Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) apņēmusies atrast un izkratīt negausīgu naudas rijēju, kas gandrīz izputinājis Latvijas valstij piederošos uzņēmumus “Augstsprieguma tīkls” (AST) un “Sadales tīkls” (ST). Aizdomās turamā persona ir “Latvenergo” (attēlā - valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste).

LPS Tautsaimniecības komitejas locekļi aizvadītajā nedēļā prasīja paskaidrojumus no AST un ST vadītājiem par šo uzņēmumu prasībām daudzkāršot elektrības pārvades un sadales tarifus. Pasākumā piedalījās abu uzņēmumu valžu priekšsēdētāji Gunta Jēkabsone (AST) un Sandis Jansons (ST), kā arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) izpilddirektors Jānis Miķelsons.

Tarifi daudzkāršosies!

Sarunas aktualitāte tāda, ka abi uzņēmumi kopā ar SPRK virza tādus tarifu projektus, kuru summā fiksētā maksa mājsaimniecībām tikai par tiesībām lietot elektrību, neskaitot patērētās elektrības cenu, kāps aptuveni septiņas reizes un sadales pakalpojumi gan fiziskām gan juridiskām personām būšot visaugstākie Baltijā.

Šāds tarifu pieaugums elektrības gala lietotājiem veidojas abu uzņēmu tarifu pieauguma summā, jo būtiskākais ST izdevumu pieauguma postenis ir pieaugums AST prasītajai maksai par elektrības ieplūdināšanu ST. Tālāk seko pamatojums paša ST izdevumu posteņu pieaugumiem.

Valsts uzņēmumu prasības palielināt tarifus izsaukušas sabiedrībā tādu sašutumu, ka politiķiem nācies uz to reaģēt. Aizejošas un droši vien arī atnākošas valdības Ministru prezidents Krišjānis Kariņš 23. novembrī uzdeva Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju kā AST kapitāldaļu turētāju izvērtēt iespējas koriģēt AST un ST sagatavotos pakalpojumu tarifu projektus un līdz 20. decembrim atskaitīties, kas no projektu pārstrādāšanas iznācis.

Šādā vai tādā veidā jaunie tarifi jāievieš līdz nākamā gada jūlijam, jo tagadējie tarifi ir spēkā uz noteiktu laiku un pēc tā jāatjauno tīri procesuālu noteikumu dēļ. Cita lieta, cik lielā mērā un kādā virzienā jaunie tarifi atšķiras no vecajiem tarifiem. Tāpat arī K. Kariņa rezolūcija ir jāizpilda un jauns tarifu projekts jāpiedāvā, bet tā nav garantija, ka jaunie projekti noteikti atšķirsies no vecajiem un tarifu jaunais piedāvājums būs daudz zemāks, nevis augstāks par veco piedāvājumu.

Kā pazūd nauda un elektrība

Ir izveidojušies apstākļi, kuros G. Jēkabsonei un S. Jansonam arī pašiem nav nekas pretī vēl vienu reizi publiski izstāstīt par savu uzņēmumu grūto situāciju. Neilgi pirms LPS pasākuma AST dalījās ar grāmatvežu apstiprinātu izziņu, ka uzņēmuma zaudējumi šā gada 9 mēnešos sasnieguši 15,3 miljonus eiro. ST neko daudz neatpalika ar ziņu, ka tajā paša laikā zaudējis 14 miljonus eiro.

Ja šie skaitļi nav grāmatvediska fikcija, tad Latvija bez nekāda kara nonāks tur, kur nonākusi Ukraina, - tātad pie elektrības atslēgumiem. Latvijas fiziskajām un juridiskajām personām steigšus jāsamet nauda elektrotīklu uzturēšanai, lai vispār tiktu pie elektrības kaut par jebkādu cenu.

G. Jēkabsones un S. Jansona bēdu stāsts jau vairākkārt dzirdēts, ka lauvas tiesa no tarifu pieauguma būšot jāatdod par to elektrību, kas jāiztērē, lai elektrību pārvadītu. AST tīklos tie esot 2,2% no pārvadītās elektrības apjoma. Līdz patērētājiem šāda elektrība nenonāk, tāpēc elektrības rēķinos tā jāapmaksā kā elektrības tarifu fiksētā sadaļa neatkarīgi no patērētās elektrības daudzuma. AST zaudējumus apmaksājošais ST tieši tāpat ieliek tarifos arī savus izdevumus par ST pazudušo elektrību. ST tīklu kopgarums vairākas reizes lielāks par AST tīklu kopgarumu, bet elektrības zudumu apmērs nav tieši proporcionāls elektrības vadu garumiem. Zudumus ietekmē arī vadu materiāls un saslēgumu veidi, elektrības spriegums u.tml.

