Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā nedēļā Pietiek Kārsavā viesojās pie Raita Kononova, kurš savulaik tika tiesāts saistībā ar Vjačeslava Liscova slepkavības ieroci, bet medijos bieži dēvēts vienkārši par kontrabandas karali. Šodien publicējam intervijas pirmo daļu – gan par nelikumīgo preču plūsmu patiesajiem saimniekiem, gan par to, kāda loma tajās ir konkrētām valsts struktūrām un to pārstāvjiem.

- Presē raksta, ka jūs esot kontrabandas karalis.

- Neesmu nekad nekāds karalis bijis. Tas viss ir izdomāts negatīvs tēls.

- Un ko jūs darāt?

- Vispār neko.

- Un šitādu māju varējāt uzcelt...

- Tā māja ir tēva, pirmkārt, agrāk gan nebija otrā stāva. Otru stāvu es uzcēlu. Jo man ir pieci bērni. Tēvam bija vienstāva māja vēl 1996.gadā. Vai tad māju tikai uz kontrabandas var uzcelt?! Mēs nodarbojāmies ar lopiem. Un jūs zināt, agrāk padomju laikā, ja kāds nodarbojās ar lopiem, tam bija nauda. Visiem bija mājas, mašīnas un viss. Mēs pat 300 cūkas turējām tanī laikā. Pats es strādāju cūku fermā.

- Nu, un tagad?

- Tagad es neko nedaru.

- Bet padomju laiki beidzās pirms divdesmit gadiem...

- Deviņdesmitajos gados vēl bija labi. 1991. Un 1992. Pati naudas taisīšana. Līdz 1994. gadam.

- Un ar ko?

- Metālu. Metālu, varu vadāju uz šejieni. Nodevu. Firma tāda Lancmanis un partneri bija visu laiku. Principā – Latvijā oficiāli, uz Krieviju gājām pa tumšo.

- Vai varat man kā cilvēkam, kas dzīvo pašā Latvijas viducī un neko nesaprot no kontrabandas, pastāstīt, kā tas viss notiek?

- Kā notiek? Kā notiek? Ir speciāli cilvēki, speciāli apmācīti, tev ar viņiem ir jāsarunā, ja gribi nodarboties ar kontrabandu. Sarunāsi, cik maksāsi. Viņi pateiks tev, cik jāmaksā, piemēram, no vienas kastes. Ar ko tu brauksi? Ar maziņo mašīnīti? Vadā tur divas kastes, vienu. Nu, tā izdzīvot var laucinieki. Bet viņus jau visus principā iznīcina. Te strādā daudz lielāki. Tā izgrieza tos mazos, jo viņu šausmīgi daudz. Pa 200, 300, 500 mašīnu. Diennakti, divas stāv rindās, iet un brauc. A rīdzinieki gribēja pirkt preci pa taisno. Tāpēc tos maziņos izgrieza. Braukā tikai lielie.

Pats braukšanas punkts uz doto brīdi ir Zilupes. Kontrole uz šito punktu ir Zilupes tāds Augustinovičs, ja esat dzirdējuši. Viņš ir vietnieks tagad. Nepavisam ne sen viņš bija pieķerts kukuļņemšanā. Drošības policija viņu pie rokas pieķēra. Ierakstīja, iefilmēja, paķēra, viņam tur iedeva kaut kādu termiņu Rēzeknē apgabaltiesa, bet Rīgas attaisnoja. Taisni pie rokas, ar vairākām epizodēm. Bet tika attaisnots. Kādā veidā? Un tad ielikts atpakaļ, atjaunots, samaksāta kompensācija, un tagad viņš ir ielikts šeit kontrolēt muitu. Viņš nosaka, kam braukt un kam nedrīkst braukt.

- Nu, ja es tagad aizbraukšu pie viņa un pajautāšu...

- Viņš ar jums nerunās. Viņš jūs nepazīst.

- Pazīstamam jābūt?

- Nu, jā, caur pazīstamu.

- Jūs mani varat iepazīstināt?

- Jūs ar viņu? Tā kā mierīgi. Es viņu pazīstu personīgi.

- Cik ir jāmaksā par vienu kastīti cigarešu?

- Par vienu kasti 50 eiro.

- Tas ir tas, ka jāsamaksā muitniekam?

- Nē, tas ir tikai viņam. Augustinovičam. Kā viņš tur dala, to es nezinu.

- Tam pašam Augustinovičam jādod?

- Jā, ar pašu jārunā.

- Un tad puiši uz robežas zinās...

- Zinās, ko laist, ko nelaist. Viņš jau dod pavēli.

- Un kur tad tur Vaškevičs?

