Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Biju domājis, ka šo pavedienu rakstīšu, kad šī sāga būs noslēgusies, bet laikam tā j…bļa (vismaz sajūtu līmenī) nebeigsies tik drīz, tāpēc pavediens par to, kā man iet ar saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) kontu.

Jau gadiem bļaustījos, ka Igaunijā ir SDI konts, bet mums nav. Pie mums kā kurzemniece - solīt sola, bet nedeva. Bet tad pagājušajā gada oktobrī notiek straujš pavērsiens. Šāds konts nu ir pieejams arī Latvijā! Šajā saitē sīkāk par to, kas ir SDI konts https://vid.gov.lv/lv/saimnieciskas-darbibas-ienemumu-sdi-konts

Bet konts pieejams tikai vienā bankā. Industra bank (zinu, ka ar nezināšanu nav jālepojas, bet goda vārds, par tādu banku nebiju dzirdējis). Štrunts ar to, ka par tādu iestādi nezinu, un nolemju, ka 2023. gadu sākšu ar SDI kontu.

Janvāra sākumā  iesniedzu MUN deklarāciju, samaksāju nodokļus, dodos uz Industra bank un atveru kontu. Tagad vien atliek EDS uzrakstīt VIDam iesniegumu un lieta darīta, vismaz man tā šķita.

Te gan mans kasjaks, ja gribēju, lai jau pirmajā ceturksnī SDI konts sāktu darboties, tad šo visu procesu vajadzēja darīt līdz 1. janvārim, bet lietas būtību tas nemaina.

Uzrakstu iesniegumu, bet man atnāk atteikums SDI konta izveidei, jo man esot nodokļu parāds.

Galīgi apmulsis zvanu VID, saku, ka pirms pāris dienām esmu visus nodokļus samaksājis un arī EDS neuzrādās parāds. Darbiniece saka, ka varbūt nauda vēl nav ieripojusi kasē, lai nesatraucos un nākamajā dienā rakstu iesniegumu pa jaunam.

Nākamajā dienā uzrakstu, bet atkal atteikums un atkal nodokļu parāda dēļ. Zvanu atkal. Tagad darbiniece paskaidro, ka iespējams tas tāpēc, ka deklarāciju iesniegšanas termiņš ir līdz 17. datumam un dati nav salāgojušies. Te man mazliet atkārās žoklis.

Saku, ka štrunts par to kontu, bet, ja manus datus pieprasītu kāda cita iestāde, lai pārliecinātos par manu nodokļu nomaksas statusu, tad es arī uzrādītos kā nodokļu parādnieks? Tas tā normāli? Atbild, ka tāda tā sistēma ir, neko nevar palīdzēt.

Nākamajā dienā piezvana cita, ļoti izpalīdzīga VID darbiniece, un noprotams, ka viņa šo problēmu vēlas atrisināt. Saka, lai nerakstu vēl vienu iesniegumu, viņa to SDI konta lietu sakārtos. Pēc nedēļas saņemu ziņu, ka mans SDI konts būs aktīvs, sākot no... 1.07.

Zvanu izpalīdzīgajai darbiniecei, viņa sajaukusi, bet izlabos, lai ir aktīvs no 1.04. Paiet pāris dienas (ir jau janvāra beigu daļa), un beidzot viss nokārtojies. Atliek vien gaidīt pirmo aprīli un tik skaitīt naudu uz jauno kontu. Easy peasy, vai ne? Nē!!!

Izrakstu pirmos rēķinus (pietika prāta sākt ar mazākām summām, jo gribēju pārbaudīt, vai viss būs čiki piki), redzu, ka iesaldējas 40%, kā paredzēts. Tagad divu dienu laikā VID dos informāciju bankai, vai esmu pārsniedzis 25000 eiro apgrozījumu šajā gadā vai ne.

Skaidrs, ka pirmajā ceturksnī neesmu pārsniedzis, tāpēc sagaidu, ka tiks aizskaitīti 25%, nevis 40%. Bet kas tev deva! Skatos, kontā un redzu, ka banka uz valsts kasi aizskaitījusi 40%.Man iestājas pilnīgs WTF!

Bet ir Lielā piektdiena, un banku un VID nevarēšu sazvanīt līdz otrdienai. Otrdien 9.00 zvanu bankai. Banka ļoti ātri visu pārbauda un saka -  sorry, problēma nav mūsu galā, kādu informāciju mums iedod VID, ar tādu strādājam. Zvanu VID (paiet pusstunda, kamēr sazvanu).

Paralēli jau esmu ielogojies EDS, lai mani var indentificēt telefoniski, izstāstu problēmu. Man pasaka, ka šeit telefoniski nevar neko līdzēt, lai rakstot iesniegumu EDS. Momentā uzrakstu iesniegumu. Bet pamazām sāku pamatīgi stresot, jo jāmaksā rēķini par dzīvokli.

