Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja paskata Google, tad izrādās, ka homofobijas izlēcieni valdošajā partijā nav pirmoreiz. Lūk, kādu lēmumu par izteikumu „mūs pašus "čakarē" kaut kādi "slimie eiroliberāļi", kas bieži vien izrādās prasti pediņu un lezbiešu aģenti” pirms diviem gadiem pieņēmusi Vienotības ētikas komisija.

2012. gada 31. oktobrī Rīgā

Ētikas komisija

LĒMUMS

Ētikas komisija konstatēja, ka:

[1.] Partijas biedrs Ilgvars Kuncītis 2012. gada 17. oktobrī biedru elektroniskajā sarakstē – [email protected] – nosūtīja vēstuli, kurā norādīja „mūs pašus "čakarē" kaut kādi "slimie eiroliberāļi" , kas bieži vien izrādās prasti pediņu un lezbiešu aģenti”.

[2.] Par iepriekšminētās rīcības atbilstību partijas Ētikas kodeksam Ētikas komisija 2012. gada 18. oktobrī ierosināja lietu. Komisija lūdza I.Kuncītim atbilstoši Ētikas kodeksa 3.8. apakšpunktam sniegt elektroniski rakstveida paskaidrojumus līdz 2012. gada 2. novembrim plkst.15-00. Ētikas komisija brīdināja I.Kuncīti, ka ir lūgusi atslēgt Jūsu elektronisko pastu no Vienotības biedru sarakstes; šajā sakarā lūdzu Jūsu viedokli par Jūsu rīcības atbilstību partijas Ētikas kodeksa 2.2., 2.8-2.10. apakšpunktiem, kā arī uzaicināja uz komisijas sanāksmi 2012. gada 31. oktobrī plkst.17-00.

[3.] Ētikas komisijas loceklis G.Puriņš apspriedās ar partijas ģenerālsekretāru par iespējamiem pagaidu risinājumiem I.Kuncīša un līdzīgas rīcības gadījumos, saņemot ģenerālsekretāra ieteikumu komisijai lūgt atslēgt pieeju I.Kuncītim no biedru sarakstes. Komisija nolēma lūgt ģenerālsekretāru pagaidām liegt I. Kuncītim pieeju partijas biedru sarakstēm 2012. gada 18. oktobrī, nosūtot ģenerālsekretāram attiecīgu protokola elektronisku izrakstu. I.Kuncītis no sarakstes neatslēdza. Ģenerālsekretārs mutvārdos informēja, ka I.Kuncītim pieeju sarakstei neliegs bez atsevišķa valdes lēmuma.

[4.] I.Kuncītis paskaidrojumus 2012. gada 27. oktobrī elektroniskā veidā nosūtīja sarakstē – [email protected] Paskaidrojumos I.Kuncītis norādīja, ka „Man nav nekāda vēlēšanās spēlēties vienā smilšu kastē ar tik pārspīlēti liberāliem un nestabilas seksuālās orientācijas cilvēkiem.” [..] Protams, ka nenoskatīšos uz visu notiekošo no malas un labprāt arī dalīšos savos iespaidos ar kādu "ieinteresētu" masu mēdiju. Pirms 2012. gada 31.oktobra sēdes un tās laikā komisijas sekretārs veica tālruņa zvanu I.Kuncītim, kurš atteicās no tiesībām apmeklēt komisijas sēdi.

[5.] Komisija lēmumā neanalizē norādes uz homoseksuālismu, kā arī nepauž nekādi attieksmi pret to. Komisijas ieskatā vārds „pediņš”[1.] laikmetīgā latviešu valodā nepārprotami ir pejoratīvs vārds ar stilistiski ekspresīvu nelabvēlīgu konotāciju, kas pauž riebumu, nosodījumu un nicinājumu; šī vārda lietošana publiskā telpā konkrētajā kontekstā norāda uz vēlmi provocēt nievāšanu, citu cilvēku cieņas aizskaršanu.

[6.] Ētikas komisija jau 2012. gada 10. oktobra lēmumā (Engīzera lieta) norādīja, ka Eiropā ir noturīga tiesiska tradīcija, ka politiķi ir pakļauti plašākai kritikai ne kā citi sabiedrības locekļi [2.], kas nozīmē, ka arī partijas biedri ir pakļāvuši iekšējai plašākai kritikai kā citi līdzpilsoņi. Komisija jau atzina, ka „var būt politiski vai retoriski nepieciešams lietot spēcīgus izteikumus, lai ilustrētu savu politisko nostāju vai attieksmi, taču epiteti jāizvēlas tādi, no kuriem nepārprotami ir skaidrs, ka tiek pausts viedoklis, nevis apgalvojums par faktiem. Ja kāds partijas biedrs otram veltī asus izteikumus, metaforas un hiperbolas ir jābūt iepriekšēji skaidram, ka tie ir tēlaini pārspīlējumi. Šie salīdzinājumi nedrīkst būt tādi, kuriem kāds saprātīgs cilvēks var ticēt kā faktiem.” Komisija atzīst, ka politiski notikumi var būt tādi, kuru tēlaini adekvātam situācijas raksturojumam vārda brīvības robežās jāizvēlas arī vārdi ar stilistiski ekspresīvu nelabvēlīgu konotāciju, tajā skaitā pejoratīvi [3.]. Taču minētās tiesības jāskata kontekstā ar Ētikas kodeksa 2.1. apakšpunktu, kas uzliek par pienākumu kopt tiesiskumu, kā arī 2.8. apakšpunktu, kas aizliedz uzskatu paušanu, kas vērsti uz kādas grupas nomelnošanu. Politologs E.Levits, atsaucoties uz R.Dvorkina teorētisko darbu vērtību noteikšanā norāda, komentējot Satversmes 91. pantu, ka „diskriminācijas aizlieguma jēga ir, akceptējot un ņemot par pamatu Rietumu filozofiskos uzskatus par cilvēka būtību, it sevišķi tā individualitāti un visu cilvēku vienlīdzīgo vērtību, panākt tiesisku un saprātīgās robežās veicināt arī faktisku vienlīdzību starp cilvēkiem. [..] [Aizliegtie kritēriji] atspoguļo gan sabiedrības vēsturisko pieredzi, gan filozofiski politiskos ideālus un ir pakļauti vēsturiskai attīstībai un maiņām” [4.]. Komisijas ieskatā cilvēki ar atšķirīgu ādas krāsu, reliģiju, seksuālo orientāciju vai etnisko piederību vēsturiski bija pakļauti vajāšanām, tātad leģitīmi pelna šādu cieņas aizskaršanas aizsardzību vārda brīvības robežās, taču arī citi cilvēki, kuri nepieder iepriekš vajātām grupām, pelna cieņas aizsardzību, lai pret tiem nelietotu konkrētus vārdus, kā vienīgais mērķis ir aizskart minētās sabiedrības grupas. Judikatūra norāda uz īpašu aizsardzību pret naida kurināšanu šādās reizēs [5.], kas ir ārpus vārda brīvības robežām. Šādos gadījumos Starptautiskais pakts par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām pieļauj iepriekšēju cenzūru [6.].

[7.] Ētikas kodeksa 2.9. apakšpunkts nosaka izvēlēties uzvedības stilu, kas neapkaunotu partiju, 2.10. apakšpunkts uzliek pienākumu kopt runas prasmi, 2.12. apakšpunkts norāda, ka biedra ir pienākums neaizskart personas godu un nepazemot otru. Ar saviem izteikumiem I.Kuncītis ir rupji pārkāpis iepriekš minētās ētikas normas.

Komisija atbilstoši Statūtu 13. panta 2. punktam un 14. punktam, attiecībā uz lēmumu lemjot kodeksa 3.6. apakšpunkta noteikt kārtībā, ierosina valdei: izslēgt Ilgvaru Kuncīti no partijas; uzdot Ētikas komisijai šādos gadījumos jau pirmšsķietami vērtējot lūgt atslēgt biedru no iekšējās elektroniskās sarakstes.

Jānis Avotiņš, Jānis Egliņš, Mārcis Gobiņš (balsojumā atturas), Uldis Martinsons, Didzis Šēnbergs

1. Leksiskā izcelsme – pederasts, sengrieķu paiderastēs < pais (paidos) "zēns" + erastēs "mīlētājs".

2. Skat., piemēram, Eiropas Cilvēktiesību tiesas lieta Lingens pret Austriju, 1986.gada 8.jūlijs

3. Skat., piemēram, 2011. gada 9. jūnija Saeimas sēdes stenogramma, likumprojekta Nr. 64/Lp10 apspriešana.

4. Levits E., Latvijas Republikas Satversmes komentāri. VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības. Rīga: Latvijas Vēstnesis, 2011. – 101.lpp. Skat. arī Dworkin R.M. Sovereign Virtue: The Theory and Practice of Equality. Cambridge-Massachussetts: Harward University Press, 2002.

5. Skat., piemēram, Decision of the Supreme Court of Norway, 28 November 1997, (1997), 3 Bulletin on Constitutional Case-Law, 405.

6. Nowak M. U.N. Covenant on Civil and Political Rights CCPR Commentary, 2nd revised edition. Kehl (Germany): N.P.Engel Publisher, 2005. p. 474.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...