Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietiekami daudzi dokumenti un lēmumi vēl tiek slēpti, tā ka precīzi noteikt izcili labi atalgoto banku uzraugu – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadības – patieso atbildības pakāpi par Latvijas Krājbankas kraha „nogulēšanu” vēl nav un tuvākajā laikā arī nebūs precīzi iespējams. Toties faktiski visi punkti uz „i” ir salikti saistībā ar FKTK atbildību par iepriekšējo – Parex bankas krahu. Ņemot vērā, ka gan FKTK vadības snaušana pirms šī kraha, gan paustie meli, puspatiesības, taisnošanās un maldinošie argumenti pēc tā ir apmēram tādi paši kā pēc Latvijas Krājbankas kraha, Pietiek turpina publicēt būtiskākos fragmentus no apgādā Atēna iznākušās grāmatas Parex krahs: nejēgas, nelgas un noziedznieki, kura atklāja patieso FKTK nekompetences un neizlēmības līmeni, kas noveda pie šīs finanšu katastrofas. Šodien – otrā daļa.

Kāpēc atšķirībā no citām Latvijas lielajām universālajām bankām Parex banka tik nopietni aizrāvās ar ieguldījumiem vērtspapīros - turklāt ne jau tajos dzelžaini stabilākajos vien? Īsi sakot - tāpēc, ka pēdējos gados Valērija Kargina un Viktora Krasovicka Parex bankai nebija citas izejas, ja tā nevēlējās strauji saplakt un palikt tādas vidusmēra provinciālas banciņas statusā. Un šādas vēlmes bankas saimniekiem nudien nebija.

Lieta tā, ka pēdējos gados banka, reāli raugoties uz situāciju, bija absolūti nekonkurētspējīga gan hipotekārajā, gan pat arī korporatīvajā kreditēšanā: skandināvu meitasbankām pieejamā nauda bija būtiski lētāka nekā Parex bankas starptautiskajā tirgū aizņemtā - tie paši tik daudz piesauktie sindicētie kredīti. (Starp citu, 2008. gada beigās sindicētie kredīti bija veselām astoņām Latvijas komercbankām - bet nevienai no tām ne tuvu tik milzīgā apjomā kā Parex bankai.)

Šī aizņemtā nauda bija kaut kur jāiegulda, lai Parex banka to varētu atdot ar procentiem un vēl pelnīt pati. Hipotekārā kreditēšana to īsti nespēja nodrošināt (kaut bankas portfelis bija pietiekami liels - un pietiekami veselīgs, salīdzinot ar skandināvu banku kredītiem), arī uzņēmumu kreditēšana ne - kaut Parex banka aizdeva pat tādiem pusmiroņiem kā Latvijas Pasts. Atlika ieguldījumi ārpus Latvijas - šis tas bija kredītos uzņēmumiem Krievijā (lai gan arī tur tirgus bija sarucis - pēdējais lielais kredīts bija izsniegts kādai lielai ķieģeļu rūpnīcai), taču galvenokārt - vērtspapīros.

Par to, cik agresīvi un riskanti strādāt pasaules vērtspapīru tirgos (un arī Krievijā, kur Parex banka, laimīgi izvairījusies no 1998. gada defolta, bija īpaši piesardzīga), bankā ilgstoši un pastāvīgi diskutējuši divi spārni - piesardzīgais ar viceprezidentu Ēriku Brīvmani priekšgalā un dedzīgais, kura redzamākais pārstāvis bija Džīns (Jevgēņijs) Zolotarjovs. Taču neatkarīgi no iznākuma Parex banka vērtspapīros ieguldīja - reizēm riskantāk, reizēm piesardzīgāk, taču ieguldīja, jo citas iespējas faktiski nebija. Ja, protams, kā jau minēts, nebija vēlmes strauji sarukt. Un pelnīja labi - 2007. gadā peļņa no operācijām ar vērtspapīriem bija apmēram 20 miljoni latu.

Šādā situācijā 2008. gada 15. septembrī tad arī atskanēja Lehman Brothers bankrota trauksmes zvaniņš. Jau tobrīd bankai - kā itin visām Latvijā strādājošām kredītiestādēm - varēja klāties arī labāk, taču oficiālās peļņas rādītāji vēl griezās (Parex bankai - 12,4 miljoni latu pirmajos deviņos mēnešos).

