Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā jau tika prognozēts, ilgi nebija jāgaida jaunās veselības ministres Līgas Menģelsones jaunais samaksas modelis, kas savulaik tika izveidots bijušās veselības ministres elitārā domnīcā un pat plaši netika diskutēts, jo jau sākotnēji bija skaidrs, ka tas nedarbojas ne stacionārā, ne ambulatorā sektorā,

Taču jaunās ministres padomnieki to nezina, un tas jau kā gandrīz ieviests tiek pasniegts līdz ar jauno budžetu: pamata princips – mediķi strādās mazāk, bet saņems vairāk, turklāt vienā darbavietā.

Veselības ministre vienkārši nepārzina veselības aprūpes sistēmu, un Veselības ministrijas (VM) ierēdņi atturas paust viedokli un gatavi izpildīt, ko liek, tai pat laikā arī labi saprot, ar ko tas beigsies – nevar izmainīt samaksas modeli, ja netiek mainīta esošā medicīnas pakalpojumu apmaksas kārtība, tai skaitā kvotas, kas tiek rūpīgi uzraudzītas no privātās medicīnas puses. Jaunais modelis paredz - kvota seko pilnai slodzei.

Lai arī esošais vecais-jaunais premjers ir Krišjānis Kariņš, nav dzirdēts viņa viedoklis par veselības sistēmas izmaiņām, kā arī par to, kādēļ no Informatīvā ziņojuma pazuda atalgojuma pieauguma skaitļi, kas paredzēti modeļa realizēšanai.

Tāpat nav skaidrs, ko ministre L. Menģelsone iesāks ar medicīnas personālu, kas saņem krietni virs noteiktā minimuma vai paredzamās sasniedzamās algas, īpaši vēl pēc Covid piemaksām, kur it visi sajuta papildu eiro savos maciņos.

Arī valdības deklarācijā nav atrodams, ka kardināli tiek plānota veselības sistēmas daļu pārdale, kur, protams, ir arguments, ka L.Menģelsone tās rakstīšanā, kas attiecās uz veselību, nemaz nepiedalījās.

Interesanti kādu politisko vai citu atbildību šajā plānotajā biznesa pārdalē (jo visi veselības aprūpes sniedzēji ir SIA) nesīs Apvienotais saraksts un tā vadība, jo L. Menģelsone ļoti skaidri pateica, ka partijā stāties netaisās.

Tikpat interesanti, vai pilnais darba apmaksas modelis ietver arī tādu nosacījumu kā 8 stundu darba diena vai 40 darba stundas nedēļā, liedzot strādāt medicīnas personālam papildus neatkarīgi no veselības aprūpes sniedzēja uzņēmējdarbības formas, jo citādi turpināsies prakse par 72 stundu darba dienu, ko savulaik konstatēja Veselības inspekcija.

Tai pat laikā Apvienotā saraksta (AS) līderi nolēmuši jauno ministri “sargāt” no negācijām un pat aktīvi iesaistās procesu risināšanā, kas saistīti ar slikto menedžmentu un vadības krīzi Rīgas Austrumu Klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC).

Kaut premjera K. Kariņa uzstādījums ir – nekādas politiskās ietekmes valsts kapitālsabiedrībās –, šobrīd notiek pilnīgi pretējais no jaunās ministres “krustēva” E. Smiltēna un citu Saeimas deputātu puses. Šie politiķi iesaistās sarunās ar slimnīcas ārstiem, mēģina pārliecināt par ministres labajiem nodomiem, par labu pārvaldību, un nebija brīnums, ka iepriekš neafišētā vizīte L.Menģelsone devās uz RAKUS, cerot, ka to kā miesassargi pavadīs AS politiķi.

Var jau teikt, ka AS ir jauni politikā. Taču ne jau nu E.Tavars un E.Smiltēns. Vai varbūt ir pienācis laiks atcelt izlikšanos un politiķiem ļaut iesaistīties aktīvi risināt kapitālsabiedrību problēmas gan politiskā, gan saimnieciskā līmenī.

 Šobrīd var redzēt, ka vairākas pēc it kā stingrajiem OECD kritērijiem ieceltās un jaunizveidotās valdes absolūti nespēj pildīt tām deleģētos uzdevumus un menedžments nestrādā, jo kopumā nav ne vēlēšanās, ne spēju izprast, kā darbojas uzņēmums, ne iniciatīvas, ko uzlabot un kā pieņemt saprātīgus lēmums, jo ne alga, ne pilnvaru termiņš no tā nemainās.

Var redzēt, ka universitāšu valdes un padomes locekļi veiksmīgi apvieno amatus ar citu dažādu uzņēmumu valdēm un padomēm. Varbūt jāvērtē padomju likvidēšana un valdes locekļu skaita samazināšana, - lai paliek tikai spējīgākie un laiku velta tikai  vienai darbavietai, jo kā gan citādi komentēt RAKUS padomes darbu, kas nav pamanījusi ilgi briestošo valdes – mediķu konfliktu.

LOC nav pat investēts aparatūrā, tai pat laikā 10 miljoni ar vieglu roku novirzīti bezjēdzīgā laboratorijas automatizācijā, un šobrīd konkrētajā RAKUS konfliktā padome līdz šim vispār nav redzama un nepiedāvā nekādus risinājumus, bet ļauj visam vienkārši akselerēties, nemaz nedomājot par mediķiem un kur nu vēl pacientiem.

