Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagaidām vēl oficiāli neizpaustās detaļas par svaigo valsts AS Pasažieru vilciens piedāvājumu jaunu vilcienu iegādei, kas nonākušas Pietiek rīcībā, liecina, ka to plāno ne mazāk apjomīgu un dārgu kā daudz kritizēto un pārtraukto iepirkumu no spāņu kompānijas CAF - tikai šoreiz jau bez ES līdzfinansējuma, ko valdība aprīļa beigās pārdalīja par labu citiem projektiem. Taustāmas aprises līdz ar šo piedāvājumu arī ieguvušas līdz šim mēnešiem ilgi kuluāros skanējušās aizdomas, ka jau kopš Pasažieru vilciena valdes nomaiņas ar Vienotībai tuviem kadriem pērnajā maijā strādāts uz jaunu iepirkumu, kas būtu parocīgs konkrētam piegādātājam – Šveices kompānijai Stadler Bussnag AG

Piedāvājuma izredzes nonākt uz valdības galda bez būtiskām korekcijām atbildīgas amatpersonas vērtē skeptiski, pagaidām atturoties to oficiāli komentēt. Tomēr zināms, ka laikā no 2014. līdz 2016. gadam valsts AS Pasažieru vilciens ieplānojis pirkt 33 jaunus elektrovilcienus par kopējo līguma summu - 108 miljoni latu (153,6 miljoni eiro), Pietiek uzzināja no amatpersonām, kas ir informētas par uzņēmuma gatavoto piedāvājumu. Šai summai gan būtu jāpieskaita procentu maksājumi bankai, kas pēc Pietiek aplēsēm, vadoties no uzņēmuma sniegtās informācijas, 30 gadu laikā varētu būt vismaz 25 miljoni latu.

Pasažieru vilciens iecerējis naudu vērienīgajam iepirkumam daļēji iegūt, ņemot ilgtermiņa kredītu bankā 71 miljona latu apmērā, bet atlikušos 37 miljonus latu iegūt, palielinot uzņēmuma pamatkapitālu, par ko visticamāk būtu jālemj valdībai, jo pašam no valsts dotācijām jau tā atkarīgajam Pasažieru vilcienam šādu līdzekļu nav un esošā finanšu plūsma tik apjomīgu ilgtermiņa kredītu neļauj ņemt.

Atturoties oficiāli komentēt piedāvājumu, kas vēl nav nonācis apspriešanai koalīcijā, atsevišķas amatpersonas un politiķi Pietiek apšaubīja, ka uz valdības galda ir izredzes nonākt piedāvājumam, kas prasa tik vērienīgu finanšu līdzekļu ieguldīšanu no valsts budžeta līdzekļiem. Tādēļ, lai gan Pasažieru vilciens kā izdevīgāko izceļ tieši finansēšanas modeli ar kredīta ņemšanu un pamatkapitāla palielināšanu, apspriests tiek arī otrs piedāvātais modelis – slēgt 30 gadu nomas līgumu, ik gadu piegādātājam maksājot 6,2 miljonus latu ar nosacījumu, ka nomas perioda beigās atlikusī vērtība būtu 0%. Pēdējais nosacījums arī jau izraisījis šaubas informētu amatpersonu lokā kā valstij neizdevīgs.

Variantā ar ilgtermiņa kredītu un pamatkapitāla palielināšanu aizdevumu plānots ņemt uz 30 gadiem, rēķinoties, ka tā gada procentu likme būs 4%. Ja šāds piedāvājums tiktu virzīts un atbalstīts valdībā, Pasažieru vilciena maksājumi par jaunajiem vilcieniem iztērētā kredīta pamatsummu ik gadu būtu 2,4 miljoni latu, un procentu maksājums pirmajā gadā pēc visa kredīta izmantošanas būtu 1,9 miljoni latu, maksājumam ik gadu samazinoties par 71 000 latu. Pēc Pietiek aptuvenām aplēsēm, izdevumiem par jaunajiem vilcieniem jāpieskaita vēl vismaz 25 miljoni latu, kas gandrīz 30 gadu periodā būs jānomaksā kredītiestādei.

Iepriekšējā vilcienu iepirkumā, kas izgāzās pēc tam, kad Pasažieru vilciena valde oktobrī nolēma neparakstīt līgumu ar konkursā uzvarējušo spaņu piegādātāju CAF, plānoja sākotnēji iepirkt 34 elektrovilcienus un 7 dīzeļvilcienus par aptuveni 200 miljoniem eiro, no kuriem lauvas tiesu – 142 miljonus eiro segtu ES līdzfinansējums. Līdz ar to Pasažieru vilciena aplēses par jauno iepirkumu tā apjoma un izmaksu ziņā (33 elektrovilcieni par 153,6 miljoniem eiro) daudz neatpaliek no iepriekšējā, daudz kritizētā iepirkuma vēriena. Iepriekšējais iepirkums tika daudz kritizēts arī par nesamērīgajām jauno vilcienu uzturēšanas izmaksām, kas uz 30 gadiem tika lēstas aptuveni pašu vilcienu cenā. Jaunajā Pasažieru vilciena piedāvājumā uzturēšanas izdevumi un nosacījumi pašlaik nav skarti. Atbildīgās amatpersonas izsaka šaubas, vai bez skaidriem nosacījumiem par vilcienu uzturēšanas izmaksām piedāvājumam ir izredzes gūt atbalstu valdībā.

Tiesiskuma koalīcija no sliedēm noņēma oligarhu vilcienu,” - tā iepirkuma no CAF pārtraukšanu dēvēja tā kritiķi. Oligarhu ēnu pār iepriekšējo konkursu lika saskatīt fakts, ka tieši spāņiem labvēlīgā gultnē konkurss iegriezās pēc Aivara Lemberga ietekmē esošās Zaļo un zemnieku savienības politiķa, Ulda Auguļa nonākšanas satiksmes ministra krēslā, tāpat ofšoros iemudžināta bija CAF plānotā apakšuzņēmēja Rīgas Vagonbūves rūpnīcas (RVR) īpašnieku struktūra. Kopā ar kuluāros skanošajām runām, ka RVR spāņiem varētu būt uzspiesta kā priekšnosacījums, lai iegūtu līgumu, izskanēja aizdomas, ka RVR tiks izmantota, lai caur to maksātu procentu iepirkuma patiesajiem “krusttēviem”.

Skeptiķi jau pirms vairāk kā gada pauda aizdomas, ka tāpat kā iepirkumam no CAF arī jaunam, kā tobrīd apgalvoja Valda Dombrovska valdības pārstāvji, "mazākam un lētākam" vilcienu iepirkumam būs savi "krusttēvi" šoreiz ar Vienotības un "olšteiniešu" ietekmi saistītajā jaunajā Pasažieru vilciena valdē. Kuluāros mēnešiem ilgi paustās aizdomas, ka jaunais vilcienu iepirkums tiks organizēts tā, ka būs izdevīgs Šveices kompānijai Stadler Bussnag AG, ir parādījušas taustāmas pazīmes.

Avoti Pasažieru vilcienā un Satiksmes ministrijā, kuri pārzina tirgu, atzīst, ka plānotais jauno vilcienu piegādes grafiks - 2014.-2016. gads - kā reālāko pretendentu iezīmē Stadler, jo tas nule veicis 18 līdzīgu elektrovilcienu piegādi Igaunijas dzelzceļam un, Pasažieru vilcienam izsludinot iepirkumu, spētu visātrāk garantēt jau gatavu vilcienu piegādi Latvijai. Tāpat saskatāmas līdzības starp Igaunijas iepirkuma finanšu modeli un Pasažieru vilciena piedāvātajiem. Igaunijā daļa vilcienu pirkti, ņemot kredītu (tiesa 85% segs ES līdzfinansējums), un daļa - slēdzot ilgtermiņa nomas līgumu uz 20 gadiem. Konkrētāk par aizdomu pamatotību ļaus spriest konkursa tehniskā specifikācija, kad tas tiks izsludināts.

