Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagaidām vēl oficiāli neizpaustās detaļas par svaigo valsts AS Pasažieru vilciens piedāvājumu jaunu vilcienu iegādei, kas nonākušas Pietiek rīcībā, liecina, ka to plāno ne mazāk apjomīgu un dārgu kā daudz kritizēto un pārtraukto iepirkumu no spāņu kompānijas CAF - tikai šoreiz jau bez ES līdzfinansējuma, ko valdība aprīļa beigās pārdalīja par labu citiem projektiem. Taustāmas aprises līdz ar šo piedāvājumu arī ieguvušas līdz šim mēnešiem ilgi kuluāros skanējušās aizdomas, ka jau kopš Pasažieru vilciena valdes nomaiņas ar Vienotībai tuviem kadriem pērnajā maijā strādāts uz jaunu iepirkumu, kas būtu parocīgs konkrētam piegādātājam – Šveices kompānijai Stadler Bussnag AG

Piedāvājuma izredzes nonākt uz valdības galda bez būtiskām korekcijām atbildīgas amatpersonas vērtē skeptiski, pagaidām atturoties to oficiāli komentēt. Tomēr zināms, ka laikā no 2014. līdz 2016. gadam valsts AS Pasažieru vilciens ieplānojis pirkt 33 jaunus elektrovilcienus par kopējo līguma summu - 108 miljoni latu (153,6 miljoni eiro), Pietiek uzzināja no amatpersonām, kas ir informētas par uzņēmuma gatavoto piedāvājumu. Šai summai gan būtu jāpieskaita procentu maksājumi bankai, kas pēc Pietiek aplēsēm, vadoties no uzņēmuma sniegtās informācijas, 30 gadu laikā varētu būt vismaz 25 miljoni latu.

Pasažieru vilciens iecerējis naudu vērienīgajam iepirkumam daļēji iegūt, ņemot ilgtermiņa kredītu bankā 71 miljona latu apmērā, bet atlikušos 37 miljonus latu iegūt, palielinot uzņēmuma pamatkapitālu, par ko visticamāk būtu jālemj valdībai, jo pašam no valsts dotācijām jau tā atkarīgajam Pasažieru vilcienam šādu līdzekļu nav un esošā finanšu plūsma tik apjomīgu ilgtermiņa kredītu neļauj ņemt.

Atturoties oficiāli komentēt piedāvājumu, kas vēl nav nonācis apspriešanai koalīcijā, atsevišķas amatpersonas un politiķi Pietiek apšaubīja, ka uz valdības galda ir izredzes nonākt piedāvājumam, kas prasa tik vērienīgu finanšu līdzekļu ieguldīšanu no valsts budžeta līdzekļiem. Tādēļ, lai gan Pasažieru vilciens kā izdevīgāko izceļ tieši finansēšanas modeli ar kredīta ņemšanu un pamatkapitāla palielināšanu, apspriests tiek arī otrs piedāvātais modelis – slēgt 30 gadu nomas līgumu, ik gadu piegādātājam maksājot 6,2 miljonus latu ar nosacījumu, ka nomas perioda beigās atlikusī vērtība būtu 0%. Pēdējais nosacījums arī jau izraisījis šaubas informētu amatpersonu lokā kā valstij neizdevīgs.

Variantā ar ilgtermiņa kredītu un pamatkapitāla palielināšanu aizdevumu plānots ņemt uz 30 gadiem, rēķinoties, ka tā gada procentu likme būs 4%. Ja šāds piedāvājums tiktu virzīts un atbalstīts valdībā, Pasažieru vilciena maksājumi par jaunajiem vilcieniem iztērētā kredīta pamatsummu ik gadu būtu 2,4 miljoni latu, un procentu maksājums pirmajā gadā pēc visa kredīta izmantošanas būtu 1,9 miljoni latu, maksājumam ik gadu samazinoties par 71 000 latu. Pēc Pietiek aptuvenām aplēsēm, izdevumiem par jaunajiem vilcieniem jāpieskaita vēl vismaz 25 miljoni latu, kas gandrīz 30 gadu periodā būs jānomaksā kredītiestādei.

Iepriekšējā vilcienu iepirkumā, kas izgāzās pēc tam, kad Pasažieru vilciena valde oktobrī nolēma neparakstīt līgumu ar konkursā uzvarējušo spaņu piegādātāju CAF, plānoja sākotnēji iepirkt 34 elektrovilcienus un 7 dīzeļvilcienus par aptuveni 200 miljoniem eiro, no kuriem lauvas tiesu – 142 miljonus eiro segtu ES līdzfinansējums. Līdz ar to Pasažieru vilciena aplēses par jauno iepirkumu tā apjoma un izmaksu ziņā (33 elektrovilcieni par 153,6 miljoniem eiro) daudz neatpaliek no iepriekšējā, daudz kritizētā iepirkuma vēriena. Iepriekšējais iepirkums tika daudz kritizēts arī par nesamērīgajām jauno vilcienu uzturēšanas izmaksām, kas uz 30 gadiem tika lēstas aptuveni pašu vilcienu cenā. Jaunajā Pasažieru vilciena piedāvājumā uzturēšanas izdevumi un nosacījumi pašlaik nav skarti. Atbildīgās amatpersonas izsaka šaubas, vai bez skaidriem nosacījumiem par vilcienu uzturēšanas izmaksām piedāvājumam ir izredzes gūt atbalstu valdībā.

