Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts policijai jāatvainojas par vēl vienu tās priekšnieka vietas izpildītāja, ģenerāļa Andreja Grišina mēģinājumu slēpt no sabiedrības informāciju, šoreiz saistībā ar bēdīgi slaveno „hiēnu policistu” Romānu Jašinu, - šāda ir Iekšlietu ministrijas reakcija uz Lato Lapsas iesniegumu par Valsts policijas rīcību. Pietiek šodien publicē Iekšlietu ministrijas dokumentu pilnībā:

„Iekšlietu ministrijā 2024.gada 13.augustā reģistrēts Lato Lapsas (turpmāk - iesniedzējs) 2024.gada 13.augusta iesniegums, ar kuru iesniedzējs apstrīd Valsts policijas 2024.gada 2.augusta vēstuli Nr.20/CAnos/49851.

Iesniedzēja ieskatā Valsts policija nav pienācīgi izpildījusi informācijas sniegšanas pienākumu, jo atbilde nesatur iesniedzēja pieprasīto informāciju.

Iesniedzējs norāda, ka 2024.gada 21.jūlijā ar iesniegumu vērsās Valsts policijā, lai saņemtu informāciju saistībā ar Valsts policijas amatpersonas R.Jašina iecelšanu Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka amatā, lūdzot sniegt informāciju par R.Jašina kompetenci kibernoziegumu, noziegumu augsto tehnoloģiju jomā un informācijas tehnoloģiju jomā, kā arī R.Jašina ieņemamo amatu, proti, kāds bija  R.Jašina iepriekšējais ieņemtais amats un vai amats, uz kuru R.Jašins tika pārcelts, bija vakants (kopš kura laika un kādēļ). Papildus iesniedzējs lūdz sniegt informāciju, kāds bija R.Jašina pamatojums lūgumam pārcelt viņu jaunajā amatā un vai R.Jašinam ir spēkā esoša pielaide valsts noslēpumam (kad tā apstiprināta un kāds ir tās pārskatīšanas termiņš). 

Valsts policija 2024.gada 2.augustā atbildē norāda, ka saskaņā ar Informācijas atklātības likuma 11.panta trešo daļu informācijas pieprasījumā, kas izteikts rakstveidā vai elektroniskā veidā, norāda pieprasītāja vārdu, uzvārdu vai nosaukumu (firmu), adresi, kur nosūtāma informācija, un to paraksta informācijas pieprasītājs. Informācijas pieprasījums formulējams iespējami precīzi. Tāpat no Informācijas atklātības likuma 11.panta trešās daļas izriet, ka informācijas pieprasītājam ir ne tikai tiesības pieprasīt informāciju, bet arī noteikts pienākums sadarboties ar iestādi un iespēju robežās precizēt pieprasījumu. Ierobežotas pieejamības informācijas pieprasījuma pamatā esošajiem apstākļiem jāspēj sniegt ticamu priekšstatu par informācijas nepieciešamību un izmantošanas veidu.

Tātad, saņemot informācijas pieprasījumu, iestādei ir jāspēj konstatēt, vai pastāv objektīva saikne starp pieprasīto informāciju un mērķi, kādam tā ir pieprasīta. Ņemot vērā iesniegumā uzdoto jautājumu raksturu un norādi uz publikācijas veidošanu, lai varētu izvērtēt iesniegumā minēto un sniegt tiesiski pamatotas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, Valsts policija lūdza iesniedzēju rakstveidā informēt par to, kāds ir publikācijas mērķis, kur un kad tā tiks publicēta, kas ir publikācijas autors. Vienlaikus Valsts policija, atsaucoties uz  iepriekš sniegto Valsts policijas atbildi, kas tika sniegta uz iesniedzēja informācijas pieprasījumu mediju publikācijas veidošanai, lūdza informēt, kur Valsts policija var iepazīties ar šo publikāciju un kas ir tās autors.

Iekšlietu ministrija, iepazīstoties ar iesniedzēja 2024.gada 13.augusta iesniegumu un Valsts policijas 2024.gada 2.augusta vēstuli Nr.20/CAnos/49851 uz iesniedzēja informācijas pieprasījumu, norāda, ka iesniedzēja iesniegums vērtējams Informācijas atklātības likuma ietvaros.

Tiesības saņemt informāciju ir garantētas Satversmes 100.pantā kā tiesību uz vārda brīvību sastāvdaļa un ir viens no demokrātiskas sabiedrības pamatiem. Šīs tiesības detalizētāk reglamentētas Informācijas atklātības likumā, kas nosaka vienotu kārtību, kādā privātpersona ir tiesīga iegūt informāciju iestādē un to izmantot. Informācijas atklātības likums attiecas uz gadījumiem, kad persona, īstenojot savas tiesības uz informāciju, vēršas iestādē nolūkā iegūt kādus datus, no kuriem kaut kas tiek uzzināts.

Saskaņā ar Informācijas atklātības likumu informācija tiek iedalīta vispārpieejamā informācijā un ierobežotas pieejamības informācijā, turklāt vispārpieejamā informācija ir tāda informācija, kas nav klasificēta kā ierobežotas pieejamības informācija. Tātad pamatā visa informācija ir atzīstama par vispārpieejamu informāciju, izņemot informāciju, kas ir klasificēta kā ierobežotas pieejamības informācija.

