Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr Nācijas tēvs pārdomā (vai nepārdomā), kāda nākamā alegorija būtu vietā, lai raksturotu situāciju sabiedrībā un valstī kopumā, es gribētu paust savu personīgo viedokli par nesen, kā rakstītu Delfi, soctīklus saviļņojušiem notikumiem – Alvja Hermaņa un Māras Zālītes pausto viedokļu pazušanas no viņu Facebook publikāciju lentām.

Es uzskatu, ka Alvja Hermaņa uzrakstīto viedokli cenzēja mūsu pašmāju pareizā viedokļa cīnītāji. Es nevis to uzskatu, bet zinu, ka Facebook ir nodaļa ar dzīviem cilvēkiem, esmu pats runājis ar attiecīgā reģiona vadītāju. Te nav nekādu algoritmu, dzīvi cilvēki no Latvijas tostarp.

Savukārt Māras Zālītes Kariņu slavinošā komentāra pazušana ir, kā pašiem cenzētājiem acīmredzot liekas, taktisks gājiens, lai parādītu kritiski noskaņotajai sabiedrības daļai – redziet, Facebook “roboti” dzēš viedokļus, tos nešķirojot pēc satura.

Es esmu dziļi pārliecināts, ka Māra Zālīte meloja sabiedrībai, jo nekāds robots nekādu vārdu “kariņš” neatpazina, ja Zālītes kundzei Facebook ko būtu dzēsis, viņa saņemtu attiecīgu paziņojumu, ko uzrādīt viņa nevar. Alvis Hermanis var.

Kamdēļ es tā uzskatu, ka Zālīte izspēlēja “taktisku”, bet stulbu gājienu?

Pēc Alvja Hermaņa raksta “pazušanas”, komentāros pie zem šīs ziņas izvērtās diskusija, kurā viens no manas komandas cilvēkiem izteica domu, ka par raksta dzēšanu ir atbildīga vai nu ReBaltica (ok, kļūda, Re:Check, - pateiksiet, kāda pēc būtības starpība?), vai Delfi.

Uz šo apgalvojumu noreaģēja Re:Check redaktore Evita Puriņa, paziņojot, ka Facebook esot savi satura moderatori. Šis apgalvojums izraisīja nākamos divus, visnotaļ interesantus jautājumus – vai Re:Check negribētu likt lietā savas prasmes faktu pārbaudē un noskaidrot, kurš tad Latvijas Republikas teritorijā veic darbības, kuras ir pretrunā ar Satversmi? Proti, kurš cilvēks cenzē vārda un izteiksmes brīvību? Tas ir kriminālnoziegums, un Re:Check tas būtu jāpārbauda. Turklāt, ja Jums vajag Facebook reģiona vadītāja telefona numuru, varu iedot. Tas ir pieejams visai varai un iestādēm arī.

Un otru - vai gadījumā nav tā, ka cenzūru realizē Latvijas Republikas teritorijā reģistrēts uzņēmums (vai nereģistrēts?), kura vārdā darbojas acīmredzami latviešu valodu pārvaldoši cilvēki, kuri darbojās kā...? Brīvprātīgi? Vai par to saņem atalgojumu? Kā saņem atalgojumu? No kā saņem atalgojumu? Nu, vai nebūtu viens kārtīgs izaicinājums pētnieciskajai žurnālistikai?

Alvis Hermanis nav “ciema Janka”, kurš kaut ko samurgojis. Alvis Hermanis ir sabiedrībā zināms un cienīts cilvēks, kura viedoklim ir svars. Un viņa viedokļa aizliegšana, piedodiet, ir kas? Pareizi – cenzūra! Vai šāds precedents nav izmeklēšanas vērts? Vai arī pārkāpt Satversmi drīkst, bet iebilst pret vakcīnu nekaitīgumu - ne?

Bet ko mēs ieraudzījām tā vietā? Māra Zālīte nopublicēja premjerministru Kariņu slavinošu rakstu. Viņai kā jebkuram citam mūsu valsts pilsonim un iedzīvotājam ir tiesības paust savu viedokli. Pat, ja tas saistīts ar ģimenes pašlabumu vai vienkārši aklu pārliecību.

Un iedomājieties, pēkšņi “Facebook roboti” “iztulko” vārdus “atbalstu Kariņu” kā aicinājumu uz vardarbību. Un liberālā pasaules skatījuma atbalstītāji sāk tēlot sašutumu un lamāt šo mākslīgo intelektu. Nopietni? Jūs paši šādai notikumu gaitai ticat?

Kāpēc es neticu? Tāpēc, ka, ja Facebook dzēš kādu postu, seko paziņojums par satura neatbilstību standartiem atsevišķā ziņā + nobloķē iespēju postēt uz noteiktu laiku. Atšķirībā no liberāļiem es šo esmu izbaudījis pats. Vēl pagājušajā nedēļā pēc Valsts policijas kritizēšanas. Sakritība – nē. Tā nav sakritība. Tas ir ļoti skaidri zināms, kurš un kā.

Uzrakstītā mērķis? Noteikti ne noskaidrot, vai Māra Zālīte izdzēsa savas publiski paustās domas par Kariņu, un noteikti ne noskaidrot, cik saistītas visas šīs darbības ir. Pat, ja ir, tas ir tikai smieklīgi un ne vairāk. Un, ja man nav taisnība – tad man nav taisnība, un atvainojiet.

Bet, kas nav smieklīgi – acīmredzamā mūsu citādi dedzīgo informācijas patiesuma fanu nevēlēšanās parakt dziļāk, turpināt pašu izteikto apgalvojumu – Facebook ir pašiem savi satura moderatori, lai noskaidrotu – kas tie ir, kur tie ir, kur tie ir reģistrēti un kā tiek atalgoti? Ja var izrakt Lemberga shēmas, šim vajadzētu būt kā bērnu spēlei. Ne tā? Bet negribas. Jo tie uzvārdi būs viņi paši.

Nobeigumā.

Bīstami ir tas, ka, lai kas tu nebūtu, cienījams, zināms, talantīgs cilvēks – citiem vārdiem sakot – autoritāte vai vienkāršs ierindas pilsonis, ja tu esi “pret mums, pret mūsu uzskatiem un jauno kārtību”, mēs tevi tik un tā izslēgsim. Padomājiet par to, mani sekotāji. Vai mēs/jūs gribam dzīvot šādā sabiedrībā?

Bet labais ir tas - visos laikos šie cenzētāji, vienīgā pareizā viedokļa paudēji ne tikai zaudē, bet vēsturē ieiet kā ļaunums. PSRS un tur zināmie analogi tam ir piemērs. Tagad būs tāpat, Re:Cheka.

Red. piez. Mums aizvien biežāk jautā – kāpēc mēs tik bieži publicējam Alda Gobzema viedokļus? Paskaidrojam – mūsu ieskatā Aldis Gobzems ir mērglis, maita, s...brālis un draņķagabals, kurš, ja vien saskatīs savu labumu, nodos, samelos, pārdos un vēlreiz nodos jebko un ikvienu. Bet tas nenozīmē, ka viņam nav tiesību izteikt savu viedokli, jo vairāk, ka viņa domas bieži vien ir ļoti atzīstamas un atbalstāmas. Tā ka – publicējam un publicēsim.

Novērtē šo rakstu:

148
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...