembijs publicēja tagad izdzēstu ierakstu, kurā ievietoja ekrānšāviņu no politiskās partijas Nacionālā savienība “Taisnīgums” profila, tam pievienojot komentāru: “Gribētu, lai Rīgas valsts 2. ģimnāzija pastāsta, ko viņu mūzikas skolotājs darīja šajā “akcijā”.”
Lasīt visu...

6

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

FotoKultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas būvniecību, līdz 2016.gada 31.decembrim pārskaitot būvniekiem pēdējo maksājumu 104 904 eiro apmērā. Kopumā par ēkas būvniecību 8 gadu laikā valsts samaksājusi 195 565 638 eiro, un tai pret būvnieku nav parādsaistību.
Lasīt visu...

21

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

FotoAugstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 15.jūnijā atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību administratīvajā lietā, kas ierosināta, pamatojoties uz žurnālista pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Latvijas Universitātei sniegt pieprasīto informāciju par vārdu un uzvārdu, ar kādu politiķe minēta augstskolas dokumentos. Līdz ar atteikumu ierosināt kasācijas tiesvedību stājas spēkā Administratīvās rajona tiesas 2019.gada 5.jūlija spriedums, ar kuru pieteikums par informācijas izsniegšanu noraidīts.
Lasīt visu...

21

Izglītība

FotoGrūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus.
Lasīt visu...

21

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

FotoKoronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju. Lai šiem uzņēmumiem un tajā strādājošajiem palīdzētu, valsts piešķīra dīkstāves pabalstus līdz pat 700 eiro. Ļoti apsveicama un pareiza rīcība – līdzīgi rīkojās arī cita valstis pasaulē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...