Vēl vairāk pārsteidz, ka veselības ministre L.Menģelsone liek RAKUS padomei meklēt izlīgumu ar LOC darbiniekiem. Lieki piebilst, ka arī citās struktūrvienības ir augsta neapmierinātība ar valdes darbu, taču šeit mediķi nav tik drosmīgi atšķirībā no LOC, kuri savā ziņā ir neaizvietojami kā monopolisti, taču sarunās viņu prasībām un vadības nepieņemamai attieksmei piekrīt visi.

Tad kā šo vērtēt - kā politisku iejaukšanos kapitālsabiedrības darbā vai absolūtu nepieciešamību, lai vispār darbs RAKUS turpinātos? RAKUS ir lielākā Latvijas slimnīca, kur strādā vairāki tūkstoši mediķu, budžets jau pārsniedz 100 miljonus eiro gadā, tā atrodas tiešā VM pārraudzībā, līdz šim arī Pārresoru koordinācijas centra pārraudzībā. Ja pat tur šobrīd redzams kritiski zemais vadības līmenis, tad kas notiek citur?

JA RAKUS visās jomās jābūt kā paraugam, jo principā nav iemesla tādam nebūt, tad ļoti labi atalgotā valde, kur vēl pirms 5 gadiem īpašais valdes priekšsēdētājs I. Paeglītis ar grandioziem solījumiem un plāniem pieprasīja sev 8000 eiro lielu algu, izrādās čiks.

Un kurš par šo atbild? Vai konkursa komisija, kas it kā izvēlējās I. Paeglīti? Vai tā laika veselības ministre Anda Čakša, kas viņu izvirzīja šim amatam kā savu kandidātu? Kurš atbild par pārējo valdi un impotento padomi?

Praktizējošiem mediķiem ir jautājumi, kādēļ vadošos slimnīcas administrācijas un struktūrvienību amatos nez no kurienes uzrodas cilvēki bez pieredzes ārstniecībā, kuri ilgu laiku strādājuši farmācijas industrijā un kuriem ir skaists CV, bet zināšanu par slimnīcas praktisko darbu nav?

Vai, stājoties amatā, izvirzītos mērķus un sasniegtos rezultātus kāds vispār vēl vērtē? RAKUS valde ir izcēlusies ar nepārdomātām investīcijām, dārgiem eksperimentāliem aparātiem un iekārtām, ne pārāk veiksmīgiem projektiem - kā Patoloģijas centra renovācija, mobilais morgs, zelta gultas, nodaļu pārvietošana utt.

 Ja ministrei būtu kaut neliela izpratne par to, kā norit darbs RAKUS un kas ir sāpīgie punkti, tad jau sen tiktu nomainīta valde ar skaidru uzdevumu un mērķi, taču, tā kā to nespēj definēt un piedāvāt vīziju risinājumam, sistēmas un zināšanu trūkuma dēļ arī rodas dīvaini lēmumi.

Un nebija jau ilgi jāgaida – tā vietā, lai paziņotu par atkāpšanos un atzītu savu vainu sliktā pārvaldībā, RAKUS valde un padome ir atģidusies, ka visam pie vainas sliktais finansējums un zemie tarifi: ja VM to sakārtos, tad viss būs kārtībā, labi apzinoties, ka tas nav iespējams īsā laikā un šādi tiek izmantoti L.Menģelsones nepārdomātie solījumi, stājoties amatā. VM piederoša kapitālsabiedrība veiksmīgi visas problēmas ir novēlusi atpakaļ uz savu īpašnieku, lai sabiedrības acīs izskatītos kā cietēji.

Izskatās, ka līdzīgu scenāriju ies arī Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca (BKUS), kur tās priekšsēdētājs un vienlaikus RAKUS padomes loceklis V.Ābols un valdes locekle finanšu jautājumos I. Riekstiņa, kas vienlaikus ir Rehabilitācijas centra Vaivari valdes locekle, ir iesnieguši BKUS valdes budžetu 2023. gadam, bet to Padome nav apstiprinājusi, jo plānoti pārāk lieli izdevumi.

Vai tas ir paviršības dēļ, vai arī valde neapzinās esošo finanšu situāciju, kur iepriekš līdzekļi bez apdomas tērēti parka teritorijas ainavu dizainam, unikāliem, dārgiem nodaļu gleznojumiem un telpu aprīkojumam, bet ne investēts darbiniekos vai procesu optimizācijā?

Diemžēl nākas secināt, ka AS ar šo veselības ministri ir sācis savu ceļu lejup pa kalnu un nav ilgi jāgaida, kad reitingi ar lavīnveida efektu būs, kur savulaik JKP un KPV… AS sagaida tas pats liktenis, jo nemana, ka partijas tēvu un miljonāru U.Pīlenu, kurš vēl nesen  lielījās ar izcilām krīzes menedžera spējām, ko nu varētu iemēģināt VM un likt lietā, kaut kas satrauktu šajā virzienā. Nē, Pīlēna kungs atpūšas ārzemēs.

Novērtē šo rakstu:

226
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...