Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Karš ir atkailinājis patiesību par Krieviju un tās iedzīvotāju prātiem un sirdīm. Kāda ir šī patiesība? Te paspēšu tikai reflektēt par nelielu kopainas daļiņu, par atskaites punktu ņemot krievu filozofa Sergeja Medvedeva interviju ar sabiedriskās domas pētniecības kompānijas “Levadas centrs” vadītāju Ļevu Gudkovu. Intervija notika ASV valdības finansētā medijā “Free Europe/Radio Liberty” (Radio Svoboda).1

Medvedevs, ievadot sarunu ar pieredzējušo sociologu Gudkovu, teica, ka Krievijā pašlaik notiek antropoloģiska revolūcija un gaismu ierauga jauns antropoloģiskais cilvēka tips - homo putinus. Vai tas ir t.s. padomju cilvēka turpinājums vai arī tas ir kāds jauns radījums? - vaicā Medvedevs. Tā ir pašos pamatos padomju cilvēka turpināšanās - atbild Gudkovs, kurš pats ir pasludināts par ārvalstu aģentu Krievijā līdzīgi kā arī citi sevi cienoši krievi, kuri ir teikuši patiesību par Putina valdīšanu.

Ekskluzīvie krievi” un 2022. gada pārsteigumi

Ļevs Gudkovs skaidro, ka krievi ir pievērsušies savas ekskluzivitātes sludināšanai, ar to kompensējot izjusto pazemojumu un kompleksus. Pieredzējušais sabiedriskās domas pētnieks skaidro, ka krievos tas ne tikai ir no padomju laikiem, bet nāk no tālākas senatnes un ir saistīts ar pareizticības un impēriskuma ideju ietekmi. Viņš saka, ka krievu ekskluzivitātes sindroms nāk patiesībā no verdziskas domāšanas, kas sakņojas dzimtbūšanā.

Gudkovs turpina - ja cilvēks pieder valstij, tad arī demonstratīvi parāda savu piekrišanu tam, ko valdība dara un ļauj, ka valsts vara kontrolē viņu. Tāds cilvēks piekrīt varas visatļautībai attiecībā uz sevi. Nesen kādā intervijā bijušais Krievijas premjers Mihails Kasjanovs teica, ka ir negatīvi pārsteigts par to, kā liels skaits Krievijas pilsoņu kā avis iet uz kaušanu jeb mobilizāciju (daži dēvē par mogilizāciju, no vārda - mogila - kaps).

Arī Gudkovs intervijā atzīst, ka ir pārsteigts, ka krieviem 2022. gadā neieslēdzās bailes no kara un tā sekām. Gan Kasjanovs, gan daudzi citi domājošie krievi un nekrievi cerēja, ka mobilizācija novedīs pie nozīmīgiem protestiem pret karu un Putina varu kā tādu, bet tas nenotika. 2022. gadā Krievija un tās iedzīvotāji pārsteidz vēl un vēl un vienmēr negatīvi, jo krievu kultūrā kultivētais humānisms ir atkāpies krievu kara kulta priekšā. Ordiski impēriski lielnieciskais ir uzvarējis un apglabājis humānisma paliekas Krievijā. Putins īpaši pacentās, lai tā notiktu, bet viņš nebija vientuļš šajā ziņā. Viņam palīdzēja miljoni putinu.

Kur ir pilsoniskā sabiedrība?

Gudkovs skaidro, ka pilsoniskā sabiedrība ir “noturīgu attiecību kopums”, kas balstās uz solidaritāti vai kopīgām interesēm, bez uzkundzēšanās un bezierunu paklausības. Pat, ja Krievijā parādās pilsoniskās sabiedrības iedīgļi, tad jau drīz valsts vara tos aprij, piejaucē vai likvidē. Pareizticīgā doma atšķirībā no protestantiskās te ir labs palīgs Kremlim, jo aicina uz bezierunu pakļāvību. Vai tā neuzvedas Maskavas patriarhāta galva Kirils? Viņš pielāgojās varai padomju laikā (sadarbība ar VDK) un iztapīgi pielāgojas arī tagad.

Ja Krievijā būtu pietiekami plaša un stipra pilsoniskā sabiedrība, tad autoritārisms tur nebūtu nostiprinājies. Tagad Kremlis imitē pilsoniskas sabiedrības iniciatīvas, tās īstenojot no augšas, kas ir tiešā pretrunā ar pašu pilsoniskās sabiedrības eksistences ideju. Krievijā iedzīvotājus ir grūti nosaukt par pilsoņiem, jo tādi būtu iestājušies par savām tiesībām.

Tas, kas notiek Krievijā, ir tik atšķirīgi no Rietumu idejas par valsti, kas sargā manas tiesības, nevis izrīkojas ar mani kā ar dzīvnieku. Pat pret dzīvniekiem ir jāizrāda humānisms, bet krievos (ne jau visos, protams) kaut kur ir pazudis humānisms un elementārs pašaizsardzības instinkts.

Tāpēc daudzi gaidīja, ka nu jau vadzis ir pilns, tas lūzīs: pensiju vecumu paaugstināja; meloja, ka nemainīs konstitūciju par prezidenta pilnvaru termiņiem; reālā pirktspēja kritās kopš 2014. gada; vadonis sūta mirt par savām un savu draugu pilīm, un viss viens - tauta labākajā gadījumā bēg, bet sliktākajā - klusē un nodurtām galvām iet uz kaušanu. Dažu galvas pat ir paceltas, un tie iet uz fronti ar lepnumu un naidu pret ukraiņiem.

