Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad rakstīju par to, kā Jaunās Vienotības vēža tipiskākā egocentriķa Hosama Abu-Meri vadītā Veselības ministrija atņēmusi iespēju mediķiem piemeklēt un atrast retas autoimūnās slimības – multiplās sklerozes pacientiem atbilstošākos medikamentus, trīskārtīgi samazinot šīs diagnozes pacientiem pieejamos magnētiskās rezonanses izmeklējumus, ironiski piebildu, ka ir iespēja iet vēl soli tālāk un atņemt viņiem valsts apmaksātos medikamentus vispār, jo to cena ir “drusku” augstāka nekā aspirīnam un vienam pacientam var izmaksāt pat divus tūkstošus eiro mēnesī. 

Izrādās, ka mana ironija nebija nevietā un valsts apmaksātā politiskā tūrisma labumu čaklais izmantotājs Hosams tiešām ir ķēries pie šāda risinājuma, jo taču ierēdņi, kuri ne minūti nav mācījušies ne medicīnu, ne farmāciju, labāk zina, kāds tieši medikaments ir nepieciešams konkrētajam pacientam. Proti, viņam noteikti palīdzēs vislētākās zāles. 

Bailēs no korupcijas, iespējas kādam nejauši vai jauši tikt pie lielākiem labumiem nekā kaimiņam vai citam pacientam ar tādu pašu diagnozi valsts ir noteikusi, ka tā kompensēs nevis jebkuru medikamentu ar slimības ārstēšanai vēlamo aktīvo vielu, bet gan vislētāko. Tas nekas, ka reizēm tieši kopā ar aktīvo vielu tabletē vai injekciju šķīdumā ievietotajām saistvielām var būt izšķiroša loma, lai konkrētajam pacientam konkrētā aktīvā viela tiešām organismā nonāktu tieši tur, kur tā veic savu ārstniecisko darbību, un tā iedarbotos  un būtu efektīva. 

Vēža, sirds un asinsvadu, gremošanas un zarnu trakta orgānu, kā arī citiem slimniekiem jau izsenis bija jāsamierinās – še, aktīvā viela šajā tabļetkā ir, to mēs tev kompensējam. Ak, tev iedarbojas kaimiņu farmācijas kompānijas ražotais medikaments, jo tur aktīvajai vielai pievienotas citas sastāvdaļas, - tās ir tavas iedomas. Mēs tikai lētāko. 

Mēģinājumi šādu attieksmi piemērot arī ārkārtīgi sarežģītajai, mediķiem un zinātniekiem joprojām līdz galam neizprotamajai autoimūnajai saslimšanai - multiplajai sklerozei, par kuras izcelsmes atklāšanu un ārstēšanas līdzekļu atrašanu jau gadu desmitiem ir izsludināta Nobela prēmija un kuru joprojām nevienam uz šīs planētas nav izdevies iegūt, ir bijuši vairākkārt, taču mediķiem izdevās pārliecināt, ka tiem pacientiem, kuriem ir labi ārstēšanās rezultāti, lietojot oriģinālo medikamentu, būs iespēja saglabāt to pašu neeksperimentējot un neriskējot vai arī ģenēriķis būs piemērots, savukārt jaunie pacienti uzreiz sāks ar valsts kompensēto lētāko medikamentu. 

Tomēr vēlme taupīt laikā, kad miljoni un miljardi nepieciešami airbaltikiem, railbaltikiem, tanku skulptūrām, politiskajam tūrismam, privātajām lidmašīnām un citām tikai politiķiem paredzētajām ekstrām, pienācis brīdis, kad arī tiem, kuri veiksmīgi spējuši noturēt multiplās sklerozes attīstību grožos un pat desmit un vairāk gadus, lietojot vienu un to pašu tā paša ražotāja oriģinālo medikamentu, ir spējuši saglabāt vai pat uzlabot savu fizisko stāvokli, tagad tiek kompensētas tikai lētākās zāles. 

Ak, jā, ja vēlies tomēr lietot iepriekš sevi pierādījušo un efektīvo oriģinālo preparātu, lūdzu, piemaksā 300 eiro mēnesī! Valsts ir gatava apmaksāt to, kas tev nav vajadzīgs un kas tev neder, bet, ja vēlies tiešām būt vesels, noderīgs valsts ekonomikas izaugsmei, neapgrūtināt sociālo budžetu kā darbnespējīgs invalīds, uzkraujot uz valsts aprūpes pleciem arī vēl savus bērnus, tad, lūdzu, esi tik laipns un piķo pats! 

Un tūlīt visi farmācijas lobiji vienā balsī kliegs – svarīga ir tikai aktīvā viela, nav svarīgas pārējās zāļu sastāvdaļas! Tiešām? Kurā pētījumā tas ir pierādīts? Ja jau jums nav ne jausmas, kā šī slimība rodas un kā to pilnībā izārstēt, kā jūs varat apgalvot, ka tiešām nianses zāļu sastāvā nav būtiskas? Un kā jūs varat apgalvot, ka tad, ja ģenēriskais medikaments ir bijis piemērots citam pacientam, tas derēs arī otram? Kā? 

Protams. Nekā. Bet vai tad tiem, kuri ir gatavi kampt un kampt no nodokļu maksātāju naudas, tas ir svarīgi?

