Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēnesi pēc tam, kad Pietiek informēja, ka uz naža asmens jau vairāk nekā gadu balansējošajai, akcionāru karos ierautajai Norvik bankai uzradies pircējs - Krievijas Vjatka bank lielākais īpašnieks un direktoru padomes priekšsēdētājs Grigorijs Guseļņikovs (attēlā), Londonā dzīvojošais uzņēmējs patiešām kļuvis par kredītiestādes kontrolpaketes - 50% plus viena akcija - īpašnieku.

Par nodomu "caur sētas durvīm" ieiet Norvik bankas akcionāru lokā jau iepriekš liecināja Pietiek rīcībā esošais 2. oktobra ķīlas līgums starp Guseļņikovu un bankas lielāko akcionāru Juriju Šapurovu. Tā būtība - aizdodot Šapurovam 1 miljonu eiro, Guseļņikovs ķīlas līguma neizpildīšanas gadījumā iegūst tiesības uz 9% Norvik bankas akciju. Pašlaik Šapurova īpašumā oficiāli paliek 18,4% akciju, bet citiem mazajiem akcionāriem kopā - 31,6%.

Oficiāli Guseļņikovs tiek pozicionēts kā Londonas investīciju fonda G2 Capital Partners vadošais partneris un vairākuma akcionārs, taču zināms, ka viņa iespējamo investīciju izcelsmi vētījuši arī drošības dienesti, kuru atzinumā pirms jebkādu lēmumu pieņemšanas bija jāieklausās Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK).

No amatpersonu, tostarp valdības locekļu neoficiāliem izteikumiem jau pirms mēneša izrietēja, ka šķēršļi šim darījumam visticamāk netiks likti, ja bankas vairākuma akcionāri to vēlēsies novest līdz galam. Iemesls, kādēļ uz šo darījumu par spīti tā necaurspīdīgumam gatavi pievērt acis banku uzraugi un drošības dienesti, - politiska vēlme glābt grimstošo Norvik banku, nevēloties, lai līdz eiro ieviešanai Latvija piedzīvotu vēl vienu bankas krahu.

37 gadus vecā Guseļņikova profils daudzējādā ziņā atgādina ar Latvijas Krājbankas krahu saistītā bēdīgi slavenā Vladimira Antonova biznesa rokrakstu, un pagaidām neoficiālā līmenī izskan versijas par Norvik bankas jaunā iespējamā investora saistību ar Antonoviem. Tieši Norvik banka 2010.-2011. gadā tika izmantota necaurspīdīgiem darījumiem, kuru rezultātā mainījās SIA Baltijas Aviācijas Sistēmas un AS Air Baltic Corporation kontrolētāji.

2012. gada ziemā Vjatka bank finanšu operācijām pastiprinātu uzmanību pievērsa Krievijas banku uzraugi un drošības dienesti, kuru oficiālā versija bija, ka tiek realizēta plānota pārbaude par to, kā tiek ievēroti ierobežojumi, tostarp tie, kas attiecas uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju jeb naudas atmazgāšanu.

Pats Guseļņikovs kontrolējošo institūciju ierašanos bankā nekavējoties sasaistīja ar varas iestāžu atriebību, jo tos interesējuši arī konti, kas saistīti ar redzamiem Krievijas opozīcijas pārstāvjiem. Vjatka bank apkalpo arī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam kritiskā aktīvista Alekseja Navaļnija, prezidenta nežēlastībā kritušā Kirovas apgabala gubernatora Ņikitas Beliha un ar viņiem saistītu juridisku struktūru kontus.

Līdz šim Norvik bankas lielākie vietējie akcionāri bija Jurijs Šapurovs un Andrejs Svirčenkovs. Starp bankas akcionāriem ir arī viens no tā dēvētās "Repšes biedrības" dibinātājiem, topošās partijas Attīstība atbalstītājs Donāts Vaitaitis. Starp Šapurovu un Svirčenkovu jau ilgstoši norit "akcionāru karš" par kontroli pār banku, kurā abi ar mainīgām sekmēm savā pusē cenšas iesaistīt tiesībsargājošās iestādes un banku uzraugus.