Pavirši raugoties, viss varēja šķist gluži labā kārtībā. Un gandrīz visiem arī šķita - neviens gudrais eksperts pat neiepīkstējās, bet prese vēl pusotru mēnesi vēlāk bija gatava jūsmot par Parex bankas panākumiem (pat 7. novembrī, dienu pirms Parex bankas pārņemšanas Vesti Segodņa publicēja rakstu „Klientu uzticība Parex bankai aug”).

Ko šis bankrots un tam sekojošās dienas īsti pateica tiem cilvēkiem, kuri ne tikai turēja lielu naudu Parex bankā, bet arī spēja (un vēlējās) skaitīt un sekoja tam, kas ar šo banku notiek? Lūk, viena šāda cilvēka stāstījums, balstoties uz septembrī zināmajiem datiem par Parex bankas stāvokli - ar kuriem, izrādās, pilnīgi pietika, lai izdarītu skaidrus secinājumus:

„Nav jābūt FKTK banku uzraudzības ekspertam, lai saprastu, ko bankai nozīmēja vērtspapīru tirgus sabrukums pēc Lehman Brothers slēgšanas. Bankas aktīvi - 3 miljardi latu; noguldījumi - 1,9 miljardi latu; kredīti - 1,8 miljardi latu; pašu kapitāls un rezerves 0,2 miljardi latu. Tas nozīmē, ka 1,2 miljardi latu (3 – 1,8 = 1,2) ir izvietoti skaidras naudas depozītos un vērtspapīros, bet 0,9 miljardi latu (3 – 1,9 – 0,2 = 0,9) ir aizņemtie līdzekļi.

Par aizņemtajiem līdzekļiem (0,9 miljardi) ir jāmaksā procenti, tāpēc tie jāizvieto uz augstākām likmēm nekā tās, par kurām banka tos aizņēmās. Tāpēc 1,2 miljardi latu nevarēja būt izvietoti depozītos un ASV un Vācijas valdības vērtspapīros, bet tādās aktīvu klasēs kā Latvijas un tamlīdzīgās valdību un korporatīvajās obligācijās. Varam pieņemt, ka daļa no 1,2 miljardiem latu bija banku depozītos un skaidras naudas atlikumos bankas kasē, tomēr jebkurā gadījumā vismaz viens miljards latu bija vērtspapīros.

Ja bankas vērtspapīru portfeļa tirgus cenas kritums būtu bijis tikai 10%, tad banka zaudētu pusi sava kapitāla (10% no viena miljarda lata ir 0,1 miljards un tas ir puse no 0,2 miljardiem). Ja tirgus cenu kritums būtu bijis 20%, tad banka zaudētu visu savu kapitālu. Taču mēs redzējām, ka tirgus gāzās daudz vairāk - vismaz par 30–50%! Tur nebija jābūt gaišreģim, lai saprastu, ka bankai ir kapitāla pietiekamības problēmas, kuras „izleks” un dienas gaismu ieraudzīs nākamā mēneša sākumā - pāris dienu pēc mēneša atskaites iesniegšanas FKTK. Šo laiku neizmantoja ne akcionāri, ne FKTK, ne valdība, ne Latvijas Banka.

Ja kāds cilvēks saka, ka viņš par bankas problēmām neko nenojauta, tad viņš patiešām no finansēm absolūti neko nesaprot. Bet tādi taču nedrīkst būt ne FKTK, ne Finanšu ministrijā, ne arī blakus premjeram. Kā var tādā gadījumā nereaģēt, bet kaut ko gaidīt?! Turklāt te ir tikai pāris publiski pieejamu ciparu, bet FKTK bija visa informācija! Katru mēnesi, gadu no gada! Turklāt uzraudzīt ir viņu vienīgais darbs! Tajā laikā viņi nebija aizņemti ar desmit citu banku glābšanu, viņiem pat vidēji vienu banku gadā kādu laiku nebija iznācis tā īpaši pieskatīt...”