-Tagad jau ņipričom. Vaškevičs veidoja Muitas kriminālpārvaldi. Kas tā ir par struktūru?! Tā ir Vaškeviča kabatas personīgā struktūra. Veidota priekš tā, lai viņš varētu izrēķināties ar... viņš, viņa draugi, viņa komanda, ar citiem biznesmeņiem. Uz tās Muitas kriminālpārvaldes viņi uztaisīja visu piķi sev. Un pa šai dienai vēl taisa.

- Kādā veidā?

- Nu, kādā veidā?! Visu kontrabandu kontrolē viņi. Kur jūs esat redzējuši, ka muita ķer kontrabandu?!

- Laiku pa laikam pat TV rāda...

- Nu, beidziet! Nu, kas šitā par kontrabandu?! Tas ir stundas .... Tas viss, ko noķer pa gadu, tas ir stundas brauciens. Tā jau nav kontrabanda. Viņu neviens neķer. Nekad neķers. Nepareizi izpildvara sastādīta, saprotiet. Pie tās kontrabandas ir pieliktas 5-6 struktūras. Iedomājies, visi grib naudu. Vot, i rodas jums kukuļņēmēji. Rodas korupcija. Ir muita. Lai tā muita atbild par kontrabandu. Nevis kaut kādi robežsargi. Tas ir jau absurds pilnīgi. Krievijā tajā pusē jau tagad saliek pa plauktiem. Lai ir no kā prasīt. A tā – robežsardze atbild, muita atbild, Muitas kriminālpārvalde, Robežsardzes kriminālpārvalde un tur Rīgā vēl piecas struktūras. A no kā prasīt? Nav no kā prasīt. Premjerministrs izsauc, kas te notiek, kasē nenāk nauda no cigaretēm. Nav no kā prasīt. Piecas struktūras premjeram pa ausīm sastaigās, i viss.

- Tad sanāk, ka Vaškevičs visu dara, lai iekasētu no kontrabandistiem naudu?...

- Kādreiz tā bija. Vēl pat sava prokuratūra bija, iedomājieties! Nu, tad vēl vajadzēja savu tiesu. Iedomājieties, kādu biznesmeni paķer tur sev, arestē, iesēdina, tas nav problēma, safabricēt, mākslīgi uztaisīt to lietu un avīzē izlaist. Izlaist kaut kādu mašīnu nesaprotamu, arestēt jūs vai mani. Negatīvi pasniegs, ka tā jūsu mašīna - un pierādīt nekā. Es pats ar to esmu saticies. Un ne reizi.

- Kas tad ir tie, kas ved to kontrabandu iekšā?

- Citai struktūrai ir viens, citai sava, viņi viens otram piepalīdz, piemēram, VID un robežsardzes. Viņi paši ved. Un labās partijās vēl.

- Cik daudz?

-Ved nedēļā piecas, septiņas fūres pilnas, katra struktūra. Tas viss tirgojas te, aiziet uz citu valsti. Pārējos visus griež ārā viņi. Un tad rāda, ka noķēruši tur kaut kādu garāžu. Un viņi paši piemet savu konfiscēto kādreiz. Viņi iemet tur, nofilmē un parāda. Pats esmu redzējis, kā Burijs stāvēja pie tā konteinera, kuru tur ostā it kā noķēra ar kreisajām cigaretēm. Viņas vispār nebija ražotas pat fabrikā. Podpoļnij zavod. Es visu skatos, visu zinu, redzu... Vienkārši nav ar ko runāt... Vai tad tāds bardaks var būt valstī!? Tas bardaks skar mūs visus. Citur sākas bardaks. Mums jau nav tiesiska valsts. Tā Muitas kriminālpārvalde valstij nah... nav vajadzīga. Viņi tikai noraksta naudu, kaut kādas operatīvās. Vaškevičs arī - prasīja 200 tūkstošus no viņa.  Nezinu, iedeva, neiedeva, viņus atlaida. Tieši tikai tāpēc arestēja, a nevis ka viņam tur kāda kontrabanda. Jau divi gadi lieta, bet apsūdzība, nezinu, kur te ir. Nu, apsūdzību jau var uzrādīt, paņems un uzrādīs. Cītīgi ved to lietvedību.

- Kur var redzēt, ka ved tās kontrabandas cigaretes?

- Nu, tā jau es šaubos, ka jūs ieraudzīsiet. Ja es pastāvētu, tad redzētu.

- Tos mazos, kas ved dažas kastītes...

