Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā jau tika prognozēts, ilgi nebija jāgaida jaunās veselības ministres Līgas Menģelsones jaunais samaksas modelis, kas savulaik tika izveidots bijušās veselības ministres elitārā domnīcā un pat plaši netika diskutēts, jo jau sākotnēji bija skaidrs, ka tas nedarbojas ne stacionārā, ne ambulatorā sektorā,

Taču jaunās ministres padomnieki to nezina, un tas jau kā gandrīz ieviests tiek pasniegts līdz ar jauno budžetu: pamata princips – mediķi strādās mazāk, bet saņems vairāk, turklāt vienā darbavietā.

Veselības ministre vienkārši nepārzina veselības aprūpes sistēmu, un Veselības ministrijas (VM) ierēdņi atturas paust viedokli un gatavi izpildīt, ko liek, tai pat laikā arī labi saprot, ar ko tas beigsies – nevar izmainīt samaksas modeli, ja netiek mainīta esošā medicīnas pakalpojumu apmaksas kārtība, tai skaitā kvotas, kas tiek rūpīgi uzraudzītas no privātās medicīnas puses. Jaunais modelis paredz - kvota seko pilnai slodzei.

Lai arī esošais vecais-jaunais premjers ir Krišjānis Kariņš, nav dzirdēts viņa viedoklis par veselības sistēmas izmaiņām, kā arī par to, kādēļ no Informatīvā ziņojuma pazuda atalgojuma pieauguma skaitļi, kas paredzēti modeļa realizēšanai.

Tāpat nav skaidrs, ko ministre L. Menģelsone iesāks ar medicīnas personālu, kas saņem krietni virs noteiktā minimuma vai paredzamās sasniedzamās algas, īpaši vēl pēc Covid piemaksām, kur it visi sajuta papildu eiro savos maciņos.

Arī valdības deklarācijā nav atrodams, ka kardināli tiek plānota veselības sistēmas daļu pārdale, kur, protams, ir arguments, ka L.Menģelsone tās rakstīšanā, kas attiecās uz veselību, nemaz nepiedalījās.

Interesanti kādu politisko vai citu atbildību šajā plānotajā biznesa pārdalē (jo visi veselības aprūpes sniedzēji ir SIA) nesīs Apvienotais saraksts un tā vadība, jo L. Menģelsone ļoti skaidri pateica, ka partijā stāties netaisās.

Tikpat interesanti, vai pilnais darba apmaksas modelis ietver arī tādu nosacījumu kā 8 stundu darba diena vai 40 darba stundas nedēļā, liedzot strādāt medicīnas personālam papildus neatkarīgi no veselības aprūpes sniedzēja uzņēmējdarbības formas, jo citādi turpināsies prakse par 72 stundu darba dienu, ko savulaik konstatēja Veselības inspekcija.

Tai pat laikā Apvienotā saraksta (AS) līderi nolēmuši jauno ministri “sargāt” no negācijām un pat aktīvi iesaistās procesu risināšanā, kas saistīti ar slikto menedžmentu un vadības krīzi Rīgas Austrumu Klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC).

Kaut premjera K. Kariņa uzstādījums ir – nekādas politiskās ietekmes valsts kapitālsabiedrībās –, šobrīd notiek pilnīgi pretējais no jaunās ministres “krustēva” E. Smiltēna un citu Saeimas deputātu puses. Šie politiķi iesaistās sarunās ar slimnīcas ārstiem, mēģina pārliecināt par ministres labajiem nodomiem, par labu pārvaldību, un nebija brīnums, ka iepriekš neafišētā vizīte L.Menģelsone devās uz RAKUS, cerot, ka to kā miesassargi pavadīs AS politiķi.

Var jau teikt, ka AS ir jauni politikā. Taču ne jau nu E.Tavars un E.Smiltēns. Vai varbūt ir pienācis laiks atcelt izlikšanos un politiķiem ļaut iesaistīties aktīvi risināt kapitālsabiedrību problēmas gan politiskā, gan saimnieciskā līmenī.

 Šobrīd var redzēt, ka vairākas pēc it kā stingrajiem OECD kritērijiem ieceltās un jaunizveidotās valdes absolūti nespēj pildīt tām deleģētos uzdevumus un menedžments nestrādā, jo kopumā nav ne vēlēšanās, ne spēju izprast, kā darbojas uzņēmums, ne iniciatīvas, ko uzlabot un kā pieņemt saprātīgus lēmums, jo ne alga, ne pilnvaru termiņš no tā nemainās.

Var redzēt, ka universitāšu valdes un padomes locekļi veiksmīgi apvieno amatus ar citu dažādu uzņēmumu valdēm un padomēm. Varbūt jāvērtē padomju likvidēšana un valdes locekļu skaita samazināšana, - lai paliek tikai spējīgākie un laiku velta tikai  vienai darbavietai, jo kā gan citādi komentēt RAKUS padomes darbu, kas nav pamanījusi ilgi briestošo valdes – mediķu konfliktu.

LOC nav pat investēts aparatūrā, tai pat laikā 10 miljoni ar vieglu roku novirzīti bezjēdzīgā laboratorijas automatizācijā, un šobrīd konkrētajā RAKUS konfliktā padome līdz šim vispār nav redzama un nepiedāvā nekādus risinājumus, bet ļauj visam vienkārši akselerēties, nemaz nedomājot par mediķiem un kur nu vēl pacientiem.

Vēl vairāk pārsteidz, ka veselības ministre L.Menģelsone liek RAKUS padomei meklēt izlīgumu ar LOC darbiniekiem. Lieki piebilst, ka arī citās struktūrvienības ir augsta neapmierinātība ar valdes darbu, taču šeit mediķi nav tik drosmīgi atšķirībā no LOC, kuri savā ziņā ir neaizvietojami kā monopolisti, taču sarunās viņu prasībām un vadības nepieņemamai attieksmei piekrīt visi.

Tad kā šo vērtēt - kā politisku iejaukšanos kapitālsabiedrības darbā vai absolūtu nepieciešamību, lai vispār darbs RAKUS turpinātos? RAKUS ir lielākā Latvijas slimnīca, kur strādā vairāki tūkstoši mediķu, budžets jau pārsniedz 100 miljonus eiro gadā, tā atrodas tiešā VM pārraudzībā, līdz šim arī Pārresoru koordinācijas centra pārraudzībā. Ja pat tur šobrīd redzams kritiski zemais vadības līmenis, tad kas notiek citur?

JA RAKUS visās jomās jābūt kā paraugam, jo principā nav iemesla tādam nebūt, tad ļoti labi atalgotā valde, kur vēl pirms 5 gadiem īpašais valdes priekšsēdētājs I. Paeglītis ar grandioziem solījumiem un plāniem pieprasīja sev 8000 eiro lielu algu, izrādās čiks.

Un kurš par šo atbild? Vai konkursa komisija, kas it kā izvēlējās I. Paeglīti? Vai tā laika veselības ministre Anda Čakša, kas viņu izvirzīja šim amatam kā savu kandidātu? Kurš atbild par pārējo valdi un impotento padomi?

Praktizējošiem mediķiem ir jautājumi, kādēļ vadošos slimnīcas administrācijas un struktūrvienību amatos nez no kurienes uzrodas cilvēki bez pieredzes ārstniecībā, kuri ilgu laiku strādājuši farmācijas industrijā un kuriem ir skaists CV, bet zināšanu par slimnīcas praktisko darbu nav?

Vai, stājoties amatā, izvirzītos mērķus un sasniegtos rezultātus kāds vispār vēl vērtē? RAKUS valde ir izcēlusies ar nepārdomātām investīcijām, dārgiem eksperimentāliem aparātiem un iekārtām, ne pārāk veiksmīgiem projektiem - kā Patoloģijas centra renovācija, mobilais morgs, zelta gultas, nodaļu pārvietošana utt.

 Ja ministrei būtu kaut neliela izpratne par to, kā norit darbs RAKUS un kas ir sāpīgie punkti, tad jau sen tiktu nomainīta valde ar skaidru uzdevumu un mērķi, taču, tā kā to nespēj definēt un piedāvāt vīziju risinājumam, sistēmas un zināšanu trūkuma dēļ arī rodas dīvaini lēmumi.

Un nebija jau ilgi jāgaida – tā vietā, lai paziņotu par atkāpšanos un atzītu savu vainu sliktā pārvaldībā, RAKUS valde un padome ir atģidusies, ka visam pie vainas sliktais finansējums un zemie tarifi: ja VM to sakārtos, tad viss būs kārtībā, labi apzinoties, ka tas nav iespējams īsā laikā un šādi tiek izmantoti L.Menģelsones nepārdomātie solījumi, stājoties amatā. VM piederoša kapitālsabiedrība veiksmīgi visas problēmas ir novēlusi atpakaļ uz savu īpašnieku, lai sabiedrības acīs izskatītos kā cietēji.

Izskatās, ka līdzīgu scenāriju ies arī Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca (BKUS), kur tās priekšsēdētājs un vienlaikus RAKUS padomes loceklis V.Ābols un valdes locekle finanšu jautājumos I. Riekstiņa, kas vienlaikus ir Rehabilitācijas centra Vaivari valdes locekle, ir iesnieguši BKUS valdes budžetu 2023. gadam, bet to Padome nav apstiprinājusi, jo plānoti pārāk lieli izdevumi.

Vai tas ir paviršības dēļ, vai arī valde neapzinās esošo finanšu situāciju, kur iepriekš līdzekļi bez apdomas tērēti parka teritorijas ainavu dizainam, unikāliem, dārgiem nodaļu gleznojumiem un telpu aprīkojumam, bet ne investēts darbiniekos vai procesu optimizācijā?

Diemžēl nākas secināt, ka AS ar šo veselības ministri ir sācis savu ceļu lejup pa kalnu un nav ilgi jāgaida, kad reitingi ar lavīnveida efektu būs, kur savulaik JKP un KPV… AS sagaida tas pats liktenis, jo nemana, ka partijas tēvu un miljonāru U.Pīlenu, kurš vēl nesen  lielījās ar izcilām krīzes menedžera spējām, ko nu varētu iemēģināt VM un likt lietā, kaut kas satrauktu šajā virzienā. Nē, Pīlēna kungs atpūšas ārzemēs.

Novērtē šo rakstu:

226
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...