Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Reizēm gribas atmest ar roku un pateikt: ejiet jūs visi...” – virziens ir saprotams, un to šķietamajiem dabas „sargiem” norāda Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) fonda valdes priekšsēdētājs Andis Liepa.

Viņš ir satraukts par Latvijas dabas bagātību izķērnāšanu. Par to runājām jau pirms pusotra gada, taču VARAM neņēma vērā dabas pētnieka un pazinēja bažas. Interviju ar Andi Liepu var izlasīt šeit.

Aicina parakstīt iniciatīvu

Andis Liepa portālā “manabalss.lv” ievietoja iniciatīvu, ko viņš aicina parakstīt: „Ķemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa - Gaujas Nacionālā parka - atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.

Nacionālā parka dzīvnieku valsts apsaimniekošana izmainījās, kad vadību no Nacionālā parka administrācijas pārņēma VARAM izveidotā Dabas aizsardzības pārvalde, un kā valsts zemes pārvaldītāja tā izveidoja medību iecirkņus gandrīz visā parka teritorijā. Tas bija pretrunā ar dabas aizsardzības plānā paredzēto ierobežoto medību kārtību.

Šobrīd jaunajā dabas aizsardzības plānā, Tukuma novada pašvaldībai atbalstot medniekus, arī turpmāko 15 gadu periodā nacionālajā parkā ir paredzēts turpināt izklaides medības un savvaļas dzīvnieku gaļas biznesu. Nacionālo parku apsaimniekošana ir valsts un visas sabiedrības līmeņa jautājums, tāpēc vēršos ar šo iniciatīvu Saeimā pēc aptveroša risinājuma. Proti, lai pārtrauktu regulāru un mērķtiecīgu dzīvnieku skaita samazināšanu Ķemeru Nacionālajā parkā un uzlabotu apmeklētājiem dzīvnieku vērošanas iespējas, ir jāmaina līdzšinējā medību kārtība.

Šī nav vēršanās pret medībām kā tādām, tomēr īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās ir jānosaka medību pielietojums tikai vietās, kur dzīvnieki rada kādu postījumu un ja nav iespējams pielietot citu dzīvnieku atbiedēšanas metodi. Līdz ar šo pārmaiņu Latvijas sabiedrība iegūs ilgtspējīgu un atbildīgu savu nacionālo parku apsaimniekošanu. Tas padarīs konsekventāku arī dabas aizsardzības politiku.”

Medī gandrīz visur un gandrīz visu

„Patlaban tiek veidots dabas aizsardzības plāns, un tāda procedūra notiek otro reizi parka mūžā,” teic Andis Liepa. „Tas ir dokuments, kurā tiek ielikts viss, ko nākotnē plāno izdarīt. To veido Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Būtībā tas ir subkontrakts ar dabas plānu taisītāju kompānijām, šajā gadījumā tā ir SIA „Enviroprojekts”. DAP pati neko nav spējīga uztaisīt, tā vienkārši uzrauga procesu un diriģē mūziku.”

Lai izveidotu ar dabu saistītu plānu, ir jāuzklausa profesionāļi, un Andis Liepa tāds ir. „Sākumā viņi tā kā uzklausīja mani, ielika šajā plānā vairākumu manu ieteikumu, taču DAP ātri vien izmeta tos ārā,” stāsta Liepa. Kā labā tad DAP strādā? „Savā labā,” nosmej Liepa. Viņš pieņem, ka DAP, iespējams, arī kaut ko gribētu mainīt valstiskajā attieksmē pret dabu, taču ir milzu spiediens no mednieku kompānijām, kuras medī Ķemeru Nacionālajā parkā. DAP, protams, aizstāv medniekus, jo viņi, redz, vismaz kaut ko darot ĶNP teritorijā - kādu uz ceļa nogāzušos koku nozāģējot un tā. Ja tādu darboņu nebūs, tad visa saimniekošana apstāšoties...

Bet varbūt tā arī ir? Proti, ja nebūs mednieku, tad nebūs nekā. Andis Liepa uzskata, ka DAP ir visai īpatnējs veidojums, jo šīs pārvaldes darbinieki „neko nejēdz - viņi dabā neiet”. Taču ĶNP fondu, kas tiešām daudz ko praktiski darījis dabas apsaimniekošanā, neviens no DAP „neņem galvā”. Ja arī kāds DAP darbinieks klusībā piekrīt Liepas teiktajam, neviens skaļi neies viņu atbalstīt, jo - kā tad nu tagad saplēsīsies ar medniekiem un ar to pašvaldību, kas tik karsti grib medīt Ķemeru Nacionālajā parkā?!

