Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Finanšu ministra Arvila Ašeradena (“Jaunā Vienotība”) pieņemtais lēmums atjaunot amatā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi ir ne tikai priekšteča, paša partijas biedra Jāņa Reira uzsāktās VID attīrīšanas brutāla izbeigšana, bet arī apliecinājums tam, ka dažu politisko spēku it kā piedzīvotā sakāve vēlēšanās, iespējams, ir visnotaļ iluzora.

Jaunzemei jau sen bija jāatkāpjas pašai

Jebkuras valsts iestādes vadītājs nes personisku atbildību, ja viņa pakļautībā esošajā struktūrā tiek konstatētas kliedzošas nelikumības, kas novedušas pie smagām sekām. Bez izņēmumiem. Gadījumos, ja vadītājs pats bijis iesaistīts nelikumību organizēšanā vai piesegšanā, viņam jāatbild likuma priekšā kopā ar pārējiem pretlikumīgo darbību veicējiem.

Arī gadījumos, kad iestādes šefs neko nav zinājis par savu padoto slepeno dzīvi un veiktajām nelikumībām, viņa atbildības slogs nemazinās. Tātad šis konkrētais vadītājs ir tik nekompetents, nesaprotošs vai vienkārši visos virzienos lokāms, ka viņa atrašanās augstā amatā nav pieļaujama. Tā ir aksioma, kas (vismaz uz papīra) garantē kaut kādu nebūt pārliecību, ka valsts iestāžu pārvaldība notiek puslīdz optimāli un visu valsts iedzīvotāju interesēs. Latvijā diemžēl šī aksioma lielākoties tiek ignorēta.

Uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt tos gadījumus, kad amatpersonas atklātu nelikumību gadījumā savā pārvaldībā esošā jomā būtu atkāpušās pašas. Tikpat maz pirkstu vajag, lai atsauktu atmiņā gadījumus, kad augstāka instance šādu vadītāju būtu patriekusi. Nereti pēc šādiem gadījumiem patriekts tiek pats patriecējs. Lielākoties notiek kaut kādas politiskās spēles un mudžināšanās, kas arvien vairāk iedzīvotājiem rada pārliecību, ka nekas šajā valstī nenotiek godīgi un normāli.

Tieši šāds ir nu jau atkal zirgā esošās VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes gadījums. Kopš viņas stāšanās amatā VID piedzīvojis tik daudz skandālu, ka pietiktu sešu ģenerāldirektoru atcelšanai. Tikai ne Jaunzemes.

Viņa, tumsībā turētā, pat nenojauta, ka pašas deguna priekšā muitnieki šiverējas ar kokaīnu un vēl visādi korumpējas, izmeklētāji fabricē lietas uz nebēdu, bet bēdu uzņēmējiem, citi atkal veic uzrēķinus, kurus nemaz neuzrēķina, jo uzrēķinātājiem pašiem tiek “uzrēķināts”, vārdu sakot, nezināja neko no tā, ko neoficiāli jau sen zināja teju katrs, kam bijusi tā laime vai nelaime nokļūt “padziļinātā” VID uzmanības lokā. Jaunzeme tā visa laikā tikai priecājusies par panākumiem VID pieejamības uzlabošanā un pamuļķīgas, kaķa Leopolda cienīgas draudzības vairošanā starp jauko VID un tautu.

Vēl jau var pieminēt arī ierēdņa akreditācijas rezultātus, kuri neuzrādīja ģenerāldirektores spējas vadīt šo iestādi (turklāt vairākkārt).

Faktiski jau tikai viens no pieminētajiem skandāliem būtu pilnīgi pietiekams iemesls, lai Jaunzeme pati atkāptos no amata, bet nē. Viņa turpināja sēdēt tajā tronī, kurā viņu savulaik uznesa tā brīža politiskā konjunktūra. Turklāt katrā arvien no jauna atklātā nelikumību gadījumā turpinot runāt pilnīgas bezjēdzības par pasākumu kopuma stiprināšanu tiešā kontaktā ar cilvēkiem esošo ierēdņu darba uzlabošanā un tamlīdzīgas nekonkrētas blēņas. Tomēr tieši tāda ģenerāldirektore tolaik (un arī, kā redzams, pašlaik) bija izdevīga un vajadzīga dažādu shēmu veidotājiem no Latvijas politekonomiskā dūksnāja.

Reira pacietības mērs bija pilns

2022. gada 15. septembrī toreizējā finanšu ministra Jāņa Reira politiskajās batālijās gadiem ilgi rūdītā pacietība beidzās - pat ja uz viņu arī tolaik tika izdarīts spiediens likt mierā jauko ģenerāldirektori, viņš tomēr vairs nespēja izturēt arvien baisāko atklājumu mākoni, kas cēlās no pamales Talejas ielas pusē. Jaunzeme tika atstādināta no amata, gan tikai uz disciplinārlietas izskatīšanas laiku. (Te nu jāpiemin, ka šīs “disciplinārlietu” izskatīšanas, īpaši “izskatītāju” nozīmēšanas kārtība arī ir mazliet dīvaina, bet tas ir nedaudz cits stāsts. Jāpiemin vien, ka Paulam Putniņam ir tāda luga ar visai zīmīgu nosaukumu “Paši pūta, paši dega”.)

Saprotams, ka Jaunzeme nekādu savu atbildību pat neskaitāmo mediju izgaismoto lietu sakarā nesaskatīja un nostājās cietējas pozā. Tikmēr viņas politisko un tumšekonomisko aprindu fani jau centās gatavot augsni paša Reira nomelnošanai - tika izplatītas runas par kaut kādu mistisku “personisku nepatiku” un tamlīdzīgā garā, kam bija tikai viens mērķis - pēc iespējas novērst uzmanību no būtiskā, proti, notiekošā pašā VID.

Bet tur šis tas notika. Nu, piemēram, no amata tika atstādināts Nodokļu un muitas policijas priekšnieks Kaspars Podiņš, kura gadījumā sazin kāpēc par nekādu personisku Reira “nepatiku” neviens vis nerunāja. Jo dikti jau nu sapurgāts bija Podiņa mundieris. Tagad, atšķirībā no Jaunzemes, Podiņš VID vairs nestrādā.

Uz Reiru visādi centās iedarboties gan tā laika koalīcijas partneri, gan šo koalīcijas partneru partneri, kā rezultātā tapa kaut kāds absolūti nesaprotams papīrs - plāns pārcelt Jaunzemi ar ja ne tikpat, tad ar ļoti līdzīgu atbildības slogu apveltītā amatā. Šis plāns jau laikam tomēr nav jāuztver nopietni - tas bija tikai tāds nomierinošas “eļļas pieliešanas” mēģinājums pamatoti uzbangojušā skandāla viļņos. Patiesais visu šo darbību mērķis bija sagaidīt vēlēšanu rezultātus.

Degradē Reiru un, iespējams, “sadīlo” ar zaudētājiem

Vēlēšanas nāca ar pārsteigumiem - kā zināms, 5% barjera palika nepārvarēta tādam smagsvaram kā “Attīstībai/Par” ar Pabriku priekšgalā, Pavļutu pakaļgalā un Jaunupu gan tur, gan tur. Tomēr veca mīlestība, kā zināms, tik ātri nerūs. Uzvarējusī “Jaunā Vienotība”, lai gan ārēji demonstrējot baisos muskuļus, nekur daudz tālāk par iepriekšējās valdības veidotāju savienotājelementu tā arī laikam nav tikusi.

Visas vecās saites joprojām nav irušas un laikam tik drīz vis neirs. It kā revolucionāri mainot iepriekš faktiski pašu pieņemtos mazāk svarīgos lēmumus (piemēram, Biķernieku zemes jautājumā), daudzos jautājumos “dīlošanās” ar vecajiem biedriem, visticamāk, nav zaudējusi neko no iepriekšējā asuma. Viens no būtiskākajiem jautājumiem neapšaubāmi bija jautājums par Jaunzemi.

Pirmais, ko izdarīja pašu zēni no “Jaunās Vienotības”, bija Reira noņemšana no finanšu ministra trases. Izskanēja brēcieni, ka valdībā netiks ņemts neviens, kam tauta nebūs dāvājusi uzticību vēlēšanās. Tas notika, it kā vēršoties pret Ulda Pīlēna tīkojumiem pēc posteņa, pēc kura viņš nemaz, visticamāk, netīkoja.

Tādējādi tika panākts, ka Reirs, kurš palika uzreiz aiz “strīpas” vēlēšanās, par ministru nekļuva. Tā radās pamats nomainīt ministru pret “milzu uzticību” ieguvušo Ašeradenu, kurš visādu darījumu slēgšanā skaitās meistars jau no tiem laikiem, kad par reālām kapeikām nopirka valsts dibināto un izmaksāto “Dienu”.

Ašeradens, protams, iepazinās ar lietu, iepazinās arī ar Jaunzemi - ar pārējiem, kuri bija iesaistīti Jaunzemes atgriešanās projektā, viņš, visticamāk, jau bija labi pazīstams. Laiks gāja, Ašeradens turpināja iepazīties, pati Jaunzeme, kā jau tas atstādinātām amatpersonām Latvijā ierasts, sasirga, visi kaut ko gaidīja. Kamēr sagaidīja.

Podiņš prom, Jaunzeme atpakaļ, viss notiek tālāk?

Visticamāk, kaut kādu disciplinārlietas atzinumu Ašeradenam vajadzēja tikpat ļoti kā Latvijai Skultes termināli, kuru patiesībā nevajadzēja. Vajadzēja tikai laiku, kamēr tiek panākts kaut kāds kompromiss. Ļoti iespējams, ka šis kompromiss tika panākts ar jau pieminētā Podiņa pilnīgu un galīgu “kancelēšanu”. Šis vīrs, kurš, pēc pagaidām neoficiālas versijas, esot bijis tiešā saite starp “atpariešus” atbalstošiem uzņēmējiem un VID, respektīvi, esot uzmanījis, lai tiktu ievērotas šo uzņēmēju intereses un piesegtas viņu rebes, piemēram, dažu uzņēmumu izslēgšana no PVN maksātāju loka un tālāku šo uzņēmumu “neredzēšana” no VID puses, bija tik tālu “izgaismojies”, ka vairs īsti līdzšinējai misijai nederēja.

Tāpēc, iespējams, tika nolemts viņu šajā “šaha spēlē” upurēt. Bet, kā zināms, bieži vienas figūras upurēšana ļauj iegūt ko citu, piemēram, saglabāt dāmu - nu gluži kā tas notika Jaunzemes atgriešanās stāstā. Podiņš prom, Jaunzeme atpakaļ, bet virtuālā “Jaunupa sarakstiņa” loma, ko līdz šim pildīja Podiņš, tiks uzticēta kādam citam. Vēlreiz jāuzsver, ka šī ir tikai neoficiālā informācijā balstīta versija un Jaunzemes kundzes tik kārotos ar zvērestiem, videoliecībām un notariāli apstiprinātiem dokumentiem nostiprinātus pierādījumus vismaz pagaidām iegūt ir apgrūtinoši. Ja izrādīsies, ka aprakstītā versija ir nepatiesa, nekavējoties par to ziņosim.

Jaunzemes uzstāšanās bija viņas nekompetences paraugstunda

Pēc triumfālās atgriešanās atpakaļieceltā VID ģenerāldirektore sniedza interviju “Rīta Panorāmā”. Varbūt nevajadzēja. Jo ļoti jau dīvaini izklausījās Jaunzemes stāstītais, ka viņa beidzot ir izlasījusi dažas grāmatas par labas prakses ieviešanu, ka esot izpratusi, ka korupcija esot VID zemākajos slāņos, uzzinājusi, ka VID piedāvā darbiniekiem zemas algas un liek strādāt virsstundas. Tomēr kronis visam bija viņas solījums sākt domāt par to, kas īsti ir VID, kā arī plānotais ieguldījums ēnu ekonomikas apkarošanā, proti, statistikas sagatavošana. Pavisam baisi, ka ģenerāldirektore tiešām saka, ko domā, kļuva pēc viņas teiktā, ka “mēs turpināsim iesākto”. Tā vien šķiet, ka cerībām uz pārmaiņām un VID attīrīšanos tomēr nebūs lemts piepildīties.

Tikpat bezsaturīgi un pat mazliet traģikomiski bija arī Ašeradena dotie “jaunie uzdevumi” Ievai Jaunzemei. Kā milzu novitāte tika nosauktas lietas, kas faktiski ir pat primitīvā līmenī pašsaprotamas. Līdzīgi varētu, piemēram, satiksmes ministrs uzdot Autotransporta direkcijai turpmāk nodrošināt un raudzīties, lai autobusiem būtu riteņi, vai tieslietu ministrs turpmāk paģērētu tiesām vadīties pēc likuma. Jautājums, vai bijušais ministrs, tagadējās Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs samierināsies ar sava pēcteča Ašeradena lēmumu? Iespējams, ka “Jaunās Vienotības” monolītajā masā sāk parādīties šādas tādas pirmās nevienotības plaisas.

Novērtē šo rakstu:

125
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

FotoKas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.
Lasīt visu...

21

No mūsu drosmes atkarīgs

FotoPirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...