Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Jautājumi, ko valsts prezidents varētu uzdot, viesojoties Saulkrastu novadā

Normunds Grāvītis Saulkrastu novada iedzīvotāju vārdā
11.02.2024.
Komentāri (69)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saulkrastu novada pašvaldības oficiālajā mājaslapā publicēta informācija, ka 2024. gada 13. februārī valsts prezidents apmeklēs Saulkrastu novadu.

Ar šo paužam prieku par valsts prezidenta vizīti, jo Edgars Rinkevičs ir Latvijas tautā cienīts un mīlēts prezidents, kas savu amata statusu acīmredzami izmanto ne tikai formālai publiskai darbībai, bet pievērš uzmanību būtiskiem un aktuāliem jautājumiem un savā neilgajā darbības laikā jau ir spējis panākt arī konkrētus rezultātus izpildvaras darbībā. Edgara Rinkeviča darbība šādā ziņā ļoti pozitīvi atšķiras no iepriekšējiem četriem valsts prezidentiem.

Nav šaubu, ka 13. februārī Saulkrastu pašvaldībā prezidents tiks sagaidīts augstākajā līmenī un pašvaldība spēs godam prezentēt savas stiprās puses – mums ir, ar ko lepoties, jo pašvaldībā dzīvo daudz lielisku un talantīgu cilvēku!

Tomēr ar šo atklāto vēstuli aicinām prezidentu mainīt līdzšinējo lietu kārtību, kad pašvaldības ilggadējā vadība noklusē un apslēpj savu ilggadējo bezdarbību, nekompetenci, bezatbildību un iespējamo materiālo ieinteresētību. Cita starpā Saulkrastu novada pašvaldības vadība pārstāv tos politiskos spēkus, kas radikāli iestājās pret Edgara Rinkeviča kunga nominēšanu un atbalstīšanu valsts prezidenta amatā, tāpēc, uzklausot prezidentam veltītos glaimus, aicinām atšķirt graudus no pelavām.

Tā kā nav nekāda cita veida, kā valsts prezidentam uzzināt pašvaldībā aktuālās problēmas (pašvaldības vadība pati tās neatklās), kuru dēļ Saulkrastu novada pašvaldība gadu desmitiem neattīstās, bet vietējo iedzīvotāju vidū tiek saukta par “sūnu ciemu, kurā būvē tikai kārtējos gājēju celiņus”, aicinām valsts prezidentu, tiekoties ar Saulkrastu novada pašvaldības vadību un domes deputātiem, uzdot šādus būtiskus jautājumus:

1)     Kādēļ Saulkrastu novada pašvaldībai, neskatoties uz to, ka tai ir viss iespējamais attīstības potenciāls (galvaspilsētas tiešs tuvums, lieliska dzelzceļa satiksme, starptautiskas ceļu infrastruktūras pieejamība, labākās pieejas Vidzemes jūrmalai un potenciālai tūrisma attīstībai, ceturtā lielākā Latvijas osta, ļoti vērā ņemami nodokļu ieņēmumi, fantastisks vietējo iedzīvotāju intelektuālais potenciāls):

-        ir vieni no lielākajiem pašvaldības administratīvajiem izdevumiem Latvijā?

-        ir vieni no augstākajiem komunālo pakalpojumu izdevumiem Latvijā?

-        pašvaldības izglītības iestādēs un virknē citās pašvaldības iestādēs darbiniekiem ir vienas no mazākajām algām starp līdzīgiem turīgiem novadiem, līdz ar ko pašvaldības vidusskola nespēj nokomplektēt vajadzīgo skolotāju skaitu, kam attiecīgi seko bērnu skaits, jo bērni, nesaņemot pienācīgu kvalitāti Saulkrastu novadā, izvēlas mācīties augstāka līmeņa skolās Rīgā?

Kamēr pašvaldības izglītības iestādēs darbiniekiem ir zems atalgojums, domes vadība ir spējīga novirzīt līdzekļus gan vairāku domes priekšsēdētāju vietnieku atalgošanai, gan neproduktīviem un zaudējumus nesošiem tiesu procesiem, gan administratīvā štata palielināšanai, gan lielisku, bet dārgu elektro auto iegādei, kurus izmanto arī privātām vajadzībām, gan ļoti pārspīlēta sabiedrisko attiecību biroja izveidei (iespējams, Saulkrastu pašvaldības sabiedriskās attiecības resursu ziņā atbilst prezidenta biroja sabiedriskajām attiecībām).

-        ir vieni no lielākajiem atkritumu izvešanas izdevumiem Latvijā?

-        ir viens no mazākajiem piesaistīto investīciju apjomiem – cik zināms, vienīgais objekts pašvaldībā, kas attīstās sadarbībā ar pašvaldību, ir Skultes osta. Taču visdrīzāk ostas uzņēmēju attīstība saistīta ar ļoti izdevīgiem nosacījumiem - zem tirgus vērtības noslēgto zemes nomas ilgtermiņa līgumu darbība?

-        ir virkne projektu, kuri desmitgažu laikā ir atklāti izgāzušies un nav sasnieguši mērķus, piemēram, kanalizācijas un ūdensapgādes pieslēgumi privātajiem īpašumiem ieviesti tikai daļēji, nesasniedzot izvirzītos mērķus?

-        ir ļoti nelieli privāto investīciju apjomi, turklāt privātie investori sūdzas par ārkārtīgi birokrātisko pašvaldības attieksmi, mēnešiem un dažbrīd pat gadiem nespējot saskaņot savas ieceres pašvaldībā? Lielākā daļa potenciālo investoru nolēmuši investēt līdzekļus citās pašvaldībās.

Pašvaldības vadībai labas attiecības ir tikai ar tiem uzņēmējiem, kuri vai nu tiešā veidā iekļaujas pašvaldības vadības politiskajos spēkos vēlēšanu laikā, vai arī priekšvēlēšanu laikā atbalsta pašvaldības vadību finansiāli vai informatīvi.

-        ir ļoti daudz pašvaldības projektu, kuros nekvalitatīvas to realizācijas dēļ pašvaldība bijusi spiesta atmaksāt saņemtos fondu līdzekļus?

-        vienīgie divi ceļi, kurus pašvaldība no jauna ir uzbūvējusi kopš Grāvīša/Līča valdīšanas laikiem (Pirmā iela un Svētku iela), ir uzbūvēti mežā, kurā nekāda attīstība nenotiek, kaut gan projekta ietvaros bija uzdevums piesaistīt vairāk nekā 10 miljonus SPA viesnīcas būvei?

-        kaut gan pašvaldībā ir desmitiem tūkstošu īpašumu vasarnīcu rajonos, par kuriem īpašnieki maksā nodokļus, faktiska vasarnīcu rajonu infrastruktūras uzturēšana nenotiek, radot ekoloģiskus draudus novada upēm kanalizācijas dēļ? Vasarnīcu rajonu ceļi ir nepieņemamā stāvoklī ar apgrūtinātu atkritumu apsaimniekošanu un pilnībā neskaidru adrešu sistēmu, kuras dēļ īpašumiem ir apgrūtināta speciālo dienestu ātra nokļūšana.

-        ceļu remonti, kuri tiek veikti, tiek veikti fantastiski nekvalitatīvi (piemēram, Melnsila ielas remonts Zvejniekciemā, kad ceļš pilnībā sabruka viena gada laikā pēc tā atklāšanas)? Visbiežāk tas notiek tāpēc, ka pašvaldības vadība nepiesaista projekta iedīgļu stadijā profesionāļus, kas spētu iepirkumiem profesionāli sagatavot vajadzībām atbilstošu specifikāciju.

-        ir virkne projektu, kuros pašvaldība absolūti nepamatoti zaudējusi simtiem tūkstošu EUR, piemēram, attīstot Saulkrastu estrādes projektu, sākotnējā projektā tika ieguldīti nepilni 200 000 EUR, tad no šī projekta pašvaldība pilnībā atteicās, neizvērtējot atbildīgos, uzsāka jauna projekta veidošanu? Visi sākotnējie ieguldījumi tika “norakstīti zaudējumos”.

Saulkrastos, Smilšu ielā 7 (bijusī viesnīca Baltic Inn) vairāku gadu laikā ieguldīti aptuveni 700 000 EUR, tad no šī projekta pašvaldība atteicās, zaudējot aptuveni 500 000 EUR. Atbildīgie par tik lieliem zaudējumiem netika noteikti.

Virkne pašvaldības īpašuma remonta projektu, kuros gadu no gada veikti nekvalitatīvi un birokrātiski sarežģīti projekti, kā dēļ pašvaldība beigās samaksājusi piecas reizes vairāk, piemēram, Raiņa ielas 7 siltināšanas projekts, kuru sākotnēji bija iespējams realizēt aptuveni 200 000 EUR apmērā, bet beigās par to samaksāts vairāk nekā miljons, jo veikti neskaitāmi iepirkumi un pazaudēti daudzi gadi.

