Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Karš ir atkailinājis patiesību par Krieviju un tās iedzīvotāju prātiem un sirdīm. Kāda ir šī patiesība? Te paspēšu tikai reflektēt par nelielu kopainas daļiņu, par atskaites punktu ņemot krievu filozofa Sergeja Medvedeva interviju ar sabiedriskās domas pētniecības kompānijas “Levadas centrs” vadītāju Ļevu Gudkovu. Intervija notika ASV valdības finansētā medijā “Free Europe/Radio Liberty” (Radio Svoboda).1

Medvedevs, ievadot sarunu ar pieredzējušo sociologu Gudkovu, teica, ka Krievijā pašlaik notiek antropoloģiska revolūcija un gaismu ierauga jauns antropoloģiskais cilvēka tips - homo putinus. Vai tas ir t.s. padomju cilvēka turpinājums vai arī tas ir kāds jauns radījums? - vaicā Medvedevs. Tā ir pašos pamatos padomju cilvēka turpināšanās - atbild Gudkovs, kurš pats ir pasludināts par ārvalstu aģentu Krievijā līdzīgi kā arī citi sevi cienoši krievi, kuri ir teikuši patiesību par Putina valdīšanu.

Ekskluzīvie krievi” un 2022. gada pārsteigumi

Ļevs Gudkovs skaidro, ka krievi ir pievērsušies savas ekskluzivitātes sludināšanai, ar to kompensējot izjusto pazemojumu un kompleksus. Pieredzējušais sabiedriskās domas pētnieks skaidro, ka krievos tas ne tikai ir no padomju laikiem, bet nāk no tālākas senatnes un ir saistīts ar pareizticības un impēriskuma ideju ietekmi. Viņš saka, ka krievu ekskluzivitātes sindroms nāk patiesībā no verdziskas domāšanas, kas sakņojas dzimtbūšanā.

Gudkovs turpina - ja cilvēks pieder valstij, tad arī demonstratīvi parāda savu piekrišanu tam, ko valdība dara un ļauj, ka valsts vara kontrolē viņu. Tāds cilvēks piekrīt varas visatļautībai attiecībā uz sevi. Nesen kādā intervijā bijušais Krievijas premjers Mihails Kasjanovs teica, ka ir negatīvi pārsteigts par to, kā liels skaits Krievijas pilsoņu kā avis iet uz kaušanu jeb mobilizāciju (daži dēvē par mogilizāciju, no vārda - mogila - kaps).

Arī Gudkovs intervijā atzīst, ka ir pārsteigts, ka krieviem 2022. gadā neieslēdzās bailes no kara un tā sekām. Gan Kasjanovs, gan daudzi citi domājošie krievi un nekrievi cerēja, ka mobilizācija novedīs pie nozīmīgiem protestiem pret karu un Putina varu kā tādu, bet tas nenotika. 2022. gadā Krievija un tās iedzīvotāji pārsteidz vēl un vēl un vienmēr negatīvi, jo krievu kultūrā kultivētais humānisms ir atkāpies krievu kara kulta priekšā. Ordiski impēriski lielnieciskais ir uzvarējis un apglabājis humānisma paliekas Krievijā. Putins īpaši pacentās, lai tā notiktu, bet viņš nebija vientuļš šajā ziņā. Viņam palīdzēja miljoni putinu.

Kur ir pilsoniskā sabiedrība?

Gudkovs skaidro, ka pilsoniskā sabiedrība ir “noturīgu attiecību kopums”, kas balstās uz solidaritāti vai kopīgām interesēm, bez uzkundzēšanās un bezierunu paklausības. Pat, ja Krievijā parādās pilsoniskās sabiedrības iedīgļi, tad jau drīz valsts vara tos aprij, piejaucē vai likvidē. Pareizticīgā doma atšķirībā no protestantiskās te ir labs palīgs Kremlim, jo aicina uz bezierunu pakļāvību. Vai tā neuzvedas Maskavas patriarhāta galva Kirils? Viņš pielāgojās varai padomju laikā (sadarbība ar VDK) un iztapīgi pielāgojas arī tagad.

Ja Krievijā būtu pietiekami plaša un stipra pilsoniskā sabiedrība, tad autoritārisms tur nebūtu nostiprinājies. Tagad Kremlis imitē pilsoniskas sabiedrības iniciatīvas, tās īstenojot no augšas, kas ir tiešā pretrunā ar pašu pilsoniskās sabiedrības eksistences ideju. Krievijā iedzīvotājus ir grūti nosaukt par pilsoņiem, jo tādi būtu iestājušies par savām tiesībām.

Tas, kas notiek Krievijā, ir tik atšķirīgi no Rietumu idejas par valsti, kas sargā manas tiesības, nevis izrīkojas ar mani kā ar dzīvnieku. Pat pret dzīvniekiem ir jāizrāda humānisms, bet krievos (ne jau visos, protams) kaut kur ir pazudis humānisms un elementārs pašaizsardzības instinkts.

Tāpēc daudzi gaidīja, ka nu jau vadzis ir pilns, tas lūzīs: pensiju vecumu paaugstināja; meloja, ka nemainīs konstitūciju par prezidenta pilnvaru termiņiem; reālā pirktspēja kritās kopš 2014. gada; vadonis sūta mirt par savām un savu draugu pilīm, un viss viens - tauta labākajā gadījumā bēg, bet sliktākajā - klusē un nodurtām galvām iet uz kaušanu. Dažu galvas pat ir paceltas, un tie iet uz fronti ar lepnumu un naidu pret ukraiņiem.

Izdzīvošanas instinkts un apspiestā sirdsapziņa

No otras puses, var domāt, ka krievi izdabā valstij, tieši vadoties no pašsaglabāšanās instinkta, jo, izrādot ārēju paklausību, var saņemt atļauju dzīvot un nodarboties ar savām privātām lietām. Tas nepalīdzēja. Krievija kļūst no autoritāras par totalitāru, tāpēc privātuma teritorija strauji sarūk. Visi, kuri iebilst pret caru, dabū pa muguru ar steku vai indi tējā.

Atgriežoties pie intervijas, redzam, ka Gudkovs šauj un trāpa desmitniekā, sakot, ka mūsdienu Krievijā notiek “pašregulācijas normu apspiešana”, tas pirmām kārtām attiecas uz morāli. Liekuļošana apspiež sirdsapziņu un atbildīgumu sevis un citu priekša. Šāda cilvēku uzvedība nodrošina arī to, ka valstī nav tiesību kā institūta, kas rodas no pilsoņu un varas līguma.

Vēl tiesību institūts stiprinās, ja indivīds atbildīgi veido saiknes ar citiem, tā veidojot sabiedrību. Krievijā (kopumā) drīzāk varam runāt par vadoni un pūli. Šādā sistēmā ir savi noteikumi, un tie nav ar tiesībām saistīti.

Gribējās kā labāk...

Gudkovs skaidro, ka 90. gados krievi vēlējās dzīvot kā Rietumos, bet īsti nesanāca, un tagad ieslēdzas atriebības un dusmu pilna attieksme pret Rietumiem. Atgādināšu, ka Putins 2001. gadā neoficiāli meklēja, kā Krievijai iestāties NATO, bet nespēja pieņemt, ka būtu tad jāiet demokrātijas virzienā un jāiet normālais - oficiālais uzņemšanas ceļš.

Arī ES Kaimiņu politiku 2004. gadā Krievija nepieņēma, jo vēlējās būt virs sistēmas, - būt par stratēģisko ES partneri vai kaut ko citu, bet noteikti - kaut ko sevišķu. Pašiedomātā “lielvara” nevēlējās ar kaut kādiem tur austrumeiropiešiem vienā rindā uz iestāšanos NATO stāvēt...