Kad par satiksmes ministru kļuva bezpartejiskais Aivis Ronis un politisko ietekmi pār Pasažieru vilciena valsts kapitāldaļu turētāju Satiksmes ministriju (SM) ieguva Vienotība un “Olšteina sešinieks”, drīz vien tika nomainīta uzņēmuma valde, kurā nonāca Vienotības politiķis Aigars Štokenbergs un vismaz divi ar Vienotības kādreizējā “kasiera” Edgara Jaunupa ietekmi saistīti cilvēki – Anrijs Brencāns un Egils Zariņš. Abi savulaik bijuši saistīti ar sporta naudas sadali, kurā ieinteresēts Jaunupa vadītāis basketbola klubs VEF Rīga – Brencāns bijis Latvijas Olimpiskās komitejas izpildkomitejā, bet Zariņš bijis menedžeris autodīlerī SIA Baltic Motors, kad tas sponsorēja VEF. Tiek uzskatīts, ka Jaunups savu ietekmi pašlaik realizē caur “Olšteina sešinieku”, jo kopā ar savu kādreizējo protežē no Vienotības Klāvu Olšteinu bijis idejiskais arhitekts "sešinieka" atšķelšanai no Reformu partijas.

Lai gan Pasažieru vilciena pirms gada ieceltais valdes priekšsēdētājs Artis Birkmanis sākotnēji uzskatīts par ministra Roņa cilvēku, vēlākie notikumi ap vilcienu iepirkumu un amatpersonu neoficiāli teiktais liecina, ka nu jau bijušais ministrs nekontrolēja situāciju ap iepirkumu un Birkmanis vairāk pieslējās Štokenberga viedoklim (abi redzami fotogrāfijā).

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politkorektuma terors: „Facebook” cenzoru izdzēstais viedoklis

FotoPēdējo dienu jandāliņš sakarā ar manis publiskotajiem Jaunā Rīgas teātra uzvedības noteikumiem ir radījis kaudzi interpretāciju šim tekstam. Daudzi prasa, lai es tos komentētu un paskaidrotu sīkāk. Te būs:
Lasīt visu...

12

Politkorektums, jeb kur palicis mans "revolveris"?

FotoVisticamāk, to izgudroja mūsu senči laikos, kad visi vēl dzīvojām ciltīs. Ar vienu mērķi - lai mēs viens otru nenogalinātu tikai tāpēc, ka neprotam savaldīt savu muti un/vai savas emocijas. Ziedu laikus politkorektums (jeb, vienkārši sakot, labas manieres) piedzīvoja mežonīgajos Rietumos, kur katram pie sāniem bija revolveris, ar kuru aizstāvēt savu pašcieņu, tiesības un citas būtiskas vērtības. No kurienes radusies pārspīlētā amerikāņu pieklājība, viss šis "labdien, ser; ko vēlaties, ser; vai viss kārtībā, ser?" un smaids līdz ausīm? Varbūt liela daļa atbildes ir tajā, ka par nevērību, nemaz nerunājot par tīšu rupjību, pret nepazīstamu džentlmeni varēja mierīgi dabūt lodi starp acīm?
Lasīt visu...

12

Bet Levits lai paliek savā vietā

FotoMan gluži tāpat kā lielai daļai cilvēku negribas par to domāt katru dienu. Tik vien, kā pusdienlaikā palūkoties internetā – cik aplipināto bijis iepriekšējā dienā. Un vēl tas neizrunājamais vārds “kumulatīvais”, proti, procentuālais saslimstības rādītājs.
Lasīt visu...

