Ir viena fundamentāla lieta, kas ļoti traucē attīstīties mūsu valstij
Guntars Vītols01.10.2024.
Komentāri (108)
Ir viena fundamentāla lieta, kas ļoti traucē attīstīties mūsu valstij. Mentalitāte. Tā ir ticības, cerības trūkums – saucam, kā vēlamies. Es sociālajā tīklā X regulāri tiekos ar vidsdažādākiem cilvēkiem, daļa ļoti veiksmīgi, sakārtojuši un iekārtojušies, citi nemaz nejūtas slikti, daļai grūtāk. Parunāsim par valsti? Nu lab’, parunāsim.
Saruna gandrīz vienmēr un gandrīz ar visiem ir par to, cik viss ir slikti, gari un plaši, un neizbēgams secinājums - ar to gribēju teikt, ka nekam labākam neticu. Paburkšķam par privātdžetiem, bet viņi taču lidoja un lidos tāpat. Varbūt parunāsim, ko darīt, lai būtu labāk? Jā, visus blēžus cietumā, vienīgais ieteikums.
Ievēl jau paši runātāji, un tas tad sanāk zemapziņā kaldināts mērķis - sagaidīt atkal to pašu un ielikt cietumā. Iedvesmojoši. Lielākā daļa vienkārši vairāk netic vai, ļoti iespējams, nekad nav ticējuši, ka var būt labāk. Kalpa domāšana, klanāmies tikai ārvalstu kungiem.
Daudz bezcerīgi stiklainu acu esmu redzējis. Tā, ka ļoti daudz. Neko nepārmetu. Netaisos te kaut ko pierādīt vai pretnostatīt, zaglim ar’ jāsēž cietumā, vienkārši atzīmēšu - jēgas attaisnot savu negāciju un to uzturēt ir bezjēdzīgi pat tad, ja iemeslu optimismam maz. No tā taču labāk neviens nejutīsies.
Un tad seko dzelžains arguments - nav jau, par ko balsot! Šahs un mats. Nu, bet tad paņem kaut vai vissmukāko meiteni ciemā un ievēli par balles karalieni. Tev taču viņa patīk, ne? Ievēli savu biznesa partneri, ar kuru kopā sasniedzāt to medus podu?
Tad vēl liela daļa domā, ka neko nevajag mainīt, jo no tā var palikt vēl sliktāk, tas obligāti jāsagaida ar dvieli uz galvas, nu un tad, nu tad gan piepūtīsim vaigus un ar ragaviņām uz mežu. Arī iedvesmojoši, pretargumentu nav.
Kaut kā mums šitā upurloma pārāk ļoti iet pie sirds. Laikam esam pārpratuši Blaumaņa “Nāves ēnā”, jo uz kūstoša ledus gabala jūrā cerībai tiešām ir visai utopiskas perspektīvas. Bet varbūt ne jau romānam ir vaina, tas tikai apraksta to, kā vēlamies domāt un redzēt pasauli. Un vispār - demokrātija tiešām paredz pavisam likumiskas tiesības turpināt braucienu uz mežu. Ar dvieli uz galvas.