Krievija ar lielākajām dabasgāzes krājumiem pasaulē varēja izlemt kļūt par normālu valsti, bet nespēja - lielummānija ņēma virsroku, un bijušie VDK biedri visu salaida grīstē, pielipinot paranoju par Rietumu sazvērestību pret Krieviju arī plašākam cilvēku lokam.

Putins, 21. decembrī uzstājoties armijas virsnieku priekšā, teica, ka Rietumiem esot vēlme dezintegrēt Krieviju un tas neesot nekas jauns. Patiesībā ASV 90. gadu sākumā sūtīja uz Krieviju humānās kravas, lai tās cilvēki nemirtu badā, bet šo jau vadonis nevēlas atcerēties... Soli pa solim, un Putins ir novedis pasauli pie kodolšantāžas, a varēja tak normāli dzīvot un citiem ļaut...

Nobeigumā

Ļevs Gudkovs skaidro, ka padomju stāsts par “gaišo nākotni” ir atmests un aizvietots ar stāstu par “gaišo pagātni”. Rītdienas vīzijas nav, ir tikai kodolkara putekļu fatālisms un Putina vārdi Ukrainas karā krituša krieva mātei: “Bet viņš dzīvoja...”

Ak vai! Putins izkustināja krievos dusošo; viņš uzara tautiešu prātus, kuros nacionālā ideja - “KARŠ” - bija ilgi sēta un gaidīja izlaušanās brīdi. Putinam patīk karot - Čečenija, Gruzija, Ukraina, Sīrija un atkal Ukraina. Viņa izpildījumā kara kults piedzīvoja vēl lielāku “spožumu” nekā PSRS laikā.

Specdienestu, armijas, spēka un mirušo kults ir neatņemama Putina režīma propagandas ikdiena. Viņš ir sekojis Ļeņina idejai, ka kinomāksla ir svarīgākā no visām, tāpēc kara kults tika atjaunots kā Krievijas kino satura sastāvdaļa kopš 2003. gada, kad Putins lēma piešķirt nozīmīgus līdzekļus propagandas kino attīstībai.

Sergejs Medvedevs intervijā rezumē Ļeva Gudkova teikto ar vārdiem: putinists ir tāds pats kā padomju cilvēks - infantils, no varas atkarīgs. Gudkovs piebilst, ka mūsdienu Krievijas iedzīvotājs, salīdzinot ar PSRS laikiem, ir daudz ciniskāks, turklāt cinisms ir Putina valdīšanas laikā masveida parādība Krievijā.

1 "Человек обиженный, злобный, мстительный". Лев Гудков о Homo putinus. Проект Сергея Медведева, Radio Svobodahttps://www.youtube.com/watch?v=UC7U5Oldpe4

Novērtē šo rakstu:

90
34

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Medicīna kā māksla un mākslas medicīna jeb Kultūras ministrijā integrēta veselības politika

FotoTrīs sarunas, kā šā raksta iegansts. 1. Pacietīgi noklausījies manu 15 minūšu uzrunu par to, ka galvenais valdības uzdevums ir veselības jomu integrēt visās politikās – aizsardzībā ar medikamentu rezervēm un sadarbību starp militārajiem un civilajiem mediķiem, izglītībā ar veselības pratības apgūšanu un bērnu sporta nodarbībām ikdienā, labklājībā ar darba nespējas lapu revīziju, zemkopībā ar veselīgu uzturu, ekonomikā ar atbalstu farmācijas rūpniecībai, Saeimas deputāts Viktors Valainis izmanto manas ieelpas brīdi un pajautā – kā es grasos integrēt veselību kultūrā un kultūru veselībā.
Lasīt visu...

21

Aicinām rast risinājumus un nodrošināt Jaunā Rīgas teātra atgriešanos mājās 2023. gadā

FotoMēs, Jaunā Rīgas teātra darbinieki, vēršamies pie valsts izpildvaras un likumdevējvaras augstākajiem pārstāvjiem ar aicinājumu iesaistīties un rast risinājumu bezgalīgajai mūsu teātra ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcijai, kura, mūsuprāt, atspoguļo kopējo Latvijas valstij piederošo ēku būvniecības, rekonstrukcijas un pārraudzības procesu nesakārtotību.
Lasīt visu...

21

Šis briesmīgais Kiršteins atļaujas izteikt par mani man nepatīkamu viedokli: iesniegums Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai

FotoCienījamie tautas priekšstāvji komisijā! Tautas priekšstāvis 14. Saeimā Aleksandrs Kiršteins plašsaziņas līdzeklī “Privātā Dzīve" (31. janvāris-6. februāris, 2023. Nr. 05 (1237). 13. Ipp.) ir izplatījis informāciju par mani.
Lasīt visu...

21

Kukaiņu ēdienkarte

FotoPēdējā laikā daudz diskusiju par kukaiņu uzspiešanu pārtikā, un, ja sašutuma vilnis varētu nomēzt valdības, varneši kristu. Tomēr Švāba marionetes joprojām vismaz ES ir pie ruļļiem un lemj, ko pārvaldītajām tautām ēst. Lūk, PAGAIDĀM oficiāli apstiprinātie kukaiņi, kas var slēpties jūsu pārtikā – miltu tārps (Tenebrio molitor), klejotājsisenis (Locusta migratoria), circenītis aizkrāsnē (Acheta domesticus) un pakaišu vabole (Alphitobius diaperinus). Pievienotajā vācu analītiskajā rakstā uzskaitīti produkti, kuros atļauti insekti.
Lasīt visu...

13

Cik ilgi vēl tiks pieļauts šis "brīvais kritiens" dabas aizsardzībā Latvijā?

FotoInteresantas lietas notiek – izrādās, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) dzēš no savas Facebook lapas komentārus, kas nav ne rupji, ne naidu kurinoši, ne kā citādi aizskaroši!  Paradoksālā kārtā pārvalde dzēš precīzi citētu fragmentu no 5.janvāra Latvijas radio 1 raidījuma "Zināmais nezināmajā" - tieši to, ko publiski ēterā teikusi par dabas aizsardzību atbildīgā ierēdne - DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.
Lasīt visu...

21

Piecpadsmit DZĪVĪBAS Latvijas nākotnei

FotoUz valdības un Saeimas atbalstu neceriet, mīļie. Viņiem savas problēmas ir jārisina. Līdz tautas sāpēm un vajadzībām viņiem tāls ceļš vēl ejams. Ļoti, ļoti tāls. Tautas gudrība teic: "Paēdis neēdušu nekad nesapratīs!" Un tik tiešām, kā gan "pārstrādājies" deputāts varētu saprast TĒVU, kurš katru dienu smagi strādā 18h, lai pabarotu savu ģimeni. Tas ir neiespējami.
Lasīt visu...

21

Jolanta, Denis, jūs esat parasti raspi...ģaji dieva (iedomu drauga) vārdā, lai tiktu pie liekas kapeikas

FotoPar Jolantas Gulbes-Paškevičas cinisko Facebook ierakstu par to, ka 11. septembra terora akts esot noticis tāpēc, ka VISUVARENAIS dievs esot bijis brīvdienā tajā dienā un DŽENTLMENIS (iedomājieties, kāds skaists apzīmējums ne uz ko nespējīgajam dievam), tāpēc vienkārši pagājis tajā dienā maliņā pavērot notiekošo, jo ko tad es, es jau neko.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mana atbilde Andrim Kivičam

Labrīt, Andri. Mēs ar Tevi esam tikušies tikai vienu reizi, kad Tu uzaicināji mani pie sevis uz interviju. Mums bija jauka saruna...

Foto

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

Kas noteica "Saskaņas"...

Foto

No mūsu drosmes atkarīgs

Pirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja:...

Foto

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

Starptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles...

Foto

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

ES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu...

Foto

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

Bezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī...

Foto

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

Dāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures...

Foto

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

Valstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”,...

Foto

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

Nav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas...

Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...