Jeļenas Kreiles naivās instalācijas tiesa novērtēja ar trīs gadiem ieslodzījuma
Vladimirs Lindermans26.07.2024.
Komentāri (247)
Rīdziniecei Jeļenai Kreilei tiesa piesprieda trīs gadus reālas brīvības atņemšanas par viņas dzīvokļa logos izvietotajām instalācijām. Šādi viņa esot slavinājusi Krievijas agresiju un kara noziegumus, kā arī PSRS izdarītos noziegumus. Mans “mīļotais” Latvijas Krimināllikuma 74.1 pants.
Cik man zināms, ne tiesnese, ne prokurore neizmantoja vārdu “instalācija”. Iespējams, viņi nezina, kas tas ir. Īsumā paskaidrošu.
Instalācija ir kompozīcija no priekšmetiem, kas ir īpašā veidā izkārtoti telpā. Instalācijas sastāvdaļas var būt dabas izcelsmes objekti, sadzīves lietas, tekstu fragmenti, zīmējumi, fotogrāfijas. Kopā savienoti tie veido JAUNAS nozīmes.
Nosacīti runājot, dzintara gabals, politiska līdera portrets, Šekspīra sonets, čipsu reklāma un zobu suka vairs nav tie paši, kas ikdienas dzīvē, un kļūst par kāda skatītājiem adresēta vēstījuma elementiem, kuri mijiedarbojas savā starpā.
Pēc visiem kritērijiem spriežot, Jeļena Kreile nodarbojās tieši ar instalācijām. Viņa kombinēja vienā kompozīcijā dažādus priekšmetus, veidojot jaunas nozīmes. Uz palodzes ir Krievijas karoga krāsās nokrāsotas kastes vai ķieģelis. Bet tie ir pārsieti ar sarkanbaltsarkanu lenti – un nozīme mainās. To paskaidro uzraksts pāri nosacītajam ķieģelim “Latvijas un Krievijas nesagraujamās draudzības pamati”. Un virs tā visa – veļas knaģi, arī Krievijas karoga krāsās: domāju, lai piemestu klāt drusciņ ironijas, lai patoss būtu mazāk izteikts.
Prokuratūra un tiesa to visu nav pamanījušas. Droši vien tās aplūkoja fotogrāfijas ar instalācijām caur īpašām brillēm, caur kurām ir redzams tikai Krievijas karogs.
Citiem vārdiem izsakoties, prokuratūra un tiesa ignorēja Kreiles kompozīciju JĒGU. Kādā vietā ieraudzīja Krievijas karogu, citur – vārdu “Kremlis”, citviet – uzvārdu “Putins”. Ahā, lūk, agresorvalsts simboli!.. Ar to pietiek, lai ietupinātu cilvēku uz trim gadiem.
Tas ir tāpat kā spriest pēc viena vārda par teikuma jēgu, kurā ir desmit vārdi.
Jebkuram objektīvam skatītājam ir acīmredzami: gan minētā Kreiles instalācija, gan citas ietver vienkāršu vēstījumu – kā multenēs par runci Leopoldu: dzīvosim draudzīgi! Vai, izsakoties akadēmiskākā garā: Kreile iestājas par labām Latvijas un Krievijas kaimiņu attiecībām. Var ironizēt par viņas politisko naivumu, bet naivums nav noziegums.
Jeļenas Kreiles logu instalācijas ir ļoti viegli lasāmas. To nozīme nav slēpta smalkos simbolu labirintos – tā ir uzreiz redzama. Tajās nav agresijas vai kara noziegumu slavināšanas. To apliecinātu jebkurš godīgs eksperts semiotikas (zinātne par zīmju sistēmām) vai kultūrzinātnes jomā.
P.S. Man ir vēl daži jautājumi par pasludināto spriedumu. Piemēram, kuru konkrēti Krievijas militārpersonu izdarīto kara noziegumu ir slavinājusi Kreile? Vai KF valsts karogs ir simbols, ko aizliegts izmantot publiskajā telpā? Taču par to – citreiz.