Starp citu, kā jau minēju iepriekš, pārliecināties, vai lētākās zāles tiešām ir tikpat efektīvas kā iepriekš lietotās dārgākās, arī īsti nav iespējams, jo taču magnētiskās rezonanses izmeklējumu kvota arī samazināta trīskārt. Ak, pareizi, vienmēr taču ir iespēja to uztaisīt par savu naudu, kas četrām daļām mugurai un vēl galvai kopā ar kontrastvielu izmaksā nieka 800 eiro. 

Var jau būt, ka multiplā skleroze ir tikai multimiljonāru slimība, bet, ziniet, uz ārstu konsīliju, kur lemj par šo zāļu iedalīšanu kā valsts kompensētu medikamentu, ierodas arī personas, kuras atrodamas miljonāru sarakstā. Arī viņi, saskaroties ar šo mediķiem un zinātniekiem nesaprotamo saslimšanu, ne vienmēr ir spējīgi ik mēnesi maksāt 1500 līdz 2000 eiro mēnesī.

Novērtē šo rakstu:

62
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Es nevilcinājos – es vienkārši nezināju! Stāsts par cīņu ar slimību, sistēmu un netaisnību

FotoMani sauc Evija Rača. Šobrīd man ir 36 gadi. Esmu, pirmkārt, jau mamma, sieva un Latvijas iedzīvotāja, kas cīnījusies ar vēzi. Izgājusi cauri vairāk nekā 40 ķīmijterapijām un kaulu smadzeņu transplantācijai. Un jau vairāk nekā piecus mēnešus es cīnos ne tikai par savu dzīvību, bet arī par taisnīgumu VISU PACIENTU VĀRDĀ!
Lasīt visu...

21

Man ir cits viedoklis

FotoCenšos skatīties Latvijas valsts propagandas kanālus cik reti vien var, bet… 18. jūnija rīta ziņās manas valsts pārstāvis Izraēlā. Pretīgs, melīgs, pastulbs radījums.
Lasīt visu...

21

Ja kas...

FotoPretēji ekspertiem, kas pēc aizvadītajām vēlēšanām pauž skepsi par iespēju "integrēt krievus", es redzu, ka ir tieši tagad ir pavēries iespēju logs. Krieviskais piedāvājums pašlaik ir tik ļoti sadrumstalots, vēlētāji ir vīlušies savās iepriekšējās simpātijās. "Stabilitāte" ir  smagi aplauzusies, kurinot neapvaldītu radikālismu. Krievu elektorāts ir izgājis separācijas procesu - sadalījies radikāļos, mērenajos un liberāļos.
Lasīt visu...

21

Vienā laivā. Plusiņi un mīnusi

FotoJau kādu laiku neliek mieru sajūta, ka jādibina jauna partija, lai nākamā gada vēlēšanās “pieteiktos”, bet aiznākamajās vēlēšanās pēc pieciem gadiem jau nostartētu “pa īstam”. Šo sajūtu gan bremzē šaubas, vai pareizāk nebūtu veidot kustību kādas esošas partijas rindās vai arī — paralēli daudzu partiju rindās, tur iesūtot ideju vēstnešus. Tas tomēr ir patiesāks demokrātiskās piekrišanas tests — ja spējat izturēt konkurenci esošas politiskas organizācijas ietvaros, jums ir potenciāls pārliecināt arī vēlētāju. Tajā pašā laikā nevar noliegt arī to, ka esmu īsts latvietis. Proti, cilvēks, kuram reizēm šķiet, ka neviens jau īsti nedomā tāpat kā es un ka nekas cits neatliks kā dibināt teju viena cilvēka partiju.
Lasīt visu...

21

Kurzemes hercoga Jēkaba parāda atgūšana no Anglijas karaļa: tiesību vēstures skatījums

FotoVēsturiskais konteksts: Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs Ketlers (1610–1682) bija viens no ievērojamākajiem Baltijas reģiona valdniekiem, kurš savas valdīšanas laikā ievērojami stiprināja hercogistes ekonomisko neatkarību, attīstot jūrniecību, rūpniecību un diplomātiju. Viens no būtiskākajiem ārpolitiskajiem epizodēm bija sadarbība ar Anglijas karali Čārlzu I un vēlāk netieši — ar Čārlzu II.
Lasīt visu...

6

Biedri Švinka, kādā pozā Jūs sēžat pie sarunu galda?

FotoLatvijā ir viens pietiekoši zināms ekonomists, kurš (tviteris neļaus samelot) aicināja runāt par kaimiņvalstu iesaisti AirBaltic glābšanā. Es jau ne tikai skaidroju situāciju jau sen. Pa plauktiņiem. Kad man pārmet, ko tikai „kritizēju”, esmu konkrēti piedāvājis arī šo. Tas būtu loģiski - iesaistīt kaimiņvalstis. Vismaz gadu-divus atpakaļ. Zaudējumus nesošu biznesu loģiski būtu stiept uz pleciem trīs, ne vienai valstij. Viņi to var, protams, negribēt.
Lasīt visu...

21

Mums ir arhibīskaps un Sv. Meinardam – mantinieks!

FotoLatvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas 30. sinode ir noslēgusies un atstājusi dvēselē daudzveidīgu prieku. Prieku par to, ka ir ievēlēts jauns Rīgas un Latvijas arhibīskaps, un prieku par to, ka balsojums bija tik līdzīgs. Mūsu baznīca spēja izvirzīt bīskapa amatam divus tik godājamus un Svētā Gara pilnus vīrus, ka pašai bija grūti starp viņiem izvēlēties.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi