Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Andrejs Judins 14.Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēža amatā sabijis vien mēnesi, taču jau visai pamatoti var lepoties ar diviem, jāsaka, visai iespaidīgiem „sasniegumiem”. Pirmām kārtām, viņš par spīti savas komisijas vairākuma lēmumam nevirzīt otrajā lasījumā likumprojektus un pretēji Saeimas līdzšinējai praksei, procedūrām to paveica.

Neskatoties uz opozīcijas protestiem, kuri nāca no visai kompetentiem deputātiem (piemēram, bijušā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Gunāra Kūtra un bijušā Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes), viņš izdabūja līdz Saeimas balsojumam likumprojektu par Jaunās Vienotības „brīnuministriju”, Apvienotā saraksta un ministru biedriem. Judins ar to leģitimizēja ļoti, ļoti slidenu likumdošanas praksi. Otrais Judina „sasniegums” nav tik ļoti izskanējis plašāk, - tā ir kāda visai prominenta likumprojekta Nr.922/Lp.”dzīves izbeigšana”.

 

Runa ir par grozījumiem Saeimas kārtības rullī (turpmāk tekstā - SKR), kas, pateicoties savam nozīmīgumam, bija pa Saeimas Juridiskās komisijas atvilktnēm burzīti jau piecus (!!!) gadus. Kāpēc tik ilgi? Nu padomājiet paši, grozījumi paredzēja būtiski uzlabot Saeimas kontroli pār valdību un tās locekļiem. Grozījumu projekts bija izstrādāts Juridiskās komisijas darba grupā un ticis apstiprināts pirmajā lasījumā 12.Saeimā. Šo likumprojektu pārņēma 13.Saeima, un, apzinoties tā nozīmību, to pat centās pilnveidot toreizējā komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe. Darbu paveikt viņai tā arī nesanāca.

To, ka minētais likumprojekts ir nozīmīgs, nenoliedz arī pats Andrejs Judins, kas gan netraucē viņam kopā ar citiem komisijas pozīcijas deputātiem no „Jaunās Vienotības”, „Nacionālās apvienības” un „Apvienotā saraksta” balsot pret likumprojekta pārņemšanu 14.Saeimā. Jā, vēl par likumprojekta nepārņemšanu/izbeigšanu pēkšņi nobalsoja arī Atis Švinka no „Progresīvajiem”. Protams, var jau jaunus likumprojektus sataisīt un atkal uzsākt procesu, tikai vai šādi Jūs rīkotos kādā datorspēlē? Kad Jums ir atlikuši vēl divi līmeņi līdz uzvarai, Jūs sakāt – es atgriezīšos spēlē no sākuma, lai atkal izietu no jauna visus līmeņus? Protams, ka tā nerīkotos tāds likumdevējs, kas patiešām grib panākt rezultātu. Ņemot vērā, ka „likumprojekts - aizgājējs” ir gana nozīmīgs, nedaudz ieskicēšu tā tapšanu un saturu.

Kas bija autors nu jau „noraktajam” likumprojektam?

No formālā aspekta lūkojoties, likuma autorība pieder pašai Juridiskai komisijai, taču, ja precīzāk, tā bija 12.Saeimas Juridiskās komisijas darba grupa. Tā nebija parasta darba grupa, kādu katrā Saeimā ir vismaz pāris desmitu, jo, pirmkārt, iniciatīva nāca no pēdējo gadu visu valdību koalīcijas mugurkaula – „Vienotības” un tās vadībā bija šīs partijas vadītāja Solvita Āboltiņa. Otrkārt, tās sastāvā bija augstas klases juristi un Saeimas darba pazinēji politiķi. Pie tādiem es noteikti pieskaitītu pašu Āboltiņu, bet bija arī Daudze, Krauze, Kūtris, Klementjevs, Brigmanis u.c. Darba grupā, kas darbojās gandrīz divus gadus (2014 – 2016), lielu darbu ieguldīja arī ilggadējais Saeimas Juridiskā biroja vadītājs, labākais SKR pazinējs – Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš.

Kas bija būtiskākais Andreja Judina „noraktajā” likumprojektā?

Lai arī daudzi no likumprojekta Nr.922/Lp. ietvertajiem grozījumiem ir ļoti būtiski Saeimas darba organizācijai (piemēram, projekts paredzēja, ka Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas locekļi būtu tiesīgi lemt par Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu lietas ierosināšanu bez rakstveida iesnieguma un ka Saeimas amatpersonu un Saeimas komisiju izdotos administratīvos aktus un faktisko rīcību var apstrīdēt Prezidijā, bet Saeimas Prezidija lēmumu var pārsūdzēt tiesā), ir viens visai nozīmīgs aspekts, kurš visticamāk bija cēlonis tā izbeigšanai. Tā ir valdības kontrole.

Kā zināms, tieši SKR regulē Saeimas darbības iekšējo kārtību un ir ne tikai „ceļa karte” likumiem, bet arī atrunā parlamenta kontroli pār valdību. Grozījumi paredzēja, ka uz deputātu jautājumiem ir jāatbild Saeimas sēdes laikā! Paskaidrošu, ka šobrīd SKR noteiktā kārtība ir praktiski parodija par parlamentāro kontroli: ierobežots jautājumu skaits un laiks. Atbildes uz deputātu jautājumiem tiek sniegtas vakarā, kad Saeimā vairs nav sastopami žurnālisti un darbinieki dodas mājup.

Jāpiebilst, ka, neskatoties uz šādu šā brīža SKR radīto „komforta zonu”, ministri bieži ignorē vakara nācienu uz parlamentu, aizbildinoties ar aizņemtību utt. Andreja Judina „noraktā” likumprojekta Nr.922/Lp. bija paredzēts, ka beidzot atkal, kā tas ir bijis pirms kara Saeimā un arī pirmajās mūsdienu Saeimās, ministri nāk uz Saeimas sēdi, kur jāskatās acīs visiem simt deputātiem un tur sapulcējušiem žurnālistiem. Projekts paredzēja arī brīvāku jautājumu uzdošanas kārtību u.c. Un tas, saprotams, radītu stresu ministriem, kuriem vajadzētu nākt un taisnoties par saviem nedarbiem vai bezdarbību. Sabiedrībai no tā, protams, būtu neatsverams labums – kontroles iespēja. Tas uzlabotu noteikti arī valdības darba kvalitāti un padarītu caurspīdīgu valdības darbu. Bet nu nekā… Jāapmierinās ar to Andreja Judina vārdiem, ka viņš saprotot, cik svarīgi ir šie grozījumi, un ka „nekavējoties būs jāsāk darbs ar Saeimas kārtības rulli, nepazaudējot darbu, kas ir jau ieguldīts tā izskatīšanā”.

Nu nāksies vien izdarīt kādu ne pārāk glaimojošu secinājumu… Nu ne jau Judinam. Dies’ ar viņu – viņš jau ir tikai izpildītājs. Secinājums, ka „Jaunā Vienotība” distancējas no valsts prezidenta Egila Levita solītās reformu valdības, bet „Apvienotais saraksts” tikai vārdos ir „citādāks” nekā „Jaunā Vienotība”, bet „Nacionālā apvienība” kā vienmēr ir klusa konformiste, kas atbalsta stagnāciju…

Novērtē šo rakstu:

91
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...