Informācijas atklātības likuma 10.panta trešajā daļā noteikts, ka vispārpieejamo informāciju sniedz pēc privātpersonas pieprasījuma un informācijas pieprasītājam nav īpaši jāpamato sava interese par vispārpieejamu informāciju, un to viņam nevar liegt tāpēc, ka šī informācija neattiecas uz pieprasītāju. Savukārt ierobežotas pieejamības informācijas izsniegšanai Informācijas atklātības likumā ir noteikta īpaša kārtība, tostarp, pieprasot ierobežotas pieejamības informāciju, persona pamato savu pieprasījumu un norāda mērķi, kādam tā tiks izmantota. Ja ierobežotas pieejamības informācija tiek izsniegta, tās saņēmējs uzņemas saistības šo informāciju izmantot tikai tiem mērķiem, kuriem tā pieprasīta.

Papildus minētajam jāņem vērā, ka Satversmes tiesa atzinusi, ka personas tiesības iegūt informāciju ir neierobežotas, ciktāl likums nenosaka pretējo, un ka ikviens ierobežojums iegūt informāciju iztulkojams iespējami šauri (Satversmes tiesas 1999.gada 6.jūlija sprieduma lietā Nr. 04-02(99) 2.punkts). Saskaņā ar Informācijas atklātības likuma 5.pantu pamats ierobežot pieejamību iestādes rīcībā esošai informācijai ir vienīgi likumā noteiktajos gadījumos, kad pastāv objektīva nepieciešamība aizsargāt konkrētas un identificējamas intereses.

Šajā gadījumā Iekšlietu ministrija konstatē, ka Valsts policija 2024.gada 2.augusta vēstulē Nr.20/CAnos/49851 nav noradījusi kāda iesniedzēja pieprasītā informācija ir atzīstama par vispārpieejamu informāciju, un kāda informācija ir klasificēta kā ierobežotas pieejamības informācija. Turklāt, ja daļa pieprasītās informācijas ir klasificēta kā ierobežotas pieejamības informācija, iestādei jānorāda, kāds ir klasifikācijas pamatojums.

Tādējādi Iekšlietu ministrija konstatē, ka Valsts policija nepamatoti nesniedza iesniedzējam lūgto informāciju, kā arī nepamatoti pieprasīja rakstveidā informēt Valsts policiju par iesniedzēja ieceri veidot mediju publikāciju, publikāciju mērķi, kur un kad tās tiks publicētas, un publikāciju autoru.

Ievērojot minēto, Iekšlietu ministrija norāda, ka Valsts policijai atkārtoti jāizskata iesniedzēja 2024.gada 21.jūlija iesniegums un jāapmierina arī viņa lūgums atvainoties par iestādes faktisko rīcību.”

Novērtē šo rakstu:

60
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Demos” paskaidrojuma vietā

FotoGatavojoties otrdien 10. decembrī paredzētajai Demos sesijai Mēs jeb es un mans mazizglītotais politiskais oponents, rīkotāju grupas dalībnieku vidū divi cilvēki atsevišķi un dažādos laikos man norādīja, ka Demos vajadzētu ar līkumu iet noteiktai tēmai. Vienā gadījumā arī to, ka viens konkrēts cilvēks nedrīkst uzstāties. Abos gadījumos bija prasība — ja lūgums netiks izpildīts, tad attiecīgais dalībnieks no konferences rīkotāju grupas izstāsies.
Lasīt visu...

21

Lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem

FotoKomentārs nra.lv rakstam "Siliņas valdība apspriedusi "Rail Baltica" būves izbeigšanu un nobijusies": lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem.
Lasīt visu...

12

Mēs, Lāce, Lībiņa, Augulis, Čakša un „Gribu palīdzēt bēgļiem”, taču neatņemsim nodokļu maksātāju naudu mums noderīgajai „Re:Baltica”

FotoSabiedrības integrācijas fonda Padome* atcēlusi Sabiedrības integrācijas fonda lēmumu, ar kuru "Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica"projektam "Šķelšanās" tika noteiktas neattiecināmās izmaksas 35 757,05 EUR apmērā
Lasīt visu...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

6

Mēģināšu izlikties, ka es nemaz neierosināju atdot nabagiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

FotoPēc tam, kad aģentūra LETA publicēja ziņu ar virsrakstu – “Progresīvo politiķe rosina maznodrošinātajiem veidot pārtikas pakas no veikalu produktiem ar beigušos derīguma termiņu”, par pārtikas pakām un ēdiena ziedošanu pēdējo nedēļu laikā ir izteikušies visi, kam vien nav slinkums.
Lasīt visu...

20

Kas ir un kas nav seksuālā uzmākšanās: pieredzējuša eksperta padomi

FotoTurpmāk par nevēlamu seksuāla rakstura darbību, kuras mērķis ir iebiedēt vai pazemot, varēs piemērot naudas sodu. Līdz šim tā nebija.
Lasīt visu...

20

Demokrātija nav visatļautība, nav pieļaujama vēršanās pret "sabiedrisko" mediju un manu domubiedri Olgu!

FotoGadījums ar vēršanos pret LSM ir spilgts piemērs tam, kāpēc vairs neesmu tviterī. Cilvēki apzināti izrauj no konteksta citātu, to tiražē tīkliņos (galvenokārt tviterī, jo tur lielāka armija ar viltus ziņu atbalstītājiem) un pārējie apzināti vai aiz stulbuma šīs muļķības tiražē tālāk. Un nožēlojamākais, ka uz šīm provokācijām atsaucas valsts iestāžu darbinieki, politiķi u.c. it kā par saprātīgiem uzskatīti cilvēki, pieprasot žurnālista skaidrojumu par to, ko viņš nav teicis. Arī feisbuks ļoti neatpaliek no tvitera.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi