Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) apņēmusies atrast un izkratīt negausīgu naudas rijēju, kas gandrīz izputinājis Latvijas valstij piederošos uzņēmumus “Augstsprieguma tīkls” (AST) un “Sadales tīkls” (ST). Aizdomās turamā persona ir “Latvenergo” (attēlā - valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste).

LPS Tautsaimniecības komitejas locekļi aizvadītajā nedēļā prasīja paskaidrojumus no AST un ST vadītājiem par šo uzņēmumu prasībām daudzkāršot elektrības pārvades un sadales tarifus. Pasākumā piedalījās abu uzņēmumu valžu priekšsēdētāji Gunta Jēkabsone (AST) un Sandis Jansons (ST), kā arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) izpilddirektors Jānis Miķelsons.

Tarifi daudzkāršosies!

Sarunas aktualitāte tāda, ka abi uzņēmumi kopā ar SPRK virza tādus tarifu projektus, kuru summā fiksētā maksa mājsaimniecībām tikai par tiesībām lietot elektrību, neskaitot patērētās elektrības cenu, kāps aptuveni septiņas reizes un sadales pakalpojumi gan fiziskām gan juridiskām personām būšot visaugstākie Baltijā.

Šāds tarifu pieaugums elektrības gala lietotājiem veidojas abu uzņēmu tarifu pieauguma summā, jo būtiskākais ST izdevumu pieauguma postenis ir pieaugums AST prasītajai maksai par elektrības ieplūdināšanu ST. Tālāk seko pamatojums paša ST izdevumu posteņu pieaugumiem.

Valsts uzņēmumu prasības palielināt tarifus izsaukušas sabiedrībā tādu sašutumu, ka politiķiem nācies uz to reaģēt. Aizejošas un droši vien arī atnākošas valdības Ministru prezidents Krišjānis Kariņš 23. novembrī uzdeva Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju kā AST kapitāldaļu turētāju izvērtēt iespējas koriģēt AST un ST sagatavotos pakalpojumu tarifu projektus un līdz 20. decembrim atskaitīties, kas no projektu pārstrādāšanas iznācis.

Šādā vai tādā veidā jaunie tarifi jāievieš līdz nākamā gada jūlijam, jo tagadējie tarifi ir spēkā uz noteiktu laiku un pēc tā jāatjauno tīri procesuālu noteikumu dēļ. Cita lieta, cik lielā mērā un kādā virzienā jaunie tarifi atšķiras no vecajiem tarifiem. Tāpat arī K. Kariņa rezolūcija ir jāizpilda un jauns tarifu projekts jāpiedāvā, bet tā nav garantija, ka jaunie projekti noteikti atšķirsies no vecajiem un tarifu jaunais piedāvājums būs daudz zemāks, nevis augstāks par veco piedāvājumu.

Kā pazūd nauda un elektrība

Ir izveidojušies apstākļi, kuros G. Jēkabsonei un S. Jansonam arī pašiem nav nekas pretī vēl vienu reizi publiski izstāstīt par savu uzņēmumu grūto situāciju. Neilgi pirms LPS pasākuma AST dalījās ar grāmatvežu apstiprinātu izziņu, ka uzņēmuma zaudējumi šā gada 9 mēnešos sasnieguši 15,3 miljonus eiro. ST neko daudz neatpalika ar ziņu, ka tajā paša laikā zaudējis 14 miljonus eiro.

Ja šie skaitļi nav grāmatvediska fikcija, tad Latvija bez nekāda kara nonāks tur, kur nonākusi Ukraina, - tātad pie elektrības atslēgumiem. Latvijas fiziskajām un juridiskajām personām steigšus jāsamet nauda elektrotīklu uzturēšanai, lai vispār tiktu pie elektrības kaut par jebkādu cenu.

G. Jēkabsones un S. Jansona bēdu stāsts jau vairākkārt dzirdēts, ka lauvas tiesa no tarifu pieauguma būšot jāatdod par to elektrību, kas jāiztērē, lai elektrību pārvadītu. AST tīklos tie esot 2,2% no pārvadītās elektrības apjoma. Līdz patērētājiem šāda elektrība nenonāk, tāpēc elektrības rēķinos tā jāapmaksā kā elektrības tarifu fiksētā sadaļa neatkarīgi no patērētās elektrības daudzuma. AST zaudējumus apmaksājošais ST tieši tāpat ieliek tarifos arī savus izdevumus par ST pazudušo elektrību. ST tīklu kopgarums vairākas reizes lielāks par AST tīklu kopgarumu, bet elektrības zudumu apmērs nav tieši proporcionāls elektrības vadu garumiem. Zudumus ietekmē arī vadu materiāls un saslēgumu veidi, elektrības spriegums u.tml.

Naudu atdod norvēģu troļļiem

Gatavojoties vakardienas sarunai, LPS ilglaicīgie darbinieki Māris Pūķis (attēlā) un Aino Salmiņš bija izprātojuši sākt interesēties, kurš tad iemanījies pārdot AST un ST aizvien dārgāko elektrību. Viņu aizdomas krita uz Latvijā vislabāk pazīstamo elektrības tirgotāju “Elektrum”, taču tas nepastāv kā uzņēmums. Tas eksistē kā zīmols, kura internetā atrodamais apraksts aizved līdz skaidrojumam, ka uzņēmuma nosaukums ir AS "Latvenergo” tā labi zināmajā adresē Pulkveža Brieža ielā Rīgā.

Šāda vai tāda sasaiste starp “Latvenergo” un “Elektrum” tik un tā bija zināma, un LPS savas Tautsaimniecības komitejas personā apņēmās uzdot “Latvnergo” jautājumus, vai tas nevar vai nu pārdot AST un ST lētāku elektrību, vai no savas lielās peļņas subsidēt vai nu AST un ST, vai elektrības gala lietotājus. To jau Neatkarīgā ir aprakstījusi 1. decembrī, kā “”Latvenergo” uzbarojies, jo ēd savus tuvākos”. Proti, ka uzņēmuma atskaite par šā gada 9 mēnešos nopelnītajiem 104,26 miljoniem eiro atklāj, kur AST pazudušie 15 miljoni eiro un ST pazudušie 14 miljoni eiro.

G. Jēkabsone un S. Jansons teicās neko nezinām, kam viņi samaksājuši naudu, kas, protams, daudz lielāka par tikai pazudušajiem miljoniem. Pēc tam AST Komunikācijas daļas vadītāja Elīna Grīvāne Neatkarīgajai izskaidroja, ka visa nauda tiekot samaksāta “NordPool” biržai Norvēģijā, kas pēc tam sadala šo naudu elektrības ražotājiem (vai tirgotājiem?), sareizinot katrā dienā un stundā pārdoto elektrības daudzumu ar cenu. Naudai jābūt droši pasargātai no tīkojumiem to pārdalīt ar šķērssubsīdijām atsevišķu uzņēmumu vai valstu ietvaros. Tieši tāpēc birža izveidota, lai elektrības cenu paaugstinātu un peļņu noglabātu.

“Visaugstākā elektrības cena ir NordPool” būtība,” sarunā ar Neatkarīgo formulēja arī A. Salmiņš. Viņš atsaucās uz sarunu Ekonomikas ministrijā, kur valsts ierēdņi viņu mierinājuši, ka tā cenu veidošana iegriezusies tikai pēdējos pāris gados, bet līdz tam biržas cenas bijušas Latvijai izdevīgas.

Krišjānis Kariņš saka dīvainus vārdus

Ja LPS vispār izdosies uzdot “Latvenergo” jautājumus, tad būtu derīgi noskaidrot, vai arī “Latvenergo” cieš no elektrības cenu paaugstināšanās - vai arī elektrības ražotājs pērk Norvēģijā elektrību, lai degtu spuldzīte Ķeguma HES vai tiktu virinātas slūžas, iedarbinot vai apturot Pļaviņu HES turbīnas.

Acīm redzamais elektrības sadārdzinājums pēc AST un ST nodalīšanas no “Latvenergo” padara par ļoti savādu to, ko paralēli LPS pasākumam izteica K. Kariņš. Viņaprāt, ST būtu jānodala no elektrības ražotāja “Latvenergo” vismaz tik tālu kā AST, kas neietilpst “Latvenergo” koncernā un kura īpašumtiesības realizē nevis par enerģētiku atbildīgā Ekonomikas ministrija, bet Finanšu ministrija.

Uz K. Kariņa sacīto jau izskanējis “Latvenergo” komentārs, ka pašreiz “Latvenergo” kā ST akcionārs šobrīd sedz ST zaudējumus. Tādējādi vismaz tiek dots laiks diskusijām par nākamajiem ST tarifiem. Ja valsts energouzņēmumu plejādē kaut kas jāmaina, tad tā būtu šo uzņēmumu atkalapvienošana vienā “Latvenergo” (uzmundrinošs piemērs tam Latvijas Bankas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atkalapvienošana pēc vairāk nekā divdesmit gadus ilgas nošķirtības). K. Kariņa izteikumu iespējams saprast vai nu kā izpausmi viņa uzmācīgajai vēlmei šos uzņēmumus privatizēt, vai tikai kā vēlēšanos izrādīt savu iesaistīšanos sabiedrībai aktuālā tarifu jautājuma risināšanā.

Novērtē šo rakstu:

92
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...