Šā gada 2. oktobrī starp Guseļņikovu un Norvik bankas šābrīža lielāko akcionāru un bankas valdes priekšsēdētāju Šapurovu parakstīts aizdevuma līgums par 1 miljonu eiro, pretī saņemot ķīlā 6 027 346 Šapurovam piederošas Norvik bankas akcijas, kuru nominālvērtība ir 1 lats un kas sastāda 9% no bankas pamatkapitāla un balsstiesībām. Tajā pašā dienā - 2. oktobrī - starp Guseļņikovu un Šapurovu noslēgts akciju ķīlas līgums.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Es nevilcinājos – es vienkārši nezināju! Stāsts par cīņu ar slimību, sistēmu un netaisnību

FotoMani sauc Evija Rača. Šobrīd man ir 36 gadi. Esmu, pirmkārt, jau mamma, sieva un Latvijas iedzīvotāja, kas cīnījusies ar vēzi. Izgājusi cauri vairāk nekā 40 ķīmijterapijām un kaulu smadzeņu transplantācijai. Un jau vairāk nekā piecus mēnešus es cīnos ne tikai par savu dzīvību, bet arī par taisnīgumu VISU PACIENTU VĀRDĀ!
Lasīt visu...

21

Man ir cits viedoklis

FotoCenšos skatīties Latvijas valsts propagandas kanālus cik reti vien var, bet… 18. jūnija rīta ziņās manas valsts pārstāvis Izraēlā. Pretīgs, melīgs, pastulbs radījums.
Lasīt visu...

21

Ja kas...

FotoPretēji ekspertiem, kas pēc aizvadītajām vēlēšanām pauž skepsi par iespēju "integrēt krievus", es redzu, ka ir tieši tagad ir pavēries iespēju logs. Krieviskais piedāvājums pašlaik ir tik ļoti sadrumstalots, vēlētāji ir vīlušies savās iepriekšējās simpātijās. "Stabilitāte" ir  smagi aplauzusies, kurinot neapvaldītu radikālismu. Krievu elektorāts ir izgājis separācijas procesu - sadalījies radikāļos, mērenajos un liberāļos.
Lasīt visu...

21

Vienā laivā. Plusiņi un mīnusi

FotoJau kādu laiku neliek mieru sajūta, ka jādibina jauna partija, lai nākamā gada vēlēšanās “pieteiktos”, bet aiznākamajās vēlēšanās pēc pieciem gadiem jau nostartētu “pa īstam”. Šo sajūtu gan bremzē šaubas, vai pareizāk nebūtu veidot kustību kādas esošas partijas rindās vai arī — paralēli daudzu partiju rindās, tur iesūtot ideju vēstnešus. Tas tomēr ir patiesāks demokrātiskās piekrišanas tests — ja spējat izturēt konkurenci esošas politiskas organizācijas ietvaros, jums ir potenciāls pārliecināt arī vēlētāju. Tajā pašā laikā nevar noliegt arī to, ka esmu īsts latvietis. Proti, cilvēks, kuram reizēm šķiet, ka neviens jau īsti nedomā tāpat kā es un ka nekas cits neatliks kā dibināt teju viena cilvēka partiju.
Lasīt visu...

21

Kurzemes hercoga Jēkaba parāda atgūšana no Anglijas karaļa: tiesību vēstures skatījums

FotoVēsturiskais konteksts: Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs Ketlers (1610–1682) bija viens no ievērojamākajiem Baltijas reģiona valdniekiem, kurš savas valdīšanas laikā ievērojami stiprināja hercogistes ekonomisko neatkarību, attīstot jūrniecību, rūpniecību un diplomātiju. Viens no būtiskākajiem ārpolitiskajiem epizodēm bija sadarbība ar Anglijas karali Čārlzu I un vēlāk netieši — ar Čārlzu II.
Lasīt visu...

6

Biedri Švinka, kādā pozā Jūs sēžat pie sarunu galda?

FotoLatvijā ir viens pietiekoši zināms ekonomists, kurš (tviteris neļaus samelot) aicināja runāt par kaimiņvalstu iesaisti AirBaltic glābšanā. Es jau ne tikai skaidroju situāciju jau sen. Pa plauktiņiem. Kad man pārmet, ko tikai „kritizēju”, esmu konkrēti piedāvājis arī šo. Tas būtu loģiski - iesaistīt kaimiņvalstis. Vismaz gadu-divus atpakaļ. Zaudējumus nesošu biznesu loģiski būtu stiept uz pleciem trīs, ne vienai valstij. Viņi to var, protams, negribēt.
Lasīt visu...

21

Mums ir arhibīskaps un Sv. Meinardam – mantinieks!

FotoLatvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas 30. sinode ir noslēgusies un atstājusi dvēselē daudzveidīgu prieku. Prieku par to, ka ir ievēlēts jauns Rīgas un Latvijas arhibīskaps, un prieku par to, ka balsojums bija tik līdzīgs. Mūsu baznīca spēja izvirzīt bīskapa amatam divus tik godājamus un Svētā Gara pilnus vīrus, ka pašai bija grūti starp viņiem izvēlēties.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi