Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Normālās valstīs ir tā, ka noziedzniekus liek cietumā, bet likumam paklausīgie dzīvo brīvība. Interesantas pārdomas sāk raisīties tad, kad valsts virzās uz to, ka cietumos tiek salikta lielākā sabiedrības daļa jeb tiek radīti priekšnosacījumi, pieņemti likumi, lai jebkuru ieliktu cietumā.

Nekas nav bezizmēra. Arī cietumi. Līdz ar to, ja cietumā liekamo ir ļoti daudz, tad vietas tur pietrūks, un var sanākt, ka pašiem licējiem vienīgā “drošā saliņa” ir tieši cietums. Tiesa, ja pati valsts netiek pārveidota par vienu lielu cietumu. Tas iesākumā, bet tagad visu pēc kārtas.

Kā noprotams, šoreiz būs runa par Baltkrieviju un tās pieņemtiem Kriminālkodeksa grozījumiem. Lukašenko ir parakstījis likumu par grozījumiem Kriminālkodeksā, ieviešot vairākus jaunus pantus, tostarp tādus, kas saistīti ar cīņu pret ekstrēmismu, nacisma rehabilitāciju, pārkāpumiem publisko pasākumu laikā.

Ja pašreizējais Kriminālkodekss paredzēja atbildību tikai par ekstrēmistu formējumu vadīšanu un izveidošanu, tad ieviestie grozījumi paredz atbildību par dalību ekstrēmistu grupējumos, kūdīšanu uz ekstrēmistu aktivitātēm, ekstrēmistu darbību sagatavošanu un apmācību, kā arī par to finansēšanu. Maksimālais sods atkarībā no nodarījuma un tā izdarīšanas apstākļiem var būt cietumsods līdz astoņiem gadiem.

Tiek paredzēta arī kriminālatbildība par atkārtotiem masu pasākumu organizēšanas vai rīkošanas kārtības pārkāpumiem, par ko maksimālais sods ir brīvības atņemšana uz trim gadiem. Kriminālatbildība ir paredzēta arī interneta resursa turētājiem par aizliegtas informācijas publiskošanu, ja gada laikā par to jau ir saukti pie administratīvās atbildības.

Atbildība arī paredzēta par personas datu vākšanu, publicēšanu un šāda veida informācijas glabāšanas noteikumu neievērošanu. Ja tiks publiskota personīga rakstura informācija par dienestā esošiem vai viņu ģimenes locekļiem, – tad paredzēta brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem. 1

Protams, ka katras valsts iekšēja lieta ir noteikt, kādi nodarījumi ir atzīstami par noziedzīgiem un kādi ne. Tomēr, iekļaujot Kriminālkodeksā kriminālatbildību par ekstrēmismu kā tādu, sanāk, ka pie kriminālatbildības ir saucamas jebkuras personas, kuras nepiekrīt pastāvošam režīmam vai tā veiktajām darbībām un vēlas kaut ko mainīt.

Ja paskatās uz to kopsakarībā ar kriminālatbildības noteikšanu par masu pasākumu organizēšanas un rīkošanas pārkāpumiem, kas ietver arī dalību tajos, izriet, ka ir vēlme ar kriminālatbildības palīdzību (preventīvi) vai nu pārtraukt sabiedrības viedokļa paušanu par notikušajām nelikumībām vēlēšanu procesā un valstī kopumā, vai arī – visus salikt cietumā. Skatot notikumus Baltkrievijā, nerodas ne mazākās šaubas, ka tāds arī ir Lukašenko mērķis.

2021.gada sākumā Baltkrievijā bija 32500 ieslodzīto, kas ir 345 ieslodzītie uz 100 000 iedzīvotājiem. Ar šo skaitu Baltkrievija ieņem 20. vietu pasaulē. Piemēram, Latvijā uz šādu iedzīvotāju skaitu ir 175 ieslodzītie2. Te jāuzsver, ka šie ir tikai ieslodzītie, kuri izcieš brīvības izciešanas sodu, pamatojoties uz spēkā stājušos tiesas nolēmumu, bet, cik daudz cilvēku Baltkrievijā ir apcietināto statusā, oficiālie avoti klusē, bet, redzot aizturēšanu biežumus un apmērus, skaidrs ir viens, ka to nav mazums. 2021.gada 9.jūnijā oficiāli par politieslodzītajiem ir atzīti 476 cilvēki.3

Ja ņemam vērā, ka pret Lukašenko vērstajos gājienos piedalījās simtiem tūkstoši iedzīvotāju un tagad ir radīts pamats viņu notiesāšanai, tad ir tik laika jautājums, kad Lukašenko tos vēlētos dabūt aiz restēm, - bet ir viens liels BET. KUR VIŅUS LIKT?!

