Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Es esmu pabeidzis mazu lauku skolu. No pirmās līdz pēdējai klasei Vaboles vidusskolā – tolaik tā vēl bija vidusskola. Un tolaik tā bija vēl vecā, nerekonstruētā ēka, bez kārtīgas sporta zāles. Protams, bez datoriem, ekrāniem un citiem neiztrūkstošiem modernās skolas atribūtiem. Bet bija kas cits. Skolotāji.

Mana vācu valodas skolotāja (angļu valodas mums nebija) bija Albīna Ivbule, kura man ielika tādus pamatus, ka visa mana turpmākā dzīve ir saistīta ar svešvalodām.

Mana latviešu valodas skolotāja sākumā bija Anna Skuķe un pēc tam Monika Žuravska. Pateicoties viņām, es tagad pārvaldu latviešu valodu faktiski dzimtās valodas līmenī.

Manas matemātikas skolotājas bija Valentīna Skrinda pamatskolā un Ingrīda Litiņa vidusskolā. Pateicoties viņām, es, lai gan aizgāju tālāk humanitārā virzienā, saprotu matemātikas un loģikas pamatus un varu orientēties sarežģītajā pasaulē. Nē, integrāļus dzīvē neizmantoju. Jā, uzskatu, ka ir ļoti vērtīgi zināt, kā izmantot integrāļus.

Mana krievu valodas skolotāja bija Vija Arnicāne. Viņa deva man lasīt krievu klasikas darbus, tostarp PSRS aizliegtos Pasternaku un Solžeņicinu.

Mani vēstures skolotāji vidusskolā bija Andris Kupšāns un Ineta Poča. Pateicoties viņiem, es saprotu, kā attīstās cilvēce un kā atrast vietu sabiedrībā.

Mans bioloģijas skolotājs bija Vladislavs Arnicāns, skolas direktors. Pateicoties viņam, es saprotu, kā ir uzbūvēta dzīvība virs zemes, kas ir DNS un RNS un kāpēc nav jābaidās no ĢMO.

Mana ķīmijas skolotāja bija Elita Skrupska. Pateicoties viņai, es zinu, kā uzbūvēta pasaule un viss tajā esošais.

Mana fizikas un astronomijas skolotāja bija Iveta Meškovska. Pateicoties viņai, es zinu, ka visa mūsu pasaule būtībā ir fizika. Un astronomija lieti noderēja, kad sasniedzu romantisku vecumu un varēju parādīt zvaigznājus meitenēm.

Mana sākumskolas skolotāja bija Renāte Pudāne. Viņa man ielika pamatus visam, šeit vispār nav vērts ko komentēt.

Visbeidzot, mans klases audzinātājs bija Kazimirs Paukšte. Viņš ieaudzināja man atbildības sajūtu; ja gadījās nobastot kādu stundu, viņš prasīja absolūtu atklātību pret sevi, bet viņš vienmēr aizstāvēja mūs pret citiem.

Ir grūti aprakstīt vārdos, kāda ietekme uz manu turpmāko dzīvi bija šeit uzskaitītajiem skolotājiem un arī citiem, kurus es droši vien aizmirsu pieminēt (mana atmiņa arī neuzlabojas). Tāpat grūti aprakstīt, cik pateicīgs es viņiem visiem esmu.

Es esmu beidzis mazu lauku skolu. Darbā Eiropas Savienības Padomē es ikdienā sastopos ar patiesi izciliem cilvēkiem, kuri absolvējuši mācību iestādes Romā, Parīzē un Londonā, – un es nejūtos par viņiem daudz sliktāks.

Es saprotu diskusijas par demogrāfiju, par skolu tīkla optimizāciju. Saprotu izaicinājumus, ar kuriem jācīnās Izglītības un zinātnes ministrijas vadībai un darbiniekiem. Tomēr izglītības kvalitāte, manuprāt, nav arguments mazo lauku skolu slēgšanai. Iespējams, esmu tam staigājošs apliecinājums.

Novērtē šo rakstu:

111
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...