Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savā dzīvē esmu strādājis par juristu un iepirkumu speciālistu vairākās Kurzemes pašvaldībās, bet kaut ko šādu redzu pirmo reizi. Liepājas pašvaldību un bēdīgi slaveno[1] SIA "Lucidus" (iepriekšējais nosaukums SIA "Moduls Interjers") vieno ciešas saites un aktīva sadarbība vairāk kā desmit gadu garumā. No Iepirkumu uzraudzības biroja (“IUB”) mājas lapā pieejamiem datiem izriet, ka SIA "Lucidus" ar Liepāju laikā no 2011.gada ir noslēguši vismaz 12 līgumus par apgaismojuma piegādi (tajā skaitā luksoforu komponenšu un transporta kustības detektoru piegādi). Noslēgto līgumu kopējā summa ir EUR 3 439 788, 84 bez pievienotās vērtības nodokļa.

No IUB un Liepājas pašvaldības mājas lapā pieejamiem datiem par laika posmu no 2016.gada izriet, ka 75% gadījumu SIA "Lucidus" ir bijis vienīgais konkursa pretendents, savukārt 25% gadījumu iepirkumā piedāvājumu bez SIA "Lucidus" ir iesniedzis vēl viens pretendents. Šie dati ir tikai par gadījumiem, kad "Lucidus" ir uzvarējis kā pretendents; neatbildēts paliek jautājums, cik vēl iepirkumi Liepājai ir bijuši, "Lucidus" piedaloties un uzvarot citu uzņēmumu aizsegā kā apakšuzņēmējam.

Jebkurā gadījumā publiski pieejamie dati liecina, ka, ņemot vērā noslēgto līgumu regularitāti un lielākā daļā gadījumu tikai viena pretendenta – "Lucidus" - dalību, skaidrs, ka Liepājas un "Lucidus" sadarbība ir cieša, veiksmīga un, kas svarīgākais - konkurenci ietekmējošo faktoru izslēdzoša. Tik tālu par vēsturi.

Šī gada nogalē Liepāja plāno vērienīgus ielu apgaismojuma iepirkumus – kopumā ir izsludināti septiņi iepirkumi ar kopējo plānoto gaismekļu skaitu 11 723 gab. Pēc aptuvenām aplēsēm šo visu iepirkumu kopējā summa bez PVN ir EUR 3,6 miljoni.

Uzņēmumiem, kuri vēlas šajos iepirkumos piedalīties, šobrīd ir saspringts darba laiks – īsā termiņā ir jāpaspēj sagatavot kaudzēm dokumentu un piedāvājuma sagatavošanai jāveic neskaitāmi apgaismojuma projektēšanas aprēķini. Mazliet par apgaismojuma aprēķiniem: tā kā apgaismojuma stabu izvietojuma attālums, stabu augstums, pieprasītā apgaismojuma intensitāte un citi parametri Liepājas ielās ir savstarpēji gauži atšķirīgi pat vienas ielas ietvaros, praksē tas nozīmē, ka katrs iepirkuma pretendents katram ielu posmiņam gatavo atsevišķu apgaismojuma projektu. Attiecīgi tie varbūt pat virs 1000 dažādu apgaismojuma projektu.

Vienkāršāku projektu sagatavošanai vienam ielas posmiņam ir vajadzīgas pāris stundas, savukārt sarežģītiem ielu posmiem viens aprēķins var aizņemt pat pusi no darba dienas. Visticamāk, ka šāds apjomīgs darbs iepirkuma piedāvājuma sagatavošanā rekordīsos termiņos pa spēkam būtu tikai tādam spēlētājam, kuram būtu nodrošināts zināms handikaps, proti, iespēja apgaismojuma aprēķinu sagatavošanu uzsākt labu brīdi pirms oficiālā starta šāviena, tas ir, pirms iepirkumu izsludināšanas. Tātad viens iespējams bonuss draugiem – handikaps aprēķinu veikšanai.

Otrs iespējams bonuss draugiem – sastādīt iepirkuma nolikumu tik savstarpēji pretrunīgā un kļūdainā veidā, ka jebkurš “nedraudzīgs” pretendents neizbēgami kļūdīsies. Nu, piemēram, viens iepirkuma nolikuma pielikums paredz, ka jāpiegādā ir šāda veida prece, bet cits šī paša iepirkuma nolikuma pielikums nosaka, ka piegādājama ir pavisam cita veida prece. Savukārt pareizā atbilde ir zināma tikai draugiem. “Nedraugi” šajā viktorīnā zaudē.

Trešais iespējamais bonuss draugiem – iepirkumā noteikt konkrētus ielas gaismekļa izmērus, atsevišķos gadījumos pieļaujot 50 milimetru nobīdes no noteiktiem izmēriem. Tā teikt – uzvar tas, kam ir pareizais izmērs, pārējie var iet mājās kā augstajām prasībām neatbilstoši. Problēma tikai tā, ka attīstītās valstis kā, piemēram, Igaunija, nerunājot par Skandināvijas valstīm, gaismekļu izmēru prasību, ja vien to nepieprasa īpaši, pamatoti izņēmuma apstākļi, iepirkumos neparedz. Jo ielas gaismekļu gadījumā 99% gadījumu izmēram nav nozīmes, nozīme ir energoefektivitātei, cenai, gaismekļa svaram un dažādiem kvalitāti raksturojošiem rādītājiem.

No IUB mājas lapā pieejamās informācijas ir redzams, ka par Liepājas septiņiem apgaismojuma iepirkumiem ir iesniegtas 24 (!) neizskatītas sūdzības. Acīmredzot dīvainības šajos septiņos Liepājas iepirkumos ir pamanījis ne viens vien “nedraudzīgs” pretendents, kam nav skaidri spēles noteikumi. Jācer, ka IUB spēs saskatīt šo iepirkumu problēmas un apturēs iespējamo Liepājas iedzīvotāju naudas nelietderīgu izmantošanu. Jācer, ka šoreiz SIA "Lucidus" nebūs laimīgais uzvarētājs un, pa mazam solītim izskaužot draugu būšanu, kādu dienu arī mēs spēsim pietuvoties Igaunijas attīstības līmenim.

Tomēr viens ir skaidrs - šobrīd Liepājas pašvaldības apgaismojuma iepirkumiem pievērsta gan IUB, gan sabiedrības, gan, nav izslēgts, tiks pievērsta arī tiesībsargājošo iestāžu uzmanība. Līdz ar to iespējamais plānotais scenārijs, kur visi “nedraudzīgie” pretendenti ar zemāku cenu piedāvājumu tiek izslēgti no iepirkuma sīku, iepriekš plānotu, neatbilstību dēļ, savukārt uzvaras ceļš ir bruģēts "Lucidus" ar augstāku piedāvāto cenu, var izpelnīties zināmu pretreakciju un atsevišķiem Liepājas pašvaldības darboņiem var dārgi izmaksāt.


[1] Skatīt, piemēram, publikācijas:

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/peleka-zona-vid-aizdomas-netrauce-uzvaret-konkursos.a181005/

https://zurnalsiepirkumi.lv/?p=9295

https://zinas.tv3.lv/latvija/neka-personiga/iepirkumu-uzraudzibas-birojs-ludz-policijai-izmeklet-iespejamu-krapsanos-lvc-85-miljonu-konkursa/

Novērtē šo rakstu:

60
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...