Un te mums ir viena skaidra atbildes daļa uz jautājumu - kāpēc septembra beigās un oktobra sākumā nevis „bankomātu publika”, bet nopietni un lieli klienti sāka vākt savu miljonos lēšamo naudu prom no Parex bankas. Protams, tādi nopietni ekonomisti kā toreizējā finanšu ministra Ata Slaktera padomnieks Andris Miglavs vēlāk presei aizrautīgi visu vēla uz to, ka „viens pačabināja apkārt, otrs, sarunas pa malām notika”, taču tobrīd nekas tamlīdzīgs nenotika.

Pietiekami daudzi lielās naudas turētāji nevis no „viena tante teica” avotiem, bet nepārprotamiem skaitļiem skaidri redzēja draudošās nepatikšanas un, protams, zināja arī to, ko plašā publika uzzināja 8. oktobrī no bankas viceprezidenta Mārtiņa Jaunarāja, - ka nākamajā gadā bankai ārvalstu aizdevējiem jāatdod vairāk nekā pusmiljards latu.

Cik perspektīva izskatījās tā atdošana? Maigi izsakoties - ne visai. No vienas puses, nevarēja gan teikt, ka Parex bankas īpašnieki tiešām būtu „aizspēlējušies”, - nav pamata neticēt FKTK vadītājas vietniekam Jānim Brazovskim, kurš jau pēc bankas kraha apgalvoja, ka „pēc visām mācību grāmatām nebija likvīdāka portfeļa, kā vispār tur bija”, un pie šā viedokļa palika arī pēcāk: „Papīriem kā tādiem lielākoties nebija (un nav) ne vainas. Problēma tā, ka to tirgus „sasala", spēlētāji no tā pazuda, partneri nonāca valsts atbalstā utt. Respektīvi, likteņa ironija...”

„Atbilstoši revidētajam gada pārskatam (brīvi pieejama informācija) Bankas vērtspapīru portfeļa 958 miljonu latu apmērā struktūra bija: tirdzniecības nolūkā turētie vērtspapīri - 1%; pārdošanai pieejamie vērtspapīri - 16%; līdz dzēšanai turamie vērtspapīri - 83%. No visiem vērtspapīriem 98% bija parāda vērtspapīri un citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu, no tiem 65% bija Latvijas Republikas valdības obligācijas. Un tikai 2% no visa vērtspapīru portfeļa bija akcijas un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu,” skan FKTK oficiālā informācija.

„Cilvēku valodā” tas nozīmē - Parex bankas vērtspapīros naudu bija ieguldījis pietiekami saprātīgi un atturīgi, bez pārmērīga riska. Taču - 2008. gada rudenī bija skaidrs, ka arī tādus pārdot vajadzības brīdī vienkārši nebūs iespējams citādi kā par ārkārtīgi zemu cenu. Nav ko šaubīties, ka skaidru baltu patiesību jau pēc bankas kraha Dienai teica V. Krasovickis:

„Mūsu „spilvena” vērtspapīri normāla tirgus apstākļos maksātu miljardu, bet pēc Lehman Brothers kraha tie vairs nebija likvīdi, līdz ar to cenas principā nav. Līdz ar to pasliktinājās kapitāla rādītāji. [..] Vienā brīdī vērtspapīri maksāja vien 40% no cenas, turklāt tos tāpat nevarēja pārdot. No vienas puses, tie sabojāja mums kapitāla rādītājus, no otras - tos pat nevarēja samainīt pret naudu gadījumā, ja atnāk klients un prasa atmaksāt depozītu.” Un tas, protams, bija skaidri saprotams ne tikai diviem „iekritušajiem” baņķieriem vien.

Ar vārdu sakot, „neredzamās panikas” iemesli nu mums ir vairāk nekā skaidri, - tā bija finansiāli izglītotu, saprātīgu cilvēku loģiska rīcība. Bet kāpēc mums reizē ar pietiekami pārliecinošo naudas skaitītāju var sākt šķist, ka mūsu banku uzraugi patiešām nebija uzdevumu augstumos? Un cik lielā mērā šis iespaids atbilst patiesībai? Par to – jau rīt.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...