Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Savā dzīvē esmu strādājis par juristu un iepirkumu speciālistu vairākās Kurzemes pašvaldībās, bet kaut ko šādu redzu pirmo reizi. Liepājas pašvaldību un bēdīgi slaveno[1] SIA "Lucidus" (iepriekšējais nosaukums SIA "Moduls Interjers") vieno ciešas saites un aktīva sadarbība vairāk kā desmit gadu garumā. No Iepirkumu uzraudzības biroja (“IUB”) mājas lapā pieejamiem datiem izriet, ka SIA "Lucidus" ar Liepāju laikā no 2011.gada ir noslēguši vismaz 12 līgumus par apgaismojuma piegādi (tajā skaitā luksoforu komponenšu un transporta kustības detektoru piegādi). Noslēgto līgumu kopējā summa ir EUR 3 439 788, 84 bez pievienotās vērtības nodokļa.

No IUB un Liepājas pašvaldības mājas lapā pieejamiem datiem par laika posmu no 2016.gada izriet, ka 75% gadījumu SIA "Lucidus" ir bijis vienīgais konkursa pretendents, savukārt 25% gadījumu iepirkumā piedāvājumu bez SIA "Lucidus" ir iesniedzis vēl viens pretendents. Šie dati ir tikai par gadījumiem, kad "Lucidus" ir uzvarējis kā pretendents; neatbildēts paliek jautājums, cik vēl iepirkumi Liepājai ir bijuši, "Lucidus" piedaloties un uzvarot citu uzņēmumu aizsegā kā apakšuzņēmējam.

Jebkurā gadījumā publiski pieejamie dati liecina, ka, ņemot vērā noslēgto līgumu regularitāti un lielākā daļā gadījumu tikai viena pretendenta – "Lucidus" - dalību, skaidrs, ka Liepājas un "Lucidus" sadarbība ir cieša, veiksmīga un, kas svarīgākais - konkurenci ietekmējošo faktoru izslēdzoša. Tik tālu par vēsturi.

Šī gada nogalē Liepāja plāno vērienīgus ielu apgaismojuma iepirkumus – kopumā ir izsludināti septiņi iepirkumi ar kopējo plānoto gaismekļu skaitu 11 723 gab. Pēc aptuvenām aplēsēm šo visu iepirkumu kopējā summa bez PVN ir EUR 3,6 miljoni.

Uzņēmumiem, kuri vēlas šajos iepirkumos piedalīties, šobrīd ir saspringts darba laiks – īsā termiņā ir jāpaspēj sagatavot kaudzēm dokumentu un piedāvājuma sagatavošanai jāveic neskaitāmi apgaismojuma projektēšanas aprēķini. Mazliet par apgaismojuma aprēķiniem: tā kā apgaismojuma stabu izvietojuma attālums, stabu augstums, pieprasītā apgaismojuma intensitāte un citi parametri Liepājas ielās ir savstarpēji gauži atšķirīgi pat vienas ielas ietvaros, praksē tas nozīmē, ka katrs iepirkuma pretendents katram ielu posmiņam gatavo atsevišķu apgaismojuma projektu. Attiecīgi tie varbūt pat virs 1000 dažādu apgaismojuma projektu.

Vienkāršāku projektu sagatavošanai vienam ielas posmiņam ir vajadzīgas pāris stundas, savukārt sarežģītiem ielu posmiem viens aprēķins var aizņemt pat pusi no darba dienas. Visticamāk, ka šāds apjomīgs darbs iepirkuma piedāvājuma sagatavošanā rekordīsos termiņos pa spēkam būtu tikai tādam spēlētājam, kuram būtu nodrošināts zināms handikaps, proti, iespēja apgaismojuma aprēķinu sagatavošanu uzsākt labu brīdi pirms oficiālā starta šāviena, tas ir, pirms iepirkumu izsludināšanas. Tātad viens iespējams bonuss draugiem – handikaps aprēķinu veikšanai.

Otrs iespējams bonuss draugiem – sastādīt iepirkuma nolikumu tik savstarpēji pretrunīgā un kļūdainā veidā, ka jebkurš “nedraudzīgs” pretendents neizbēgami kļūdīsies. Nu, piemēram, viens iepirkuma nolikuma pielikums paredz, ka jāpiegādā ir šāda veida prece, bet cits šī paša iepirkuma nolikuma pielikums nosaka, ka piegādājama ir pavisam cita veida prece. Savukārt pareizā atbilde ir zināma tikai draugiem. “Nedraugi” šajā viktorīnā zaudē.

Trešais iespējamais bonuss draugiem – iepirkumā noteikt konkrētus ielas gaismekļa izmērus, atsevišķos gadījumos pieļaujot 50 milimetru nobīdes no noteiktiem izmēriem. Tā teikt – uzvar tas, kam ir pareizais izmērs, pārējie var iet mājās kā augstajām prasībām neatbilstoši. Problēma tikai tā, ka attīstītās valstis kā, piemēram, Igaunija, nerunājot par Skandināvijas valstīm, gaismekļu izmēru prasību, ja vien to nepieprasa īpaši, pamatoti izņēmuma apstākļi, iepirkumos neparedz. Jo ielas gaismekļu gadījumā 99% gadījumu izmēram nav nozīmes, nozīme ir energoefektivitātei, cenai, gaismekļa svaram un dažādiem kvalitāti raksturojošiem rādītājiem.

No IUB mājas lapā pieejamās informācijas ir redzams, ka par Liepājas septiņiem apgaismojuma iepirkumiem ir iesniegtas 24 (!) neizskatītas sūdzības. Acīmredzot dīvainības šajos septiņos Liepājas iepirkumos ir pamanījis ne viens vien “nedraudzīgs” pretendents, kam nav skaidri spēles noteikumi. Jācer, ka IUB spēs saskatīt šo iepirkumu problēmas un apturēs iespējamo Liepājas iedzīvotāju naudas nelietderīgu izmantošanu. Jācer, ka šoreiz SIA "Lucidus" nebūs laimīgais uzvarētājs un, pa mazam solītim izskaužot draugu būšanu, kādu dienu arī mēs spēsim pietuvoties Igaunijas attīstības līmenim.

Tomēr viens ir skaidrs - šobrīd Liepājas pašvaldības apgaismojuma iepirkumiem pievērsta gan IUB, gan sabiedrības, gan, nav izslēgts, tiks pievērsta arī tiesībsargājošo iestāžu uzmanība. Līdz ar to iespējamais plānotais scenārijs, kur visi “nedraudzīgie” pretendenti ar zemāku cenu piedāvājumu tiek izslēgti no iepirkuma sīku, iepriekš plānotu, neatbilstību dēļ, savukārt uzvaras ceļš ir bruģēts "Lucidus" ar augstāku piedāvāto cenu, var izpelnīties zināmu pretreakciju un atsevišķiem Liepājas pašvaldības darboņiem var dārgi izmaksāt.


[1] Skatīt, piemēram, publikācijas:

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/peleka-zona-vid-aizdomas-netrauce-uzvaret-konkursos.a181005/

https://zurnalsiepirkumi.lv/?p=9295

https://zinas.tv3.lv/latvija/neka-personiga/iepirkumu-uzraudzibas-birojs-ludz-policijai-izmeklet-iespejamu-krapsanos-lvc-85-miljonu-konkursa/

Novērtē šo rakstu:

60
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...