Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par starpniekiem Liepājas metalurga investora piesaistē, solot "sakārtot lietas valdībā" un panākt vēlamā administratora iecelšanu uzņēmumā, sevi cenšas pieteikt ar tā dēvēto Repšes biedrību saistītais Edgars Jaunups ar domubiedriem, liecina Pietiek rīcībā nonākusi detalizēta informācija par nesenām sarunām ar kādu Krievijas investoru vienā no Rīgas viesnīcām. Jaunups bija tuvs finanšu ministra Einara Repšes padomdevējs laikā, kad viņš 2009.-2010. gadu mijā parakstīja valstij pašlaik 47 miljonus latu izmaksājušo Liepājas metalurga kredītgalvojumu. Divus no Jaunupa domubiedriem, kuri kopā ar viņu cenšas iesaistīties aizkulišu sarunās par Liepājas metalurgu, pēdējā laikā apciemojuši tiesībsargi, veicot kratīšanas.

Pēc aculiecinieku stāstītā, pirmdienas, 29. jūlija rītā viesnīcā Radisson Blu Daugava esot ieradusies kolorīta kompānija – politiķis, viens no biedrības Latvijas attīstībai jeb tā dēvētās Repšes biedrības dibinātajiem Edgars Jaunups un viņa domubiedrs basketbola kluba VEF Rīga vadībā, vairākus Repšes biedrības dibinātaju-miljonāru apsargs, apsardzes firmas TM security īpašnieks Mārtiņš Tenbergs un, iespējams, arī ar būvniecības un mazo kredītu biznesu saistītais uzņemējs Māris Martinsons (foto kopā ar Jaunupu. Pēc citas informācijas Martinsons, kurš gan bijis pieteikts kā sarunas dalībnieks tomēr pēdējā brīdī nav ieradies, jo šovasar ieguvis negatīvu atpazīstamību saistībā ar nesenajām kratīšanām savā dzīvesvietā un uzņēmumos, tādēļ savā vietā atsūtījis savu biznesa partneri mazo kredītu zīmola SMScredit īpašnieka AS 4finance padomē Uldi Arnicānu.

Kompānija stādījusies priekšā kā ar politisko eliti cieši saistīti cilvēki, kuri "spēj valdībā sakārtot lietas". Šādu precīzu citātu, ko sevis raksturošanai lietojusi kompānija, Pietiek atstāstījis par sarunu saturu informēts avots, kas nevēlējās tikt oficiāli citēts, jo tikšanos vērtē kā pārpratumu un bažījas, lai tā negatīvi neietekmētu potenciālā investora sarunas ar Finanšu ministriju, Liepājas metalurga kreditoru klubu un valdības konsultantu Prudentia, kuriem jau nosūtīts oficiāls piedāvājums. Četrotnes piedāvājums īsumā bijis nodrošināt, ka konkrētais investors iegūs iespēju par pazeminātu cenu iegādāties Liepājas metalurga aktīvus, ko Jaunups un domubiedri, kuri "spēj valdībā sakārtot lietas", ietekmēšot, panākot konkrēta administratora iecelšanu. Ticis minēts arī administratora vārds.

Par Krievijas investora pārstāvi sarunā zināms, ka tā bijusi Krievijas daudznozaru holdinga Afina Pallada pilnvarota persona, kas Rīgā ieradusies, lai risinātu sarunas ar valdības pārstāvjiem un uz tikšanos ar Jaunupu, Martinsonu, Tenbergu un Arnicānu devusies, "nepietiekami labi pārzinot Latvijas situāciju". Tā kā investors risina oficiālas sarunas ar valdības pilnvarotiem pārstāvjiem un kreditoru klubu, turklāt izteicis piedāvājumu investēt Liepājas metalurga darbības atjaunošanā, uzņēmumam saglabājot savu esošo struktūru, Jaunupa un domubiedru piedāvājums "sakārtot lietas valdībā", panākot uzņemuma aktīvu iztirgošanu zem patiesās cenas, neesot uztverts ar interesi.

Sagadīšanās dēļ kompānijas ierašanās viesnīcā ap pulksten pusdesmitiem rītā nepalika nepamanīta, jo todien sākās Izraēlas prezidenta Šimona Peresa vizīte Latvijā un viesnīca, kura bija viesu oficiālā rezidence, bija pilna ar drošības un ārlietu dienestu darbiniekiem. Turklāt sarunai ar potenciālo investoru pārstāvi – kādu Krievijas pilsoni – bija izraudzīta viesnīcas publiskā zona, nevis privāts numuriņš. Pietiek arī zināms, ka dažādu starpnieku aktivitātes, cenšoties būt par vidutājiem sarunās ar investoriem, Ekonomikas policiju, kas izmeklē Liepājas metalurga lietu, politiķiem un valsts konsultantu Prudentia, cieši vēro tiesībsargājošās iestādes un drošības dienesti, tostarp veicot novērošanu un sarunu noklausīšanos.

Par Jaunupa, Martinsona un Tenberga ciešo sadarbību, ietekmējot saimnieciskos lēmumus dažādās valsts kapitālsabiedrībās, īpaši caur tā dēvēto „Olšteina sešinieku”, kam ir ietekme Satiksmes ministrijā, politiskajās un biznesa aprindās runā jau sen, bet šī ir retā reize, kad šīs personas tā izgaismojušās, kopā ierodoties uz sarunām publiskā vietā.

No avotiem tā dēvētajā Repšes biedrībā Pietiek zināms, ka 29. jūlijā pēc tikšanās ar Krievijas investoru Jaunups izsludinājis biedrības Latvijas attīstībai kodola sapulci ar dienaskārtības tēmu: viedokļa formulēšana par situāciju ar Liepājas metalurgu. Biedrībai aktīvi pozicionējoties šajā jautājumā, tiktu publiski nostiprināts investoram torīt solītais, ka biedrības pārstāvji ietekmē valdības lēmumu pieņemšanu un diktē dienaskārtību valstī. Einara Repšes dienu vēlāk ziņu aģentūrai LETA paustais viedoklis, ka 47 miljonu latu lielā kredīta atmaksa Liepājas metalurga  vietā valstij došot iespēju nopelnīt un „valstij tagad ir jāpārņem uzņēmums, jāsaved tas kārtībā un jāpārdod kādam investoram”, ietērpta publikas ausīm piemērotākos vārdos, faktiski sakrīt ar piedāvājumu, ko Krievijas investoram iepriekšējā dienā bija izteicis Jaunups ar saviem trim partneriem.

Tomēr iekšēju pretrunu dēļ Repšes biedrība 29. jūlijā nenāca klajā ar vienotu viedokli par situāciju ar Liepājas metalurgu, tādēļ  dienu vēlāk izvērstu nostāju ziņu aģentūrā LETA par to nācās paust Einaram Repšem, kurš kā finanšu ministrs 2010. gada sākumā parakstīja šogad valstij galvassāpes sagādājušo kredīta garantiju. Repše kopš 25. jūlija, kad Valsts kase no valsts budžeta Liepajas metalurga vietā samaksāja 47 miljonus latu lielo kredīta atlikumu, tika publiski kritizēts kā bijusī amatpersona, kas tieši atbildīga par notikušo.

Tenbergs, kura apsardzes firma TM security kopš jūnija sniedz apsardzes pakalpojumus abiem Liepājas metalurga vairākuma akcionāriem – Sergejam Zaharjinam un Iļjam Segalam –, 29. jūlija rītā, kas sakritis ar uzņēmuma akcionāru sapulces laiku, sarunas gaitā potenciālajam investoram plātījies, ka kontrolē situāciju ap uzņēmumu un, ja vēlas, var panākt, ka sapulce nenotiek. 