Naudu atdod norvēģu troļļiem

Gatavojoties vakardienas sarunai, LPS ilglaicīgie darbinieki Māris Pūķis (attēlā) un Aino Salmiņš bija izprātojuši sākt interesēties, kurš tad iemanījies pārdot AST un ST aizvien dārgāko elektrību. Viņu aizdomas krita uz Latvijā vislabāk pazīstamo elektrības tirgotāju “Elektrum”, taču tas nepastāv kā uzņēmums. Tas eksistē kā zīmols, kura internetā atrodamais apraksts aizved līdz skaidrojumam, ka uzņēmuma nosaukums ir AS "Latvenergo” tā labi zināmajā adresē Pulkveža Brieža ielā Rīgā.

Šāda vai tāda sasaiste starp “Latvenergo” un “Elektrum” tik un tā bija zināma, un LPS savas Tautsaimniecības komitejas personā apņēmās uzdot “Latvnergo” jautājumus, vai tas nevar vai nu pārdot AST un ST lētāku elektrību, vai no savas lielās peļņas subsidēt vai nu AST un ST, vai elektrības gala lietotājus. To jau Neatkarīgā ir aprakstījusi 1. decembrī, kā “”Latvenergo” uzbarojies, jo ēd savus tuvākos”. Proti, ka uzņēmuma atskaite par šā gada 9 mēnešos nopelnītajiem 104,26 miljoniem eiro atklāj, kur AST pazudušie 15 miljoni eiro un ST pazudušie 14 miljoni eiro.

G. Jēkabsone un S. Jansons teicās neko nezinām, kam viņi samaksājuši naudu, kas, protams, daudz lielāka par tikai pazudušajiem miljoniem. Pēc tam AST Komunikācijas daļas vadītāja Elīna Grīvāne Neatkarīgajai izskaidroja, ka visa nauda tiekot samaksāta “NordPool” biržai Norvēģijā, kas pēc tam sadala šo naudu elektrības ražotājiem (vai tirgotājiem?), sareizinot katrā dienā un stundā pārdoto elektrības daudzumu ar cenu. Naudai jābūt droši pasargātai no tīkojumiem to pārdalīt ar šķērssubsīdijām atsevišķu uzņēmumu vai valstu ietvaros. Tieši tāpēc birža izveidota, lai elektrības cenu paaugstinātu un peļņu noglabātu.

“Visaugstākā elektrības cena ir NordPool” būtība,” sarunā ar Neatkarīgo formulēja arī A. Salmiņš. Viņš atsaucās uz sarunu Ekonomikas ministrijā, kur valsts ierēdņi viņu mierinājuši, ka tā cenu veidošana iegriezusies tikai pēdējos pāris gados, bet līdz tam biržas cenas bijušas Latvijai izdevīgas.

Krišjānis Kariņš saka dīvainus vārdus

Ja LPS vispār izdosies uzdot “Latvenergo” jautājumus, tad būtu derīgi noskaidrot, vai arī “Latvenergo” cieš no elektrības cenu paaugstināšanās - vai arī elektrības ražotājs pērk Norvēģijā elektrību, lai degtu spuldzīte Ķeguma HES vai tiktu virinātas slūžas, iedarbinot vai apturot Pļaviņu HES turbīnas.

Acīm redzamais elektrības sadārdzinājums pēc AST un ST nodalīšanas no “Latvenergo” padara par ļoti savādu to, ko paralēli LPS pasākumam izteica K. Kariņš. Viņaprāt, ST būtu jānodala no elektrības ražotāja “Latvenergo” vismaz tik tālu kā AST, kas neietilpst “Latvenergo” koncernā un kura īpašumtiesības realizē nevis par enerģētiku atbildīgā Ekonomikas ministrija, bet Finanšu ministrija.

Uz K. Kariņa sacīto jau izskanējis “Latvenergo” komentārs, ka pašreiz “Latvenergo” kā ST akcionārs šobrīd sedz ST zaudējumus. Tādējādi vismaz tiek dots laiks diskusijām par nākamajiem ST tarifiem. Ja valsts energouzņēmumu plejādē kaut kas jāmaina, tad tā būtu šo uzņēmumu atkalapvienošana vienā “Latvenergo” (uzmundrinošs piemērs tam Latvijas Bankas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atkalapvienošana pēc vairāk nekā divdesmit gadus ilgas nošķirtības). K. Kariņa izteikumu iespējams saprast vai nu kā izpausmi viņa uzmācīgajai vēlmei šos uzņēmumus privatizēt, vai tikai kā vēlēšanos izrādīt savu iesaistīšanos sabiedrībai aktuālā tarifu jautājuma risināšanā.

Novērtē šo rakstu:

92
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...