Tiesiskuma koalīcija no sliedēm noņēma oligarhu vilcienu,” - tā iepirkuma no CAF pārtraukšanu dēvēja tā kritiķi. Oligarhu ēnu pār iepriekšējo konkursu lika saskatīt fakts, ka tieši spāņiem labvēlīgā gultnē konkurss iegriezās pēc Aivara Lemberga ietekmē esošās Zaļo un zemnieku savienības politiķa, Ulda Auguļa nonākšanas satiksmes ministra krēslā, tāpat ofšoros iemudžināta bija CAF plānotā apakšuzņēmēja Rīgas Vagonbūves rūpnīcas (RVR) īpašnieku struktūra. Kopā ar kuluāros skanošajām runām, ka RVR spāņiem varētu būt uzspiesta kā priekšnosacījums, lai iegūtu līgumu, izskanēja aizdomas, ka RVR tiks izmantota, lai caur to maksātu procentu iepirkuma patiesajiem “krusttēviem”.

Skeptiķi jau pirms vairāk kā gada pauda aizdomas, ka tāpat kā iepirkumam no CAF arī jaunam, kā tobrīd apgalvoja Valda Dombrovska valdības pārstāvji, "mazākam un lētākam" vilcienu iepirkumam būs savi "krusttēvi" šoreiz ar Vienotības un "olšteiniešu" ietekmi saistītajā jaunajā Pasažieru vilciena valdē. Kuluāros mēnešiem ilgi paustās aizdomas, ka jaunais vilcienu iepirkums tiks organizēts tā, ka būs izdevīgs Šveices kompānijai Stadler Bussnag AG, ir parādījušas taustāmas pazīmes.

Avoti Pasažieru vilcienā un Satiksmes ministrijā, kuri pārzina tirgu, atzīst, ka plānotais jauno vilcienu piegādes grafiks - 2014.-2016. gads - kā reālāko pretendentu iezīmē Stadler, jo tas nule veicis 18 līdzīgu elektrovilcienu piegādi Igaunijas dzelzceļam un, Pasažieru vilcienam izsludinot iepirkumu, spētu visātrāk garantēt jau gatavu vilcienu piegādi Latvijai. Tāpat saskatāmas līdzības starp Igaunijas iepirkuma finanšu modeli un Pasažieru vilciena piedāvātajiem. Igaunijā daļa vilcienu pirkti, ņemot kredītu (tiesa 85% segs ES līdzfinansējums), un daļa - slēdzot ilgtermiņa nomas līgumu uz 20 gadiem. Konkrētāk par aizdomu pamatotību ļaus spriest konkursa tehniskā specifikācija, kad tas tiks izsludināts.

Kad par satiksmes ministru kļuva bezpartejiskais Aivis Ronis un politisko ietekmi pār Pasažieru vilciena valsts kapitāldaļu turētāju Satiksmes ministriju (SM) ieguva Vienotība un “Olšteina sešinieks”, drīz vien tika nomainīta uzņēmuma valde, kurā nonāca Vienotības politiķis Aigars Štokenbergs un vismaz divi ar Vienotības kādreizējā “kasiera” Edgara Jaunupa ietekmi saistīti cilvēki – Anrijs Brencāns un Egils Zariņš. Abi savulaik bijuši saistīti ar sporta naudas sadali, kurā ieinteresēts Jaunupa vadītāis basketbola klubs VEF Rīga – Brencāns bijis Latvijas Olimpiskās komitejas izpildkomitejā, bet Zariņš bijis menedžeris autodīlerī SIA Baltic Motors, kad tas sponsorēja VEF. Tiek uzskatīts, ka Jaunups savu ietekmi pašlaik realizē caur “Olšteina sešinieku”, jo kopā ar savu kādreizējo protežē no Vienotības Klāvu Olšteinu bijis idejiskais arhitekts "sešinieka" atšķelšanai no Reformu partijas.

Lai gan Pasažieru vilciena pirms gada ieceltais valdes priekšsēdētājs Artis Birkmanis sākotnēji uzskatīts par ministra Roņa cilvēku, vēlākie notikumi ap vilcienu iepirkumu un amatpersonu neoficiāli teiktais liecina, ka nu jau bijušais ministrs nekontrolēja situāciju ap iepirkumu un Birkmanis vairāk pieslējās Štokenberga viedoklim (abi redzami fotogrāfijā).

