Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinot izskatīt iesniegtos priekšlikumus Tabakas aprites likumā, 7.februārī notika kārtējā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēde, kurā raisījās spraigas diskusijas. Tā bija izcila iespēja tautas kalpiem nodemonstrēt patiesas rūpes par iedzīvotāju veselību un pieņemt lēmumu, kas ļautu mums kā sabiedrībai doties virzienā uz pirmo nesmēķētāju paaudzi jau pēc pāris gadiem, gluži tāpat kā to pirms dažiem mēnešiem nolēma Jaunzēlande. Runa ir par tā saucamo “Jaunzēlandes modeli”, kas paredz, ka visiem, kas dzimuši pēc 2009.gada būtu aizliegts iegādāties (attiecīgi, tirgotājiem pārdot) tabakas produktus.. Bet… tā nenotika.

Tabakas aprites likuma grozījumu izskatīšanai cita starpā ir iesniegti divu deputātu – Armanda Krauzes (ZZS) un Ramonas Petravičas (LPV) pēc būtības līdzīgi priekšlikumi, kas paredz liegt turpmāk iegādāties tabakas produktus personām, kas dzimušas pēc 2007. gada A.Krauzes piedāvātajā variantā vai 2009.gada R.Petravičas priekšlikumā.

A.Krauzes priekšlikums papildus paredzēja aizliegt arī alternatīvos tabakas produktus kā, piemēram, e-cigaretes, savukārt R.Petraviča savā priekšlikumā bija pielaidīgāka un aizliegumu attiecināja tikai uz tabaku saturošām cigaretēm jeb parastajām cigaretēm, saglabājot iespēju iegādāties alternatīvos produktus (e-cigaretes, nikotīna spilventiņi, utml.), kas atbilstu tam, ko pieņēmusi Jaunzēlandes valdība.

Šķiet, kas varētu būt cēlāks kā šo abu priekšlikumu atbalstīšana komisijā, ja atceramies kādu ātru un izlēmīgu rīcību demonstrēja deputāti vēl pirms pāris nedēļām lemjot par garšu un smaržu aizliegumu e-cigaretēm, jo tās taču esot kaitīgas, nav pietiekamu pētījumu par to, ka to lietošana palīdzot atmest tradicionālo cigarešu smēķēšanu un vispār būtu vienkārši aizliedzamas.

Kā pats galvenais arguments 24.janvāra komisijas sēdē cauri vijās rūpes par bērniem, kas pakļauti šai sērgai un arī smēķējot ecigaretes. Te gan jāatzīmē, ka šis produkts nekad nav bijis paredzēts kā bērniem domāts, savukārt tas, ka bērni pie tiem nokļūst un kādā veidā, jau ir cits stāsts un citu iestāžu kompetence.

Šajā brīdī, kad komisijai jālemj par šo abu priekšlikumu atbalstīšanu, sākas pats interesantākais. Aizmirstot visu ļauno, ko cilvēka veselībai nodara smēķēšana (un tajā skaitā tās pašas e-cigaretes ar savām patīkamajām garšām), komisijā tās vadītāja Inga Bērziņa (JV, attēlā) piedāvā veidot darba grupu, lai šo jautājumu pētītu!!!

Un argumenti pēkšņi ir visdažādākie, tā, piemēram, Edmunds Cepurītis (Progresīvie) šim priekšlikumam piekrītot, norāda: Es atbalstu priekšlikumu šos abus priekšlikumus izskatīt rūpīgāk darba grupā, es tomēr nevaru piekrist, ka viena likuma izmaiņas ir tās, kas mūs noved pie mērķa, pie no tabakas brīvas paaudzes. Un arī Jaunzēlandē, un es neesmu šī modeļa eksperts, bet tur ir blakus vairāki pasākumi, kas ir gan informatīvi, gan kampaņa, gan citā līmenī…

Viņam piekrīt arī deputāte Līga Kozlovska no ZZS, kas pati ir ārste: Jā, es arī uzskatu, ka šie priekšlikumi ir ļoti labi…, bet kādā veidā, vai mums ielikt šinī likumā… vai arī mēs tiešām veidojam darba grupu drusciņ ilgākā periodā, bet patreiz es arī tā nevaru uzreiz pateikt kāds tas būs, nu jāsaka… gan teiksim ekonomiskais, jāsaka, iespaids  tas arī droši vien ir svarīgi, jo tad, ja mēs pilnīgi visu tagad, kā saka, no rītdienas vai parītdienas aizliedzam, tad tas varbūt arī nebūs īsti pareizi…

Savukārt Zane Skujiņa Rubene (JV) saka: Es arī piekritīšu Edmundam un Līgai, mums tomēr vajag šo papētīt dziļāk… un atcerēsimies, ka Jaunzēlande ir sala un tur šo kontroli ir vienkāršāk veikt nekā Eiropā, jo mums tomēr ir brīvais tirgus un no Eiropas Savienības mēs tomēr varam pasūtīt, ko mēs vēlamies, un to muita nekontrolē. Jaunzēlandē visas pakas, kas ienāk, principā tiek caur muitu muitotas, līdz ar to var izkontrolēt, tāpēc es domāju, ka šis ir jautājums tomēr jāskata padziļinātāk…

Komisijas vadītāja Inga Bērziņa (JV), uzklausot šīs rūpes pētīt un iedziļināties, ierosina: Jā, es arī atbalstītu, es dzirdēju to no vairākiem deputātiem, tad mums ir jānobalso par šiem priekšlikumiem, es tad rosinātu šobrīd viņus NORAIDĪT un skatīt to atsevišķā darba grupā… kur organizēt diskusiju par šo tēmu un skatīt to padziļinātāk un tad arī vairāk datos balstītu.

Izdzirdot visus šos iebildumus pret savu priekšlikumu, A.Krauze  mēģina skaidrot: Viens arguments par atlikšanu – nu ja mēs kaut Petravičas kundzes priekšlikumu pieņemam, mums ir 2029 gads, kad pirmais aizliegums stātos spēkā, mums laiks ir daudz, kā Cepurīša kungs teica, ka mums vajag laiku, tad laika mums ir ļoti daudz, tā kā iestrādājot šādu normu, ir laiks izstrādāt MK noteikumus, jo šī jau ir konceptuāla norma … un otra lieta – no Eiropas Savienības atvedīs visu, tas arī nav arguments, atvedīs arī tās pašas e-cigaretes ar garšām un bez garšām, tā kā…

Taču, neļaujot pabeigt savu argumentāciju līdz galam, viņu pārtrauc komisijas vadītāja I.Bērziņa (JV), sakot: Tas tomēr prasa mazliet lielāku iedziļināšanos un mazliet lielāku izpratni, lai mēs varētu lemt par šo jautājumu…

Tādas, lūk, debates, bet kur tad slēpjas smalkums? No vienas puses, pats par sevi ierosinājums veidot darba grupu nav slikts, jo tā būtu iespēja patiešām padziļināti izpētīt un saprast to, kā un kādiem soļiem nonākt pie mērķa – nesmēķētāju paaudzes. No otras puses, šis ir lielisks veids, kā abus likuma grozījumu priekšlikumus atlikt uz ļoti ilgu laiku un tas, kas vissāpīgāk trāpītu tabakas industrijai, tradicionālo cigarešu ražotājiem, netiktu pieņemts, bet gan pētīts, apspriests un visādi citādi darba grupā apskatīts.

Savukārt likuma grozījumi, kas ierobežotu tiešos tabakas industrijas konkurentus, e-cigaretes un citas alternatīvas, tiktu pieņemti. Šādā veidā smēķēšanas tradīcijas būtu pasargātas vēl uz ilgu laiku, jo ir taču jāpēta, bet konkurenti būtu nolikti pie vietas caur naski pieņemtajiem ierobežojumiem un aizliegumiem.

Atceroties to, cik izlēmīgi bija deputāti, kad bija jālemj par tabakas alternatīvo produktu ierobežošanu, nosakot garšu un smaržu aizliegumu vai samazinot nikotīna daudzumu produktos trīs reizes mazāku, nekā tas ir cigaretēs, smieklus raisa ārstes Līgas Kozlovskas teiktais, ka nebūs īsti pareizi visu aizliegt no rītdienas vai parītdienas. Bet kā tad ar garšām un smaržām? Kāpēc tad tās tādā triecientempā varēja aizliegt, bet tagad, kad runa par cigarešu aizliegšanu nākamajām paaudzēm, tad vajag tomēr rūpīgāk iedziļināties, datos balstīt lēmumus?

Kāpēc tad, kad runa ir par tabakas cigarešu aizliegšanu nākamajām paaudzēm, deputāte Z. Skujiņa Rubene saredz riskus dienestu (muita) nespējā izkontrolēt preču apriti, bet neiebilst tad, kad alternatīvo tabakas produktu tirgotāji norāda tieši uz šiem pašiem riskiem attiecībā uz savu produktu?

Darba grupas izveide nedos precīzu atbildi uz augstāk minētajiem jautājumiem, jo tāds nav tās patiesais mērķis. Ir pavisam skaidrs, ka jebkāda smēķēšana ir kaitīga veselībai, viena vairāk, cita mazāk, bet cīņa šoreiz notiek tikai ar alternatīvajiem produktiem. Nav nepieciešamības vēlreiz nonākt Saeimas komisijas organizētā darba grupā pie secinājumiem un atziņām, kuras jau sen zināmas un daudzos jo daudzos pētījumos pierādītas. Jēga no tā visa ir tikai tad, ja gribas vilkt laiku, lai šī lieliskā ideja par Jaunzēlandes modeļa ieviešanu dzīvē mūsu valstī nomirtu dabīgā nāvē kaut kur Saeimas kabinetos. Jāatzīmē, ka šis nebūtu pirmais gadījums, kad Saeimas komisiju darba grupu darbs beidzas ne ar ko.

Lai tautas kalpiem raitāks solis virzienā uz Jaunzēlandes modeļa pieņemšanu un ātrāk nāk apgaismība par smēķēšanas kaitīgumu un kā to ierobežot, atgādinājumam cienījamā ārsta Alvila Krama teiktais 24.janvāra komisijas sēdē: …Šis pats ir nonsenss vēsturiski, ka mēs varam ieiet veikalā un brīvi nopirkt, ja mēs runājam par klasisko smēķēšanu, produktu, no kā katrs otrais mirst legāli, katrs otrais nomirst priekšlaicīgi, 20 gadus ātrāk…

Atgādinājumam, Latvijā ir augstākā mirstība Eiropā no plaušu vēža. Saslimstība ar vēzi Latvijā ir augstāka nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES), turklāt salīdzinoši īpaši augstā tā ir vīriešu vidū. Vislielākā atšķirība starp vīriešiem un sievietēm ir plaušu vēža gadījumā, liecina Eiropas vēža reģistra datu 2023.gada izdevums.

Tiek norādīts, ka smēķēšanas izplatība Latvijā ir trešā augstākā ES un īpaši augsta tā ir vīriešu vidū. Statistiski ES vairāk nekā Latvijā smēķē Bulgārijā un Grieķijā, tad seko Latvija, Vācija un Horvātija. Vismazāk ES smēķē Zviedrijā, Islandē, Somijā, Norvēģijā un Luksemburgā. Dati par 2020. gadu liecina, ka Latvijā vīriešu saslimstības līmenis ar vēzi bija augstākais ES, un dzimumu atšķirības bija otrā lielākā. Vīriešu saslimstības rādītājs bija par 24% augstāks nekā vidēji ES, bet sieviešu vidū – nedaudz augstāks nekā vidēji ES.

Dzimumu atšķirības plaušu vēža gadījumā bija ļoti lielas: saslimstības līmenis vīriešiem bija vairāk nekā piecas reizes lielāks nekā sievietēm, kas atbilst lielai dzimumu atšķirībai smēķēšanas rādītājos. Kuņģa (kuņģa), nieru un kolorektālā vēža sastopamības biežums vīriešu vidū bija arī daudz augstāks nekā sieviešu. (https://www.oecd-ilibrary.org/sites/547f405e-en/index.html?itemId=/content/component/547f405e-en).

Novērtē šo rakstu:

31
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...