-        Tā vietā, lai uzbūvētu vajadzībām atbilstošu mūzikas un mākslas skolu, par ārkārtīgi augstu cenu iegādāta ēka, kurā darbību var veikt tikai pāris kabinetos un tas nekādi neatrisina mūzikas un mākslas skolas telpu trūkuma jautājumu?

-        Vienīgā ēka, ko pašvaldība pēdējos desmit gados ir uzbūvējusi “no nulles”, ir sabiedriskā tualete, kas Latvijā kļuva slavena ar to, ka tā bija dārgākā sabiedriskā tualete? Otra ēka (glābšanas stacija) ir iegādāta kā gatava ēka un uzstādīta vietā, kuru no sagrūšanas apdraud iespējamas vētras. Citi pašvaldības īpašumi pašvaldībā ir tikuši tikai remontēti, bet arī, ne visi. Piemēram, Zvejniekciema Kultūras nama koncertzāli, kuru visdrīzāk apciemos arī valsts prezidents, pašvaldība nav spējusi izremontēt kopš padomju laikiem, kaut gan katru reizi uzsver to, ka Kultūras namu projektējusi izcilā arhitekte Marta Staņa. Te gan jāsaka, ka katrā defektā ir arī efekts – Latvijā ir degradēta koncertzāle, kurā ir iespējams sajust vēsturisko padomju sabrukuma auru. Bet, iespējams, šī koncertzāle simbolizē Grāvīša/Līča valdīšanu Saulkrastos.

-        Pašvaldības ilggadīgā politiskā vadība, kaut gan neatzīst lielāko daļu no augstākminētajām nekārtībām kā savu atbildību, atbildību nogāž uz izpilddirektoru un citu vadītāju pleciem, kurus ik pa brīdim nomaina?

2)     Vai Saulkrastu pašvaldības vājā attīstība varētu būt saistīta ar to, ka to kopš 2005. gada faktiski vada Ervīns Grāvītis, kuram nekad nav bijusi nekāda saistība ar praktisku darbu ārpus pašvaldības institūcijām, tajā skaitā nekad nav bijusi saistība ar uzņēmējdarbību?

Te gan obligāti jāmin juridiska nianse, ka kopš 2019. gada domes priekšsēdētājs de iure ir Normunds Līcis (kopš 2009. gada bijis domes priekšsēdētāja vietnieks), tomēr tam nav lielas nozīmes, jo domi līdzīgi kā Ventspilī Lembergs faktiski turpina vadīt Ervīns Grāvītis, kas šobrīd ir noformēts kā domes priekšsēdētāja vietnieks. Normundu Līci tā darbinieki ir iesaukuši par “svētku priekšsēdētāju”, viņš ir tā tipa cilvēks, kuram nav sava viedokļa, bet ir vajadzīgs spēcīgs padomdevējs, un šo funkciju domē pilda ilggadējs pašvaldības vadītājs Ervīns Grāvītis, ārpus domes politikā – Edvards Smiltēns.

Godātais Rinkeviča kungs! Mēs ļoti ceram, ka Jūsu vizītei patiešām būs arī praktisks ieguldījums turpmākā novada attīstībā! Jūsu amatam piemīt autoritāte, un, ja sarunās pievērsīsiet uzmanību jautājumiem, kuri ieskicēti augstāk, iespējams, kaut nedaudz samazināsies pašvaldības vadības bezatbildīgais darbības stils.

Tāpēc aicinām Jūs uzdot augstākminētos jautājumus pašvaldības vadībai, bet papildus aicinām  aktualizēt valsts likumdošanas līmenī jautājumu par termiņu skaita ierobežojumu, cik reizes un cik ilgi amatpersonas var ieņemt pašvaldības domes priekšsēdētāja vai tā vietnieka amatus.

Iespējams, ja pašvaldības vadītājs savu darbību drīkstētu izvērst tikai, piemēram, divus sasaukumus, tad viņš savas darbības laikā vairāk koncentrētos nevis uz pārvēlēšanu, bet uz reālu darbu. Proti, izveidot līdzīgus termiņu ierobežojumus, kādi ir prezidentam.

Gaidām Jūs Saulkrastu novadā!

Novērtē šo rakstu:

66
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...