Protams, ka iespējams izveidot dažādas nometnes, par kurām jau tika runāts 2021.gada sākumā.4 Tomēr, redzot neapmierināto skaitu, laikam pat Lukašenko saprot, ka tik lielu skaitu nometņu izveidot nav iespējams un jaunus cietumus tik ātri neuzcelt. Līdz ar to – vai nu pašam Lukašenko ar viņu atbalstītājiem jāslēpjas aiz cietumu augstajiem mūriem, vai arī visa valsts jāpārvērš vienā lielā cietumā.

Izskatās, ka viņš ir pašlaik izvēlējies otro variantu. Par to liecina tas, ka jau kopš decembra Baltkrievijas pilsoņiem, kuriem nav ilgtermiņa uzturēšanās atļaujas citā valstī, ir aizliegts atstāt Baltkrieviju caur oficiālajiem dzelzceļa un ceļu robežas šķērsošanas punktiem.

Taču saskaņā ar jaunajiem noteikumiem arī cilvēkiem ar šādām atļaujām turpmāk būs liegts izbraukt no Baltkrievijas.5 Līdz ar to neviens izbraukt nevar, savukārt iebraukšana jau tā tiek kontrolēta. Kur ir šāda kārtība? Pareizi – cietumā. Jāatzīmē, ka tikai dažas pasaules valstis ir gājušas šādu ceļu, no kurām viszināmākā – Ziemeļkoreja.

Jebkurā gadījumā sanāk, ka Lukašenko ir radījis priekšnosacījumus, lai nonāktu cietumā. Tiesa, bez iepriekš minētajiem diviem variantiem, kuri bija – Lukašenko ar saviem atbalstītājiem slēpjas aiz cietuma mūriem, jo tā tad sanāk vienīgā drošā vieta, vai arī – visu valsti pārvērst cietumā. Ir arī trešais variants – tas pats cietums, bet jau kā soda izciešanas vieta par pastrādātajiem noziegumiem pret baltkrievu tautu.

Kurš no šiem variantiem piepildīsies – laika jautājums.

1 https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=H12100112&p1=1&p5=0

2 https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD_%D0%BF%D0%BE_%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D1%83_%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D1%91%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D1%85

3 https://prisoners.spring96.org/ru

4 https://www.delfi.lv/news/arzemes/baltkrievija-apsverta-iespeja-izveidot-koncentracijas-nometni-rezima-pretiniekiem.d?id=52843779

5 https://www.delfi.lv/news/arzemes/baltkrievija-ierobezo-iespejas-izbraukt-no-valsts.d?id=53253565

Novērtē šo rakstu:

15
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...

21

Daudz ko var paveikt īsā laikā, tikai – bez viņiem

FotoJa esošais ministrs un valdība nezina, kā, un nemāk panākt 60 - 70 procentu vakcinēto skaitu, lai paiet malā. Garantējot brīvprātīgu pieeju vakcinācijas procesam, noņemot totāli neveiksmīgo „vakcinācijas ministru” un izvirzot vakcināciju par līdzekli, nevis mērķi, šis skaitlis ir reāli panākams īsā laikā, jo vakcīnu ir pietiekami.
Lasīt visu...

15

Es esmu vienīgā īstā opozīcija, nevis kaut kāds tur Šlesers!

FotoSvētdien veltīju nedaudz laika un papētīju publisko informāciju par Aināra Šlesera organizēto pasākumu pie Rīgas pils nākamo sestdien. Galu galā Šlesers aicināja man tam pievienoties. Secinājumi šādi.
Lasīt visu...

12

Ticiet ekspertiem, un viss būs tikpat labi kā līdz šim

FotoCovid-19 vakcīnas trešās devas ievadīšana ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Lēmumi par šī procesa uzsākšanu nereti vairāk tiek argumentēti ar lokāliem pieņēmumiem, nevis zinātniski pamatotiem faktiem. 
Lasīt visu...

21

Nē cūku un vistu slepkavošanai vēdera baudai!

FotoKatru gadu Latvijā tiek noslepkavoti 700 tūkstoši cūku un vairāk nekā 21 miljons vistu, lai piepildītu iedzīvotāju kāri apmierināt savu garšas kārpiņu prasības un piepildīt vēderu.
Lasīt visu...

12

Tagad Latvijas Ārstu biedrība paudīs tikai „pareizo” viedokli: ja nomirst saskaņā ar Covid-19 vadlīnijām, tad OK

FotoDomas kavējas pie Latvijas Ārstu biedrības prezidentes ārstes Ilzes Aizsilnieces atklātās vēstules, precīzāk, pretreakcijas no jaunizveidotās darba grupas, kura norobežojas no vēstulē paustās patiesības.
Lasīt visu...

21

VID atņem cilvēku sociālās iemaksas, lai segtu svešu uzņēmumu parādus

FotoValsts ieņēmumu dienests (VID) ir vērsies pret visiem SIA Tokyo City darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādejādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Hermanis Rāzens, Putņa sāga

Kas nav ar mums, tas ir pret mums, tas Putnis ir viens pārpratums, viņš visur saskata tik slikto, un tāpēc valdei sāka likties, ka partijā viņš...

Foto

Reālajā dzīvē, kuru, iespējams, no Rīgas pils logiem grūtāk saskatīt, problēmas ir gluži citas

Rudens sesiju atklājot, valsts prezidents Egils Levits informēja Saeimu, ka ar Latvijas...

Foto

Mazais Gobzems gāž lielo vezumu

Uzreiz jāpiebilst, ka autors nav skandalozā deputāta Alda Gobzema cienītājs. Skaļo dīvainīti var uzlūkot ar žēlumu un līdzjūtību. Taču jāatzīst, ka...

Foto

Pateicamies par uzticēšanos valsts prezidenta institūcijai, bet ko tad mēs, mēs jau neko

Cienījamā Rozenbergas kundze! Valsts prezidenta kancelejā 2021. gada 19. jūlijā saņemts valsts prezidentam...

Foto

Vadoņu konstruēšana

Divi pašieceltie un, jāatzīst, daudzu atbalstītie varoņi Latvijā jau ir, jo Saeimas vēlēšanu kampaņa jau ņipri sākusies. Līdz vēlēšanām gan vēl gads ar mazu...

Foto

Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru

Īsi un kodolīgi par to, kur slēpjas problēma un kā to risināt. Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru - cilvēki ilgstoši ir...

Foto

Ar īpašu minoritāšu politiku uzkrāsim antivielas pret nacionālismu!

“Cilvēkiem jābūt mūsu politikas pašā centrā. Tāpēc es vēlos, lai visi eiropieši aktīvi piedalītos konferencē par Eiropas nākotni...

Foto

Protestētāji neslimo ar kroņa vīrusu

Šobrīd visā pasaulē globālo kungu vietējie pakalpiņi baida ļaudis, ka protesta saietu dēļ pieaugs saslimstība ar koronavīrusu. Taču nekas tamlīdzīgs nenotiek....

Foto

Kā mēs visi vēlamies dzīvot pēc tam, kad šis viss būs beidzies

Pēdējo nedēļu laikā ļoti maz esmu apmeklējis vietējo plašsaziņas mediju kanālus. Tas tāpēc, ka...

Foto

Izziņa kā garīga vērtība

Pirms aptuveni divarpus gadsimtiem vairāki raksti sākās ar paskaidrojumu, kam tie paredzēti – skolniekiem vai skolotājiem. Skolnieku vajadzībām bija jāraksta viegli saprotami...

Foto

Gobzems Latvijā vislabāk slauka dibenu un visu, ko vien spējam iedomāties

"Žurku skrējiens" pēc varas šoreiz sācies agrāk nekā parasti. Draņķīgākie politiķi steidz manipulēt ar masu...

Foto

Vai Kariņa valdību varētu izmest kā mīkstās rotaļlietas?

„Un ko ar tām (mīkstajām mantiņām – E.V.) vajadzēja darīt? Kariņam nest uz mājām un sasēdināt uz viesistabas...