Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagājušajā gadsimtā kļuva tehniski iespējams veikt eksperimentus, kurus ar nepacietību gaidīja daudzi zinātnieki. Ap cilvēka galvu izveidoja magnētisko lauku un ar vājas elektriskās strāvas palīdzību panāca, ka neatkarīgi no cilvēka gribas tiek kustināti dažādi viņa ķermeņa locekļi. Transkraniālā magnētiskā stimulācija (TMS) radīja priekšstatu, ka cilvēkam nav brīvas gribas, jo to ir iespējams regulēt no ārpuses. Šķietamo brīvās gribas darbību varēja arī precīzi izmērīt: vājāks elektriskais impulss radīja vēlēšanos darīt, bet stiprāks – pašu darbību.

Šo eksperimentu rezultāti bija būtiski svarīgi daudziem speciālistiem, kuru profesionālo interešu lokā atradās cilvēks, bet īstu apvērsumu tie radīja filozofisko uzskatu vidē. Brīvās gribas problēma svarīguma ziņā filozofijā bija pielīdzināta jautājumiem par Dieva eksistenci un nemirstību. 1788. gadā tā apgalvoja I. Kants, uzskatot, ka cilvēka prāts nekad nespēs atrisināt tikai šīs trīs lielās problēmas.

Brīvās gribas problēma ir visbiežāk uzdotais jautājums neirofiziķiem. Pateicoties viņu atbildēm, XXI gadsimtā arvien biežāk lieto apziņas brīvības jēdzienu, jo tas precīzāk raksturo cilvēka smadzenēs notiekošos procesus. Domāšanas procesā smadzenēs nepārtraukti rodas jauni savienojumi, tāpēc nav iespējams izveidot precīzu, ilglaicīgu smadzeņu kartogrāfijas attēlu. Lai, piemēram, būtu pilnīga pārliecība, ka invalīds ar domāšanas palīdzību pareizi iekustinās ratiņkrēslu, vajadzīga nepārtraukta smadzeņu skenēšana un paša cilvēka piekrišana atbildēt uz testa jautājumiem.

Jaunā tehnoloģija pavēra iespējas pētīt līdz tam neizskaidrojamo. Kā piemēru var minēt cilvēka trauksmes lieluma izmērīšanu, kura rodas, apskatot ģeometriskas figūras. Arhaiskajam cilvēkam dabā bija maz iespējas sastapties ar ģeometriski pareiziem veidojumiem, tāpēc atsevišķas parādības, tādas kā saule vai zvaigžņotā debess, viņā izraisīja pastiprinātu interesi. Pēc dažādiem datiem, kuri radušies pēc atšķirīgu metodoloģiju pielietošanas, šādu ar zemapziņu saistītu procesu skaits smadzenēs nav zemāks par 90%. Tos iespējams neitralizēt intensīvas domāšanas procesā, pēc kuras uz laiku pazūd trauksmes radītie signāli.

Daudz svarīgas informācijas deva arī AIDS pētniecības gaitā iegūtie rezultāti. Izrādījās, ka cilvēks ir piemērots dzīvei ļoti netīrā vidē, kurā lielu slodzi paredzēts veikt imūnsistēmai. Gadījumā, ja cilvēks ilgstoši atrodas sterilā vidē, maznozīmīgs ārējs kairinājums var izraisīt neparasti spēcīgu reakciju, kā rezultātā rodas alerģija. Vēl sliktāk, ja imūnā aizsardzības sistēma atrod līdzīgu pretinieku, kurš vajadzīgs pašam cilvēka organismam, radot autoimūno saslimšanu.

Līdzīgs uzskats ir pareizs arī attiecībā uz domāšanu. Cilvēks ir veidots tā, lai domāšana būtu dabiska nepieciešamība un šīs darbības rezultātā cilvēks spētu pielāgoties apkārtējai videi. Pastāvošie sabiedriskie uzskati nosaka, ka cilvēkam mazāk jādomā, bet vairāk jādara, un sabiedrības pienākums ir nodrošināt, lai pareizas darbības rezultātā cilvēks par to saņemtu attiecīgu atlīdzību.

TMS metode ļāva zinātnes vārdu piešķirt uzskatiem, kurus agrāk varēja saukt par fantastiskiem. Galējie ekstrēmisti bija pārliecināti, ka cilvēka pakļaušanos sabiedrības uzskatiem iespējams izmainīt uz cilvēka pakļaušanos varai. Tam būtu nepieciešams, lai katrs cilvēks apzinātos sevi kā personību, kura tiesības aizsargā vara, bet apdraud sabiedrība. Kognitīvai neirofizikai vajadzētu palīdzēt psiholoģijai izprast cilvēku savstarpējās attiecības, nevis pašu cilvēku. Ideālā galarezultātā pastāvētu tikai varas, bet ne sabiedrības intereses, un varai vairs nevajadzētu būt atkarīgai no sabiedrības. Par noteicošo spēku kļūtu iedarbība uz cilvēka zemapziņu, un, tā kā tai nav laika formas, tad atkristu vajadzība pēc nākotnes vīzijas un pagātnes skaidrojuma. Par absolūtu kļūtu manipulēšana ar cilvēku, kas varai ļautu realizēt savas intereses.

Attīstoties jaunām tehnoloģijām, tām līdzi attīstās arī jauni uzskati. Ne visi no jauna izveidotie uzskati ir nopietni realizējami, - tie drīzāk parāda vidi, no kurienes tie cēlušies. To, vai kāds uzskats pastāvēs ilgtermiņā, nosaka attieksme pret cilvēku. Ja cilvēks ir tik liela vērtība, ka to var  tikai apbrīnot, tad nav nepieciešams mainīt ne uzskata formu, ne saturu, lai tas pastāvētu ilgstoši. Savukārt, ja cilvēku uzskata par līdzekli mērķa sasniegšanai, tad forma ir nemainīga, bet saturs mainīgs, tāpēc tos sauc par īstermiņa uzskatiem.