Lai gan Valsts ieņēmumu dienests (VID) par to klusē, Pietiek no vairākiem avotiem tiesībsargājošajās iestādēs un drošības dienestos zināms, ka šīs nedēļas vidū TM security notikusi kratīšana, ko veikusi Finanšu policija. Izskan versija, ka kratīšana bijusi brīdinājums turēties tālāk no procesiem Liepājas metalurgā. Avoti Finanšu policijā neoficiāli, jo nav pilnvaroti atklāt kratīšanas faktu un apstākļus, Pietiek atklājuši, ka operācijas „smadzenes” un „zaļās gaismas” devējs bijis finanšu ministra Andra Vilka (Vienotība) padomnieks Jānis Dambītis. Viņš kopš Jaunupa atstumšanas tiek uzskatīts par galveno „lietu kārtotāju”, kas darbojas Vienotības vārdā, uzturot saikni ar uzņēmējiem, kas pakļauti VID pārbaudēm.

Jāatgādina, ka 17. jūlijā kratīšanas notika arī Martinsona privātmājā Jūrmalā, viņam daļēji piederošajās ražotnē Evopipes Jelgavā un būvfirmas Moduls Rīga birojā Pārdaugavā. Arī par šīm kratīšanām kompetenti avoti neoficiāli norādījuši, ka tās uztveramas arī kā Martinsona pabiedēšana. Savulaik Martinsons bijis Vienotības mātes partijas - Jaunā laika finansiāls atbalstītājs, bet pēdējo gadu saistījies ar tās politisko konkurentu Latvijas attīstībai. Lai gan operatīvās darbības notika Ekonomikas policijas ierosinātā kriminālprocesa ietvaros, Pietiek zināms, ka iesniegums par iespējamo ES fondu naudas izkrāpšanu uzņēmumā Evopipes tiesībsargiem bija nodots jau vismaz 2012. gada pavasarī un aktīva izmeklēšana uzsākta tikai pēc tam, kad saņemts politisks signāls vērsties pret Martinsonu.

Par Tenbergu zināms, ka viņš kopš jūnija centies spēlēt patstāvīga starpnieka lomu Liepājas metalurga sāgā, šim nolūkam atsaucoties uz viņam it kā esošo ietekmi uz iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (RP), ko tas Pietiek vairākkārt noliedzis, un izmantodams pazīšanos ar investoru piesaistē iesaistītiem maskaviešiem. Aculiecinieki stāstījuši, ka Tenberga restorānā Porto Fino, kas atrodas Klusajā centrā, Ausekļa ielā, šovasar dzērieni uzsaukti gan Zaharjinam, gan Aleksejam Šmitam – Kirova Lipmana pieaicinātajam maskavietim, kurš pāris mēnešus spēlēja starpnieka lomu, palīdzot piesaistīt potenciālos investorus no Krievijas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

FotoEs labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai operāciju zālē bez maskas neietu. Man nav grūti uzlikt masku arī veikalā un vilcienā, bet neredzu jēgu, jo no vīrusa maska nesargā gandrīz nemaz.
Lasīt visu...

21

Par pulksteņa grozīšanu

FotoReizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons, kurš aizrāvās ar vaboļu un insektu kolekcionēšanu. Hudzonam ļoti gribējās, lai pēc darba viņam atliek vairāk dienasgaismas stundu savam hobijam.
Lasīt visu...

3

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

FotoLai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums rudenī visā Eiropā un citur pasaulē ir otrais vilnis vai pirmā viļņa turpinājums, pēc mierīgas vasaras atkal kāpj inficēto un saslimušo skaits, un valstis spiestas atgriezties pie ierobežojumiem. Kumulatīvā 14 dienu incidence uz 100 tūkstošiem iedzīvotājiem Eiropā 25.oktobrī zem rādītāja 100 bija vien 5 valstīs, Latviju ieskaitot. Vidējais ES/EEZ un UK rādītājs – 249,8 (23.10.).
Lasīt visu...

21

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

FotoIedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu kaķi. Pēkšņi aiz sienas sākas neganta bļaušana, trauku sišana, jūs satraukts izskrienat un zvanāt pie durvīm - kas lēcies? Durvis atver kāda samiegojusies seja un norūc - ko jūs te meklējat, esat no policijas? Ar laiku pie šiem trokšņiem jūs pierodat un cenšaties nepievērst uzmanību, jo tur taču dzīvo histēriski kaimiņi.
Lasīt visu...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

Koronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti...

Foto

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

Uz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis...

Foto

Signāls

Vai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes....

Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...