Izdzīvošanas instinkts un apspiestā sirdsapziņa

No otras puses, var domāt, ka krievi izdabā valstij, tieši vadoties no pašsaglabāšanās instinkta, jo, izrādot ārēju paklausību, var saņemt atļauju dzīvot un nodarboties ar savām privātām lietām. Tas nepalīdzēja. Krievija kļūst no autoritāras par totalitāru, tāpēc privātuma teritorija strauji sarūk. Visi, kuri iebilst pret caru, dabū pa muguru ar steku vai indi tējā.

Atgriežoties pie intervijas, redzam, ka Gudkovs šauj un trāpa desmitniekā, sakot, ka mūsdienu Krievijā notiek “pašregulācijas normu apspiešana”, tas pirmām kārtām attiecas uz morāli. Liekuļošana apspiež sirdsapziņu un atbildīgumu sevis un citu priekša. Šāda cilvēku uzvedība nodrošina arī to, ka valstī nav tiesību kā institūta, kas rodas no pilsoņu un varas līguma.

Vēl tiesību institūts stiprinās, ja indivīds atbildīgi veido saiknes ar citiem, tā veidojot sabiedrību. Krievijā (kopumā) drīzāk varam runāt par vadoni un pūli. Šādā sistēmā ir savi noteikumi, un tie nav ar tiesībām saistīti.

Gribējās kā labāk...

Gudkovs skaidro, ka 90. gados krievi vēlējās dzīvot kā Rietumos, bet īsti nesanāca, un tagad ieslēdzas atriebības un dusmu pilna attieksme pret Rietumiem. Atgādināšu, ka Putins 2001. gadā neoficiāli meklēja, kā Krievijai iestāties NATO, bet nespēja pieņemt, ka būtu tad jāiet demokrātijas virzienā un jāiet normālais - oficiālais uzņemšanas ceļš.

Arī ES Kaimiņu politiku 2004. gadā Krievija nepieņēma, jo vēlējās būt virs sistēmas, - būt par stratēģisko ES partneri vai kaut ko citu, bet noteikti - kaut ko sevišķu. Pašiedomātā “lielvara” nevēlējās ar kaut kādiem tur austrumeiropiešiem vienā rindā uz iestāšanos NATO stāvēt...

Krievija ar lielākajām dabasgāzes krājumiem pasaulē varēja izlemt kļūt par normālu valsti, bet nespēja - lielummānija ņēma virsroku, un bijušie VDK biedri visu salaida grīstē, pielipinot paranoju par Rietumu sazvērestību pret Krieviju arī plašākam cilvēku lokam.

Putins, 21. decembrī uzstājoties armijas virsnieku priekšā, teica, ka Rietumiem esot vēlme dezintegrēt Krieviju un tas neesot nekas jauns. Patiesībā ASV 90. gadu sākumā sūtīja uz Krieviju humānās kravas, lai tās cilvēki nemirtu badā, bet šo jau vadonis nevēlas atcerēties... Soli pa solim, un Putins ir novedis pasauli pie kodolšantāžas, a varēja tak normāli dzīvot un citiem ļaut...

Nobeigumā

Ļevs Gudkovs skaidro, ka padomju stāsts par “gaišo nākotni” ir atmests un aizvietots ar stāstu par “gaišo pagātni”. Rītdienas vīzijas nav, ir tikai kodolkara putekļu fatālisms un Putina vārdi Ukrainas karā krituša krieva mātei: “Bet viņš dzīvoja...”

Ak vai! Putins izkustināja krievos dusošo; viņš uzara tautiešu prātus, kuros nacionālā ideja - “KARŠ” - bija ilgi sēta un gaidīja izlaušanās brīdi. Putinam patīk karot - Čečenija, Gruzija, Ukraina, Sīrija un atkal Ukraina. Viņa izpildījumā kara kults piedzīvoja vēl lielāku “spožumu” nekā PSRS laikā.

Specdienestu, armijas, spēka un mirušo kults ir neatņemama Putina režīma propagandas ikdiena. Viņš ir sekojis Ļeņina idejai, ka kinomāksla ir svarīgākā no visām, tāpēc kara kults tika atjaunots kā Krievijas kino satura sastāvdaļa kopš 2003. gada, kad Putins lēma piešķirt nozīmīgus līdzekļus propagandas kino attīstībai.

Sergejs Medvedevs intervijā rezumē Ļeva Gudkova teikto ar vārdiem: putinists ir tāds pats kā padomju cilvēks - infantils, no varas atkarīgs. Gudkovs piebilst, ka mūsdienu Krievijas iedzīvotājs, salīdzinot ar PSRS laikiem, ir daudz ciniskāks, turklāt cinisms ir Putina valdīšanas laikā masveida parādība Krievijā.

1 "Человек обиженный, злобный, мстительный". Лев Гудков о Homo putinus. Проект Сергея Медведева, Radio Svobodahttps://www.youtube.com/watch?v=UC7U5Oldpe4

Novērtē šo rakstu:

90
34

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...