- Tos izgriež ārā nenormāli. Tagad ar tām mazajām izgriešanām nodarbojas robežsardze. Tur tāds Savickis strādā. Visu mūžu, cik viņš te strādā, visi viņam maksā. Pa 20 latiem no kastes. Viņš stāvēja un kasēja naudu. Viņš, tur tāds Naglis. Tāds grupējums viņiem tur. Tieši naktī pie piektdienas uz sestdienu 16 mašīnas izgāja Savickim. Kas viņus ķer? 16 vieglās mašīnas pilnas līdz jumtam... Bet tās ir Savicka. Robežsardzes kriminālpārvalde. Ludzas. Kā atbrauc uz maiņu, tā viņam mašīnas iet. Citi vispār neviens tur nebrauc. Cik viņi tur uzsēdušies bija. Ar helikopteri tieši Savickim paņēma. Mersedesa busiņu, bija avīzē. Šoferi paņēma bet kaut kā viss beidzās gludi.

- Un šņabi kā ved?

- A tāpat i šņabi ved.

- Degvielu?

- Degviela šite nav. Degviela viss pa dzelzceļu. Dzelzceļu kontrolē VID. Muitas kriminālpārvalde. Tur vietējā līmenī nekontrolē.

- Kas ir tie, kuriem ir atļauts vest kontrabandu?

- Mūsu kontrabandas elite. Tie būtu saistīti ar daudziem valdības līmenī, tiesībsargājošo struktūru līmenī.

- Piemēram?

- Par agru teikt. Jāpadomā, ko piemēram. To es nebiju gatavs jums stāstīt. Tas pats Augustinovičs. Cigaretes ved? Ved!

- Viņš pats noalgo šoferi?

- Ne pats, viņam ir speciāli apmācīts cilvēks. Tam ir savi melnstrādnieki. Viņš tikai pateiks posteņa priekšniekam, piemēram, Jakupānam tādam, palaist visus. I Jakupāns vēl saņem savu daļu. Pieci latiņi no kastes.

- Tā īsti iet un prasīt Augustinovičam, lai atļauj ievest kontrabandu, nevar, viņš pats organizē?

- Pie kā jūs tur griezīsieties? Pie muitnieka? Viņš nav laidējs. Viņš to ziņos posteņa priekšniekam Jakupānam. Jakupāns ziņos Augustinovičam. Tas tur paziņos Rīgā, kam vajag. Tie grupējumi jau sen ir. Tagad jau jauni neveidojas.

- Kas tie ir par grupējumiem?

- Dažādi. Visi lielākie grupējumi ir Rīgā. Latgalē kas tad te, te tādi pakaiši. Jūs viņus noķersiet maksimums ar kādām 50 kastēm, vot, viss, bet raksta jau traki – Latgalē grupējumi, bet visi grupējumi Rīgā. Uzreiz saku – lielie. Un viss uz doto brīdi caur ostu iet nenormāli. A šeit rāda, ka baigi strādā. Paprasa saviem biznesmeņiem, lai tie paved preci. Preci paķer un parāda jums pa televīziju. Jo piķa viņiem pietiek. Viņi  var ziedot to naudu. Nopirkt cigaretes, te i braukt, lai viņus noķer. Muitas konfiscēto noliktavā lai stāv. A tas, kas reāli, iet caur ostu, pa dzelzceļu, Sebežu. Šeit arī iet lielās fūres. A tie cehi, ko tur atrod, tas arī ir... Cehs ir pastrādājis, atpelnījis sevi 100 reizes. Burijs saka – puiši, mums vajag rezultātus. Vot, tur Daugavpilī. Vot, ir rezultāts. Bet tie visi tādi rezultāti (pieliek divus pirkstus pie kakla). Reāli rezultāti nav, nebija un nekad nebūs. Tur pilnīgi visa struktūra jāmaina. Vadība. Nevis kaut kur pārmest, bet iztriekt ārā. Tikai tā var iztīrīt. Un jaunus cilvēkus laist. Protams, jāmaksā viņiem arī labāka. Ja muitā alga būs 500 lati un es viņam piedāvāšu 20 tūkstošus par 2 minūtēm riska. Jeb 50 tūkstoši. Kāda starpība! Protams, viņš noriskēs.

Tas pats Savickis, robežpārvaldes. Es par Ludzu runāju. Viņam saistība ar Krievijas izlūkdienestu. Tur ir tāds Danskojs. Priekšnieks. Es viņu personīgi pazīstu. Man viņš kā – čau, vesels un vesels. No tās puses Danskojs organizē kontrabandu ar mašīnām, armijas, uz šo pusi. Tā saucamā zeļonka. Zaļā josla. Tur es ieiet nevaru. Un jūs pierobežas zonā uzreiz fuk. Tikai Muitas kriminālpārvalde tur iebrauc. Speciāli tai zeļonkai komanda ir. Viņi saņem to preci. Saved iekšā. Savickim noliktava pie Ludzas. Sensori robežsargu aplikti. Tur viss ir labi. Viņi paceļ pa trevogai to helikopteri, un tad viņš lido ne tur, kur viņi brauc, bet lido kaut kur uz Baltinavas pusi, ..., kaut ko ķer nesaprotami. Mobilajai grupai helikoptera viņi dezinformāciju sniedz. Par Savicki es zinu konkrēti. Es varu atbildēt par saviem vārdiem. Tagad rullē robežsardze. Muitnieks nostumts malā. Muita stāv kā kranči tādi sasisti. Ja gribi kaut ko izdarīt, ar viņiem pat nav jārunā. Ar robiņiem jārunā. Jābrauc pie Savicka un ar viņu jārunā. Ja viņš pateiks, ka var, tad var. Un tad te sataisa kaut kādas rotācijas. Lai rotē. Pa zaļo tad tāpat viņi brauc. Protams, Zilupē, tur Maskavas štrāse, tur lielāki kungi kontrolē. Tas pats Augustinovičs.