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kā prokurore Dace Lapinska “noved” nevainīgu cilvēku līdz nāvei

FotoProkurores Daces Lapinskas rīcības dēļ esmu zaudējusi veselību un gandrīz arī dzīvību, ko apstiprina ne mani tukši vārdi, bet medicīnas dokumenti. Lai nepieļautu, ka prokurorei Lapinskai izdodas mani nonāvēt un līdzīgi rīkoties arī ar citiem cilvēkiem, vēršos atkārtoti pie ģenerālprokurora Jura Stukāna ar vēstuli par prokurores Lapinskas rīcību pret manu veselību un dzīvību, spīdzināšanu, psiholoģisko teroru un ārstu iebiedēšanu.
Lasīt visu...

21

Turcija

FotoAgrāk bija saprotamāk un vieglāk. Ja negribēji aizskart kāda jūtas vai kādu pazemot, atlika nerunāt par to, kas šo kādu var aizskart vai tam būt pazemojošs. Bija zināms, ka, sievietei dzirdot, jāfiltrē lamuvārdi, jāizvēlas frāzes. Bija zināms, ka sieviete šī vārda pilnā nozīmē neuzturēsies kompānijā, kurā runā rupjības, kurā sarunājas tetovēti, neskūti un noplīsuši vīrieši.
Lasīt visu...

21

Putina kliķei nekas nav svēts, tā savu ambīciju vārdā piesmej arī ticīgos

FotoŠībrīža Krievijas centieni atsevišķos gadījumos piesegties ar reliģiju vai reliģiju piesaistīt propagandas aparātam ir sasnieguši savā ziņā jau pašu augstāko pakāpi. Tas, ka Krievijas Konstitūcijas 14.pantā pēc būtības ierakstīts, ka reliģija ir nošķirta no valsts1, neko nenozīmē. Jo Krievijas priekštecei – PSRS arī bija visprogresīvākā konstitūcija, tikai deklaratīva.
Lasīt visu...

21

Maskas ir efektīvas, un arī bērni saslimst ar COVID-19

FotoMēs, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības valdes locekļi (www.lazariga.lv), aicinām un lūdzam Latvijas iedzīvotājus sekot secinājumiem un ieteikumiem, kas izriet no zinātnes pētījumiem par COVID-19 izplatību, par to, kādi faktori to pastiprina vai ierobežo.
Lasīt visu...

21

Kad pie lietas ķeras kariņveidīgi āksti

FotoVēl nesen tāda lupatveidīga radība premjera krēslā, kam Kariņš uzvārdā, ierunājās, ka naudas mums esot “tik daudz kā nekad”. Taču nevieni krājumi nav bezgalīgi, un arī lielums “tik daudz” agrāk vai vēlāk izsīks (vai tiks izpļeckāts, kas Latvijas gadījumā ir ticamāk).
Lasīt visu...

21

Kad medijs vienkārši ienīst baznīcu un ar apskaužamu periodiskumu nomelno pat savu, vietējo - Latvijas kristīgo baznīcu

FotoTikai pirms dažām dienām vietējais TVNET publicēja rakstu par nesen atvērto Krievijas bruņoto spēku katedrāli (BS Katedrāle). Šis raksts no Eiropas vērtību virsotnes ar mājieniem un ļoti tiešiem secinājumiem liek lasītājam saprast, ka BS Katedrāle nav demokrātiska, nav taisnīga un tīri cilvēciski ir viltīga un zemiska.
Lasīt visu...

21

Van Gog, noliec pindzeles un ej strādāt?

FotoDaudzi impresionisma aizsācēji nevarēja nopelnīt, un, pēc mūsu finanšu ministra Reira ieteiktā, mums varbūt nebūtu impresionisma un citu ģēniju, bet būtu kādi ierindas darbinieki vai pašnāvnieki.
Lasīt visu...

21

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

FotoEs labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai operāciju zālē bez maskas neietu. Man nav grūti uzlikt masku arī veikalā un vilcienā, bet neredzu jēgu, jo no vīrusa maska nesargā gandrīz nemaz.
Lasīt visu...

21

Par pulksteņa grozīšanu

FotoReizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons, kurš aizrāvās ar vaboļu un insektu kolekcionēšanu. Hudzonam ļoti gribējās, lai pēc darba viņam atliek vairāk dienasgaismas stundu savam hobijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

Lai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums...

Foto

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

Iedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu...

Foto

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

Šoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas...

Foto

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

Nesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas...

Foto

Maskēt kopējo atbildību

Aizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas...

Foto

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

Rudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad...

Foto

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

Koronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti...

Foto

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

Uz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis...

Foto

Signāls

Vai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes....

Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...