Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrības par atklātību Delna kas pēdējā laikā aktīvi pozicionējusies pret  papildu miljonu piešķiršanu Inčukalna sērskābo dīķu jeb tā dēvēto "gudrona dīķu" sanācijas projekta pabeigšanai, ko veic SIA Skonto būve, noklusējusi faktu, ka tās vadošais jurists Jānis Geks līdz nesenam laikam daudzus gadus ieņēmis vadošus amatus ar Skonto būvi konkurējošā uzņēmumā SIA VentEko. Taču Delnas vadība, kas daudzus gadus izvirzījusi augstas morāles standartus citiem un cīnījusies ar citu interešu konfliktiem, šajā situācijā jau tradicionāli nekādas problēmas nesaskata. Delna arī negatavojoties informēt sabiedrību, kur vēl papildus strādā tās vadošais jurists.

Pietiek jau ziņojis, ka Geka līdz pat 2012. gada pārstāvētais VentEko  pats ir pats bijis pretendents tādos valsts iepirkumos, kā Inčukalna sērskābo dīķu sanācijas projekts, Sarkandaugavas vēsturiski piesārņoto vietu sanācijas projekts un Liepājas Karostas sanācijas projekts.

Tas, ka Inčukalna sērskābo dīķu sanācijas iepirkumā sevi strikti pozicionējušās sabiedrības par atklātību Delna vadošais jurists pārstāvējis uzņēmumu, kas piedalījies šo projektu iepirkumos, ļauj uzdot jautājumu, vai Delna spēj līniju starp sabiedrības interešu un privāto uzņēmēju interešu aizstāvību.

Taču Delnas direktors Gundars Jankovs sarunā ar pietiek skaidro, ka atklātības šajā gadījumā esot bijis pietiekami - tam esot domāts Google meklētājs, Delnas mājas lapā publicētais Geka CV nemaz neesot uzskatāms par CV, uz visu šādā gadījumā esot jāskatās "no profesionālā viedokļa", bet Pietiek atklātās ziņas par Delnas jurista iepriekšējo nodarbošanos nekādu interešu konfliktu neesot atklājušas. Publicējam sarunu ar Jankovu par šo tēmu:

- Vai zinājāt, ka Jānis Geks strādājis konkurējošā uzņēmumā?

- Jā, zināju.

- Bet tas, jūsuprāt, nerada interešu konfliktu?

- Nē, mēs šajā gadījumā interešu konfliktu nekādā veidā nesaskatām. Ja mēs runājam par Pietiek informāciju, tad es gribētu teikt, ka viņa ir nedaudz tendēta un maldinoša par to, ka nebija pieejama informācija par Venteko. Tās ir aplamības, jo mūsu mājas lapā pieejamā informācija – tur nav ievietots CV nevienam darbiniekam. Tur ir vienkārši apraksts ikvienam darbiniekam ļoti vispārīgi par dzīves gājumu. Kas attiecas uz Jāni Geku, iegūglējot ir pieejams ļoti plašs CV, kas ir publiski pieejams, kur ir detalizēti aprakstīts arī tas, ka viņš ir strādājis Venteko. Līdz ar to šeit nevar būt nekāda informācijas slēpšana. Un neviens jau arī nav jautājis neko un pārmetis līdz šim. Kas ir svarīgākais - visa mūsu komunikācija līdz šim, kas ir bijusi par Valsts vides dienestu un visiem sanācijas projektiem, ir balstīta uz to informāciju, ko mēs iegūstam, pirmkārt, no trauksmes cēlājiem. Tie ir uzņēmumi, kas nav Venteko, un fiziskās personas, valsts iestādes, kuras ir mums atbildējušas, un arī publiski pieejamā informācija. Un šos dokumentus un informāciju mēs esam analizējuši, neko mēs pilnībā neesam slēpuši un esam atsaukušies uz šo informāciju. Un arī veidojuši savus iebildumus.

- Pēc jūsu domām, tas nav interešu konflikts, ja persona, kas ir strādājusi pie konkurenta, sniedz atzinumu par konkurējoša uzņēmuma darbību?

- Mēs jau nelobējam vienu uzņēmumu. Mēs līdz šim esam teikuši to, ka nav vispār tiesiska regulējuma vides sanācijas jomā, ko arī atzinusi ministrija, un ar vides konsultatīvās padomes palīdzību mūsu ierosinājums ir panākt to, ka tiek veidota darba grupa, kas strādās pie normatīvā regulējuma. Līdz šim tādi Latvijā nav bijuši. Ir atsevišķas normas, kas ir kaut kur iestrādātas, bet viņas praksē nedarbojas. Es vēlreiz gribu uzvērt – mēs nelobējam Venteko vai kādu citu kompāniju, un visas mūsu darbības un iebildumi ir vērsti uz to, ka ir prettiesiskas darbības, nevis kaut kādā veidā apzināti slēpjam informāciju, lai panāktu kaut kādam labvēlību,.

- Bet jūs iestājaties pret konkrēti Skonto būvi, un to dara cilvēks, kas ir saistīts ar konkurentu.

- Nu, viņš ir saistīts vairākus gadu atpakaļ. 2012.gadā, manuprāt, viņš pārtrauca savas darbības. Un, ja tīri formāli mēs tādā veidā skatāmies, tad interešu konflikts zūd pēc diviem gadiem. Es gribētu teikt, ka Jānis strādā profesionāli, un arī es pats personīgi esmu runājis ar viņu un kontrolēju to, ko mēs kā organizācija paužam. Un es varu apgalvot, ka mēs nekādā veidā nelobējam viena uzņēmuma intereses.

- Bet kāpēc jūs neko neesat darījuši, lai šīs aizdomas publiski un atklāti novērstu?

- Bet kādā veidā, jūs domājat, mums būtu jānovērš? Jānāk ar paziņojumu, ka mēs tagad runāsim par sanācijas projektiem un, re, kur Jānis ir strādājis Venteko? Tad jau tikpat labi, ja es tagad sāktu runāt par Eiropas fondiem, kas saistīts ar sliktu apgūšanu, tad man varētu pārmest, ka es nesen esmu pārtraucis attiecības ar Lauku atbalsta dienestu. Manuprāt, šeit ir jāskatās pēc būtības, lai mēs komunicējam profesionāli un par ko mēs iestājamies. Mēs neiestājamies par to, ka būtu jālauž līgums ar Skonto būvi un jāpiešķir Venteko. Mēs iestājamies par to, ka ir jāsakārto beidzot Latvijā šis te tiesiskais regulējums un, otrkārt, valstij vajag galu galā pastāvēt uz savām tiesībām un pieprasīt līguma izpildi, tiesisku līguma izpildi, kā tas ir nolīgts, un nepiekāpties uzņēmuma šantāžā. Tas - vienalga, kurš uzņēmums būtu.

- Tad jūs nekādu problēmu neredzat?

- Jā, Pietiek publikācija tāda ir, bet es no tāda profesionālā viedokļa viņu neņemu vērā, jo tur ir vienkārši izklāstīti fakti, un nekādi netiek norādīts, pierādīts šis te interešu konflikts. Mēs arī esam tieši par šiem projektiem komunicējuši ar KNAB, un turpinām to darīt. Un KNAB arī ir zināma Jāņa līdzšinējā pieredze un to , ko mēs darām, un kāda informācija ir mūsu rīcībā. Un ar viņi nav pauduši nekādus pārmetumus vai aizdomas, ka mums ir interešu konflikts un mēs lobētu kāda intereses.

- Un kā jūs spējat šādu cilvēku apmaksāt, ņemot vērā viņa iepriekšējo amatu?

- Jānis nestrādā pie mums uz pilnu slodzi. viņu mēs apmaksājam no Eiropas Komisijas projekta, kas ir paredzēts tieši trauksmes cēlāju aizsardzībai Latvijā.

- Un kur viņš to otru pusslodzi strādā?

- Tas jums jājautā viņam.

- Vai tad jūs nezināt, kur viņam ir otra darba vieta?

- Es zinu, bet tas tomēr ir viņa privātās lietas un tāpēc jums jājautā viņam personīgi. bet tas nekādā veidā, šī papildus strādāšana neietekmē kaut kādus interešu konfliktus, nerada un tā. Viņš ar publiskiem iepirkumiem starptautiskiem nodarbojas.

- Un ar šo Eiropas Komisijas finansējumu jūs varat viņam nodrošināt tādu algu, lai viņam būtu interesanti pie jums strādāt?

- Jā, tas ir projekts, kas finansē trauksmes cēlāju aizsardzību Latvijā, par ko mēs arī runājam, un esam ar Valsts kanceleju sadarbībā panākuši, ka tiks veidota darba grupa, kas veidos likumprojektu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Labais Rīgas cars Nils

FotoKaut arī jau ir daudz runāts par “Saskaņas” piketu Rīgas mēra Nila Ušakova atbalstam, kas tika rīkots š.g. 9.februārī, ir interesanti pavērot cilvēku reakciju sociālajos medijos par šo piketu. Izteiktie viedokļi ir diezgan dažādi – daļa to kritizē, tomēr nevar noliegt, ka pietiekami daudz cilvēku izsakās pozitīvi par šāda piketa rīkošanu un atbalsta izteikšanu Ušakovam.
Lasīt visu...