- Un pie kā tad nonāk visa tā kontrabandas nauda?

- Nu jūs man arī uzdevāt jautājumu. Muitniekiem tur lats būs, i tas vēl varam apšaubīt. Viss pie brašuļiem. Visa nauda tur noguļ. Kā viņi to dara un ko, to es nezinu.

Intervijas otrajā daļā, ko Pietiek publicēs rīt, - gan par Vladimiru Vaškeviču un Tāli Kravali, gan par to, kādi kontrabandas procesi notiek uz robežas, bet kādiem „kājas aug” Rīgā.

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Putina kliķei nekas nav svēts, tā savu ambīciju vārdā piesmej arī ticīgos

FotoŠībrīža Krievijas centieni atsevišķos gadījumos piesegties ar reliģiju vai reliģiju piesaistīt propagandas aparātam ir sasnieguši savā ziņā jau pašu augstāko pakāpi. Tas, ka Krievijas Konstitūcijas 14.pantā pēc būtības ierakstīts, ka reliģija ir nošķirta no valsts1, neko nenozīmē. Jo Krievijas priekštecei – PSRS arī bija visprogresīvākā konstitūcija, tikai deklaratīva.
Lasīt visu...

21

Maskas ir efektīvas, un arī bērni saslimst ar COVID-19

FotoMēs, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības valdes locekļi (www.lazariga.lv), aicinām un lūdzam Latvijas iedzīvotājus sekot secinājumiem un ieteikumiem, kas izriet no zinātnes pētījumiem par COVID-19 izplatību, par to, kādi faktori to pastiprina vai ierobežo.
Lasīt visu...

21

Kad pie lietas ķeras kariņveidīgi āksti

FotoVēl nesen tāda lupatveidīga radība premjera krēslā, kam Kariņš uzvārdā, ierunājās, ka naudas mums esot “tik daudz kā nekad”. Taču nevieni krājumi nav bezgalīgi, un arī lielums “tik daudz” agrāk vai vēlāk izsīks (vai tiks izpļeckāts, kas Latvijas gadījumā ir ticamāk).
Lasīt visu...

21

Kad medijs vienkārši ienīst baznīcu un ar apskaužamu periodiskumu nomelno pat savu, vietējo - Latvijas kristīgo baznīcu

FotoTikai pirms dažām dienām vietējais TVNET publicēja rakstu par nesen atvērto Krievijas bruņoto spēku katedrāli (BS Katedrāle). Šis raksts no Eiropas vērtību virsotnes ar mājieniem un ļoti tiešiem secinājumiem liek lasītājam saprast, ka BS Katedrāle nav demokrātiska, nav taisnīga un tīri cilvēciski ir viltīga un zemiska.
Lasīt visu...

21

Van Gog, noliec pindzeles un ej strādāt?

FotoDaudzi impresionisma aizsācēji nevarēja nopelnīt, un, pēc mūsu finanšu ministra Reira ieteiktā, mums varbūt nebūtu impresionisma un citu ģēniju, bet būtu kādi ierindas darbinieki vai pašnāvnieki.
Lasīt visu...

21

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

FotoEs labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai operāciju zālē bez maskas neietu. Man nav grūti uzlikt masku arī veikalā un vilcienā, bet neredzu jēgu, jo no vīrusa maska nesargā gandrīz nemaz.
Lasīt visu...

21

Par pulksteņa grozīšanu

FotoReizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons, kurš aizrāvās ar vaboļu un insektu kolekcionēšanu. Hudzonam ļoti gribējās, lai pēc darba viņam atliek vairāk dienasgaismas stundu savam hobijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

Lai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums...

Foto

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

Iedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu...

Foto

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

Šoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas...

Foto

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

Nesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas...

Foto

Maskēt kopējo atbildību

Aizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas...

Foto

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

Rudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad...

Foto

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

Koronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti...

Foto

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

Uz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis...

Foto

Signāls

Vai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes....

Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...