21

Par bargākiem sodiem par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem

FotoŠorīt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē kā 1.darba kārtības jautājums tiks skatīts kolektīvais iesniegums “Bargāki sodi par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem”.
Lasīt visu...

21

Cirks un izsmiekls par iedzīvotājiem Garkalnes domē

FotoGarkalnes novada domē notiekošās darbības ir uztveramas kā smiešanās par iedzīvotājiem, Valsts kontroli un VARAM jeb citiem vārdiem – notiekošais ir politisks cirks.
Lasīt visu...

21

Zāļu valsts aģentūras skaidrojums – atbilde uz „Re:Baltica” vienpusēju rakstu

FotoZāļu valsts aģentūra (ZVA) vērš uzmanību, ka Re:Baltica 2. martā publicētā rakstā žurnāliste Sanita Jemberga iekļāvusi vienpusēju viedokli, nav ņēmusi vērā ZVA sniegto informāciju un rakstā atspoguļo tikai šodien zināmo un pēc reģistrācijas pieejamo informāciju, nevis ņem vērā tobrīd, pērnā gada novembrī, pieejamo informāciju par Pfizer vakcīnu. Tādēļ Zāļu valsts aģentūra publicē atbildi uz minētajā Re:Baltica rakstā pausto.
Lasīt visu...

21

Vecie blēži „likuma un kārtības” sardzē

FotoGrūti pateikt, kas darījās Mandžūrijas kandidāta Alda Gobzema galvā, kad tika izdomāts viņa jaunās partijas nosaukums „Likums un kārtība”. No vienas puses varbūt Aldis ir amerikāņu seriāla „Law and Order” kvēls cienītājs, no otras varbūt viņa sirdij ir tuva Polijā valdošā partija „Likums un taisnība”. Tāpat iespējams, ka par iedvesmu kalpojis gan seriāls, gan partija. Taču, manuprāt, jaunās partijas nosaukuma izvēle patiesībā ir pamatojama ar to, ka Aldis ir vienkārši nolēmis mūs visus pamatīgi „iztroļļot”, jo partijas „Likums un kārtība” valdē ir savācis personas, kurām ar iepriekšminētajām vērtībām nav ne mazākā sakara.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Karīna Sprūde ir nevis parasts mirstīgais, bet mans cilvēks

Visi ir izņēmušies, un tagad klausieties. Es vienmēr runāju to, ko domāju. To Jūs zināt. Es nebaidos...

Foto

Ģirģen, sāc strādāt, nevis tēlo tautas ministru ar pielīšanu un izlikšanos par aizstāvi un glābēju

Vakar vakarā ziņās stāsta, ka policija uzrēķinājusi sodos ap miljonu, čakarējot...

Foto

Vakcinācija nav risinājums Latvijai

Es kā opozīcijas deputāts neizprotu konsekvences trūkumu valdības lēmumos. Es uzskatu, ka ir jāstiprina veselības aprūpes kapacitāte, nevis jābaida ar viļņiem. Veselības...

Foto

„Kancelēšanas” kultūra luterāņu baznīcā attiecībā uz sievietēm ir dominējusi kopš 1993. gada

This you? (Uzreiz atvainojos par to, ka ne pārāk diplomātiski...) Redzēju, ka raksts ir...

Foto

Jaunā Rīgas teātra septiņi ētiskie uzvedības noteikumi darbniekiem un skatītājiem

1. Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem....

Foto

Nevajag sagaidīt, ka tu pusmūža vecumā aiznesīsi ar lepnumu savu naktspodiņa saturu pie sabiedrības un visi tev glāstīs galviņu

1) Vārda brīvība nenozīmē to, ka tevi...

Foto

Kā likvidēt "Facebook" monopolu?

Notikumi ASV un Facebook uzsāktā cenzūras politika ir aktualizējusi jautājumu par Facebook globālo monopolstāvokli un nepieciešamību to likvidēt. Tagad tas kļūst ne tikai par daudzu cilvēku...

Foto

Kāpēc mērāmies ar kvadrātmetriem?

Es kā ticīgs cilvēks ticu, ka politiķus tomēr vada arī rūpes par mazo cilvēku, ne tikai uzbudinājums no varaskāres....

Foto

Nu varam laimē diet, Krievijai mute ciet

Nesen Latvijā tika pārtraukta vairāku populāru Krievijas telekanālu retranslācija. Redzamākajiem Dievzemē dzīvojošo krievu tiesību aizstāvjiem, kas aizvēlēti uz Briseli,...

Foto

Par ārpolitikas skabargām citu acīs

Kamdēļ es neesmu pārāk labās domās par Putina Krieviju un pašu Putinu? Iemesli, protams, ir vairāki bet, viens no tiem –...

Foto

Jau tiek gatavota lielā „fendere”

Es palasīju Lembergam konfiscējamās mantas sarakstu. Abstrahējoties no fakta, ka viņu soda par kriminālu nodarījumu, kuru viņš pats savas ietiepības dēļ...

Foto

Elīnas Didrihsones tests

Jau kādu laiku gribēju parunāt par Rietumos augošo "dzēšanas kultūru" jeb "cancel culture". Apcerēju, kuru piemēru aplūkot. Varbūt Džīnu Karano? Leģendārā MMA cīkstone...

Foto

Basketbola savienību vada prezidents, kurš, vēl esot valsts prezidents, uzmanību pievērsa ar pārpratumiem, nevis runu saturu

Sestdien nezaudēja tikai viena komanda, zaudēja viena basketbola paaudze un viss...

Foto

Fermas rullē

Uzreiz godīgi atzīšos – rakstīt mani pamudināja 9. februāra rītā laikrakstā „Diena” izlasītais R. Meļņika raksts-intervija “Gaisa stūmēju šai valdībai netrūkst. Saruna ar Mārci Bendiku”. Oponēšu...

Foto

Mārcis Jencītis uzsāk krusta karu pret kritisko domāšanu un „totalitāro” Latviju

Kādu laiku atpakaļ jau tika runāts par izbijušo heroīna atkarīgo un cietumnieku, draudzes „Kristus pasaulei” līderi...

Foto

Runa Davosas e-forumā par tradicionālās pasaules kārtību

Vispirms, dāmas un kungi, es gribētu jūs visus pasveicināt šeit Starptautiskajā Ekonomikas Forumā. Un sākt es gribētu ar to,...

Foto

Azerbaidžāna – Baltijas valstu "aizmirstā" māsa

Latvijas starptautisko "de iure" atzīšanu – tās simtgade nosvinējās klaji formāli – mums tomēr vajadzētu vērtēt ar lielāku pietāti. Diemžēl...

Foto

Kāda ir atšķirība starp viltus rakstiem Baltkrievijā un viltus rakstiem Latvijā?

Dažas dienas pēc Baltkrievijas tiesas procesa beigām Jekaterinas Andrejevas un Darijas Čultsovas lietā lielākā daļa...

Foto

Visas nācijas pastāvēšanas vārdā ģimene nedrīkst kļūt par brīvas interpretācijas objektu

Sarežģītā situācija, kādu ikvienā politikas un sadzīves jomā diktē Covid-19 izraisītā pandēmija, liek koncentrēties uz īslaicīgiem...

Foto

Mafija

Atskrien raiba žagatiņa, / Div' pelēki vanadziņi. / Vai, māmiņ, nepazini / Viltiniekus staigājam: / Viltus pieši kājiņā, / Viltus zaļi zobentiņi....

Foto

Kaut kādi "kara veterāni", ko bez rindas špricēšot, un vienkārši "vajadzīgi cilvēki", kas dabūšot vakcīnu pirmie...

It kā jau 30 gadus esam projām PSRS, tomēr tā...

Foto

Ja Krievijā var, kāpēc nevaram arī mēs?

Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi grozījumus Krimināllikumā, kuru mērķis ir aizsargāt valsts varas pārstāvju godu un cieņu. Likumprojekts paredz papildināt...

Foto

Godātais Levita kungs, palīdziet

Levita kungs! Vēršos pie Jums pēc izpratnes un palīdzības. Mana nozare, kurā es darbojos jau 14 gadus, ir skaistumkopšana. Man pieder Latvijā...

Foto

Ceru, ka tā nav, bet dīvainas domas nāk prātā

Kā apzinīgs pilsonis, kas visu mūžu saskāries ar dažādām vakcīnām un potēm, kuras neko sliktu nav nodarījušas,...

Foto

Katram valdības lēmumam jābūt caurskatāmam un labi izskaidrotam, tāpēc lēmumus par „VIP vakcīnām” mēs noslepenojām

Lēmumi, kurus pieņemam valdībā, ir abpusgriezīgi. Vienkāršas un iepriekš skaidri pareizas rīcības...

Foto

Vai tā ir oficiālā viedokļa apkalpošana pandēmijā?

Žurnāla “Patiesā dzīve” 2021. gada 2. numurā publicēts raksts "Pandēmiskās dusmas", autore – Inguna Mukāne. Daļa raksta ir autores...

Foto

Ušakovs un Ameriks par Navaļnija spriedumu

Nesen Nils Ušakovs un Andris Ameriks savās Facebook lapās publicēja savus viedokļus par spriedumu, kuru Zamoskvoreckas tiesa nolasīja Aleksejam Navaļnijam....

Foto

Alkatība ir bīstama

Apbrīnojami, cik straujos tempos cilvēki pazaudē gan intuīciju, gan piesardzību, ja ilgstoši dzīvojuši itin piesmakušajā Rietumu aurā, kur zinātne ir Dievs, visatļautība vienlīdzināta...

Foto

Ministru kabineta spēju spogulis Covid-19 krīzes pārvarēšanā

Lasītāju vērtējumam: tikai un vienīgi vienas dienas virsraksti medijos Latvijā, kas atspoguļo Ministru kabineta darba rezultātus koronavīrusa pandēmijas un...

Foto

Jūs neko nesaprotat – patiesībā šis ir veiksmes stāsts

Pagājušā gada martā Pasaules veselības organizācija (PVO) paziņoja, ka koronavīrusa uzliesmojums ir kļuvis par globālu pandēmiju. Šodien,...

Foto

Protams, ka ar 350 miljoniem no Latvijas valsts vien mums nepietiks un vajadzēs vēl

Nav šaubu, ka 2020. gads bija izaicinājumiem pilns. Tas bija gads, kad globālajā...

Foto

Sāk šķist, ka patiesībā Andis Kudors ir patoloģisks melis

2021. gada 5. februārī Andis Kudors nāca klajā ar paziņojumu, ka pārtrauc politisko darbību, pamet Jauno konservatīvo partiju...

Foto

Izvārītā varde vai varoņstāsts?

Šķiet, būs grūti atrast cilvēku, kurš nekad nav dzirdējis hrestomātisko piemēru par vardes vārīšanu. Ja nu kāds, tomēr, nav – īsi izstāstīšu...

Foto

Kariņa kungs, nav labi

Kariņa k-gs, man ir tik viens jautājums, - vai Jūs kaut reiz esat izdzīvojis un uzturējis ģimeni par 120 eiro, par 300...

Foto

Kam policijai pietiek resursu un kam ne?

Šajā nedēļā tepat Rīgā tika brutāli aplaupīta kārtējā privātmāja. Mājai bija kameras un signalizācija. Tika aizdzītas automašīnas un iznesta...

Foto

Likums un mīlestība

Un, lūk, tur atnāca cilvēks, vārdā Jairs, kas bija sinagogas priekšnieks; un tas, nokritis pie Jēzus kājām, lūdza Viņu ienākt tā namā, jo...