Nacionālais parks, šķiet, tomēr ir kaut kas cits - tas nav vienkārši mežs vai purvs, vai klajums. „Par to es runāju jau kopš Ķemeru Nacionālā parka dibināšanas,” turpina Liepa, „bet mani vienmēr ir nolikuši malā.”

Tad varbūt mums nemaz nav nepieciešami tādi nacionālie parki? Izcērtam parku mežus, izšaujam dzīvniekus, uzceļam īres namus - un lieta darīta! „Reizēm man tiešām gribas atmest ar roku un teikt: ejiet jūs visi... Kāpēc gan man tas viss būtu vajadzīgs?! Bet nākamajā brīdī saprotu: cik es varēšu, tik ilgi darīšu... Nolaist rokas un iemest plinti krūmos - tā nav māksla.

Protams, mednieki visu laiku medī Ķemeru Nacionālajā parkā, izņemot pašu sākumu, kad dzīvnieki tur mitinājās, nevienam nekādu postu nenesot,” stāsta Liepa. “Taču tad notika reforma, izveidoja Dabas aizsardzības pārvaldi, mednieki aizbrauca pie priekšniekiem, tika noslēgts līgums, un medības sākās pa visu parku teritoriju.”

Mednieku lobijs var pastiprināties

Medības pa visu parku teritoriju - tas bija pretrunā ar pirmo dabas aizsardzības plānu, kurā bija konkrēta karte - kur drīkst medīt, kur nedrīkst. Klaji tika pārkāpti Ministru kabineta noteikumi, medniekus palaida pa visu parka teritoriju. „Tagad situācija ir tāda: mednieki ar zobiem un nagiem turas pie savām tiesībām, proti, ka viņi te pēdējos gadus medī, un nedod dievs, kaut ko mainīt,” saka Liepa.

Daļas mednieku tradicionālā nekaunība - medīt visur un visus dzīvniekus, pat nacionālajos parkos - liek jautāt: kas ir lielākais ļaunums no šīs visatļautības? „Tas ir traucējums dzīvniekiem,” uzskata Andis Liepa. „Tā ir pilnīgi cita uzvedība, nekā Eiropā ir pieņemts. Tur ir ļoti atšķirīgi saimniekošanas standarti. Tur netraucē dzīvniekus un ļauj tiem dzīvot savā vaļā. Ir runa par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām. Ir Ķemeru Nacionālais parks, ir Slīteres Nacionālais parks, tur ir lieli meža masīvi, minimāla lauksaimniecības zeme. Daba var normāli attīstīties, ja tai to ļauj darīt, tur var dzīvot visi dzīvnieki, kuri ir iespējami attiecīgajos platuma grādos. Visi pārnadži, visi plēsēji, tā ir kopīgā ekosistēma, tiem visiem te ir jābūt.”

Arī vilki? Arī vilki. Bet, ja vilks izkāpj ārpus nacionālā parka robežām, viņu nošauj. Vilks - atšķirībā no brieža vai aļņa - skraida, viņam dienā 30 kilometrus noskriet nav grūti. „Un tā tos vilkus apšauj,” nosaka Liepa. „Bet ĶNP vilku šaušana - par laimi - ir pārtraukta kopš 2016. gada. Ir jāsakārto likumdošana, lai izveidotu buferzonu, kur vilkus ap parku nemedī. Un lūšus, paldies dievam, tagad vispār nešauj.”

Andis Liepa ir visai pesimistisks: ja nebūs cilvēku, kuri patiesi grib strādāt, lai sargātu dabu, nekas nemainīsies. Pastiprināsies tikai mednieku lobijs. „Viens otrs jau berzē rokas: likvidēsim Ķemeru Nacionālo parku, tad tik varēs sākt medīt! Reāli jau to parku nenolikvidēs, statuss tam būs, bet nebūs neviena, kas sargās šo parku,” skumīgi teic Liepa. „Tam nebūs nekādas jēgas: visur darbosies medību saimniecības, nebūs nekādu ierobežojumu, taisīs tikai tūristu takas. Tad kāda tur vairs dabas aizsardzība?”

Īsti nav saprotams: kurš no ministriem jaunajā valdībā atbildēs par vidi, proti, par Latvijas dabas bagātībām, ko veido arī nacionālie parki? Klimata ministrs? Reģionālās attīstības ministrs? Varbūt neatbildēs neviens, jo tā, piedodiet, ir sarežģīta problēma un labāk no tās atkratīties...

Bet tas tomēr ir visas valsts un sabiedrības, ne tikai mednieku kolektīvu izklaižu jautājums. Tā ir Latvijas daba, ko nevar un nedrīkst notiesāt lobistu sapulcītēs, deputātiem sēžot kopā ar medniekiem un ēdot stirnas akniņas krējuma mērcē.

Novērtē šo rakstu:

66
24

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...