Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrības par atklātību Delna kas pēdējā laikā aktīvi pozicionējusies pret  papildu miljonu piešķiršanu Inčukalna sērskābo dīķu jeb tā dēvēto "gudrona dīķu" sanācijas projekta pabeigšanai, ko veic SIA Skonto būve, noklusējusi faktu, ka tās vadošais jurists Jānis Geks līdz nesenam laikam daudzus gadus ieņēmis vadošus amatus ar Skonto būvi konkurējošā uzņēmumā SIA VentEko. Taču Delnas vadība, kas daudzus gadus izvirzījusi augstas morāles standartus citiem un cīnījusies ar citu interešu konfliktiem, šajā situācijā jau tradicionāli nekādas problēmas nesaskata. Delna arī negatavojoties informēt sabiedrību, kur vēl papildus strādā tās vadošais jurists.

Pietiek jau ziņojis, ka Geka līdz pat 2012. gada pārstāvētais VentEko  pats ir pats bijis pretendents tādos valsts iepirkumos, kā Inčukalna sērskābo dīķu sanācijas projekts, Sarkandaugavas vēsturiski piesārņoto vietu sanācijas projekts un Liepājas Karostas sanācijas projekts.

Tas, ka Inčukalna sērskābo dīķu sanācijas iepirkumā sevi strikti pozicionējušās sabiedrības par atklātību Delna vadošais jurists pārstāvējis uzņēmumu, kas piedalījies šo projektu iepirkumos, ļauj uzdot jautājumu, vai Delna spēj līniju starp sabiedrības interešu un privāto uzņēmēju interešu aizstāvību.

Taču Delnas direktors Gundars Jankovs sarunā ar pietiek skaidro, ka atklātības šajā gadījumā esot bijis pietiekami - tam esot domāts Google meklētājs, Delnas mājas lapā publicētais Geka CV nemaz neesot uzskatāms par CV, uz visu šādā gadījumā esot jāskatās "no profesionālā viedokļa", bet Pietiek atklātās ziņas par Delnas jurista iepriekšējo nodarbošanos nekādu interešu konfliktu neesot atklājušas. Publicējam sarunu ar Jankovu par šo tēmu:

- Vai zinājāt, ka Jānis Geks strādājis konkurējošā uzņēmumā?

- Jā, zināju.

- Bet tas, jūsuprāt, nerada interešu konfliktu?

- Nē, mēs šajā gadījumā interešu konfliktu nekādā veidā nesaskatām. Ja mēs runājam par Pietiek informāciju, tad es gribētu teikt, ka viņa ir nedaudz tendēta un maldinoša par to, ka nebija pieejama informācija par Venteko. Tās ir aplamības, jo mūsu mājas lapā pieejamā informācija – tur nav ievietots CV nevienam darbiniekam. Tur ir vienkārši apraksts ikvienam darbiniekam ļoti vispārīgi par dzīves gājumu. Kas attiecas uz Jāni Geku, iegūglējot ir pieejams ļoti plašs CV, kas ir publiski pieejams, kur ir detalizēti aprakstīts arī tas, ka viņš ir strādājis Venteko. Līdz ar to šeit nevar būt nekāda informācijas slēpšana. Un neviens jau arī nav jautājis neko un pārmetis līdz šim. Kas ir svarīgākais - visa mūsu komunikācija līdz šim, kas ir bijusi par Valsts vides dienestu un visiem sanācijas projektiem, ir balstīta uz to informāciju, ko mēs iegūstam, pirmkārt, no trauksmes cēlājiem. Tie ir uzņēmumi, kas nav Venteko, un fiziskās personas, valsts iestādes, kuras ir mums atbildējušas, un arī publiski pieejamā informācija. Un šos dokumentus un informāciju mēs esam analizējuši, neko mēs pilnībā neesam slēpuši un esam atsaukušies uz šo informāciju. Un arī veidojuši savus iebildumus.

- Pēc jūsu domām, tas nav interešu konflikts, ja persona, kas ir strādājusi pie konkurenta, sniedz atzinumu par konkurējoša uzņēmuma darbību?

- Mēs jau nelobējam vienu uzņēmumu. Mēs līdz šim esam teikuši to, ka nav vispār tiesiska regulējuma vides sanācijas jomā, ko arī atzinusi ministrija, un ar vides konsultatīvās padomes palīdzību mūsu ierosinājums ir panākt to, ka tiek veidota darba grupa, kas strādās pie normatīvā regulējuma. Līdz šim tādi Latvijā nav bijuši. Ir atsevišķas normas, kas ir kaut kur iestrādātas, bet viņas praksē nedarbojas. Es vēlreiz gribu uzvērt – mēs nelobējam Venteko vai kādu citu kompāniju, un visas mūsu darbības un iebildumi ir vērsti uz to, ka ir prettiesiskas darbības, nevis kaut kādā veidā apzināti slēpjam informāciju, lai panāktu kaut kādam labvēlību,.

- Bet jūs iestājaties pret konkrēti Skonto būvi, un to dara cilvēks, kas ir saistīts ar konkurentu.

- Nu, viņš ir saistīts vairākus gadu atpakaļ. 2012.gadā, manuprāt, viņš pārtrauca savas darbības. Un, ja tīri formāli mēs tādā veidā skatāmies, tad interešu konflikts zūd pēc diviem gadiem. Es gribētu teikt, ka Jānis strādā profesionāli, un arī es pats personīgi esmu runājis ar viņu un kontrolēju to, ko mēs kā organizācija paužam. Un es varu apgalvot, ka mēs nekādā veidā nelobējam viena uzņēmuma intereses.

- Bet kāpēc jūs neko neesat darījuši, lai šīs aizdomas publiski un atklāti novērstu?

- Bet kādā veidā, jūs domājat, mums būtu jānovērš? Jānāk ar paziņojumu, ka mēs tagad runāsim par sanācijas projektiem un, re, kur Jānis ir strādājis Venteko? Tad jau tikpat labi, ja es tagad sāktu runāt par Eiropas fondiem, kas saistīts ar sliktu apgūšanu, tad man varētu pārmest, ka es nesen esmu pārtraucis attiecības ar Lauku atbalsta dienestu. Manuprāt, šeit ir jāskatās pēc būtības, lai mēs komunicējam profesionāli un par ko mēs iestājamies. Mēs neiestājamies par to, ka būtu jālauž līgums ar Skonto būvi un jāpiešķir Venteko. Mēs iestājamies par to, ka ir jāsakārto beidzot Latvijā šis te tiesiskais regulējums un, otrkārt, valstij vajag galu galā pastāvēt uz savām tiesībām un pieprasīt līguma izpildi, tiesisku līguma izpildi, kā tas ir nolīgts, un nepiekāpties uzņēmuma šantāžā. Tas - vienalga, kurš uzņēmums būtu.

- Tad jūs nekādu problēmu neredzat?

- Jā, Pietiek publikācija tāda ir, bet es no tāda profesionālā viedokļa viņu neņemu vērā, jo tur ir vienkārši izklāstīti fakti, un nekādi netiek norādīts, pierādīts šis te interešu konflikts. Mēs arī esam tieši par šiem projektiem komunicējuši ar KNAB, un turpinām to darīt. Un KNAB arī ir zināma Jāņa līdzšinējā pieredze un to , ko mēs darām, un kāda informācija ir mūsu rīcībā. Un ar viņi nav pauduši nekādus pārmetumus vai aizdomas, ka mums ir interešu konflikts un mēs lobētu kāda intereses.

- Un kā jūs spējat šādu cilvēku apmaksāt, ņemot vērā viņa iepriekšējo amatu?

- Jānis nestrādā pie mums uz pilnu slodzi. viņu mēs apmaksājam no Eiropas Komisijas projekta, kas ir paredzēts tieši trauksmes cēlāju aizsardzībai Latvijā.

- Un kur viņš to otru pusslodzi strādā?

- Tas jums jājautā viņam.

- Vai tad jūs nezināt, kur viņam ir otra darba vieta?

- Es zinu, bet tas tomēr ir viņa privātās lietas un tāpēc jums jājautā viņam personīgi. bet tas nekādā veidā, šī papildus strādāšana neietekmē kaut kādus interešu konfliktus, nerada un tā. Viņš ar publiskiem iepirkumiem starptautiskiem nodarbojas.

- Un ar šo Eiropas Komisijas finansējumu jūs varat viņam nodrošināt tādu algu, lai viņam būtu interesanti pie jums strādāt?

- Jā, tas ir projekts, kas finansē trauksmes cēlāju aizsardzību Latvijā, par ko mēs arī runājam, un esam ar Valsts kanceleju sadarbībā panākuši, ka tiks veidota darba grupa, kas veidos likumprojektu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Manabalss.lv iniciatīva “Latvija nosoda komunistisko režīmu noziegumus. Bez izņēmumiem”

FotoLatvija līdz šim nav publiski paudusi skaidru attieksmi pret Ķīnas komunistiskās partijas (ĶKP) režīma noziegumiem. Klusēšana ir salīdzināma ar netiešu līdzatbildību.
Lasīt visu...

21

Tautas pēdējā fāze: 4. Iedzīvotāju resursi

FotoTie cilvēki, kuri zina, ka Latvijā viss notiek “pēc grāmatas”, zina arī to, ka pēdējā fāzē eksistē īpaša iedzīvotāju daļa - garīgās bojāejas klienti. Tautas garīgā bojāeja tiešā veidā neattiecas uz visu tautu, bet attiecas tikai uz tautas zināmu (visticamākais – nelielu) daļu.
Lasīt visu...

21

Politiskais spiediens pret FKTK var radīt draudīgu precedentu arī citām patstāvīgajām iestādēm

FotoCentieni sakārtot likumu “tā, kā vajag” jeb atbilstoši politiskajiem uzstādījumiem, tiecoties atbrīvoties no esošajiem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes locekļiem un piedāvājot “zelta izpletņus”, ne tikai veido draudīgu precedentu FKTK darbībā, bet norāda uz likumdevēja uzdrīkstēšanos steigā mainīt patstāvīgo iestāžu darbības nosacījumus, kas var skart jebkuru no patstāvīgajām iestādēm.
Lasīt visu...

21

Šis ir bezprecedenta politiskās iejaukšanās gadījums FKTK vēsturē

FotoFinanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) vēlas precizēt publiskajā telpā izskanējušu valsts amatpersonu sniegtu nepatiesu informāciju, kas vedina domāt, ka situācija Latvijas finanšu sektorā pēc FKTK veiktās pārmaiņu vadības kopš 2016. gada, kā arī Latvijā līdz šim finanšu pakalpojumu sniedzēju īstenotā uzraudzības pieeja un tās tiesiskais ietvars it kā būtu šķērslis labam valsts novērtējumam Moneyval procesā.  
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule Augstākajai tiesai un tieslietu ministram Jānim Bordānam: aicinu apturēt uzsākto Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru

FotoLatvijas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamentam š.g. 28. maijā iesniedzu prasības pieteikumu par iestādes nepareizu faktisko rīcību un pirmsšķietami nepareiza administratīvā akta atcelšanu, kuras ietvaros lūdzu tiesu:
Lasīt visu...

6

Ordeņus tirgo, bet Valsts prezidenta kancelejai par to nav ne mazākās intereses

FotoPatiesībā ir vienalga, vai Baiļu triloģijas popularizēšanai izmanto I šķiras Triju Zvaigžņu ordeņu tirgošanas jautājuma aktualizēšanu vai arī pircēju intereses vairošanai par I šķiras Triju Zvaigžņu ordeņu iegādi izmanto Baiļu triloģijas popularitāti.
Lasīt visu...

6

Brīvība meža īpašniekiem?

FotoSen senos laikos, tik senos kā 2012. gads kokrūpnieki konstatēja, ka "pēc trīs gadu pārtraukuma, kad, pateicoties valdības lēmumam palielināt ciršanas apjomus valsts mežos un pieaugot mežizstrādei privātajos mežos, kokrūpniecības nozare, nebēdājot par zāģbaļķu trūkumu, varēja investēt attīstībā un nostiprināties starptautiskajos tirgos, skarbā realitāte ir atgriezusies, liekot Latvijas zāģētavām domāt, kā organizēt savu darbību ierobežota resursu daudzuma apstākļos”. (Par to jau tolaik rakstīju šeit.)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

LMT, „Tet” un sabiedriskie mediji – kas slēpjas kastē?

Jau atkal dienaskārtībā parādās ziņa, ka „Latvijas Mobilā telefona” (LMT) un "Tet" (agrāk "Lattelecom") akcionāri, tas ir...

Foto

Eiropas patiesā seja

Eiropas Parlamenta vēlēšanām veltītajās publikācijās un to komentāros nācās pārliecināties par Eiropas problemātikas ļoti primitīvo un nepatieso atspoguļojumu. Publikācijās un to komentāros sastopamā...

Foto

Dzīvs pierādījums tam, ka vatņikiem nav tautības: Dainis Turlais

Noteikti būsiet pamanījuši, ka kolorado vaboļu midzenī, ko dažkārt mēdz dēvēt arī par Rīgas Domi, pēdējā mēneša...

Foto

Pār gadskārtu audits nāca, šopavasar vēl nav atnācis

Pirms vairāk nekā gada, 2018. gada martā un aprīlī publicēju četru rakstu sēriju sakarā ar AB LV krīzi un ar to...

Foto

“Saskaņu” gaida grūti laiki

Politikas vērotājiem šobrīd ir interesants laiks. Nesen beidzās Eiropas Parlamenta vēlēšanas, trešdien tika ievēlēts jaunais Latvijas prezidents Egils Levits. Pēc tam sekoja...

Foto

Kā būtu iespējams deputātam Kaimiņam juridiski tiesiski sadauzīt seju par vēlētāju nodošanu un solījumu nepildīšanu

Atklātā vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrnieces kundzei! Vēlos Jūs informēt, ka pēc Vienotības valdības...

Foto

Tautas pēdējā fāze: 3. Sociālā šizofrenizācija

Zinātnē tiek analizēta parādība vārdā sociālā šizofrenizācija jeb sabiedriskās apziņas šizofrenizācija. Šo parādību izraisa sabiedrības dzīves apstākļi. Tādā gadījumā sabiedrībā...

Foto

Kāpēc LRA ar 5,01% derīgu vēlēšanu zīmju palika zem 5% barjeras, un kāpēc ZZS ar vairāk nekā 5,3% balsu nedabūja vietu

Esmu jau skaidrojis, tak savilkšu...

Foto

Ļaunuma banalitāte

Ļaunumā vienmēr ir zināma banalitātes porcija: ļaunums parasti nevar lepoties ar oriģinalitāti. Ļaunums parasti atkārto citu ļaunumu formātu un trajektoriju, un tas notiek banāli...

Foto

Šīs nav pirmās nopietnās aizdomas saistībā ar Latvijas valsts augstākajiem apbalvojumiem

Saistībā ar pēdējās dienās aktualizēto jautājumu par valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanu un „noklīšanu neceļos”, kā...

Foto

Es kā ignorētā Valsts prezidenta amata kandidāta izvirzītājs esmu vērsies tiesā pret LR Saeimu

28. maijā esmu iesniedzis Augstākajā tiesā pieteikumu, vēršoties pret Latvijas Republikas (LR)...

Foto

Zakatistova un Tamuža stāsts nav unikāls. Par ko klusē Tamužs?

Klaji meli, nepatiesi apgalvojumi, safabricēti fakti un intrigas jau vēsturiski ir bijuši iecienīti instrumenti cīņā par...

Foto

Kā LPSR par L[PS]R pārtapa. 2. daļa

Turpinājums sarunai ar kādreizējo Pilsoņu Kongresa Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Antonu Mikosu....

Foto

Kā LPSR par L[PS]R pārtapa. 1. daļa

Saruna ar kādreizējo Pilsoņu Kongresa Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Antonu Mikosu....

Foto

Vīzija glamūra inteliģencei

2019.gada 16.maijā portāls “nra.lv” publicēja tekstu ar virsrakstu “Valsts prezidenta amata kandidāta Egila Levita vīzija par Latviju”. Tā ir latviešu varas inteliģencei svētā...

Foto

Katoļu baznīcas Bīskapu konferences aicinājums sakarā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Latvijas bīskapu konference vēlas atgādināt par katra kristieša līdzatbildību kopējā labumā, kas...

Foto

Daži argumenti (no daudziem), kāpēc Dombrovskis ir nelietīgs divkosis

1. Zināms, ka Dombrovska grāmatas izdošanu latviešu valodā ir finansējusi Kuveitas naftas kompānija, kura bija ieinteresēta no...

Foto

“Bezkompromisa tiesiskums” bez maskas: „Liepājas metalurga” izlaupītāji reiderē „Olainfarm” un stiepj rokas pēc LU īpašumiem

Velmers un Krastiņš kopā ar Prudentia partneri Rungaini izpārdeva Liepājas metalurga īpašumus. Pārdeva pa daļām,...

Foto

Ir puslīdz skaidrs, kurp dodas NEPLP un LTV. Bet... kur tad tas ir?

Atbilde uz Jāņa Rušenieka 17.05.2019. rakstu «Kurp dodies, LTV un NEPLP?» — šis...

Foto

Brīva vieta Valsts prezidenta ievēlēšanas likuma interpretācijai

Šī gada 13. maijā atbilstoši Valsts prezidenta ievēlēšanas likumam iesniedzu pieteikumu ar prezidenta amata kandidatūru prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijam,...

Foto

Ezotēriķi bez atsaucēm – kā Gundariņš disertāciju rakstīja

2019. gada janvārī pasauli pāršalca ziņa, ko varēja lasīt arī Latvijas ziņu slejās, ka “Indijas zinātnieku kopiena skarbi...

Foto

Vai iespējams iemācīt āzi dot pienu?

Pietiek vairākkārt publicēja Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (NĪLA) stāstus par "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma" (Nr. 158.Lp13, turpmāk – Likumprojekts)[1] veidošanas...

Foto

Protestu nebūs jeb tautas dekadence

Vai ir gaidāmi protesti – mītiņi, piketi, tautas sapulces vai citas protesta akcijas? Vai latvieši samierināsies, ka viņu valstī prezidents būs...

Foto

Latvija gaida nākamo vadoni

Esošais prezidents Raimonds Vējonis ir paziņojis, ka nekandidēs prezidenta vēlēšanās, kaut arī viņu atbalsta ZZS. Tas uzskatāms par racionālu un saprātīgu lēmumu,...

Foto

Koncertzāle uz AB dambja: kārtējais "otkats" vai spļāviens sejā Rīgas "plebejiem"?

Rīgas akustiskās koncertzāles priekšvēsture ir pietiekami sena - pirmo reizi ideja par  jaunu republikas līmeņa...

Foto

Nacionālā ideja un identitāte

Šo nerakstīju un nepublicēju pirms devītā maija un devītajā. Dažām dienām bija jāpaiet, lai ir objektīvāks redzējums un iespējams skats ne tikai...

Foto

Londonas tiesa: "Latvijas dzelzceļa" šefs Bērziņš iepriekšējā darbavietā izkrāpis 5 miljonus

Edvīns Bērziņš caur “Latvijas kuģniecību” ir izkrāpis piecus miljonus dolāru no uzņēmuma “Latmar”. Šāds Londonas...