Vēl pagājušajā gadsimtā šādam apgalvojumam reti kurš piekristu. Mūsdienās, kad ir kļuvuši zināmi pētījumu rezultāti citās ar cilvēku saistītās zinātņu nozarēs, šim apgalvojumam no jauna tiek pievērsta pastiprināta uzmanība.

Evolucionārajā bioloģijā vienmēr šaubīga ir bijusi atbilde uz jautājumu, kāpēc evolūcijas procesā bezdzimuma vairošanās nav kļuvusi par dominējošo. Divdzimumu vairošanās procesam vajag ne tikai vismaz divreiz lielāku populāciju, bet arī, lai nokļūtu līdz pašam procesam un to realizētu, ir jāpatērē milzīgs enerģijas daudzums. No evolūcijas viedokļa to būtu lietderīgāk izmantot sugas pielāgošanās vajadzībām apkārtējai videi. Vienīgo pieņemamo argumentu, ka šādā veidā tālāk tiek nodota labākā ģenētiskā informācija, noraidīja paši ģenētiķi. Viņi paziņoja, ka iespēja to tālāk nodot nākamajām paaudzēm abiem vairošanās veidiem ir vienāda.

Uzmanības centrā nokļuva Č. Dārvina apgalvojums, kurš postulēja, ka dabiskā izlase nevar kalpot grupas interesēm. Bioloģijā šo apgalvojumu pēc svarīguma var salīdzināt ar Ī. Ņūtona gravitācijas likumu fizikā. Pateicoties atklājumiem gēnu inženierijā, tas vēl vairāk tiek apšaubīts.

Sievietēm ir divas X hromosomas, bet vīriešiem ir viena X un viena Y hromosoma. X hromosoma satur 1098, bet Y hromosoma 78 gēnus. Viena olšūna satur X, bet spermatozoīds – X vai Y hromosomu. Šo atšķirību izmēros mēģināja izmantot zinātnieki, lai kontrolētu nākamā mazuļa dzimumu. Diemžēl eksperimentālā ceļā iegūtais X un Y savienojums ne vienmēr nozīmēja vīrieša rašanos, bieži vien tā bija sieviete ar vīrieša ārējām dzimuma pazīmēm. Kopš zinātniekiem izdevās iegūt XXY dzimumhromosomu, šie pētījumi tika aizliegti. Kopā ar vivisekciju un lobotomiju tie kļuva par savu laikmetu neatņemamiem simboliem.

Gadījumā, ja vienai X hromosomai ir ģenētiskas izmaiņas vai bojājumi, tā nepieciešamo informāciju kopē no otras X hromosomas. Y gēniem ir tikai dažas X gēnu kopijas, tāpēc vīrieši ir pakļauti daudz lielākiem ģenētiskiem riskiem. Turklāt, lai kļūtu par vīrieti, starp X un Y hromosomām vēl nepieciešams izveidoties savstarpējai informācijas apmaiņai.

Gēni nes sevī potenciālu, kuri nosaka pieauguša cilvēka spējas un trūkumus, taču šīs spējas vēl ir nepieciešams realizēt saskarsmē ar ārējo vidi. X un Y hromosomu gēni ir ļoti jutīgi pret ārējās vides iedarbību, un zinātnieku mehāniska iedarbība uz tiem radīja iepriekš neparedzētas izmaiņas. Tie ir tik jutīgi (vairāk atkarīgi no maņu receptoriem, nevis no emocijām vai sajūtām), ka izmaiņas gēnos var rasties arī atkarībā no cilvēka labsajūtas, kuru rada dzīve apkārtējā vidē.

Nelabvēlīga ārēja vide rada „normālu” vīriešu trūkumu, kā rezultātā samazinās dzimstība. Toties pieaug revolucionāru ideju skaits, kā arī vēlēšanās mainīt apkārtējo vidi. Vīrietis rada, bet sieviete pārbauda, vai radītajā vidē iespējams dzīvot. Iespējams, ka šis mehānisms evolūcijas gaitā ir nodrošinājis divdzimumu vairošanās priekšrocības pār bezdzimumu vairošanos, jo tiek nodrošināta labāka attīstība.

Šajā kontekstā kļūst saprotamāks, ko sabiedrība varētu vēlēties redzēt varas nesējā. Nav noliedzams, ka varai jāuzņemas atbildība par problēmām, kuras ir radījusi apkārtējā vide, taču tai ir arī jādod skaidra nākotnes vīzija. Kāda tā būs – vīriešu radīta sabiedrība par katru cenu, mainot arī sabiedrības uzskatus par ģimeni, vai vide, kurā komfortabli jutīsies sieviete...

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

FotoTieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver dažādas formas – tā var būt gan verbāla, gan neverbāla, gan fiziska seksuālā uzvedība, tā var tikt īstenota, izmantojot dažādus saziņas kanālus, tostarp digitālo vidi,” minēts ministrijas izplatītajā skaidrojumā.
Lasīt visu...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc kulturālas spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Uzmācīgie IRši

Pagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”...

Foto

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

Pazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara...

Foto

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā,...

Foto

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts...

Foto

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

Pēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma...

Foto

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību...

Foto

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

Patiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi –...

Foto

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

Reaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret...

Foto

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā,...

Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...