Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējās dienās lasu ziņās, ka Latvijas valdība Krievijas embargo upuriem varētu atvieglot nodokļus un sniegt kredītgarantijas. Šādu informāciju, ka valdība atbalsta uzņēmējus, varētu uztvert pozitīvi, ja vien mums nebūtu dzīves skolas, ko mēs izgājām no 2009.gada, kad arī valsts uzņēmās atbalstīt kādu krīzē cietušu grimstošu uzņēmumu.

Jāatceras, ka valsts atbalsts parasti tiek īstenots tikai šaura loka interesēs un viss smagums tiek uzkrauts uz nodokļu maksātāju pleciem. Nedaudz atsvaidzināšu atmiņu tiem, kam piemirsušies 2009.gada notikumi.

2008.gada decembrī valdība un Saeima izlēma, ka „valsts asinsrites”- banku glābšanai ir jāziedo iedzīvotāju labklājība. Valsts atbalsts šim „Titānikam” 2009.gadā bija 1,734 miljardi eiro.

No 2009.gada 1.janvāra vairumam strādājošo tika būtiski samazinātas algas, ļoti daudzi tika „samazināti”- atlaisti, tika palielināti nodokļi. Šā paša gada jūnijā tika nolemts vēl vairāk samazināt strādājošo algas, samazināt ģimenes valsts pabalstus tām ģimenēm, kurās ir vairāk nekā viens bērns, par 10% samazināt pensijas un strādājošajiem pensionāriem atņemt 70% no nopelnītā. Satversmes tiesa vēlāk šādu neprātīgu lēmumu par pensiju atņemšanu gan atcēla, bet ne visi sagaidīja šo Satversmes tiesas spriedumu un atguva savu nolaupīto pensiju.

Attiecībā uz tiem, kuri bija bez ierunām piespiesti ziedot savas algas, līdz pat šim brīdim nav izdomāts nekāds kompensējošs mehānisms, kaut gan izglābtā banku sistēma pusgada laikā pamanās uz šo pašu aplaupīto ļautiņu rēķina nopelnīt 176,793 miljonus eiro, kas ir par 59,8% vairāk nekā 2013.gada attiecīgajā laika periodā. 2014.gada jūnija beigās banku sektora kopējais aktīvu apmērs bija 28,331 miljards eiro, - tas salīdzinājumā ar maija beigām ir pieaudzis par 1,1% jeb 311,063 miljoniem eiro.

Līdz šim nevienam nav ienācis prātā aprēķināt cik patiesībā izmaksāja „banku sistēmas”- Parex bankas glābšana.

Vairumam šī banku krīze neaprobežojas ar algas samazinājumu par aptuveni 50%, daudzi palika vispār bez darba un ienākumiem. Ne Saeimai, ne valdībai neienāca prātā doma, ka vajadzētu aizsargāt šos cilvēkus, uz kuru pleciem tika uzkrauta „banku sistēmas” glābšana. Daudzi, nesagaidot atbalstu no valsts, aizbrauca, tādā veidā valsts budžets ik gadu zaudēja vairāk nekā 1,5 miljardus latu.

Visgrūtāk visus šos gadus klājas ģimenēm ar bērniem, jo Latvijā nav likuma vai noteikumu, kas regulē to personu aizsardzību, kurām pēc visiem šiem ekonomikas stabilizācijas pasākumiem, ar kuriem tika palielināti iedzīvotāju izdevumi un samazināti ienākumi, radās grūtības pat samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem. Daudzi jaunieši nevarēja turpināt uzsāktās mācības, jo ģimenei nepietika līdzekļu

Pēc statistikas datiem Latvijā ir tikai 1000,3 tūkstoši ekonomiski aktīvu iedzīvotāju, bet vairāk nekā 900 tūkstoši personu ir Latvijas Bankas kredītu reģistrā, un vairumam no viņiem ir arī ģimene, kas liecina, ka parādu piedziņas jautājums ir nopietna sociāla problēma, kuru nedrīkst ignorēt.

Ja ticam statistikai, tad puse Latvijas iedzīvotāju objektīvu apstākļu dēļ pašlaik slīgst parādu jūgā. Parādu piedziņas prakse, nevis spēkā esošā likumdošana, ļauj parādniekam atņemt visu - gan paša parādnieka, gan galvotāja īpašumus. Banku uzpūstā nekustamo īpašumu burbuļa plīšanas rezultātā straujā nekustamo īpašumu cenu krituma dēļ arī ar ieķīlāto īpašumu pārdošanu izsolēs vēl nav gana, lai dzēstu parādus, un cilvēki paliek bez jumta virs galvas un ar parādiem. Tādas ES rezolūcijas, kas aizstāv šos postā iedzītos cilvēkus, mūsu varas partijas ignorē.

Valsts atbalsts banku glābējiem ir katastrofāls. Daudzi izmisumā iedzītie, kas ir mēģinājuši iegūt trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu, ir saskārušies ar bāriņtiesu un sociālo darbinieku draudiem atņemt bērnus un ievietot tos bērnu namā, ja vecākiem nav pietiekami daudz līdzekļu bērnu uzturam. Otrreiz šie grūtībās nonākušie cilvēki uz šiem dienestiem vairs neiet un palīdzību nelūdz, jo kurš gan vēlas zaudēt savus bērnus? Šiem cilvēkiem neatliek nekas cits kā doties uz kādu citu valsti, kur cilvēks ar bērniem ir vērtība un nav draudu pazaudēt bērnus tikai tāpēc, ka esi palicis bez darba.

Tas ir tikai neliels ieskats tajā ārprātā, ko izraisīja valsts sniegtā palīdzība grūtībās nonākušam uzņēmumam. Vai mēs esam gatavi vēlreiz „kāpt uz tā paša grābekļa”? Vai mums ir kaut neliela garantija, ka šobrīd plānotie atbalsta pasākumi mums būs mazāk sāpīgi nekā iepriekš minētie? Vai tiešām pret Parex patiesajiem glābējiem bija tik grūti piemērot saprātīgus atbalsta pasākumus uzreiz pēc algu samazināšanas?

Novērtē šo rakstu:

2
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Vārda brīvības fonds 1. aprīlī CC Atklāta vēstule kultūras ministram Naurim Puntulim

FotoŠopavasar fonds negaidītā kārtā saņēmis vairākas sabiedrībā pazīstamu cilvēku grēksūdžu vēstules, kuru saturu šeit pārstāstīsim īsi un koncentrētā veidā, jo mūsdienās sāpinošu un dvēseles dzīles atkailinošu tekstu palagus, kādas savulaik uzrakstījuši, piemēram, Svētais Augustīns (“Grēksūdze”) vai Mišels Fuko (“Miesas grēksūdze’) – tik garus gabalus lasīt nevienam nav laika.
Lasīt visu...

21

Nav taisnība, ka valsts palīdz uzņēmējiem. Valsts viņus mēdz reketēt

FotoValsts amatpersonas īpaši jau vēlēšanu laikā daudz runā par uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, palīdzību uzņēmējiem, tiesiskumu un tā tālāk, un tā joprojām. Praksē gan mēdz būt citādāk, un valsts iestāžu vērsanās pret mani, manas ģimenes locekļiem un manis vadīto uzņēmumu liecina, ka realitāte var līdzināties absurda lugai.
Lasīt visu...

21

Korupcijas prakse perifērijā – Balvos

FotoKonkrētā piemērā – Balvos. 2022.gada oktobrī uz ceļa, kuru kā taisnāko vairāk nekā 30 gadus lieto mazdārziņu īpašnieki, bez brīdinājumiem tika nostiepta ķēde, kurā par laimi nelaimē ar salīdzinoši lēnu ātrumu (ap 15 km stundā) ietriecās motocikla vadītājs kurš guva nopietnas kakla traumas.
Lasīt visu...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

Lursoft