21

Morālā neatlaidīgā prasība jeb nacionāli politiskais imperatīvs

FotoMorāla neatlaidīga prasība un organiska nepieciešamība ir sastopama ne tikai ētikā atbilstoši slavenā filosofa slavenajam terminam “kategoriskais imperatīvs”. Kants tā dēvēja vispārēju obligātu, mūžīgu un nemainīgu tikumisko likumu. Tas ir jāievēro ikvienam cilvēkam neatkarīgi no apstākļiem. Kategoriskais imperatīvs ir iespējams arī nacionāli politiskajā sfērā. Piemēram, latviešu nacionāli politiskajā sfērā. Faktiski tas cilvēku apziņā un dzīves praksē ir ne vien iespējams, bet vitāli vajadzīgs kā konstruktīvs un kompetents morālais uzstādījums un orientieris nacionāli politiskajos risinājumos.
Lasīt visu...

15

Pieteikšanās par vainīgu

FotoGodātā redakcija, vairs nevaru to paturēt sevī. Esmu vainīgs, atzīstos. Atzīstos pilnīgi brīvprātīgi, bez spaidiem, viltus un maldības. Nevaru gan solīties še iederīgo «vairāk tā nedarīšu», jo toreiz, pirms nu jau vairāk kā 15 gadiem, biju pārliecināts gan par notiekošā unikālo ārprātu, gan par savu pienākumu to apņirgt visiem spēkiem. Izrādījās, ka salīdzinājumā ar mūsdienu politiskās komunikācijas standartiem tā laika notikumi bija ieturētas mērenības paraugs.
Lasīt visu...

18

Vadoņa gaidīšanas svētki

FotoŠovasar plānotas Latvijas prezidenta vēlēšanas, un šobrīd neviens vispār nepiemin tagadējo prezidentu Raimondu Vējoni. Liekas, ka viņa izredzes tikt ievēlētam uz otru prezidentūras termiņu ir ļoti vājas. Vējonis tiek kritizēts par slikto oratora mākslu un sliktām angļu valodas prasmēm, viņam tiek pārmesta pasivitāte un piesaukti vēl dažādi citi trūkumi.
Lasīt visu...

15

Egils Levits ir devis neatsveramu ieguldījumu, ir vienīgais un vislabākais

FotoŠī gada jūnijā tiks ievēlēts nākamais Latvijas Valsts prezidents. Latvija ir parlamentāra republika, kurā Valsts prezidenta pilnvaras ir ierobežotas. Tomēr Valsts prezidents Latvijā nav tikai ceremoniālā figūra – parlamentārās demokrātijas iekārtā Valsts prezidenta pamatuzdevums ir uzrādīt valstij un sabiedrībai nākotnes attīstības virzienus, veicināt sabiedrības saliedētību un valsts ilgtspēju, ikdienas politisko darbu atstājot Saeimas un valdības pārziņā.
Lasīt visu...

21

Muļķim būt

FotoMaz ir to, kuri spēj saprast, kas notiek, un tomēr viņiem ir svarīgi, lai tiem būtu savs viedoklis par notiekošo.
Lasīt visu...

12

Rietumu civilizācijas krīze

FotoIevērojamais britu vēsturnieks Arnolds Toinbijs ir rakstījis, ka nevienas nācijas un nācijvalsts vēsturi nevar izskaidrot pašu par sevi – tas ir iespējams tikai civilizācijas kontekstā.[1] Tāpēc ikvienam no mums ir būtiski izprast Rietumu civilizācijas būtību, tās vēsturi un šodienu. Manuprāt, Rietumu civilizāciju šodien raksturo viens vārds – krīze. Un tā vistiešākajā veidā attiecas uz mums.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Divi vienā

Lasot manas publikācijas laikrakstos no astoņdesmito gadu beigām līdz manis uzrakstītām un izdotām grāmatām, lasītāji zina, ka nespecializējos uz kādu konkrētu tematu, bet rakstu...

Foto

Trīs aktuāli izskaidrojumi un viens negaidīts secinājums

1.Nogurums no patiesības jeb patiesības destruktivitāte. Nogurums no patiesības ir realitāte. Tāds psihiskais stāvoklis ir iespējams individuālā līmenī. Iespējams...

Foto

Rīga. Vai tiešām bezceRīga?

Kādu laiku nebiju braukusi pa Rīgu, taču aizvadītajās brīvdienās pabraukāju pa vairākiem mikrorajoniem (man gan labāk patīk teikt apkaimēm). Ticiet man –...

Foto

Vai „Jaunajai Vienotībai” ir jāpilda „Vecās Vienotības” solījumi?

Izglītības un zinātnes ministrija Vienotību pārstāvošā ministra Kārļa Šadurska personā 2018.gadā apsolīja pedagogiem darba samaksas pieaugumu. Šis solījums turklāt tika...

Foto

Kam mēs esam pret

KPV LV vajadzētu sākt aizdomāties par to, lai latvieši neatceras, kā boļševiki kungu mājas dedzināja. Kam pieder valsts vēlētājiem solīto darbu izpilde -...

Foto

Linkaits izvēlas „Yandex Taxi”?

Otrdien, 12.februārī pie Satiksmes ministrijas (SM) tiek plānots protests, kas tieši vērsts pret nozares politisko vadītāju Tāli Linkaitu (Jaunā konservatīvā partija). To...

Foto

Latvietis "Saskaņas" mītiņā pie Rīgas domes

Mans paziņojums par vēlmi piedalīties „Saskaņas” mītiņā pie Rīgas domes bija izsaucis vētru ne tikai sociālajos tīklos, bet arī ģimenē...

Foto

Ģeopolitika un mūsu neapskaužamais stāvoklis

Visjaunākie notikumi Venecuēlā, saprotams, pirmkārt un galvenokārt attiecas uz šīs valsts iedzīvotājiem un nekorekti ir iejaukties ar komentāriem viņu kultūras norisēs....

Foto

Koncepcijas projekts „Harmoniska Latvija. Taisnīgāka sabiedriskā iekārta”

Gatavojot šo projektu, par pamatu ņēmu Vācijas Brēmenes zemes satversmi. Domājot par Stradiņu dzimtas dzimto novadu Sēliju, Brēmenes zemi...

Foto

Precedents

Jau rakstīju par negaidītajiem pavērsieniem Armēnijā, par Roberta Kočarjana un Serža Sargsjana atstumšanu no varas, par Armēnijas «Samta» revolūciju, kā arī par vēlēšanām, kurās Armēnijā...

Foto

Nodrāztais tiesiskums Bordāna stilā: paši beidzām, dosim citiem

Pēdējo gadu laikā par vienu no iemīļotākajiem dažādu partiju pārstāvju vārdiem ir kļuvis vārds “tiesiskums”. Tas tiek locīts...

Foto

Vai tiešām Rozenvalds nesaprot, ka ir kļuvis par noderīgo idiotu Kremļa propagandas ķetnās?

Uzzināju, ka piektdien, 01.02.2019. "masu medija" Sputnik lapā ir intervija ar "Latvijas Universitātes sociālo un...

Foto

Rūpējoties par Baltijas valstu izaugsmi un saviem klientiem, no darba atlaidīsim 800 darbinieku

2019. gada laikā Luminor vienkāršos savu darbības modeli, tostarp samazinot darbinieku skaitu visos...

Foto

Latvistikas politiskā seja un etnopolitoloģija

Šis teksts ir veltīts latviešu tautas mentalitātes vienotībai ar politiku. Mentalitāte, demogrāfija un kultūra ir trīs pīlāri, uz kuriem balstās burtiski...

Foto

Es redzēju sapnī, kā…

“Neviens nav pārāk liels cietumam. Neviena persona vai uzņēmums, kas kaitē ASV ekonomikai, nav ārpus likuma. Tas attiecas arī uz lielajiem uzņēmumiem,”...

Foto

Kailcirte: kaimiņa skatījums

Skaidrs, ka pārskatāmā nākotnē lielāks vai (cerams) mazāks kailciršu īpatsvars Latvijas mežos ir neizbēgams. Jā, kailcirtēm nav nekāda ekoloģiska attaisnojuma, un sabiedrībai tās...

Foto

Obskurantisma aprobācija

2019.gada 28.janvārī internetā varēja izlasīt: “Līdz ar tiesnešu neatkarības palielināšanos būtiski jāpalielinās arī tiesnešu atbildības apmēram, un par šo divu aspektu samērīgumu iestāsies arī...

Foto

Ir tikai divas izvēles iespējas

Mēs visi vērojam un vērtējam pasauli, kurā dzīvojam. Atbilstoši savam vērtējumam mēs izdarām savu izvēli, un šī izvēle nosaka mūsu praktisko...

Foto

Ja Jurašs ir tik tīrs, ko tad šis tā baidās no tiesas un ko tad “bezkompromisa tiesiskuma” ieviesēji tā raustās no tiesiskuma?

Visticamākais, Juris Jurašs ir...

Foto

Nacionālā apvienība visu laiku pūš Kremļa taurē, tikai neviens to negrib redzēt

Sveicināti, mīlīši, Latvijas nacionālpatriotiski noskaņotie pilsoņi un pilsones, sveiciens arī tev, skaistā Dace Kalniņa,...

Foto

Liberālā agonija jeb ideāli, kas ātri var izzust

Sākšu ar to, ka pats pēc politiskās pārliecības vairāk tiecos būt liberāls dažādos jautājumos, kas būtu kaut vai...

Foto

„Normāla cilvēka” viedoklis un himēriskuma anatomija

Pēc 13.Saeimas vēlēšanām sākās valdības veidošanas šarāde. Tajā figurēja demogrāfiskā aina. Mūsu slavenie “naciķi” neatlaidīgi iesacīja organizēt “demogrāfijas ministriju”. Momentā...

Foto

Ideoloģija un mūsdienas: sabiedrisko organizāciju pilnvaru uzplaukums “čekas maisu” paēnā

Laikraksta “Diena” 15.janvāra numura ievadrakstā tika uzdots retorisks jautājums, proti, kas notika ar personām, kuras savulaik...

Foto

Vara barikādēs

Ikdienišķos notikumos varas attieksme pret sabiedrību ir standartizēta un iepriekš paredzama. Emocionālās piesātinātības brīžos arī dažus varas pārstāvjus pārņem sabiedrībā valdošās noskaņas un viņi...

Foto

Svarīgi, lai katrs uzņēmuma darbinieks ir iesaistīts kvalitatīvā klientu apkalpošanā

Vēlos sniegt informāciju saistībā ar publikāciju „Jauns izdomas līmenis valsts naudas šķērdēšanā: „Valsts nekustamie īpašumi” pasūta...

Foto

Kas gaidāms

2018. gada nogalē bija skaidrs, ka Amerikas Savienoto Valstu prezidenta rīcība labvēlīgi ietekmē ASV ekonomiku un radīti vairāk nekā četri miljoni jaunu darbavietu kopš...

Foto

Artus, neizdari kļūdu, nepievil un nepamet mani

Artus, piecus gadus, gatavojot informāciju un faktus Tavām Suņu būdām un vēlāk arī Saeimas runām, iepazinu Tevi kā principiālu...

Foto

Ir arī laipni un atsaucīgi mediķi

Mūsdienās, kad ir tik daudz negatīvā, tajā skaitā par veselības aprūpē notiekošo, gribētos pateikt kādu labu vārdu ar portāla starpniecību,...

Foto

Eiropas kolonizēšana: Latvijas pieredze

Gadumijā apsveŗot, kas bijis svarīgākais notikums pērn Eiropā un kas visvairāk ietekmēs tās turpmākos likteņus, atbildēt ir viegli. Tas, ka turpinājās [Rietumu]...

Foto

Kartītes, nejaušas kā proftehmeiteņu likstas

Nedēļa man sākās ar smagu izāzēšanu – izrādīju pat pusotru minūti ilgu apstulbumu, kamēr meklēju atbildi uz jautājumu: “Vai tu jau...

Foto

Izglītības interpretācijas konflikti: iemesli un untumi

Saeimas vēlēšanās uzvarējušās “6.oktobra paaudzes” valdības sastādīšanas šarādē jau no pirmās ainas figurēja solījums turpināt izglītības reformas. Tas neapšaubāmi ir...

Foto

Cik zaļi dzīvosim vecumdienās? Pensiju sistēmas ilgtspējas šķietamība

Daudz ir rakstīts un diskutēts par mūsu pensiju sistēmas nākotnes finansiālo ilgtspēju, t.i., par nākotnē sagaidāmo budžeta ieņēmumu...

Foto

„Naida runas” fabricēšana un orveliskā domu kontrole

"Visapkārt mums plosās naida runas uzplaiksnījumi,” - tā apgalvo tie, kuri vēlas attēlot noteiktus viedokļus vissliktākajā iespējamajā skatījumā, lai tos deleģitimizētu. Ja...