Neesmu pārliecināts, ka man atkal nenovilks 40%, ja man ieskaitīs naudu. Tāpēc esmu palūdzis, lai vēl man nesamaksā par izrādes mēģinājumu procesu, jo ar VID kā ar bitēm. Paiet divas dienas dienas, bet ziņas nekādas nav, pat ne - paldies, saņēmām, risināsim mūsu fuckup. Jo skaidrs, ka fuckup ir VID pusē.

Nolemju zvanīt un noskaidrot kaut ko sīkāk. Vairāk nekā stundu karājos klausulē, bet VID sazvanīt neizdodas. Nospļaujos un pēc mēģinājuma dodos šturmēt VID klātienē. Ierodos, saprotu, ka numuriņu tāpat vien dabūt nav iespējams. Tas iepriekš jāpiesaka pa telefonu.

Dodos pie klientu informācijas darbinieces, prasu, kas man jādara, lai dabūtu konsultāciju klātienē. Darbiniece ar tādu sejas izteiksmi, it kā izdarītu man milzu pakalpojumu, prasa, kādā jautājumā.

Izstāstu situāciju, darbiniece uz papīrīša uzskricelē numuriņu un saka, lai gaidu. Gaidu aptuveni pusotru stundu, un beidzot mans numuriņš parādās ekrānā. Atkal izklāstu situāciju. Darbiniece saka, ka jāraksta iesniegums. Atbildu, ka esmu uzrakstījis, bet nav nekādas ziņas.

Izrādās, ka vajadzējis rakstīt, ka steidzami. Nu, davai, rakstām otru iesniegumu, sakot, ka steidzami. Abi kopīgi uzrakstām. Bet, pirms spiežu – sūtīt, pajautāju - bet kas notiks tālāk? Tālāk iesniegums nonāks pie attiecīgās nodaļas darbinieces.

Jautāju, vai nav iespējams piezvanīt šai darbiniecei. Atbild, ka nav telefona. Saku, lai izmanto manējo. Nē, neesot telefona numuru. Šos numurus varot dabūt tikai ar priekšnieces atļauju. Saku, lai varbūt pajautā priekšniecei atļauju, man tomēr par dzīvokli un gāzi jāmaksā.

Visa šī murga laikā es esmu manāmi uzvilkts, bet vēl pieklājīgs. Pēc pāris minūtēm darbiniece atgriežas. Saka, ka otru iesniegumu nevajadzēs sūtīt, esot jau pieņemts pirmais, un iedod citas nodaļas darbinieces numuru, kurai nākamajā dienā zvanīt un noskaidrot situāciju.

Nākamā diena ir šodiena. No rīta sazvanu citas nodaļas darbinieci, stādos priekšā, saku, ka uzrakstīju iesniegumu. Viņa atbild, ka zina, par ko es runāju, un ka pēc mirkļa atzvanīs, lai būtu priekšā visi dati, bet viss būs čiki piki.

Pēc pusstundas man atzvana un stāsta, ka viss ir tā, kā tam jābūt. 40% man novilkti, jo atkal vēl nav iestājies mistiskais 17. datums. Atgriezt man to naudu neatgriezīs, bet tā skaitīsies kā nodokļa pārmaksa, attiecīgi mazāk novilks no maksājumiem pēc 17. datuma.

Jautāju, vai man novilks 40%, ja man ieskaitīs naudu uz SDI konta līdz tam burvju datumam? Atbilde ir - jā. Šajā mirklī mani nervi vairs netur, un es sāku aurot uz "citas nodaļas darbinieci" (ļoti atvainojos, es ikdienā tāds neesmu, auroju vien tad, kad esmu galīgi izvests).

Jo nezinu, kā viņa, bet es cenšos plānot savu budžetu un nevaru pateikt nagu maucēju kantorim Latvijas gāze, ka vēl nav pienācis maģiskais 17. datums, tāpēc rēķinu nemaksāšu. Kādu laiku ejam uz riņķi par to datumu, līdz man pasaka, ka neko īsti šajā situācijā man nevar līdzēt.

Sistēma tāda. Jautāju, kurš tad man var palīdzēt, bet uz to atbildi nesaņemu.

Viss. Beigas. Pārdomas šādas. Šim SDI kontam bija jāmazina birokrātiskās darbības MUN maksātājiem un visam jānotiek automatizēti. Realitātē SDI konta sakarā esmu ar VID nočakarējies vairāk, nekā 7 gadu laikā, kopā ņemot, kopš esmu MUN maksātājs.

Kā tas iespējams, ka Latvijā jebkuru labu ideju var sačakarēt tik tālu, ka esmu morāli nosirmojis, man joprojām nav skaidrs.

Pārpublicēts no Twitter

Novērtē šo rakstu:

207
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi